Flamengo

Rio de Janeiro

Founded: 17.11.1895

Stadium: Estádio Jornalista Mário Filho (Maracanã)

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats Intercontinental Cup - overall stats
Intercontinental Cup 1981 - Winner

Overall stats Copa Libertadores - overall stats
Copa Libertadores 2019 - Semifinal
Copa Libertadores 2018 - Round of 16
Copa Libertadores 2017 - Group 4 - place 3
Copa Libertadores 2014 - Group 7 - place 3
Copa Libertadores 2012 - Group 2 - place 3
Copa Libertadores 2010 - Quarterfinal
Copa Libertadores 2008 - 1/8 finals
Copa Libertadores 2007 - 1/8 finals
Copa Libertadores 2002 - Group 8 - place 4
Copa Libertadores 1993 - Quarterfinal
Copa Libertadores 1991 - Quarterfinal
Copa Libertadores 1984 - Semifinal group 2 - place 2
Copa Libertadores 1983 - First round, group 2 - place 2
Copa Libertadores 1982 - Semifinal group 1 - place 2
Copa Libertadores 1981 - Winner

Overall stats Copa Sudamericana - overall stats
Copa Sudamericana 2017 - Final
Copa Sudamericana 2016 - Round of 16
Copa Sudamericana 2011 - Round of 16
Copa Sudamericana 2009 - First Round
Copa Sudamericana 2004 - Section 2, First Stage
Copa Sudamericana 2003 - Section 2, First Stage, Group 1 - place 3

Overall stats Supercopa Libertadores - overall stats
Supercopa Libertadores 1997 - Group 2 - place 2
Supercopa Libertadores 1996 - Quarterfinal
Supercopa Libertadores 1995 - Final
Supercopa Libertadores 1994 - First round
Supercopa Libertadores 1993 - Final
Supercopa Libertadores 1992 - Semifinal
Supercopa Libertadores 1991 - Quarterfinal
Supercopa Libertadores 1990 - First round
Supercopa Libertadores 1989 - First round
Supercopa Libertadores 1988 - Quarterfinal

Overall stats Copa Mercosur - overall stats
Copa Mercosur 2001 - Final
Copa Mercosur 2000 - Quarterfinal
Copa Mercosur 1999 - Winner
Copa Mercosur 1998 - Group D - place 3

Overall stats Mohammed V Trophy - overall stats
Mohammed V Trophy 1968 - Winner

Overall stats Copa do Brasil - overall stats
Copa do Brasil 2019 - Quarterfinal
Copa do Brasil 2018 - Semifinal
Copa do Brasil 2017 - Final
Copa do Brasil 2016 - Second round
Copa do Brasil 2015 - Round of 16
Copa do Brasil 2014 - Semifinal
Copa do Brasil 2013 - Winner
Copa do Brasil 2011 - Quarterfinal
Copa do Brasil 2009 - Quarterfinal
Copa do Brasil 2006 - Winner
Copa do Brasil 2005 - Third round
Copa do Brasil 2004 - Final
Copa do Brasil 2003 - Final
Copa do Brasil 2001 - Quarterfinal
Copa do Brasil 2000 - Quarterfinal
Copa do Brasil 1999 - Quarterfinal
Copa do Brasil 1998 - Second round
Copa do Brasil 1997 - Final
Copa do Brasil 1996 - Semifinal
Copa do Brasil 1995 - Semifinal
Copa do Brasil 1993 - Semifinal
Copa do Brasil 1990 - Winner
Copa do Brasil 1989 - Semifinal

Overall stats Taça Brasil - overall stats
Taça Brasil 1964 - Final

Overall stats Brazilian Série A - overall stats

Overall stats Torneio Roberto Gomes Pedrosa (Robertão) - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

