Baník

Ostrava

See also:  Baník (Ostrava), Czechoslovakia

Founded: 1922

Stadium: Bazaly

Other names:

 1922 – 1945  SK Slezská
 1945 – 1948  SK Ostrava
 1948 – 1951  Sokol Trojice
 1951 – 1952  Sokol OKD
 1952 – 1961  DSO Baník
 1961 – 1970  TJ Baník
 1970 – 1990  TJ Baník OKD
 1990 – 1994  FC Baník
 1994 – 1995  FC Baník Ostrava Tango
 1995 –   FC Baník

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats UEFA European Champions' Cup/Champions League - overall stats
UEFA Champions League 2004/05 - Third qualifying round

Overall stats Inter-Cities Fair Cup/UEFA Cup/Europa League - overall stats
Europa League 2010/11 - Third qualifying round
UEFA Cup 2008/09 - First round
UEFA Cup 2005/06 - First round
UEFA Cup 2004/05 - First round

Overall stats Czech Gambrinus Liga - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

Czech Champiopnship 2018/19 Gambrinus Liga
Czech Champiopnship 2017/18 Gambrinus Liga - place 12
Czech Champiopnship 2015/16 Gambrinus Liga - place 16
Czech Champiopnship 2014/15 Gambrinus Liga - place 14
Czech Champiopnship 2013/14 Gambrinus Liga - place 10
Czech Champiopnship 2012/13 Gambrinus Liga - place 14
Czech Champiopnship 2011/12 Gambrinus Liga - place 14
Czech Champiopnship 2010/11 Gambrinus Liga - place 14
Czech Champiopnship 2009/10 Gambrinus Liga - place 3
Czech Champiopnship 2008/09 Gambrinus Liga - place 9
Czech Champiopnship 2007/08 Gambrinus Liga - place 3
Czech Champiopnship 2006/07 Gambrinus Liga - place 7
Czech Champiopnship 2005/06 Gambrinus Liga - place 6
Czech Champiopnship 2004/05 Gambrinus Liga - place 7
Czech Champiopnship 2003/04 Gambrinus Liga - Champion
Czech Champiopnship 2002/03 Gambrinus Liga - place 5
Czech Champiopnship 2001/02 Gambrinus Liga - place 6
Czech Champiopnship 2000/01 Gambrinus Liga - place 14
Czech Champiopnship 1999/00 Gambrinus Liga - place 11
Czech Champiopnship 1998/99 Gambrinus Liga - place 5
Czech Champiopnship 1997/98 Gambrinus Liga - place 4
Czech Champiopnship 1996/97 1. liga - place 10
Czech Champiopnship 1995/96 1. liga - place 12
Czech Champiopnship 1994/95 1. liga - place 11
Czech Champiopnship 1993/94 1. liga - place 3

Football calendar
Now in database:

Years:147
Tourneys:8 820
Matches:1 015 963
Clubs:10 722
National teams:259
Stadiums:9 415
Site news
10.10.2018
current

Quarterfinal of the
Russian Cup 2018/19
added

10.10.2018
current

Fourth qualifying round of the
FA Cup 2018/19
added

Fixtures
FA Cup 2018/19

Fourth Qualifying Round

20.10

Dunston UTS - Gateshead

12:30

20.10

Guiseley - Stourbridge

15:00

20.10

Warrington Town - Halifax Town

15:00

20.10

Chorley - Barrow

15:00

20.10

Hartlepool United - Kidsgrove Athletic

15:00

20.10

AFC Fylde - Chesterfield

15:00

20.10

Southport - Ashton United

15:00

20.10

Blyth Spartans - York City

15:00

20.10

Harrogate Town - Wrexham

15:00

20.10

Stockport County - Altrincham

15:00

20.10

Marine - Salford City

15:00

20.10

Witton Albion - Solihull Moors

15:00

20.10

Alfreton Town - St Neots Town

15:00

20.10

Woking - Welling United

15:00

20.10

Hitchin Town - Leatherhead

15:00

20.10

Chippenham Town - Maidenhead United

15:00

20.10

Eastbourne Borough - Slough Town

15:00

20.10

Hemel Hempstead Town - Oxford City

15:00

20.10

Weston-super-Mare - Bath City

15:00

20.10

Boreham Wood - Dagenham & Redbridge

15:00

20.10

Metropolitan Police - Havant & Waterlooville

15:00

20.10

Gloucester City - Bromley

15:00

20.10

Aldershot Town - Kettering Town

15:00

20.10

Torquay United - Winchester City

15:00

20.10

Billericay Town - Taunton Town

15:00

20.10

Eastleigh - Hampton & Richmond Borough

15:00

20.10

Wealdstone - Sutton United

15:00

20.10

Ebbsfleet United - Worthing

15:00

20.10

Maidstone United - Leyton Orient

15:00

20.10

Haringey Borough - Poole Town

15:00

20.10

Barnet - Braintree Town

15:00

20.10

Concord Rangers - Dover Athletic

15:00

Local time

All fixtures

In the football world

Tomorrow, October 19

 

AnzhiCSKA

18:00

LokomotivFK Rostov

20:30

 

Luki-EnergiyaTekstilshchik

18:00

 

ShahtarDesna

19:00

 

MFK MykolaivFK Sumy

18:00

 

TavriyaMFK Mykolaiv-2

15:00

 

FK VitebskDnepr

19:00

 

FK OlmaliqNasaf

17:00

SoʼgʼdiyonaQoʼqon 1912

17:00

NeftchiQizilqum

17:00

 

Sheffield WednesdayMiddlesbrough

19:45

 

BruggeWaasland-Beveren

20:30

 

VereyaBotev V

20:00

 

EintrachtFortuna

20:30

 

ChikhuraDila

15:30

 

Celta de VigoAlavés

21:00

 

RFSValmiera

19:00

 

PiastLechia

18:00

JagielloniaPogoń

20:30

 

ČukaričkiVojvodina

17:30

 

LyonNîmes

20:45

 

InterRijeka

18:00

 

Bohemians 1905Viktoria

18:00

Local time

Yesterday, October 17

 

ZorkiyFK Kaluga

2:0

TorpedoFK Khimki-M

1:1

 

TorpedoLokomotivi

3:1

 

Žalgiris VJonava

2:1

 

Corinthians (São Paulo)Cruzeiro (Belo Horizonte)

21:45

 

Vancouver WhitecapsSporting Kansas City

19:00

DC UnitedToronto

1:0

Orlando CitySeattle Sounders

1:2

Local time

International tournaments

Current

22.03.2017 – 09.11.2018

African Cup of Nations 2019,
Qualifying tournament

06.09.2018 – 26.03.2019

CONCACAF Nations League 2019/20,
Qualifying tournament

26.06.2018 – 01.06.2019

UEFA Champions League 2018/19

26.06.2018 – 29.05.2019

Europa League 2018/19

22.01.2018 – 28.11.2018

Copa Libertadores 2018

13.02.2018 – 12.12.2018

Copa Sudamericana 2018

16.01.2018 – 10.11.2018

AFC Champions League 2018

22.01.2018 – 27.10.2018

AFC Cup 2018

10.02.2018 – 09.11.2018

CAF Champion's League 2018

09.02.2018 – 02.12.2018

CAF Confederation Cup 2018

31.07.2018 – 01.11.2018

CONCACAF League 2018

© WildSoft 2007-2018 info@wildstat.ru