Dominican Republic

FIFA rank: 152

National stadium: Estadio Olímpico Félix Sánchez

Last results
Fixtures

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats World Cup - overall stats
World Cup 2018. Qualifying tournament, CONCACAF - Second round
World Cup 2014. Qualifying tournament, CONCACAF - Second round, group A - place 2
World Cup 2010. Qualifying tournament, CONCACAF - First round
World Cup 2006. Qualifying tournament, CONCACAF - Second round
World Cup 2002. Qualifying tournament, CONCACAF - Caribbean Zone, round 2
World Cup 1998. Qualifying tournament, CONCACAF - Caribbean Zone, third round
World Cup 1994. Qualifying tournament, CONCACAF - First preliminary round

Overall stats CCCF/CONCACAF Championship/Gold Cup - overall stats
CONCACAF Gold Cup 2003. Qualifying tournament - Caribbean Zone, first round, group B - place 4
CONCACAF Championship 1977. Qualifying tournament - Caribbean Zone, subgroup B, preliminary round

Overall stats Olympic Games - overall stats
Olympic Games 1988. Qualifying tournament, CONCACAF - First round
Olympic Games 1980. Qualifying tournament, CONCACAF - First round
Olympic Games 1968. Qualifying tournament, CONCACAF - Group 1, round 1

Overall stats Caribbean Championship - overall stats
Caribbean Championship 2017. Qualifying tournament - Third round, group 4 - place 3
Caribbean Championship 2014. Qualifying tournament - Second round, group 7 - place 3
Caribbean Championship 2012. Final tournament - Group A - place 3
Caribbean Championship 2012. Qualifying tournament - Second round, group 7 - place 1
Caribbean Championship 2010. Qualifying tournament - First round, group D - place 2
Caribbean Cup 2007. Qualifying tournament - Second round, group H - place 3
Caribbean Cup 2001. Qualifying tournament - Group 4 - place 2
Caribbean Cup 1999. Qualifying tournament - Group 4 - place 3
Caribbean Cup 1998. Qualifying tournament - Group 5 - place 2
Caribbean Cup 1996. Qualifying tournament - Group 3
Caribbean Cup 1995. Qualifying tournament - Group 1 - place 3
Caribbean Cup 1994. Qualifying tournament - Group 6 - place 2
Caribbean Cup 1993. Qualifying tournament - Group 5 - place 2
Caribbean Cup 1991. Final tournament - Group B - place 4
Caribbean Cup 1991. Qualifying tournament - Group 1 - place 1

Overall stats Central American and Caribbean Games - overall stats
Central American and Caribbean Games 1974 - Group B - place 4

Overall stats CONCACAF Nations League - overall stats
CONCACAF Nations League 2019/20. Qualifying tournament - Qualifying tournament

Overall stats Friendly internationals - overall stats
2018 2017 2016 2015 2014 2013 2011 2008 2006 2004 2000 1990 1987 1986 1973

Clubs:

Atlántico (San Felipe de Puerto Plata)
Atlético Pantoja (Santo Domingo)
Cibao (Santiago de los Caballeros)
Club Barcelona Atlético (Santo Domingo)
Saint Joseph
Universidad Catolica (Santiago de los Caballeros)

Football calendar
Now in database:

Years:147
Tourneys:8 804
Matches:1 015 732
Clubs:10 721
National teams:259
Stadiums:9 405
Site news
20.09.2018

