2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003  2002  2001  2000  1999  1998  1997  1996  1995  1994  1993  1992  1991  1990  1989  1988  1987  1986  1985  1984  1983  1982  1981  1980  1979  1978  1977  1976  1975  1974  1973  1972  1971  1970  1969  1968  1967  1966  1965  1964  1963  1962  1961  1960  1948  Overall table

Russia

See also  USSR,  CIS

FIFA rank: 46
UEFA league rank: 6

National stadium: Luzhniki Stadium

Last results
Fixtures

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats World Cup - overall stats
World Cup 2018. Final tournament - Quarterfinal
World Cup 2014. Final tournament - Group H - place 3
World Cup 2014. Qualifying tournament, Europe - Group F - place 1
World Cup 2010. Qualifying tournament, Europe - Playoff
World Cup 2006. Qualifying tournament, Europe - Group 3 - place 3
World Cup 2002. Final tournament - Group H - place 3
World Cup 2002. Qualifying tournament, Europe - Group 1 - place 1
World Cup 1998. Qualifying tournament, Europe - Playoff
World Cup 1994. Final tournament - Group 2 - place 3
World Cup 1994. Qualifying tournament, Europe - Group 5 - place 2

Overall stats European championship - overall stats
European Football Championship 2020. Qualifying tournament - Group I
European Football Championship 2016. Final tournament - Group B - place 4
European Football Championship 2016. Qualifying tournament - Group G - place 2
European Football Championship 2012. Final tournament - Group A - place 3
European Football Championship 2012. Qualifying tournament - Group B - place 1
European Football Championship 2008. Final tournament - Semifinal
European Football Championship 2008. Qualifying tournament - Group E - place 2
European Football Championship 2004. Final tournament - Group A - place 4
European Football Championship 2004. Qualifying tournament - Playoff
European Football Championship 2000. Qualifying tournament - Group 4 - place 3
European Football Championship 1996. Final tournament - Group C - place 4
European Football Championship 1996. Qualifying tournament - Group 8 - place 1

Overall stats Olympic Games - overall stats
Olympic Games 1912 - Consolation tournament, first round

Overall stats FIFA Confederations Cup - overall stats
FIFA Confederations Cup 2017. Final tournament - Group A - place 3

Overall stats Nehru Cup - overall stats
Nehru Cup 1995 - place 2
Nehru Cup 1993 - Group A - place 3

Overall stats Cyprus International Tournament - overall stats
Cyprus International Tournament 2003 - Winner

Overall stats UEFA Nations League - overall stats
UEFA Nations League 2018/19. League B - Group 2 - place 2

Overall stats Friendly internationals - overall stats
2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1998 1997 1996 1995 1994 1993 1992 1914 1913 1912

Clubs:

