Chernomorets

Novorossiysk

See also:  Tsement (Novorossiysk), USSR

Founded: 1907

Stadium: Central Stadium

Other names:

 1907 – 1930  Olimpia
 1931 – 1941  Dynamo
 1945 – 1957  Stroitel
 1960 – 1969  Tsement
 1970  Trud
 1978 – 1991  Tsement
 1992 – 1993  Gekris
 1993 – 2004  Chernomorets
 2005  FK Novorossiysk
 2006 –   Chernomorets

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats Inter-Cities Fair Cup/UEFA Cup/Europa League - overall stats
UEFA Cup 2001/02 - 1/64 finals

Overall stats Russian Cup - overall stats
Russian Cup 2017/18 - 1/32 finals
Russian Cup 2016/17 - 1/32 finals
Russian Cup 2015/16 - 1/128 finals
Russian Cup 2014/15 - 1/32 finals
Russian Cup 2013/14 - 1/128 finals
Russian Cup 2012/13 - 1/64 finals
Russian Cup 2011/12 - 1/32 finals
Russian Cup 2010/11 - 1/16 finals
Russian Cup 2009/10 - 1/32 finals
Russian Cup 2008/09 - 1/32 finals
Russian Cup 2007/08 - 1/32 finals
Russian Cup 2006/07 - 1/256 finals
Russian Cup 2004/05 - 1/8 finals
Russian Cup 2003/04 - 1/16 finals
Russian Cup 2002/03 - 1/16 finals
Russian Cup 2001/02 - 1/16 finals
Russian Cup 2000/01 - 1/16 finals
Russian Cup 1999/00 - 1/16 finals
Russian Cup 1998/99 - 1/16 finals
Russian Cup 1997/98 - 1/16 finals
Russian Cup 1996/97 - 1/16 finals
Russian Cup 1995/96 - 1/8 finals
Russian Cup 1994/95 - 1/32 finals
Russian Cup 1993/94 - Quarterfinal
Russian Cup 1992/93 - 1/64 finals

Overall stats Russian Premier League Cup - overall stats
Russian Premier League Cup 2003 - Final

Overall stats PFL Cup - overall stats
PFL Cup 2010 - Winner
PFL Cup 2007 - place 4

Overall stats Russia, Premiere league - overall stats

Overall stats Russia, First division - overall stats

Overall stats Russia, Second division - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

  -    -  Russia 2017/18, Second division South
  -    -  Russia 2016/17, Second division South - place 5
  -    -  Russia 2015/16, Second division South - place 4
  -    -  Russia 2014/15, Second division South, group A - place 3
  -    -  Russia 2013/14, Second division South - place 2
  -    -  Russia 2012/13, Second division South - place 2
  -  Russia 2011/12, FNL First division Tournament for places 9-19 - place 18 ↓ 
  -    -  Russia 2010, Second division South - place 1 ↑ 
  -  Russia 2009 First division - place 18 ↓ 
  -  Russia 2008 First division - place 9
  -    -  Russia 2007, Second division South - place 1 ↑ 
  -    -  Russia 2006, Second division South - place 3
  -  Russia 2004 First division - place 17 ↓ 
Russia 2003 Premiere League - place 16 ↓ 
  -  Russia 2002 First division - place 2 ↑ 
Russia 2001 Top Division - place 16 ↓ 
Russia 2000 Top Division - place 6
Russia 1999 Top Division - place 14
Russia 1998 Top Division - place 10
Russia 1997 Top league - place 6
Russia 1996 Top league - place 13
Russia 1995 Top league - place 11
  -  Russia 1994 First league - place 1 ↑ 
  -  Russia 1993, first league West - place 1
Russia 1993 Promotional play-off - place 5 ↓ 
  -  Russia 1992, first league West - place 3 ↑ 

Football calendar
Now in database:

Years:147
Tourneys:8 706
Matches:1 004 809
Clubs:10 673
National teams:258
Stadiums:9 290
Site news
19.02.2018
current

