CSKA

Moscow

See also:  CSKA (Moscow), USSR

UEFA clubs rank (2018): 37

Founded: 1911

Stadium: Arena CSKA

Other names:

 1911 – 1923  OLLS
 1923 – 1928  OPPV
 1928 – 1940  CDKA
 1941  Krasnaya Armiya
 1942 – 1951  CDKA
 1951 – 1957  CDSA
 1957 – 1960  CSK MO
 1960 –   CSKA

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats UEFA European Champions' Cup/Champions League - overall stats
UEFA Champions League 2018/19 - Group G - place 4
UEFA Champions League 2017/18 - Group A - place 3
UEFA Champions League 2016/17 - Group E - place 4
UEFA Champions League 2015/16 - Group B - place 4
UEFA Champions League 2014/15 - Group E - place 4
UEFA Champions League 2013/14 - Group D - place 4
UEFA Champions League 2011/12 - Round of 16
UEFA Champions League 2009/10 - Quarterfinal
UEFA Champions League 2007/08 - Group G - place 4
UEFA Champions League 2006/07 - Group G - place 3
UEFA Champions League 2004/05 - Group H - place 3
UEFA Champions League 2003/04 - Second qualifying round
UEFA Champions League 1999/00 - Second qualifying round
UEFA Champions League 1992/93 - Group A - place 4

Overall stats Inter-Cities Fair Cup/UEFA Cup/Europa League - overall stats
Europa League 2019/20 - Group H
Europa League 2017/18 - Quarterfinal
Europa League 2012/13 - Play-off round
Europa League 2010/11 - Round of 16
UEFA Cup 2008/09 - 1/8 finals
UEFA Cup 2006/07 - 1/16 finals
UEFA Cup 2005/06 - Group F - place 4
UEFA Cup 2004/05 - Winner
UEFA Cup 2002/03 - 1/64 finals
UEFA Cup 2000/01 - 1/64 finals
UEFA Cup 1996/97 - 1/32 finals

Overall stats UEFA Cup Winners' Cup - overall stats
UEFA Cup Winners' Cup 1994/95 - 1/16 finals
UEFA Cup Winners' Cup 1991/92 - 1/16 finals

Overall stats UEFA Super Cup - overall stats
UEFA Super Cup 2004/05 - Final

Overall stats CIS Cup - overall stats
CIS Cup 2007 - Semifinal
CIS Cup 2006 - Semifinal
CIS Cup 2004 - Quarterfinal

Overall stats Channel One Cup - overall stats
Channel One Cup 2008 - Group A - place 3
Channel One Cup 2007 - Winner
Channel One Cup 2006 - place 4

Overall stats Copa del Sol - overall stats
Copa del Sol 2013 - Red Group - place 4
Copa del Sol 2010 - Winner

Overall stats United Tournament - overall stats
United Super Cup 2014 - place 4

Overall stats Russian Super Cup - overall stats
Russian Super Cup 2018 - Winner
Russian Super Cup 2016 - Final
Russian Super Cup 2014 - Winner
Russian Super Cup 2013 - Winner
Russian Super Cup 2011 - Final
Russian Super Cup 2010 - Final
Russian Super Cup 2009 - Winner
Russian Super Cup 2007 - Winner
Russian Super Cup 2006 - Winner
Russian Super Cup 2004 - Winner
Russian Super Cup 2003 - Final

Overall stats Russian Cup - overall stats
Russian Cup 2019/20 - 1/16 finals
Russian Cup 2018/19 - 1/16 finals
Russian Cup 2017/18 - 1/16 finals
Russian Cup 2016/17 - 1/16 finals
Russian Cup 2015/16 - Final
Russian Cup 2014/15 - Semifinal
Russian Cup 2013/14 - Semifinal
Russian Cup 2012/13 - Winner
Russian Cup 2011/12 - 1/16 finals
Russian Cup 2010/11 - Winner
Russian Cup 2009/10 - 1/16 finals
Russian Cup 2008/09 - Winner
Russian Cup 2007/08 - Winner
Russian Cup 2006/07 - 1/8 finals
Russian Cup 2005/06 - Winner
Russian Cup 2004/05 - Winner
Russian Cup 2003/04 - Quarterfinal
Russian Cup 2002/03 - 1/16 finals
Russian Cup 2001/02 - Winner
Russian Cup 2000/01 - 1/8 finals
Russian Cup 1999/00 - Final
Russian Cup 1998/99 - Semifinal
Russian Cup 1997/98 - Quarterfinal
Russian Cup 1996/97 - 1/8 finals
Russian Cup 1995/96 - Quarterfinal
Russian Cup 1994/95 - 1/8 finals
Russian Cup 1993/94 - Final
Russian Cup 1992/93 - Final

Overall stats Russian Premier League Cup - overall stats
Russian Premier League Cup 2003 - 1/8 finals

Overall stats Match Premier Cup - overall stats
Match Premier Cup 2019 (June) - place 4

Overall stats Russia, Premiere league - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

