Palmeiras

São Paulo

Founded: 26.08.1914

Stadium: Allianz Parque

Other names:

 1914 – 1942  Sociedade Esportiva Palestra Itália
 1942 –   Sociedade Esportiva Palmeiras

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats Intercontinental Cup - overall stats
Intercontinental Cup 1999 - Final

Overall stats Copa Libertadores - overall stats
Copa Libertadores 2017 - Round of 16
Copa Libertadores 2016 - Group 2 - place 3
Copa Libertadores 2013 - Round of 16
Copa Libertadores 2009 - Quarterfinal
Copa Libertadores 2006 - 1/8 finals
Copa Libertadores 2005 - 1/8 finals
Copa Libertadores 2001 - Semifinal
Copa Libertadores 2000 - Final
Copa Libertadores 1999 - Winner
Copa Libertadores 1995 - Quarterfinal
Copa Libertadores 1994 - 1/8 finals
Copa Libertadores 1979 - First round, group 3 - place 3
Copa Libertadores 1974 - First round, group 2 - place 2
Copa Libertadores 1973 - First round, group 2 - place 2
Copa Libertadores 1971 - Semifinal group 1 - place 2
Copa Libertadores 1968 - Final
Copa Libertadores 1961 - Final

Overall stats Copa Sudamericana - overall stats
Copa Sudamericana 2012 - Round of 16
Copa Sudamericana 2011 - First Round
Copa Sudamericana 2010 - Semifinal
Copa Sudamericana 2008 - Quarterfinal
Copa Sudamericana 2003 - Section 2, First Stage, Group 4 - place 3

Overall stats Copa CONMEBOL - overall stats
Copa CONMEBOL 1996 - First round

Overall stats Copa Mercosur - overall stats
Copa Mercosur 2001 - Group E - place 3
Copa Mercosur 2000 - Final
Copa Mercosur 1999 - Final
Copa Mercosur 1998 - Winner

Overall stats Copa do Brasil - overall stats
Copa do Brasil 2017 - Quarterfinal
Copa do Brasil 2016 - Quarterfinal
Copa do Brasil 2015 - Winner
Copa do Brasil 2014 - Round of 16
Copa do Brasil 2013 - Round of 16
Copa do Brasil 2012 - Winner
Copa do Brasil 2011 - Quarterfinal
Copa do Brasil 2010 - Quarterfinal
Copa do Brasil 2008 - Third round
Copa do Brasil 2007 - Second round
Copa do Brasil 2004 - Quarterfinal
Copa do Brasil 2003 - Third round
Copa do Brasil 2002 - First round
Copa do Brasil 2000 - Quarterfinal
Copa do Brasil 1999 - Semifinal
Copa do Brasil 1998 - Winner
Copa do Brasil 1997 - Semifinal
Copa do Brasil 1996 - Final
Copa do Brasil 1995 - Second round
Copa do Brasil 1994 - Second round
Copa do Brasil 1993 - Quarterfinal
Copa do Brasil 1992 - Semifinal

Overall stats Taça Brasil - overall stats
Taça Brasil 1967 - Winner
Taça Brasil 1966 - Quarterfinal
Taça Brasil 1965 - Semifinal
Taça Brasil 1964 - Semifinal
Taça Brasil 1961 - Third Round
Taça Brasil 1960 - Winner

Overall stats Brazilian Série A - overall stats

Overall stats Torneio Roberto Gomes Pedrosa (Robertão) - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