September update of the FIFA/Coca-Cola World Ranking

Fixtures
FA Cup 2018/19

Second Qualifying Round

22.09

Lymington Town - Torquay United

12:30

22.09

Chester - City of Liverpool

15:00

22.09

Ashton United - Trafford

15:00

22.09

Radcliffe - Curzon Ashton

15:00

22.09

Farsley Celtic - Southport

15:00

22.09

Mossley AFC - Kidsgrove Athletic

15:00

22.09

Staveley Miners Welfare - Guiseley

15:00

22.09

South Shields - Stockport County

15:00

22.09

Knaresborough Town - Workington

15:00

22.09

Cleethorpes Town - Bamber Bridge

15:00

22.09

York City - Ashton Athletic

15:00

22.09

Marine - Frickley Athletic

15:00

22.09

Dunston UTS - Irlam

15:00

22.09

United of Manchester - Colne

15:00

22.09

Nantwich Town - Blyth Spartans

15:00

22.09

Darlington - Bradford Park Avenue

15:00

22.09

Chorley - Leek Town

15:00

22.09

Witton Albion - Spennymoor Town

15:00

22.09

Altrincham - Whitley Bay

15:00

22.09

Consett AFC - Warrington Town

15:00

22.09

Sutton Coldfield Town - Alfreton Town

15:00

22.09

Boston United - Peterborough Sports

15:00

22.09

St Ives Town - Grantham Town

15:00

22.09

Kidderminster Harriers - Atherstone Town

15:00

22.09

Stourbridge - Leamington

15:00

22.09

Rugby Town - Hednesford Town

15:00

22.09

St Neots Town - Romulus

15:00

22.09

Nuneaton Town - Brackley Town

15:00

22.09

Alvechurch - Corby Town

15:00

22.09

Kettering Town - AFC Mansfield

15:00

22.09

Anstey Nomads - Mickleover Sports

15:00

22.09

Halesowen Town - Gainsborough Trinity

15:00

22.09

A.F.C. Telford United - Bedford Town

15:00

22.09

Buxton - Coalville Town

15:00

22.09

Hampton & Richmond Borough - Burgess Hill Town

15:00

22.09

Kings Langley - Lewes

15:00

22.09

Wealdstone - Great Wakering Rovers

15:00

22.09

Welling United - Chesham United

15:00

22.09

Hendon - Phoenix Sports

15:00

22.09

Woking - Tooting & Mitcham United

15:00

22.09

Hanwell Town - Lowestoft Town

15:00

22.09

Egham Town - Brightlingsea Regent

15:00

22.09

Chelmsford City - Worthing

15:00

22.09

Concord Rangers - Margate

15:00

22.09

Leverstock Green - Dorking Wanderers

15:00

22.09

Haringey Borough - Erith Town

15:00

22.09

Leiston - Hastings United

15:00

22.09

Coggeshall Town - Walton Casuals

15:00

22.09

St Albans City - Whyteleafe

15:00

22.09

Bowers & Pitsea - Hemel Hempstead Town

15:00

22.09

Billericay Town - Burnham

15:00

22.09

AFC Kempston Rovers - Marlow

15:00

22.09

Hitchin Town - Didcot Town

15:00

22.09

Bognor Regis Town - AFC Sudbury

15:00

22.09

Haverhill Rovers - Leatherhead

15:00

22.09

East Thurrock United - Whitehawk

15:00

22.09

Brantham Athletic - Eastbourne Borough

15:00

22.09

Oxford City - Cray Valley Paper Mills

15:00

22.09

Gosport Borough - Ramsgate

15:00

22.09

AFC Hornchurch - East Grinstead Town

15:00

22.09

AFC Uckfield Town - Dartford

15:00

22.09

Hayes & Yeading United - Moneyfields

15:00

22.09

FC Romania - Beaconsfield Town

15:00

22.09

Horsham - Heybridge Swifts

15:00

22.09

Dulwich Hamlet - Tonbridge Angels

15:00

22.09

Metropolitan Police - Needham Market

15:00

22.09

Merthyr Town - Winchester City

15:00

22.09

Chippenham Town - Swindon Supermarine

15:00

22.09

Bristol Manor Farm - Basingstoke Town

15:00

22.09

Weston-super-Mare - Salisbury

15:00

22.09

Tiverton Town - Dorchester Town

15:00

22.09

Hereford - Truro City

15:00

22.09

Poole Town - Cinderford Town

15:00

22.09

Taunton Town - Bitton

15:00

22.09

Banbury United - Bath City

15:00

22.09

Hungerford Town - Wantage Town

15:00

22.09

Binfield - Cirencester Town

15:00

22.09

Slough Town - Sholing

15:00

22.09

King's Lynn Town - Stafford Rangers

15:00

23.09

Gloucester City - Plymouth Parkway

15:00

Local time

All fixtures

In the football world

Tomorrow, September 22

Al-Ahly CairoHoroya AC

21:00

 