Brazil 2019 Série A
Brazil 2018 Série A - place 2
Brazil 2017 Série A - place 6
Brazil 2016 Série A - place 3
Brazil 2015 Série A - place 12
Brazil 2014 Série A - place 10
Brazil 2013 Série A - place 16
Brazil 2012 Série A - place 11
Brazil 2011 Série A - place 4
Brazil 2010 Série A - place 14
Brazil 2009 Série A - Champion
Brazil 2008 Série A - place 5
Brazil 2007 Série A - place 3
Brazil 2006 Série A - place 11
Brazil 2005 Série A - place 15
Brazil 2004 Série A - place 17
Brazil 2003 Série A - place 8
Brazil, Série A 2002 First phase - place 18
Brazil, Série A 2001 First phase - place 24
Copa João Havelange 2000 Blue module - place 15
Brazil, Série A 1999 First phase - place 12
Brazil, Série A 1998 First phase - place 11
Brazil, Série A 1997 Second phase, group A - place 2
Brazil, Série A 1996 First phase - place 13
Brazil, Série A 1995 Second phase, groups A/B - place 7
Brazil, Série A 1994 Second phase, stage 2, groups E/F - place 6
Brazil, Série A 1993 Second phase, group E - place 4
Brazil, Série A 1992 Final - Champion
Brazil, Série A 1991 First phase - place 9
Brazil, Série A 1990 Second phase, group B - place 3
Brazil, Série A 1989 Second phase, groups A/B - place 5
Brazil, Série A 1988 Quarterfinal
Copa União 1987 Green module, final
Brazil, Série A 1986 Third phase
Brazil, Série A 1985 Second phase, group F - place 2
Brazil, Série A 1984 Quarterfinal
Brazil, Série A 1983 Final - Champion
Brazil, Série A 1982 Final - Champion
Brazil, Série A 1981 Quarterfinal
Brazil, Série A 1980 Final - Champion
Brazil, Série A 1979 Third phase, group Q - place 2
Brazil, Série A 1978 Third phase, group S - place 6
Brazil, Série A 1977 Final phase, group S - place 5
Brazil, Série A 1976 Third phase, group R - place 3
Brazil, Série A 1975 Third phase, group B - place 3
Brazil, Série A 1974 Semifinal phase, group 1 - place 3
Brazil, Série A 1973 First phase - place 24
Brazil, Série A 1972 Second phase, group 1 - place 3
Brazil, Série A 1971 First phase - place 8
Torneio Roberto Gomes Pedrosa (Robertão) 1970 First phase - place 3
Torneio Roberto Gomes Pedrosa (Robertão) 1969 First phase - place 8
Torneio Roberto Gomes Pedrosa (Robertão) 1968 First phase - place 8
Torneio Roberto Gomes Pedrosa (Robertão) 1967 First phase - place 6

Football calendar
Now in database:

Years:148
Tourneys:9 032
Matches:1 032 674
Clubs:10 864
National teams:259
Stadiums:9 570
<2019>
<September>
MoTuWeThFrSaSu
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
Site news
11.09.2019
current