Russia 2019/20 Premiere League
Russia 2018/19 Premiere League - place 4
Russia 2017/18 Premiere League - place 2
Russia 2016/17 Premiere League - place 2
Russia 2015/16 Premiere League - Champion
Russia 2014/15 Premiere League - place 2
Russia 2013/14 Premiere League - Champion
Russia 2012/13 Premiere League - Champion
Russia 2011/12, Premiere League Second stage, group A - place 3
Russia 2010 Premiere League - place 2
Russia 2009 Premiere League - place 5
Russia 2008 Premiere League - place 2
Russia 2007 Premiere League - place 3
Russia 2006 Premiere League - Champion
Russia 2005 Premiere League - Champion
Russia 2004 Premiere League - place 2
Russia 2003 Premiere League - Champion
Russia 2002 Premiere League - place 2
Russia 2001 Top Division - place 7
Russia 2000 Top Division - place 8
Russia 1999 Top Division - place 3
Russia 1998 Top Division - place 2
Russia 1997 Top league - place 12
Russia 1996 Top league - place 5
Russia 1995 Top league - place 6
Russia 1994 Top league - place 10
Russia 1993 Top league - place 9
Russia 1992, top league Tournament for places 1-8 - place 5

Football calendar
Now in database:

Years:148
Tourneys:9 032
Matches:1 032 674
Clubs:10 864
National teams:259
Stadiums:9 570
<2019>
<September>
MoTuWeThFrSaSu
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
Site news
11.09.2019
current