Sixth round proper of the
FA Cup 2017/18
added

15.02.2018
current

Brazilian Série A 2018 added

15.02.2018
current

Chinese Super League 2018 added

15.02.2018
current

Kazakhstan Premier League 2018 added

15.02.2018
current

Uzbekistan Professional Top League 2018 added

14.02.2018
current

Georgian Umaglesi Liga 2018 added

Fixtures
FA Cup 2017/18

Fifth Round Proper, Day 2

27.02

Swansea City - Sheffield Wednesday

19:45*

28.02

Tottenham Hotspur - Rochdale

20:05*

Local time

All fixtures

In the football world

Tomorrow, February 21

SevillaManchester United

20:45

Shahtar DonetskRoma

21:45

CSKA MoscowCrvena Zvezda

20:00

Jorge WilstermannVasco da Gama

20:45

NacionalBanfield

21:45

LanúsSporting Cristal

19:15

Buriram UnitedJeju United

18:00

Cerezo OsakaGuangzhou Evergrande

19:00

Suwon Samsung BluewingsKashima Antlers

19:30

Shanghai ShenhuaSydney

20:00

Sport Bissau e BenficaDifaâ

14:00

Mighty WanderersAS Vita Club

14:30

Aduana StarsAl Tahaddi

15:00

Togo-PortLéopards

15:00

ZESCO UnitedJKU SC

15:00

SongoNgaya Club

15:00

PlatinumPrimeiro de Agosto

15:00

LLB AcadémicRayon Sports

15:00

MounanaRC Kadiogo

15:30

Eding SportPlateau United

15:30

KCCACNaPS Sport

16:00

Mbabane SwallowsBantu

16:00

MFMAS Real Bamako

16:00

ASEC MimosasBuffles du Borgou

16:00

Pamplemousses SCBidvest Wits

16:00

Horoya ACASFAN

17:00

Leones VegetarianosGor Mahia

17:00

EspéranceConcorde

17:00

Saint Louis Suns UnitedYoung Africans

17:30

MC AlgerOtôho

19:00

Misr El-MakasaGénération Foot

19:00

Al-MerreikhTownship Rollers

19:30

Fosa JuniorsAFC Leopards

14:30

Maniema UnionAS Mangasport

15:30

Etoile FilanteOlympique Star

15:30

CARA BrazzavilleAsante Kotoko FC

15:30

FC NouadhibouAfrica Sports

15:30

Sahel SCAl Ittihad

16:00

Mbour Petite-CôteRenaissance

16:00

Welayta DichaZimamoto

16:00

Jwaneng GalaxyCosta do Sol

17:00

Banjul HawksAkwa United

18:00

GrêmioIndependiente

21:45

SaprissaAmérica

19:00

TauroDallas

20:00

MotaguaTijuana

21:00

 

KarpatyOlympik

14:00

 

Bristol CityFulham

19:45

Derby CountyLeeds United

19:45

Ipswich TownCardiff City

19:45

Wolverhampton WanderersNorwich City

19:45

 

LeganésReal Madrid

18:45

 

Estoril-PraiaPorto

18:00

 

Atlético Paranaense (Curitiba)Atlético (Tubarão)

19:30

Londrina (Londrina)Ceará (Fortaleza)

19:30

Remo (Belém)Internacional (Porto Alegre)

19:30

Criciúma (Criciúma)Cianorte (Cianorte)

20:30

Goiás (Goiânia)Boa Esporte (Varginha)

20:30

Bragantino (Bragança Paulista)Altos (Altos)

20:30

Figueirense (Florianópolis)Oeste (Itápolis)

20:30

Cuiabá (Cuiabá)Aparecidense (Aparecida de Goiânia)

21:30

Ponte Preta (Campinas)Internacional (Limeira)

21:45

Botafogo (João Pessoa)Atlético Mineiro (Belo Horizonte)

21:45

Local time

Yesterday, February 19

Al GharrafaTractor Sazi

3:0

Al Ahli JeddahAl Jazira

2:1

Zob AhanLokomotiv

2:0

Al Wahda Abu DhabiAl-Duhail

2:3

 

ChaikaMordovia

2:4

FakelFK Chertanovo

1:1
pen. 6:7

Krylia SovetovFK Tambov

2:0

Riga FCLuch-Energiya

0:3

 

Wigan AthleticManchester City

1:0

 

VitoshaDunav

1:2

 

EintrachtRB Leipzig

2:1

 

GetafeCelta de Vigo

3:0

 

LazioHellas Verona

2:0

 

GórnikTermalica

3:0

 

TondelaSporting

1:2

 

TigreDefensa y Justicia

1:1

PatronatoChacarita Juniors

3:0

ColónGimnasia y Esgrima

1:0

International tournaments

Current

22.03.2017 – 09.11.2018

African Cup of Nations 2019,
Qualifying tournament

12.03.2015 – 27.03.2018

Asian Cup 2019,
Qualifying tournament

27.06.2017 – 26.05.2018

UEFA Champions League 2017/18

29.06.2017 – 16.05.2018

Europa League 2017/18

22.01.2018 – 28.11.2018

Copa Libertadores 2018

13.02.2018 – 12.12.2018

Copa Sudamericana 2018

16.01.2018 – 10.11.2018

AFC Champions League 2018

22.01.2018 – 27.10.2018

AFC Cup 2018

10.02.2018 – 11.11.2018

CAF Champion's League 2018

09.02.2018 – 02.12.2018

CAF Confederation Cup 2018

20.01.2018 – 20.05.2018

OFC Champions League 2018

20.02.2018 – 26.04.2018

CONCACAF Champions League 2018,
Final tournament

10.02.2018 – 23.02.2018

FNL Cup 2018

© WildSoft 2007-2018 info@wildstat.ru