Afips (Afipsky)
Agan (Raduzhnyi)
Agtala (Moscow)
Akademiya (Tolyatti)
Akhmat (Groznyi)
Akron (Tolyatti)
Alania-2 (Vladikavkaz)
Alania-D (Vladikavkaz)
Alaniya (Vladikavkaz)
Almaz (Moscow)
Alnas (Almetyevsk)
Amkar (Perm)
Amur-2010 (Blagoveshchensk)
Angara (Angarsk)
Angara (Boguchany)
Angusht (Nazran)
Angusht (Nazran)
Anzhi (Makhachkala)
Anzhi-2 (Makhachkala)
Anzhi-Yunior (Zelenodolsk)
APK (Morozovsk)
Ararat (Moscow)
Aroma (Gulkevichi)
Arsenal (Tula)
Arsenal-2 (Tula)
Aruan (Nartkala)
Asmaral-D (Moscow)
Astrateks (Astrakhan)
Atom (Novovoronezh)
Atommash (Volgodonsk)
Avangard (Kamyshin)
Avangard (Kolomna)
Avangard (Kursk)
Avangard (Podolsk)
Avtoagregat (Kineshma)
Avtodor (Vladikavkaz)
Avtofavorit (Pskov)
Avtomobilist (Yuzhno-Sakhalinsk)
Avtozapchast (Baksan)
Azamat (Cheboksary)
Baikal (Irkutsk)
Baltika (Kaliningrad)
Baltika-2 (Kaliningrad)
Baltika-D (Kaliningrad)
Baltika-Tarko (Kaliningrad)
Bashselmash (Neftekamsk)
Bataisk-2007 (Bataisk)
Beshtau (Lermontov)
Biokhimik-Mordovia (Saransk)
Biolog-Novokubansk (Progress)
BSK (Spirovo)
Bulat (Cherepovets)
Burevestnik-YuRGUES (Shakhty)
Chaika (Peschanokopskoye)
Chernomorets (Novorossiysk)
Chernomorets-D (Novorossiysk)
Chkalovets (Novosibirsk)
CSKA (Moscow)
CSKA-2 (Moscow)
CSKA-2 (Moscow)
Dagdizel (Kaspiysk)
Dalstroyindustriya (Komsomolsk-on-Amur)
Delin (Izhevsk)
Devon (Serafimovskiy)
Diana (Volzhsk)
Dmitrov (Dmitrov)
Dnepr (Smolensk)
Druzhba (Arzamas)
Druzhba (Maykop)
Druzhba-D (Maykop)
Dynamo (Barnaul)
Dynamo (Biysk)
Dynamo (Bryansk)
Dynamo (Kemerovo)
Dynamo (Kirov)
Dynamo (Kostroma)
Dynamo (Makhachkala)
Dynamo (Moscow)
Dynamo (Omsk)
Dynamo (Perm)
Dynamo (Rostov-on-Don)
Dynamo (Saint Petersburg)
Dynamo (Stavropol)
Dynamo (Stavropol)
Dynamo (Tula)
Dynamo (Vologda)
Dynamo (Voronezh)
Dynamo-2 (Moscow)
Dynamo-2 (Moscow)
Dynamo-2 (Saint Petersburg)
Dynamo-D (Stavropol)
Dynamo-Gazovik-D (Tyumen)
Dynamo-Start (Kostroma)
Dynamo-Zhemchuzhina-2 (Sochi)
Elektron (Veliky Novgorod)
Elektron (Vyatskie-Polyany)
Energetik (Uren)
Energiya (Chaikovskiy)
Energiya (Ulyanovsk)
Energiya (Volzhskiy)
Energiya-D (Kamyshin)
Energomash (Belgorod)
Erzu (Groznyi)
EVM (Ruzayevka)
Fabus (Bronnitsy)
Fakel (Voronezh)
Fakel-D (Voronezh)
FAYuR (Beslan)
FCSh-73 (Voronezh)
FK Abinsk (Abinsk)
FK Alagir (Alagir)
FK Armavir (Armavir)
FK Astrakhan (Astrakhan)
FK Balakovo (Balakovo)
FK Belogorsk (Belogorsk)
FK Berezniki (Berezniki)
FK Blagoveshchensk (Blagoveshchensk)
FK Chelyabinsk (Chelyabinsk)
FK Cherepovets
FK Chertanovo (Moscow)
