Zenit

Penza

See also:  Zenit (Penza), USSR

Founded: 1918

Stadium: Pervomaysky Stadium

Other names:

 1918 Ц 1927  Sports Lovers Group
 1927  Work Club
 1927 Ц 1930  Factory Nr 50
 1930 Ц 1936  ZiF
 1936 Ц 1948  Zenit
 1948 Ц 1960  Spartak
 1960 Ц 1963  Zarya
 1964 Ц 1965  Trud
 1966  Velodavodets
 1967 Ц 1971  Khimmashevets
 1972 Ц 1973  Sura
 1973 Ц 1978  Granit
 1979  SKA
 1980 Ц 1991  Granit
 1991 Ц   Zenit

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats Russian Cup - overall stats
Russian Cup 2017/18 - 1/256 finals
Russian Cup 2016/17 - 1/256 finals
Russian Cup 2015/16 - 1/256 finals
Russian Cup 2014/15 - 1/128 finals
Russian Cup 2013/14 - 1/128 finals
Russian Cup 2012/13 - 1/128 finals
Russian Cup 2011/12 - 1/64 finals
Russian Cup 2010/11 - 1/64 finals
Russian Cup 2008/09 - 1/256 finals
Russian Cup 2007/08 - 1/32 finals
Russian Cup 2006/07 - 1/256 finals
Russian Cup 2005/06 - 1/256 finals
Russian Cup 2004/05 - 1/128 finals
Russian Cup 2003/04 - 1/256 finals
Russian Cup 2002/03 - 1/128 finals
Russian Cup 1999/00 - 1/128 finals
Russian Cup 1998/99 - 1/32 finals
Russian Cup 1997/98 - 1/64 finals
Russian Cup 1996/97 - 1/64 finals
Russian Cup 1995/96 - 1/128 finals
Russian Cup 1994/95 - 1/32 finals
Russian Cup 1993/94 - 1/128 finals
Russian Cup 1992/93 - 1/512 finals

Overall stats Russia, Second division - overall stats

Overall stats Russia, Third league - overall stats

¬ыступлени€ в чемпионате по сезонам:

  -    -  Russia 2017/18, Second division Centre
  -    -  Russia 2016/17, Second division Centre - place 11
  -    -  Russia 2015/16, Second division Centre - place 7
  -    -  Russia 2014/15, Second division Centre - place 5
  -    -  Russia 2013/14, Second division Centre - place 10
  -    -  Russia 2012/13, Second division Centre - place 6
  -    -  Russia 2011/12, Second division Centre - place 14
  -    -  Russia 2010, Second division Centre - place 8
  -    -  Russia 2008, Second division Centre - place 10
  -    -  Russia 2007, Second division Centre - place 9
  -    -  Russia 2006, Second division Centre - place 17
  -    -  Russia 2005, Second division Centre - place 16
  -    -  Russia 2004, Second division Centre - place 12
  -    -  Russia 2003, Second division Centre - place 11
  -    -  Russia 2002, Second division Volga - place 9
  -    -  Russia 1999, Second division Volga - place 17
  -    -  Russia 1998, Second division Volga - place 9
  -    -    -  Russia 1997, Third league Zone 5 - place 1 ↑ 
  -    -  Russia 1996, Second league Centre - place 20 ↓ 
  -    -    -  Russia 1995, Third league Zone 5 - place 1 ↑ 
  -    -    -  Russia 1994, Third league Zone 5 - place 7
  -    -  Russia 1993, Second league Zone 3 - place 8 ↓ 
  -    -  Russia 1992, Second league Zone 4 - place 13

Football calendar
Now in database:

Years:146
Tourneys:8 661
Matches:1 001 307
Clubs:10 624
National teams:258
Stadiums:9 229
<2017>
<October>
MoTuWeThFrSaSu
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
Site news
17.10.2017
current