Brazil 2017 Série A
Brazil 2016 Série A - Champion
Brazil 2015 Série A - place 9
Brazil 2014 Série A - place 16
Brazil 2012 Série A - place 18
Brazil 2011 Série A - place 11
Brazil 2010 Série A - place 10
Brazil 2009 Série A - place 5
Brazil 2008 Série A - place 4
Brazil 2007 Série A - place 7
Brazil 2006 Série A - place 16
Brazil 2005 Série A - place 4
Brazil 2004 Série A - place 4
Brazil, Série A 2002 First phase - place 24
Brazil, Série A 2001 First phase - place 12
Copa João Havelange 2000 Quarterfinal
Brazil, Série A 1999 First phase - place 10
Brazil, Série A 1998 Quarterfinal
Brazil, Série A 1997 Final
Brazil, Série A 1996 Quarterfinal
Brazil, Série A 1995 Second phase, groups A/B - place 4
Brazil, Série A 1994 Final - Champion
Brazil, Série A 1993 Final - Champion
Brazil, Série A 1992 First phase - place 11
Brazil, Série A 1991 First phase - place 6
Brazil, Série A 1990 Quarterfinal
Brazil, Série A 1989 Second phase, groups A/B - place 3
Brazil, Série A 1988 First phase, group A, second stage - place 7
Copa União 1987 Green module, group A, second stage - place 3
Brazil, Série A 1986 Third phase
Brazil, Série A 1985 First phase, groups A/B, second stage - place 7
Brazil, Série A 1984 Second phase, group K - place 3
Brazil, Série A 1983 Third phase, group Q - place 3
Brazil, Série A 1981 Second phase, group J - place 3
Brazil, Série A 1980 Third phase, group N - place 3
Brazil, Série A 1979 Semifinal
Brazil, Série A 1978 Final
Brazil, Série A 1977 Final phase, group V - place 4
Brazil, Série A 1976 Third phase, group Q - place 5
Brazil, Série A 1975 Third phase, group A - place 4
Brazil, Série A 1974 Semifinal phase, group 1 - place 2
Brazil, Série A 1973 Final round - Champion
Brazil, Série A 1972 Final - Champion
Brazil, Série A 1971 Second phase, group C - place 3
Torneio Roberto Gomes Pedrosa (Robertão) 1970 Final phase - place 2
Torneio Roberto Gomes Pedrosa (Robertão) 1969 Final phase - Champion
Torneio Roberto Gomes Pedrosa (Robertão) 1968 Final phase - place 4
Torneio Roberto Gomes Pedrosa (Robertão) 1967 Final phase - Champion

Football calendar
Now in database:

Years:146
Tourneys:8 661
Matches:1 001 096
Clubs:10 624
National teams:258
Stadiums:9 223
Site news
22.09.2017
current

Semifinal of the
Copa Sudamericana 2017
added

22.09.2017
current

Semifinal of the
Scottish League Cup 2017/18
added

21.09.2017
current

Quarterfinal of the
Russian Cup 2017/18
added

21.09.2017
current

Fourth round of the
Football League Cup 2017/18
added

Fixtures
Argentinian championship, 2017/18

Day 4

22.09

Belgrano - Tigre

19:05

22.09

Patronato - Atlético Tucumán

21:05

23.09

Huracán - Unión

14:05

23.09

Arsenal - Temperley

14:05

23.09

Chacarita Juniors - Talleres

16:05

23.09

Vélez Sársfield - Boca Juniors

18:05

23.09

Godoy Cruz - Independiente

20:05

24.09

Colón - Defensa y Justicia

11:05

24.09

Olimpo - Gimnasia y Esgrima

14:05

24.09

Rosario Central - Banfield

16:05

24.09

Racing Club - San Martín

20:05

24.09

River Plate - Argentinos Juniors

21:05

25.09

Lanús - Newell's Old Boys

19:05

25.09

Estudiantes - San Lorenzo de Almagro

21:05

Local time

All fixtures

In the football world

Tomorrow, September 23

USM AlgerFerroviário da Beira

18:30

EspéranceAl-Ahly

19:00

Wydad CasablancaMamelodi Sundowns

21:00

ZESCO UnitedSuperSport United

15:00

 

DynamoCSKA

16:30

SpartakAnzhi

19:00

 

Znamya TrudaTekstilshchik

14:00

VelesTsRFSO

16:00

Luki-EnergiyaFK Murom

16:00

Lokomotiv-KazankaDynamo-2

17:00

SpartakFK Dolgoprudny

17:00

 