FK Chertanovo-2 (Chertanovo)
FK Chita (Chita)
FK Derbent (Derbent)
FK Digora (Digora)
FK Dolgoprudny (Dolgoprudny)
FK Domodedovo (Domodedovo)
FK Elista (Elista)
FK Gatchina (Gatchina)
FK Gubkin (Gubkin)
FK Istra (Istra)
FK Izhevsk (Izhevsk)
FK Kaluga (Kaluga)
FK Khimki (Khimki)
FK Khimki-M (Khimki)
FK Kolomna (Kolomna)
FK Krasnodar (Krasnodar)
FK Krasnodar-2 (Krasnodar)
FK Krasnodar-2000 (Krasnodar)
FK Krasnodar-3 (Krasnodar)
FK Lobnya (Lobnya)
FK Lukhovitsy (Lukhovitsy)
FK Magnitogorsk (Magnitogorsk)
FK Makhachkala (Makhachkala)
FK Moskva (Moscow)
FK Mozdok (Mozdok)
FK Murom
FK Nizhniy Novgorod (Nizhniy Novgorod)
FK Nizhniy Novgorod (Nizhniy Novgorod)
FK Novokuznetsk (Novokuznetsk)
FK Novosibirsk (Novosibirsk)
FK Obninsk (Obninsk)
FK Orenburg (Orenburg)
FK Orenburg-2 (Orenburg)
FK Oryol (Oryol)
FK Pele (Moscow)
FK Reutov (Reutov)
FK Rostov (Rostov-on-Don)
FK Ryazan (Ryazan)
FK Rybinsk (Rybinsk)
FK Sochi (Sochi)
FK Sochi (Sochi)
FK Stary Oskol (Stary Oskol)
FK Stavropol (Stavropol)
FK Strogino (Moscow)
FK Taganrog (Taganrog)
FK Tambov (Tambov)
FK Tolyatti (Tolyatti)
FK Tosno (Tosno)
FK Tyumen (Tyumen)
FK Ufa (Ufa)
FK Ufa-2 (Ufa)
FK Vidnoye (Vidnoye)
FK Volgodonsk (Volgodonsk)
FK Volgograd (Volgograd)
FK Vologda (Vologda)
FK Yelyets (Yelyets)
Fortuna (Mytishchi)
FSA (Voronezh)
FShM Torpedo (Moscow)
GAI (Kiselevsk)
Galaks (Saint Petersburg)
Gigant (Grozny)
Gigant (Voskresensk)
Gornyak (Gramoteino)
Gornyak (Kachkanar)
Gornyak (Kushva)
Gornyak (Raichikhinsk)
Gornyak (Uchaly)
Idel (Kazan)
Inter (Cherkessk)
Irgiz (Balakovo)
Irtysh (Omsk)
Iskra (Engels)
Iskra (Novoaleksandrovsk)
Iskra (Smolensk)
Istochnik (Rostov-on-Don)
Izumrud-Neftyanik (Timashyovsk)
Kabardey (Nizhny Cherek)
KAIT-Sport (Moscow)
KAMAZ (Naberezhnye Chelny)
KAMAZ-2 (Naberezhnye Chelny)
KamAZavtocenter (Naberezhnye Chelny)
Karelia-Discovery (Petrozavodsk)
Kareliya (Petrozavodsk)
Kavkazkabel (Prokhladnyi)
Khimik (Belorechensk)
Khimik (Dankov)
Khimik (Dzerzhinsk)
Khimik (Koryazhma)
Khimik (Meleuz)
Khimik (Uvarovo)
Khimik-Arsenal (Novomoskovsk)
Khimik-Avgust (Vurnary)
Khoper (Balashov)
Kinotavr (Podolsk)
Kolos (Bykovo)
Kolos (Krasnodar)
Kolos (Pokrovskoye)
Kolos-2 (Krasnodar)
Kooperator (Vichuga)
Kosmos-Kirovets (Saint Petersburg)
Kraneks (Ivanovo)
Krasnogvardeyets (Moscow)
Krasnoznamensk (Krasnoznamensk)
Krasny-SGAFKST (Smolensk)
Kristall (Dyatkovo)
Kristall (Sergach)
Kristall (Smolensk)
Krylia Sovetov (Samara)
Krylia Sovetov-2 (Samara)
Kuban (Krasnodar)
Kuban-2 (Krasnodar)