Quarterfinal of the
Belarusian Cup 2019/20
added

11.09.2019
current

Second Qualifying Round of the
FA Cup 2019/20
added

Fixtures
FA Cup 2019/20

Second Qualifying Round

21.09

Irlam - York City

12:30

21.09

Marine - Dunston UTS

15:00

21.09

Southport - Scarborough Athletic

15:00

21.09

Chester - Altrincham

15:00

21.09

Curzon Ashton - Blyth Spartans

15:00

21.09

Bradford Park Avenue - Morpeth Town

15:00

21.09

Ashton United - Pontefract Collieries

15:00

21.09

Colne - Ossett United

15:00

21.09

1874 Northwich - Whitby Town

15:00

21.09

United of Manchester - Warrington Town

15:00

21.09

Trafford - Darlington

15:00

21.09

Gateshead - Ramsbottom United

15:00

21.09

Guiseley - Stockton Town

15:00

21.09

Lancaster City - Spennymoor Town

15:00

21.09

Runcorn Town - Farsley Celtic

15:00

21.09

Alfreton Town - King's Lynn Town

15:00

21.09

Stamford - Boston United

15:00

21.09

Leamington - Chasetown

15:00

21.09

Kettering Town - Sutton Coldfield Town

15:00

21.09

Belper Town - Witton Albion

15:00

21.09

Loughborough Dynamo - Tamworth

15:00

21.09

A.F.C. Telford United - Nantwich Town

15:00

21.09

Rushall Olympic - Gainsborough Trinity

15:00

21.09

Halesowen Town - Stratford Town

15:00

21.09

Boston Town - Leek Town

15:00

21.09

Buxton - Corby Town

15:00

21.09

Matlock Town - Kidsgrove Athletic

15:00

21.09

Hednesford Town - Barwell

15:00

21.09

Kidderminster Harriers - Stafford Rangers

15:00

21.09

Coalville Town - Stourbridge

15:00

21.09

Beaconsfield Town - Hemel Hempstead Town

15:00

21.09

Corinthian-Casuals - Chelmsford City

15:00

21.09

Kingstonian - Grays Athletic

15:00

21.09

Walthamstow - Abbey Rangers

15:00

21.09

Balham - Royston Town

15:00

21.09

Tonbridge Angels - Eastbourne Borough

15:00

21.09

Margate - Concord Rangers

15:00

21.09

Hendon - Deeping Rangers

15:00

21.09

St Ives Town - Canvey Island

15:00

21.09

Maidstone United - Cheshunt

15:00

21.09

Potters Bar Town - AFC Hornchurch

15:00

21.09

Dulwich Hamlet - Bognor Regis Town

15:00

21.09

Flackwell Heath - Slough Town

15:00

21.09

Billericay Town - Basildon United

15:00

21.09

Tooting & Mitcham United - Dorking Wanderers

15:00

21.09

Hadley - Ramsgate

15:00

21.09

Cray Wanderers - Soham Town Rangers

15:00

21.09

Harrow Borough - Carshalton Athletic

15:00

21.09

Biggleswade - Chertsey Town

15:00

21.09

Biggleswade Town - Ware

15:00

21.09

Badshot Lea - Hayes & Yeading United

15:00

21.09

Lowestoft Town - Needham Market

15:00

21.09

Barton Rovers - Hitchin Town

15:00

21.09

Enfield Town - Braintree Town

15:00

21.09

Maldon & Tiptree - Wingate & Finchley

15:00

21.09

Moneyfields - Whyteleafe

15:00

21.09

Hartley Wintney - Chichester City

15:00

21.09

Horsham - Dartford

15:00

21.09

St Albans City - Worthing

15:00

21.09

Kings Langley - Folkestone Invicta

15:00

21.09

Haringey Borough - Staines Town

15:00

21.09

Farnborough - Wealdstone

15:00

21.09

Welling United - Chipstead

15:00

21.09

Chesham United - Hampton & Richmond Borough

15:00

21.09

Weston-super-Mare - Merthyr Town

15:00

21.09

Sholing - Weymouth

15:00

21.09

Hereford - Truro City

15:00

21.09

Portland United - Salisbury

15:00

21.09

Havant & Waterlooville - Taunton Town

15:00

21.09

Cirencester Town - Chippenham Town

15:00

21.09

Tavistock - Highworth Town

15:00

21.09

Tiverton Town - Bristol Manor Farm

15:00

21.09

Poole Town - Hungerford Town

15:00

21.09

Swindon Supermarine - Bath City

15:00

21.09

Oxford City - North Leigh

15:00

21.09

Kidlington - Gloucester City

15:00

21.09

Brackley Town - Cinderford Town

15:00

21.09

Blackfield & Langley - Dorchester Town

15:00

21.09

Bishop's Stortford - Peterborough Sports

15:00

21.09

Lewes - Bowers & Pitsea

15:00

Local time

All fixtures

In the football world

Tomorrow, September 18

BruggeGalatasaray

18:55

Paris Saint-GermainReal Madrid

21:00

OlympiakósTottenham Hotspur

19:55

BayernCrvena Zvezda

21:00

Dinamo ZagrebAtalanta

21:00

Shahtar DonetskManchester City

22:00

AtléticoJuventus

21:00

Bayer 04Lokomotiv Moscow

21:00

CorinthiansIndependiente del Valle

21:30

Kashima AntlersGuangzhou Evergrande Taobao

19:00

 

DinazNyva V

16:00

BukovynaChaika

16:00

PolissyaVeres

17:00

FK KalushPodillya

17:00

Nyva TFK Uzhhorod

18:00

 

VPK-AhroChornomorets-2

16:00

Real PharmaAvanhard-2

16:30

KrystalFK Nikopol

16:30

HirnykTavriya

17:00

MFK Mykolaiv-2Alians

17:00

 

NoahShirak

16:15

Ararat-ArmeniaArarat

17:30

 

FHÍBV

16:45

FylkirVíkingur R

19:15

 

Riga FCVentspils

18:00

 

Wisła PLegia

18:00

 

ZetaPodgorica

15:00

KomRudar

15:00

PetrovacIskra

15:00

BudućnostSutjeska

15:00

GrbaljTitograd

15:00

 

TepliceMladá Boleslav

18:00

 

MaarduPaide

19:00

TransTammeka

19:00

FloraLevadia

19:30

 

Internacional (Porto Alegre)Atlético (Curitiba)

21:30

 

Montreal ImpactToronto

19:30

 

CincinnatiAtlanta United

19:30

Portland TimbersNew York Red Bulls

19:30

Seattle SoundersDallas

19:30

Local time

Yesterday, September 16

Al SaddAl Nassr Riyadh

3:1

 

DynamoFK Ufa

0:0

FK RostovAkhmat

2:1

 

Ural-2FK Chelyabinsk

3:4

 

FK VitebskFK Homel

1:2

 

Aston VillaWest Ham United

0:0

 

BeroeVitosha

1:0

 

SaburtaloTorpedo

1:1

 

ÍAGrindavík

1:1

BreiðablikStjarnan

1:1

ValurKR

0:1

 

TorinoLecce

1:2

 

Sarpsborg 08Vålerenga

1:0

 

CracoviaPiast

2:0

 

ViktoriaJablonec

3:2

 

AFC EskilstunaElfsborg

2:2

DjurgårdensHelsingborgs

2:0

 

AldosiviPatronato

1:1

Vélez SársfieldAtlético Tucumán

1:0

International tournaments

Current

04.09.2019 – 16.11.2021

World Cup 2022,
Qualifying tournament, Africa

21.03.2019 – 31.03.2020

European Football Championship 2020,
Qualifying tournament

06.06.2019 – 29.03.2022

Asian Cup 2023,
Qualifying tournament

20.04.2019 – 20.10.2019

African Nations Championship 2020,
Qualifying tournament

25.06.2019 – 30.05.2020

UEFA Champions League 2019/20

27.06.2019 – 27.05.2020

Europa League 2019/20

22.01.2019 – 23.11.2019

Copa Libertadores 2019

05.02.2019 – 09.11.2019

Copa Sudamericana 2019

05.02.2019 – 24.11.2019

AFC Champions League 2019

05.02.2019 – 02.11.2019

AFC Cup 2019

30.07.2019 – 26.11.2019

CONCACAF League 2019

© WildSoft 2007-2019 info@wildstat.ru