SaturnKhimik

15:00

DynamoFK Ryazan

16:00

SokolFK Strogino

17:00

EnergomashFK Kaluga

18:00

ZorkiyZenit

19:00

 

Viktor Ponedelnik Football AcademyKuban-2

13:00

Mashuk-KMVSpartak

16:30

AfipsBiolog-Novokubansk

17:00

DruzhbaAngusht

17:00

ChernomoretsSKA

18:00

 

FK Orenburg-2Neftekhimik

16:00

 

ZirkaShahtar

14:00

DynamoVeres

19:30

 

Real PharmaFK Nikopol

16:00

 

SəbailKəpəz

17:30

Ziraİnter

20:00

 

GandzasarPyunik

18:00

 

BATEFK Slutsk

18:00

ShakhtsyorIsloch

19:00

 

Sfîntul GheorgheZimbru

16:30

Dinamo-AutoPetrocub

16:30

SheriffDacia

18:00

 

RapidWolfsberg

16:00

SturmAltach

18:30

St. PöltenAdmira Wacker

18:30

LASKMattersburg

18:30

 

West Ham UnitedTottenham Hotspur

12:30

BurnleyHuddersfield Town

15:00

EvertonAFC Bournemouth

15:00

Manchester CityCrystal Palace

15:00

SouthamptonManchester United

15:00

Stoke CityChelsea

15:00

Swansea CityWatford

15:00

Leicester CityLiverpool

17:30

 

Bolton WanderersBrentford

15:00

Derby CountyBirmingham City

15:00

FulhamMiddlesbrough

15:00

Leeds UnitedIpswich Town

15:00

Norwich CityBristol City

15:00

Preston North EndMillwall

15:00

Queens Park RangersBurton Albion

15:00

ReadingHull City

15:00

SunderlandCardiff City

15:00

Wolverhampton WanderersBarnsley

15:00

Aston VillaNottingham Forest

17:30

 

GenkOostende

18:00

Mouscron-PéruwelzEupen

20:00

MechelenSint-Truiden

20:00

Waasland-BeverenAnderlecht

20:30

 

SlaviaVitosha

15:30

PirinVereya

17:30

Cherno MoreEtar

20:00

 

DebrecenPuskás

18:00

FerencvárosDiósgyőr

18:00

PaksBalmazújváros

18:00

Vasas SCHaladás

18:00

Mezőkövesd-ZsóryÚjpest

18:15

VideotonHonvéd

20:30

 

RB LeipzigEintracht

15:30

HoffenheimSchalke 04

15:30

WerderFreiburg

15:30

Mainz 05Hertha

15:30

StuttgartAugsburg

15:30

Borussia DBorussia M

18:30

 

Willem IIHeerenveen

18:30

FeyenoordNAC

19:45

Heracles AlmeloRoda

19:45

Den HaagSparta

20:45

 

LokomotiviChikhura

17:00

DilaSamtredia

20:00

 

AtléticoSevilla

13:00

AlavésReal Madrid

16:15

MálagaAthletic

18:30

GironaBarcelona

20:45

 

RomaUdinese

15:00

SPALNapoli

18:00

JuventusTorino

20:45

 

HaugesundViking

18:00

 

TermalicaLechia

15:30

PogońGórnik

18:00

KoronaWisła K

20:30

 

Estoril-PraiaChaves

16:00

MoreirenseSporting

18:15

BenficaPaços de Ferreira

20:30

 

TriglavAnkaran

14:00

GoricaKrško

16:00

CeljeOlimpija

20:20

 

MontpellierParis Saint-Germain

17:00

MetzTroyes

20:00

BordeauxGuingamp

20:00

LyonDijon

20:00

CaenAmiens

20:00

 

CibaliaInter

17:00

SlavenRijeka

19:00

 

BudućnostKom

15:00

DečićSutjeska

15:00

GrbaljZeta

15:00

PetrovacMladost

15:00

RudarIskra

15:00

 