Kuban-D (Krasnodar)
Kuban-Holding (Pavlovskaya)
Kuzbass (Kemerovo)
Kvant (Obninsk)
Lada (Dimitrovgrad)
Lada-D (Tolyatti)
Lada-Tolyatti (Tolyatti)
Legion-Dynamo (Makhachkala)
Leningradets (Leningrad Oblast)
Lokomotiv (Kaluga)
Lokomotiv (Liski)
Lokomotiv (Moscow)
Lokomotiv (Nizhniy Novgorod)
Lokomotiv (Saint Petersburg)
Lokomotiv-2 (Moscow)
Lokomotiv-D (Nizhniy Novgorod)
Lokomotiv-D (Saint Petersburg)
Lokomotiv-Kazanka (Moscow)
Lokomotiv-KMV (Mineralnye Vody)
Luch (Vladivostok)
Luki-Energiya (Velikiye Luki)
Makkabi (Moscow)
Mashuk-KMV (Pyatigorsk)
MEPhI (Moscow)
Metallurg (Aldan)
Metallurg (Asha)
Metallurg (Lipetsk)
Metallurg (Pikalevo)
Metallurg (Vyksa)
Metallurg-Oskol (Stary Oskol)
Metiznik (Magnitogorsk)
MITOS (Novocherkassk)
Monolit (Moscow)
Mordovia (Saransk)
Mosenergo (Moscow)
Mostovik-Primorye (Ussuriysk)
Mostransgaz (Gazoprovod)
MVD Rossii (Moscow)
Nara-ShBFR (Naro-Fominsk)
Nart (Cherkessk)
Neftekhimik (Nizhnekamsk)
Neftyanik (Bugulma)
Neftyanik (Buguruslan)
Neftyanik (Ufa)
Neftyanik (Uray)
Neftyanik (Yaroslavl)
Nemkom (Krasnodar)
Nika (Krasny Sulin)
Nika (Moscow)
Niva (Slavyansk-na-Kubani)
Nosta (Novotroitsk)
Novosibirsk-Olimpik (Novosibirsk)
Oazis (Yartsevo)
Octan (Perm)
Oka (Kolomna)
Okean (Nakhodka)
Okean-D (Nakhodka)
Olimp (Khimki)
Olimpiya (Gelendzhik)
Olimpiya (Kirovo-Chepetsk)
Olimpiya (Volgograd)
Parus (Anapa)
Piter (Saint Petersburg)
Podolye (Podolsk Region)
Politekhnik-92 (Barnaul)
Portovik-Energiya (Kholmsk)
Pozis (Zelenodolsk)
Presnya (Moscow)
Priazovye (Yeysk)
Progress (Biysk)
Progress (Chernyakhovsk)
Proletariy (Surazh)
Pskov-2000 (Pskov)
Pskov-747 (Pskov)
Raspadskaya (Mezhdurechensk)
Rassvet (Troitskoye)
Reformatsiya (Abakan)
Rekord (Aleksandrov)
Restavratsiya (Krasnoyarsk)
Ritm (Alekseyevka)
Roda (Moscow)
Rodina (Moscow)
Rostselmash-2 (Rostov-on-Don)
Rotor (Volgograd)
Rotor-2 (Volgograd)
Rubin (Kazan)
Rubin-2 (Kazan)
Rus (Saint Petersburg)
Sakhalin (Yuzhno-Sakhalinsk)
Salyut (Saratov)
Salyut-Belgorod (Belgorod)
Saturn (Naberezhnye Chelny)
Saturn (Ramenskoye)
Saturn-1991 (Saint Petersburg)
Saturn-2 (Moscow Region)
Saturn-2 (Moskovskaya Oblast)
Selenga (Ulan-Ude)
Serp i Molot (Moscow)
Sever (Murmansk)
Shakhtyor (Artyom)
Shakhtyor (Peshelan)
Shakhtyor (Prokopievsk)
Sheksna (Cherepovets)
Sherstyanik (Nevinnomysk)
Shinnik (Yaroslavl)
Sibir (Novosibirsk)
Sibir-2 (Novosibirsk)
Sibiryak (Bratsk)
SibOVV (Kemerovo)
SKA (Rostov-on-Don)
SKA-Khabarovsk (Khabarovsk)
Skat-5s (Yelabuga)
SKChF (Sevastopol)
SKD (Samara)
Slavyansk (Slavyansk-na-Kubani)
Slavyansky (Slavyansk-na-Kubani)
