2020  2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003  2002  2001  2000  1999  1998  1997  1996  1995  1994  1993  1992  1991  1990  1989  1988  1987  1986  1985  1984  1983  1982  1981  1980  1979  1978  1977  1976  1975  1974  1973  1972  1971  1970  1969  1968  1967  1966  1965  1964  1963  1962  1961  1960  1948  Overall table

Baník

Ostrava

See also:  Baník (Ostrava), Czechoslovakia

Founded: 1922

Stadium: Bazaly

Other names:

 1922 – 1945  SK Slezská
 1945 – 1948  SK Ostrava
 1948 – 1951  Sokol Trojice
 1951 – 1952  Sokol OKD
 1952 – 1961  DSO Baník
 1961 – 1970  TJ Baník
 1970 – 1990  TJ Baník OKD
 1990 – 1994  FC Baník
 1994 – 1995  FC Baník Ostrava Tango
 1995 –   FC Baník

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats UEFA European Champions' Cup/Champions League - overall stats
UEFA Champions League 2004/05 - Third qualifying round

Overall stats Inter-Cities Fair Cup/UEFA Cup/Europa League - overall stats
Europa League 2010/11 - Third qualifying round
UEFA Cup 2008/09 - First round
UEFA Cup 2005/06 - First round
UEFA Cup 2004/05 - First round

Overall stats Czech Gambrinus Liga - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

Czech Champiopnship 2020/21 Gambrinus Liga
Czech Champiopnship 2019/20, Gambrinus Liga First stage
Czech Champiopnship 2018/19, Gambrinus Liga Championship group - place 5
Czech Champiopnship 2017/18 Gambrinus Liga - place 12
Czech Champiopnship 2015/16 Gambrinus Liga - place 16
Czech Champiopnship 2014/15 Gambrinus Liga - place 14
Czech Champiopnship 2013/14 Gambrinus Liga - place 10
Czech Champiopnship 2012/13 Gambrinus Liga - place 14
Czech Champiopnship 2011/12 Gambrinus Liga - place 14
Czech Champiopnship 2010/11 Gambrinus Liga - place 14
Czech Champiopnship 2009/10 Gambrinus Liga - place 3
Czech Champiopnship 2008/09 Gambrinus Liga - place 9
Czech Champiopnship 2007/08 Gambrinus Liga - place 3
Czech Champiopnship 2006/07 Gambrinus Liga - place 7
Czech Champiopnship 2005/06 Gambrinus Liga - place 6
Czech Champiopnship 2004/05 Gambrinus Liga - place 7
Czech Champiopnship 2003/04 Gambrinus Liga - Champion
Czech Champiopnship 2002/03 Gambrinus Liga - place 5
Czech Champiopnship 2001/02 Gambrinus Liga - place 6
Czech Champiopnship 2000/01 Gambrinus Liga - place 14
Czech Champiopnship 1999/00 Gambrinus Liga - place 11
Czech Champiopnship 1998/99 Gambrinus Liga - place 5
Czech Champiopnship 1997/98 Gambrinus Liga - place 4
Czech Champiopnship 1996/97 1. liga - place 10
Czech Champiopnship 1995/96 1. liga - place 12
Czech Champiopnship 1994/95 1. liga - place 11
Czech Champiopnship 1993/94 1. liga - place 3

Football calendar
Now in database:

Years:149
Tourneys:9 098
Matches:1 041 002
Clubs:10 886
National teams:259
Stadiums:9 608
Site news
17.09.2020

September update of the FIFA/Coca-Cola World Ranking

Fixtures
Copa Libertadores 2020

Group A, Day 4

22.09

Barcelona - Flamengo

17:15

22.09

Junior - Independiente del Valle

19:30

Group B, Day 4

22.09

Tigre - Bolívar

19:15

23.09

Guaraní - Palmeiras

20:30

Group C, Day 4

23.09

Atlético Paranaense - Colo-Colo

19:15

24.09

Jorge Wilstermann - Peñarol

18:00

Group D, Day 4

22.09

LDU - São Paulo

19:30

22.09

Binacional - River Plate

19:30

Group E, Day 4

23.09

América - Universidad Católica

19:30

23.09

Internacional - Grêmio

21:30

Group F, Day 4

22.09

Estudiantes - Nacional

18:15

23.09

Alianza - Racing Club

19:30

Group G, Day 4

23.09

Defensa y Justicia - Olimpia

19:15

24.09

Delfín - Santos

21:00

Group H, Day 4

23.09

Caracas - Libertad

18:15

24.09

Independiente - Boca Juniors

19:00

Local time

All fixtures

In the football world

Tomorrow, September 19

 

UralZenit

18:30

FK RostovRotor

19:00

 

YeniseyTorpedo

*

FK ChertanovoFakel

15:00

SKA-KhabarovskBaltika

15:00

Spartak-2Veles

15:00

FK Nizhniy NovgorodShinnik

16:00

TomVolgar

17:00

IrtyshKrylia Sovetov

17:30

DynamoTekstilshchik

18:00

ChaikaFK Krasnodar-2

18:00

FK OrenburgAkron

18:00

NeftekhimikAlaniya

18:00

 

FK OleksandriyaVorskla

14:00

InguletsDesna

17:00

DynamoFK Lviv

19:30

 

FK VitebskBelshina

14:00

Dynamo BrEnergetik-BDU

16:00

FK HaradzeyaTarpeda-BelAZ

18:00

 