Quarterfinal of the
Belarusian Cup 2019/20
added

11.09.2019
current

Second Qualifying Round of the
FA Cup 2019/20
added

Fixtures
FA Cup 2019/20

Second Qualifying Round

21.09

Irlam - York City

12:30

21.09

Marine - Dunston UTS

15:00

21.09

Southport - Scarborough Athletic

15:00

21.09

Chester - Altrincham

15:00

21.09

Curzon Ashton - Blyth Spartans

15:00

21.09

Bradford Park Avenue - Morpeth Town

15:00

21.09

Ashton United - Pontefract Collieries

15:00

21.09

Colne - Ossett United

15:00

21.09

1874 Northwich - Whitby Town

15:00

21.09

United of Manchester - Warrington Town

15:00

21.09

Trafford - Darlington

15:00

21.09

Gateshead - Ramsbottom United

15:00

21.09

Guiseley - Stockton Town

15:00

21.09

Lancaster City - Spennymoor Town

15:00

21.09

Runcorn Town - Farsley Celtic

15:00

21.09

Alfreton Town - King's Lynn Town

15:00

21.09

Stamford - Boston United

15:00

21.09

Leamington - Chasetown

15:00

21.09

Kettering Town - Sutton Coldfield Town

15:00

21.09

Belper Town - Witton Albion

15:00

21.09

Loughborough Dynamo - Tamworth

15:00

21.09

A.F.C. Telford United - Nantwich Town

15:00

21.09

Rushall Olympic - Gainsborough Trinity

15:00

21.09

Halesowen Town - Stratford Town

15:00

21.09

Boston Town - Leek Town

15:00

21.09

Buxton - Corby Town

15:00

21.09

Matlock Town - Kidsgrove Athletic

15:00

21.09

Hednesford Town - Barwell

15:00

21.09

Kidderminster Harriers - Stafford Rangers

15:00

21.09

Coalville Town - Stourbridge

15:00

21.09

Beaconsfield Town - Hemel Hempstead Town

15:00

21.09

Corinthian-Casuals - Chelmsford City

15:00

21.09

Walthamstow - Abbey Rangers

15:00

21.09

Balham - Royston Town

15:00

21.09

Tonbridge Angels - Eastbourne Borough

15:00

21.09

Margate - Concord Rangers

15:00

21.09

Hendon - Deeping Rangers

15:00

21.09

St Ives Town - Canvey Island

15:00

21.09

Maidstone United - Cheshunt

15:00

21.09

Potters Bar Town - AFC Hornchurch

15:00

21.09

Dulwich Hamlet - Bognor Regis Town

15:00

21.09

Flackwell Heath - Slough Town

15:00

21.09

Billericay Town - Basildon United

15:00

21.09

Tooting & Mitcham United - Dorking Wanderers

15:00

21.09

Hadley - Ramsgate

15:00

21.09

Harrow Borough - Carshalton Athletic

15:00

21.09

Biggleswade Town - Ware

15:00

21.09

Badshot Lea - Hayes & Yeading United

15:00

21.09

Lowestoft Town - Needham Market

15:00

21.09

Barton Rovers - Hitchin Town

15:00

21.09

Enfield Town - Braintree Town

15:00

21.09

Maldon & Tiptree - Wingate & Finchley

15:00

21.09

Moneyfields - Whyteleafe

15:00

21.09

Hartley Wintney - Chichester City

15:00

21.09

Horsham - Dartford

15:00

21.09

St Albans City - Worthing

15:00

21.09

Kings Langley - Folkestone Invicta

15:00

21.09

Haringey Borough - Staines Town

15:00

21.09

Farnborough - Wealdstone

15:00

21.09

Welling United - Chipstead

15:00

21.09

Chesham United - Hampton & Richmond Borough

15:00

21.09

Weston-super-Mare - Merthyr Town

15:00

21.09

Sholing - Weymouth

15:00

21.09

Hereford - Truro City

15:00

21.09

Portland United - Salisbury

15:00

21.09

Havant & Waterlooville - Taunton Town

15:00

21.09

Cirencester Town - Chippenham Town

15:00

21.09

Tavistock - Highworth Town

15:00

21.09

Tiverton Town - Bristol Manor Farm

15:00

21.09

Poole Town - Hungerford Town

15:00

21.09

Swindon Supermarine - Bath City

15:00

21.09

Oxford City - North Leigh

15:00

21.09

Kidlington - Gloucester City

15:00

21.09

Brackley Town - Cinderford Town

15:00

21.09

Blackfield & Langley - Dorchester Town

15:00

21.09

Bishop's Stortford - Peterborough Sports

15:00

21.09

Lewes - Bowers & Pitsea

15:00

22.09

Kingstonian - Grays Athletic

15:00

22.09

Cray Wanderers - Soham Town Rangers

15:00

22.09

Biggleswade - Chertsey Town

15:00

Local time

All fixtures

In the football world

Tomorrow, September 18

BruggeGalatasaray

18:55

Paris Saint-GermainReal Madrid

21:00

OlympiakósTottenham Hotspur

19:55

BayernCrvena Zvezda

21:00

Dinamo ZagrebAtalanta

21:00

Shahtar DonetskManchester City

22:00

AtléticoJuventus

21:00

Bayer 04Lokomotiv Moscow

21:00

CorinthiansIndependiente del Valle

21:30

Kashima AntlersGuangzhou Evergrande Taobao

19:00

 

DinazNyva V

16:00

BukovynaChaika

16:00

PolissyaVeres

17:00

FK KalushPodillya

17:00

Nyva TFK Uzhhorod

18:00

 

VPK-AhroChornomorets-2

16:00

Real PharmaAvanhard-2

16:30

KrystalFK Nikopol

16:30

HirnykTavriya

17:00

MFK Mykolaiv-2Alians

17:00

 

NoahShirak

16:15

Ararat-ArmeniaArarat

17:30

 

FHÍBV

16:45

FylkirVíkingur R

19:15

 

Riga FCVentspils

18:00

 

Wisła PLegia

18:00

 

ZetaPodgorica

15:00

KomRudar

15:00

PetrovacIskra

15:00

BudućnostSutjeska

15:00

GrbaljTitograd

15:00

 

TepliceMladá Boleslav

18:00

 

MaarduPaide

19:00

TransTammeka

19:00

FloraLevadia

19:30

 

Internacional (Porto Alegre)Atlético (Curitiba)

21:30

 

Montreal ImpactToronto

19:30

 

CincinnatiAtlanta United

19:30

Portland TimbersNew York Red Bulls

19:30

Seattle SoundersDallas

19:30

Local time

Yesterday, September 16

Al SaddAl Nassr Riyadh

3:1

 

DynamoFK Ufa

0:0

FK RostovAkhmat

2:1

 

Ural-2FK Chelyabinsk

3:4

 

FK VitebskFK Homel

1:2

 

Aston VillaWest Ham United

0:0

 

BeroeVitosha

1:0

 

SaburtaloTorpedo

1:1

 

ÍAGrindavík

1:1

BreiðablikStjarnan

1:1

ValurKR

0:1

 

TorinoLecce

1:2

 

Sarpsborg 08Vålerenga

1:0

 

CracoviaPiast

2:0

 

ViktoriaJablonec

3:2

 

AFC EskilstunaElfsborg

2:2

DjurgårdensHelsingborgs

2:0

 

AldosiviPatronato

1:1

Vélez SársfieldAtlético Tucumán

1:0

International tournaments

Current

04.09.2019 – 16.11.2021

World Cup 2022,
Qualifying tournament, Africa

21.03.2019 – 31.03.2020

European Football Championship 2020,
Qualifying tournament

06.06.2019 – 29.03.2022

Asian Cup 2023,
Qualifying tournament

20.04.2019 – 20.10.2019

African Nations Championship 2020,
Qualifying tournament

25.06.2019 – 30.05.2020

UEFA Champions League 2019/20

27.06.2019 – 27.05.2020

Europa League 2019/20

22.01.2019 – 23.11.2019

Copa Libertadores 2019

05.02.2019 – 09.11.2019

Copa Sudamericana 2019

05.02.2019 – 24.11.2019

AFC Champions League 2019

05.02.2019 – 02.11.2019

AFC Cup 2019

30.07.2019 – 26.11.2019

CONCACAF League 2019

© WildSoft 2007-2019 info@wildstat.ru