DynamoAnzhi

14:00

YeniseyUral

15:30

ArsenalRubin

16:30

FK RostovFK Ufa

19:00

AkhmatFK Orenburg

19:00

 

FK KolomnaFK Chertanovo-2

14:00

LeningradetsFK Dolgoprudny

15:00

Pskov-747FK Murom

16:00

Lokomotiv-KazankaVeles

17:00

 

FK Khimki-MZorkiy

13:00

FK RyazanFK Kaluga

14:00

TorpedoDynamo

15:00

SaturnRotor-2

15:00

SokolKvant

17:00

 

Spartak-NalchikChernomorets

17:00

 

Lada-TolyattiSyzran-2003

16:00

 

FK MariupolFK Oleksandriya

14:00

DynamoDesna

17:00

FK LvivKarpaty

17:00

ShahtarChornomorets

17:00

Arsenal-KievOlympik

19:30

 

KolosMetalist 1925

16:00

 

ChaikaBukovyna

16:00

PodillyaVeres

16:00

FK MynaiFK Kalush

17:00

Cherkashchyna-AkademiyaPolissya

18:00

 

MFK Mykolaiv-2Krystal

16:00

KreminEnerhiya

16:00

FK NikopolMyr

16:00

TavriyaHirnyk

16:00

 

SəbailSabah

18:30

ZiraNeftçi

20:30

 

AlashkertLori

16:00

GandzasarArarat

19:00

 

Tarpeda-BelAZFK Homel

14:00

FK SlutskFK Minsk

16:00

FK VitebskDynamo Br

18:00

IslochShakhtsyor

19:45

 

KaysarShakhtyor

16:00

ZhetysuQayrat

16:00

AtyrauKyzylzhar

17:30

AqtöbeTobil

19:00

OrdabasyIrtysh

19:00

 

SperanţaSfîntul Gheorghe

16:00

Dinamo-AutoMilsami

16:00

SheriffZarya

18:00

ZimbruPetrocub

20:00

 

PaxtakorBuxoro

18:00

 

NeftchiNasaf

18:00

QizilqumQoʼqon 1912

20:00

 

St. PöltenHartberg

17:00

 

FulhamWatford

12:30

BurnleyAFC Bournemouth

15:00

Cardiff CityManchester City

15:00

Crystal PalaceNewcastle United

15:00

Leicester CityHuddersfield Town

15:00

Manchester UnitedWolverhampton Wanderers

15:00

LiverpoolSouthampton

15:00

Brighton & Hove AlbionTottenham Hotspur

17:30

 

Aston VillaSheffield Wednesday

15:00

Derby CountyBrentford

15:00

MiddlesbroughSwansea City

15:00

ReadingHull City

15:00

Ipswich TownBolton Wanderers

15:00

Leeds UnitedBirmingham City

15:00

Nottingham ForestRotherham United

15:00

Sheffield UnitedPreston North End

15:00

Stoke CityBlackburn Rovers

15:00

West Bromwich AlbionMillwall

15:00

Queens Park RangersNorwich City

17:30

 