EvertonWest Bromwich Albion

12:30*

Leeds UnitedFulham

15:00*

Manchester UnitedCrystal Palace

17:30*

ArsenalWest Ham United

20:00*

 

Nottingham ForestCardiff City

12:30*

Blackburn RoversWycombe Wanderers

15:00*

BrentfordHuddersfield Town

15:00*

MiddlesbroughAFC Bournemouth

15:00*

ReadingBarnsley

15:00*

Luton TownDerby County

15:00*

Norwich CityPreston North End

15:00*

Rotherham UnitedMillwall

15:00*

Sheffield WednesdayWatford

15:00*

Stoke CityBristol City

15:00*

Swansea CityBirmingham City

15:00*

 

OostendeOud-Heverlee

16:15

Mouscron-PéruwelzGent

18:30

Waasland-BeverenAnderlecht

20:45

 

BeroeCherno More

18:45

LevskiCSKA 1948

21:00

 

EintrachtArminia

15:30

UnionAugsburg

15:30

KölnHoffenheim

15:30

WerderHertha

15:30

StuttgartFreiburg

15:30

Borussia DBorussia M

18:30

 

FjölnirKA

14:00

 

VillarrealEibar

16:00

GetafeAtlético Osasuna

18:30

Celta de VigoValencia

21:00

 

FiorentinaTorino

18:00

Hellas VeronaRoma

20:45

 

VålerengaMolde

18:00

Sarpsborg 08Mjøndalen

20:30

 

LechiaStal

15:00

PogońŚląsk

17:30

LegiaGórnik

20:00

 

BačkaNapredak

16:00

MetalacMladost

16:00

RadničkiČukarički

16:00

Crvena ZvezdaVoždovac

19:00

 

LensBordeaux

17:00

RennesMonaco

21:00

 

GoricaIstra 1961

17:00

DinamoSlaven

19:05

 

SlováckoPříbram

16:30

BaníkPardubice

16:30

OpavaDynamo

16:30

Bohemians 1905Viktoria

19:00

 

BragantinoCeará

19:00

FortalezaInternacional

19:00

AtléticoAtlético Mineiro

21:00

Local time

Yesterday, September 17

VentspilsRosenborg

1:5*

RenovaHajduk

0:1*

TeutaGranada

0:4*

Lincoln Red ImpsRangers

0:5*

KaysarAPOEL

1:4*

Bodø/GlimtŽalgiris V

3:1*

GöteborgKøbenhavn

1:2*

Ararat-ArmeniaFola

4:3 aet*

Connah's Quay NomadsDinamo Tbilisi

0:1*

OlimpijaZrinjski

2:3 aet*

KuopioSlovan

1:1 aet
pen. 4:3*

BotoșaniShkëndija

0:1*

Lokomotiv PlovdivTottenham Hotspur

1:2*

RiteriaiSlovan Liberec

1:5*

HiberniansMOL Fehérvár

0:1*

Shamrock RoversMilan

0:2*

LaçiHapoel Be'er Sheva

1:2*

DjurgårdensEuropa

2:1*

ColeraineMotherwell

2:2 aet
pen. 0:3*

Inter Club d'EscaldesDundalk

0:1*

FloraKR

2:1*

LinfieldFloriana

0:1*

MaccabiQayrat

2:1*

BoracRio Ave

0:2*

PiastHartberg

3:2*

KukësiWolfsburg

0:4*

Sfîntul GheorghePartizan

0:1 aet*

CSKA SofiaBATE

2:0*

StandardBala Town

2:0*

OFĪApollon

0:1*

NeftçiGalatasaray

1:3*

SileksDrita

0:2*

AstanaBudućnost

0:1*

MuraAarhus

3:0*

VikingAberdeen

0:2*

OsijekBasel

1:2*

DAC 1904Jablonec

5:3 aet*

ServetteReims

0:1*

Lokomotivi TbilisiDynamo Moscow

2:1*

TSCFCSB

6:6 aet
pen. 4:5*

Árīs ThessalonikiKolos

1:2*

HonvédMalmö

0:2*

Independiente del ValleFlamengo

5:0

BarcelonaJunior

1:2

GuaraníTigre

4:1

São PauloRiver Plate

2:2

Racing ClubNacional

0:1

Defensa y JusticiaDelfín

3:0

LibertadBoca Juniors

0:2

 

BurnleySheffield United

1:1
pen. 5:4*

Wolverhampton WanderersStoke City

0:1*

Brighton & Hove AlbionPortsmouth

4:0*

 

ÍAValur

2:4

FHVíkingur R

1:0

 

MarseilleSaint-Étienne

0:2

 

FalkenbergsVarbergs

2:0

ElfsborgMjällby

2:2

International tournaments

Current

04.09.2019 – 16.11.2021

World Cup 2022,
Qualifying tournament, Africa

21.03.2019 – 12.11.2020

European Football Championship 2020,
Qualifying tournament

09.10.2019 – 17.11.2020

African Cup of Nations 2021,
Qualifying tournament

06.06.2019 – 29.03.2022

Asian Cup 2023,
Qualifying tournament

08.08.2020 – 29.05.2021

UEFA Champions League 2020/21

18.08.2020 – 26.05.2021

Europa League 2020/21

© WildSoft 2007-2020 info@wildstat.ru