Smena (Komsomolsk-na-Amure)
Smena (Moscow)
Smena-Zenit (Saint Petersburg)
Sochi-04 (Sochi)
Sodovik (Sterlitamak)
Sokol (Saratov)
Sokol-D (Saratov)
Solaris (Moscow)
Soyuz-Gazprom (Izhevsk)
Spartak (Gorno-Altaisk)
Spartak (Kostroma)
Spartak (Moscow)
Spartak (Nizhniy Novgorod)
Spartak (Ryazan)
Spartak (Rybnoye)
Spartak (Shchyolkovo)
Spartak (Tambov)
Spartak (Yoshkar-Ola)
Spartak Vladikavkaz (Vladikavkaz)
Spartak-2 (Moscow)
Spartak-Arktikbank (Arkhangelsk)
Spartak-Bratskiy (Yuzhnyi)
Spartak-Chukotka (Moscow)
Spartak-D (Nalchik)
Spartak-MZK (Ryazan)
Spartak-Nalchik (Nalchik)
Spartak-Peresvet (Bryansk)
Spartak-Telekom (Shuya)
Spartak-Vladikavkaz ( Vladikavkaz)
Sportakademklub (Moscow)
Sputnik (Kimry)
Stavropolye-2009 (Stavropol)
Stolitsa (Moscow)
Stroitel (Morshansk)
STsOP (Kislovodsk)
Svetogorets (Svetogorsk)
Syzran-2003 (Syzran)
Tekstilshchik (Ivanovo)
Tekstilshchik (Kamyshin)
Tekstilshik-D (Kamyshin)
Terek-2 (Groznyi)
Titan (Klin)
Tobol (Kurgan)
Tobol (Tobolsk)
Tom (Tomsk)
Tom-2 (Tomsk)
Torpedo (Izhevsk)
Torpedo (Miass)
Torpedo (Moscow)
Torpedo (Mytishchi)
Torpedo (Pavlovo)
Torpedo (Rubtsovsk)
Torpedo (Taganrog)
Torpedo (Vladimir)
Torpedo-2 (Moscow)
Torpedo-Lyubertsy (Lyubertsy)
Torpedo-Mashuk (Georgiyevsk)
Torpedo-Viktoriya (Nizhny Novgorod)
Torpedo-ZIL (Moscow)
Trestar (Ostankino)
Trubnik (Kamensk-Uralksiy)
Tsement (Mikhailovka)
TSK (Simferopol)
Turbostroitel (Kaluga)
Ural (Ekaterinburg)
Ural-2 (Ekaterinburg)
Uralan-D (Elista)
Uralan-Plus (Moscow)
Uralelektromed (Verkhnyaya Pyshma)
Uralets (Nizhniy Tagil)
Uralmash-D (Ekaterinburg)
Urozhay (Krasnodar)
Vainakh (Shali)
Veles (Moscow)
Vest (Kaliningrad)
Viktor Ponedelnik Football Academy (Rostov-on-Don)
Viktoria (Nazarovo)
Vityaz (Krymsk)
Vityaz (Podolsk)
Volga (Nizhniy Novgorod)
Volga (Ulyanovsk)
Volga-1908 (Tver)
Volga-Olimpiets (Nizhniy Novgorod)
Volgar (Astrakhan)
Volgar-Astrakhan (Astrakhan)
Volochanin-Ratmir (Vyshniy Volochek)
Vybor-Kurbatovo (Kurbatovo)
Yakutiya (Yakutsk)
Yenisey (Krasnoyarsk)
Yudzhin (Samara)
Yugra (Nizhnevartovsk)
Yunit (Samara)
Zarya (Leninsk-Kuznetskiy)
Zavodchanin (Saratov)
Zelenograd (Moscow)
Zenit (Irkutsk)
Zenit (Moscow)
Zenit (Penza)
Zenit (Saint Petersburg)
Zenit-2 (Saint Petersburg)
Zenit-2 (Saint Petersburg)
Zenit-Izhevsk (Izhevsk)
Zhemchuzhina (Budyonnovsk)
Zhemchuzhina (Yalta)
Zhemchuzhina-Sochi (Sochi)
Zhemchuzhina-Sochi-D (Sochi)
Znamya (Noginsk)
Znamya Truda (Orekhovo-Zuevo)
Zorkiy (Krasnogorsk)
Zverda (Irkutsk)
Zvezda (Gorodishche)
Zvezda (Perm)
Zvezda (Ryazan)
Zvezda (Saint Petersburg)
Zvezda (Serpukhov)