Second round of UEFA qualification for the of the World Cup 2018 added

16.10.2017

October update of the FIFA/Coca-Cola World Ranking

Fixtures
FA Cup 2017/18

First Round Proper

04.11

Stevenage - Nantwich Town

15:00

04.11

Bradford City - Chesterfield

15:00

04.11

Port Vale - Oxford United

15:00

04.11

Newport County - Walsall

15:00

04.11

Morecambe - Hartlepool United

15:00

04.11

Yeovil Town - Southend United

15:00

04.11

Peterborough United - Tranmere Rovers

15:00

04.11

Cambridge United - Sutton United

15:00

04.11

Forest Green Rovers - Macclesfield Town

15:00

04.11

AFC Fylde - Kidderminster Harriers

15:00

04.11

Luton Town - Portsmouth

15:00

04.11

Shrewsbury Town - Aldershot Town

15:00

04.11

Hereford - A.F.C. Telford United

15:00

04.11

Guiseley - Accrington Stanley

15:00

04.11

Blackburn Rovers - Barnet

15:00

04.11

Ebbsfleet United - Doncaster Rovers

15:00

04.11

Leatherhead - Billericay Town

15:00

04.11

Boreham Wood - Blackpool

15:00

04.11

Shaw Lane AFC - Mansfield Town

15:00

04.11

Colchester United - Oxford City

15:00

04.11

Plymouth Argyle - Grimsby Town

15:00

04.11

AFC Wimbledon - Lincoln City

15:00

04.11

Rochdale - Bromley

15:00

04.11

Coventry City - Maidenhead United

15:00

04.11

Chorley - Fleetwood Town

15:00

04.11

Carlisle United - Oldham Athletic

15:00

04.11

Notts County - Bristol Rovers

15:00

04.11

Dartford - Swindon Town

15:00

04.11

Cheltenham Town - Maidstone United

15:00

04.11

Woking - Bury

15:00

04.11

Crewe Alexandra - Rotherham United

15:00

04.11

Gillingham - Leyton Orient

15:00

04.11

Hyde - Milton Keynes Dons

15:00

04.11

Gainsborough Trinity - Slough Town

15:00

04.11

Solihull Moors - Wycombe Wanderers

15:00

04.11

Northampton Town - Scunthorpe United

15:00

04.11

Charlton Athletic - Truro City

15:00

04.11

Wigan Athletic - Crawley Town

15:00

04.11

Gateshead - Chelmsford City

15:00

04.11

Exeter City - Heybridge Swifts

15:00

Local time

All fixtures

In the football world

Tomorrow, October 20

 

FK MuromSpartak

14:00

TorpedoFK Dolgoprudny

18:00

 

Lada-TolyattiFK Orenburg-2

18:30

 

InguletsAvanhard

17:00

VolynDesna

18:00

 

FK LvivSkala

16:00

 

SudnobudivnykTavriya

14:00

Real PharmaDnipro-1

15:00

 

Səbailİnter

18:00

 

BanantsArarat

15:00

 

KrumkachyFK Haradzeya

19:00

 

SpiculSfîntul Gheorghe

DaciaZarya

ZimbruSperanţa

 

FK OlmaliqMashʼal

SoʼgʼdiyonaMetallurg

QizilqumLokomotiv

NasafDinamo

 

West Ham UnitedBrighton & Hove Albion

20:00

 

Mouscron-PéruwelzStandard

20:30

 

PirinSlavia

17:45

DunavBotev

19:45

 

Schalke 04Mainz 05

20:30

 

GroningenWillem II

20:00

 

ZagłębiePiast

18:00

GórnikKorona

20:30

 

Estoril-PraiaBoavista

20:30

 

VojvodinaRadnički

18:00

 

OlimpijaTriglav

20:20

 

Saint-ÉtienneMontpellier

20:45

 

InterRudeš

18:00

 

VysočinaBohemians 1905

18:00

BaníkSigma

20:15

 

ÖrebroHalmstad

19:00

 

TransFlora

19:30

 

Shandong Luneng TaishanLiaoning Whowin

19:35

 

Adelaide UnitedMelbourne Victory

19:20

Local time

Yesterday, October 18

BenficaManchester United

0:1

CSKABasel

0:2

AnderlechtParis Saint-Germain

0:4

BayernCeltic

3:0

ChelseaRoma

3:3

QarabağAtlético Madrid

0:0

JuventusSporting

2:1

BarcelonaOlympiakós

3:1

Urawa Red DiamondsShanghai SIPG

1:0

BengaluruEsteghlal

2:2

 

DneprIsloch

1:2

 

SamtrediaDinamo

3:0

KobuletiChikhura

0:1

 

DečićMladost

1:1

KomIskra

1:0

RudarGrbalj

0:1

SutjeskaPetrovac

3:0

BudućnostZeta

2:1

 

CoritibaCruzeiro

1:0

AtléticoVasco da Gama

0:1

Atlético MineiroChapecoense

2:3

FluminenseSão Paulo

3:1

CorinthiansGrêmio

0:0

AvaíBotafogo

1:1

International tournaments

Current

04.09.2016 Ц 14.11.2017

World Cup 2018,
Qualifying tournament, Europe

07.10.2015 Ц 06.11.2017

World Cup 2018,
Qualifying tournament, Africa

22.03.2017 Ц 09.11.2018

African Cup of Nations 2019,
Qualifying tournament

12.03.2015 Ц 27.03.2018

Asian Cup 2019,
Qualifying tournament

27.06.2017 Ц 26.05.2018

UEFA Champions League 2017/18

29.06.2017 Ц 16.05.2018

Europa League 2017/18

23.01.2017 Ц 29.11.2017

Copa Libertadores 2017

28.02.2017 Ц 13.12.2017

Copa Sudamericana 2017

24.01.2017 Ц 25.11.2017

AFC Champions League 2017

19.08.2016 Ц 04.11.2017

AFC Cup 2017

10.02.2017 Ц 05.11.2017

CAF Champion's League 2017

10.02.2017 Ц 26.11.2017

CAF Confederation Cup 2017

01.08.2017 Ц 26.10.2017

CONCACAF League 2017

© WildSoft 2007-2017 info@wildstat.ru