Bohemians 1905Baumit

17:00

SigmaDukla

17:00

FastavSlavia

17:00

Mladá BoleslavViktoria Plzeň

18:00

 

HalmstadNorrköping

14:00

 

RangersCeltic

12:00

Partick ThistleHearts

15:00

KilmarnockDundee

15:00

Ross CountyHibernian

15:00

St. JohnstoneHamilton Academical

15:00

 

LevadiaTammeka

13:00

PaideTulevik

13:00

Nõmme KaljuPärnu

16:00

KalevFlora

16:00

 

HuracánUnión

14:05

ArsenalTemperley

14:05

Chacarita JuniorsTalleres

16:05

Vélez SársfieldBoca Juniors

18:05

Godoy CruzIndependiente

20:05

 

FlamengoAvaí

19:00

SantosAtlético Paranaense

21:00

 

New York CityHouston Dynamo

15:00

New England RevolutionToronto

17:00

Vancouver WhitecapsColorado Rapids

19:00

DC UnitedSan Jose Earthquakes

19:00

Philadelphia UnionChicago Fire

19:00

Minnesota UnitedDallas

19:00

Columbus CrewNew York Red Bulls

19:30

Real Salt LakeSeattle Sounders

19:30

 

YanbianLiaoning Whowin

15:30

Shanghai ShenhuaGuangzhou R&F

19:35

Jiangsu SuningGuizhou Hengfeng Zhicheng

19:35

Tianjin TedaTianjin Quanjian

19:35

Local time

Yesterday, September 21

River PlateJorge Wilstermann

8:0

LanúsSan Lorenzo de Almagro

2:0 aet
pen. 4:3

LDUFluminense

2:1

OlimpiaPlaza Amador

1:1

Santos de GuápilesÁrabe Unido

1:0

 

Olimpiets (Nizhniy Novgorod)FK Ufa (Ufa)

1:1 aet
pen. 4:1

Yenisey (Krasnoyarsk)Akhmat (Grozny)

3:0

Ararat (Moscow)SKA-Khabarovsk (Khabarovsk)

1:2

Fakel (Voronezh)Amkar (Perm)

0:4

Krylia Sovetov (Samara)Lokomotiv (Moscow)

3:2 aet

Dynamo (Saint Petersburg)Zenit (Saint Petersburg)

3:2 aet

 

DinamoBunyodkor

0:2

ShoʼrtanNavbahor

3:3

LokomotivPaxtakor

0:1

 

FjölnirFH

2:1

 

VillarrealEspañol

0:0

Celta de VigoGetafe

1:1

LevanteReal Sociedad

3:0

 

TromsøOdd

2:2

 

ÖrebroAFC Eskilstuna

2:3

SundsvallAIK

0:0

 

MotherwellAberdeen

3:0

International tournaments

Current

04.09.2016 – 10.10.2017

World Cup 2018,
Qualifying tournament, Europe

08.10.2015 – 10.10.2017

World Cup 2018,
Qualifying tournament, South America

07.10.2015 – 06.11.2017

World Cup 2018,
Qualifying tournament, Africa

22.03.2015 – 10.10.2017

World Cup 2018,
Qualifying tournament, CONCACAF

22.03.2017 – 09.11.2018

African Cup of Nations 2019,
Qualifying tournament

12.03.2015 – 27.03.2018

Asian Cup 2019,
Qualifying tournament

27.06.2017 – 26.05.2018

UEFA Champions League 2017/18

29.06.2017 – 16.05.2018

Europa League 2017/18

23.01.2017 – 29.11.2017

Copa Libertadores 2017

28.02.2017 – 13.12.2017

Copa Sudamericana 2017

24.01.2017 – 25.11.2017

AFC Champions League 2017

19.08.2016 – 04.11.2017

AFC Cup 2017

10.02.2017 – 05.11.2017

CAF Champion's League 2017

10.02.2017 – 26.11.2017

CAF Confederation Cup 2017

01.08.2017 – 15.10.2017

CONCACAF League 2017

© WildSoft 2007-2017 info@wildstat.ru