Football calendar
Now in database:

Years:148
Tourneys:9 032
Matches:1 032 674
Clubs:10 864
National teams:259
Stadiums:9 570
<2019>
<September>
MoTuWeThFrSaSu
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
Site news
11.09.2019
current

Quarterfinal of the
Belarusian Cup 2019/20
added

11.09.2019
current

Second Qualifying Round of the
FA Cup 2019/20
added

Fixtures
Copa Libertadores 2019

Semifinal, Day 1

01.10

River Plate - Boca Juniors

21:30

02.10

Grêmio - Flamengo

21:30

Local time

All fixtures

In the football world

Tomorrow, September 18

BruggeGalatasaray

18:55

Paris Saint-GermainReal Madrid

21:00

OlympiakósTottenham Hotspur

19:55

BayernCrvena Zvezda

21:00

Dinamo ZagrebAtalanta

21:00

Shahtar DonetskManchester City

22:00

AtléticoJuventus

21:00

Bayer 04Lokomotiv Moscow

21:00

CorinthiansIndependiente del Valle

21:30

Kashima AntlersGuangzhou Evergrande Taobao

19:00

 

DinazNyva V

16:00

BukovynaChaika

16:00

PolissyaVeres

17:00

FK KalushPodillya

17:00

Nyva TFK Uzhhorod

18:00

 

VPK-AhroChornomorets-2

16:00

Real PharmaAvanhard-2

16:30

KrystalFK Nikopol

16:30

HirnykTavriya

17:00

MFK Mykolaiv-2Alians

17:00

 

NoahShirak

16:15

Ararat-ArmeniaArarat

17:30

 

FHÍBV

16:45

FylkirVíkingur R

19:15

 

Riga FCVentspils

18:00

 

Wisła PLegia

18:00

 

ZetaPodgorica

15:00

KomRudar

15:00

PetrovacIskra

15:00

BudućnostSutjeska

15:00

GrbaljTitograd

15:00

 

TepliceMladá Boleslav

18:00

 

MaarduPaide

19:00

TransTammeka

19:00

FloraLevadia

19:30

 

Internacional (Porto Alegre)Atlético (Curitiba)

21:30

 

Montreal ImpactToronto

19:30

 

CincinnatiAtlanta United

19:30

Portland TimbersNew York Red Bulls

19:30

Seattle SoundersDallas

19:30

Local time

Yesterday, September 16

Al SaddAl Nassr Riyadh

3:1

 

DynamoFK Ufa

0:0

FK RostovAkhmat

2:1

 

Ural-2FK Chelyabinsk

3:4

 

FK VitebskFK Homel

1:2

 

Aston VillaWest Ham United

0:0

 

BeroeVitosha

1:0

 

SaburtaloTorpedo

1:1

 

ÍAGrindavík

1:1

BreiðablikStjarnan

1:1

ValurKR

0:1

 

TorinoLecce

1:2

 

Sarpsborg 08Vålerenga

1:0

 

CracoviaPiast

2:0

 

ViktoriaJablonec

3:2

 

AFC EskilstunaElfsborg

2:2

DjurgårdensHelsingborgs

2:0

 

AldosiviPatronato

1:1

Vélez SársfieldAtlético Tucumán

1:0

International tournaments

Current

04.09.2019 – 16.11.2021

World Cup 2022,
Qualifying tournament, Africa

21.03.2019 – 31.03.2020

European Football Championship 2020,
Qualifying tournament

06.06.2019 – 29.03.2022

Asian Cup 2023,
Qualifying tournament

20.04.2019 – 20.10.2019

African Nations Championship 2020,
Qualifying tournament

25.06.2019 – 30.05.2020

UEFA Champions League 2019/20

27.06.2019 – 27.05.2020

Europa League 2019/20

22.01.2019 – 23.11.2019

Copa Libertadores 2019

05.02.2019 – 09.11.2019

Copa Sudamericana 2019

05.02.2019 – 24.11.2019

AFC Champions League 2019

05.02.2019 – 02.11.2019

AFC Cup 2019

30.07.2019 – 26.11.2019

CONCACAF League 2019

© WildSoft 2007-2019 info@wildstat.ru