Lymington TownTorquay United

12:30

ChesterCity of Liverpool

15:00

Ashton UnitedTrafford

15:00

RadcliffeCurzon Ashton

15:00

Farsley CelticSouthport

15:00

Mossley AFCKidsgrove Athletic

15:00

Staveley Miners WelfareGuiseley

15:00

South ShieldsStockport County

15:00

Knaresborough TownWorkington

15:00

Cleethorpes TownBamber Bridge

15:00

York CityAshton Athletic

15:00

MarineFrickley Athletic

15:00

Dunston UTSIrlam

15:00

United of ManchesterColne

15:00

Nantwich TownBlyth Spartans

15:00

DarlingtonBradford Park Avenue

15:00

ChorleyLeek Town

15:00

Witton AlbionSpennymoor Town

15:00

AltrinchamWhitley Bay

15:00

Consett AFCWarrington Town

15:00

Sutton Coldfield TownAlfreton Town

15:00

Boston UnitedPeterborough Sports

15:00

St Ives TownGrantham Town

15:00

Kidderminster HarriersAtherstone Town

15:00

StourbridgeLeamington

15:00

Rugby TownHednesford Town

15:00

St Neots TownRomulus

15:00

Nuneaton TownBrackley Town

15:00

AlvechurchCorby Town

15:00

Kettering TownAFC Mansfield

15:00

Anstey NomadsMickleover Sports

15:00

Halesowen TownGainsborough Trinity

15:00

A.F.C. Telford UnitedBedford Town

15:00

BuxtonCoalville Town

15:00

Hampton & Richmond BoroughBurgess Hill Town

15:00

Kings LangleyLewes

15:00

WealdstoneGreat Wakering Rovers

15:00

Welling UnitedChesham United

15:00

HendonPhoenix Sports

15:00

WokingTooting & Mitcham United

15:00

Hanwell TownLowestoft Town

15:00

Egham TownBrightlingsea Regent

15:00

Chelmsford CityWorthing

15:00

Concord RangersMargate

15:00

Leverstock GreenDorking Wanderers

15:00

Haringey BoroughErith Town

15:00

LeistonHastings United

15:00

Coggeshall TownWalton Casuals

15:00

St Albans CityWhyteleafe

15:00

Bowers & PitseaHemel Hempstead Town

15:00

Billericay TownBurnham

15:00

AFC Kempston RoversMarlow

15:00

Hitchin TownDidcot Town

15:00

Bognor Regis TownAFC Sudbury

15:00

Haverhill RoversLeatherhead

15:00

East Thurrock UnitedWhitehawk

15:00

Brantham AthleticEastbourne Borough

15:00

Oxford CityCray Valley Paper Mills

15:00

Gosport BoroughRamsgate

15:00

AFC HornchurchEast Grinstead Town

15:00

AFC Uckfield TownDartford

15:00

Hayes & Yeading UnitedMoneyfields

15:00

FC RomaniaBeaconsfield Town

15:00

HorshamHeybridge Swifts

15:00

Dulwich HamletTonbridge Angels

15:00

Metropolitan PoliceNeedham Market

15:00

Merthyr TownWinchester City

15:00

Chippenham TownSwindon Supermarine

15:00

Bristol Manor FarmBasingstoke Town

15:00

Weston-super-MareSalisbury

15:00

Tiverton TownDorchester Town

15:00

HerefordTruro City

15:00

Poole TownCinderford Town

15:00

Taunton TownBitton

15:00

Banbury UnitedBath City

15:00

Hungerford TownWantage Town

15:00

BinfieldCirencester Town

15:00

Slough TownSholing

15:00

King's Lynn TownStafford Rangers

15:00

 

Waasland-BeverenCharleroi

18:00

EupenOostende

20:00

LokerenMouscron-Péruwelz

20:00

Sint-TruidenAntwerp

20:30

 

SeptemvriLokomotiv

17:30

Botev VCSKA

20:00

 

HoffenheimBorussia D

15:30

HerthaBorussia M

15:30

AugsburgWerder

15:30

WolfsburgFreiburg

15:30

NürnbergHannover

15:30

Schalke 04Bayern

18:30

 

FortunaWillem II

18:30

ExcelsiorHeerenveen

19:45

VVV-VenloNAC

19:45

EmmenZwolle

20:45

 

Rayo VallecanoAlavés

13:00

Celta de VigoReal Valladolid

16:15

EibarLeganés

16:15

GetafeAtlético

18:30

Real MadridEspañol

20:45

 

ParmaCagliari

15:00

FiorentinaSPAL

18:00

SampdoriaInter

20:30

 

ValmieraVentspils

15:00

 

StumbrasŽalgiris K

13:00

 

OddVålerenga

18:00

 

CracoviaWisła P

15:30

LechiaZagłębie L

18:00

MiedźLegia

20:30

 

Santa ClaraRio Ave

15:30

MarítimoBelenenses

19:00

Vitória SetubalPorto

21:00

 

NapredakDinamo

16:00

VojvodinaVoždovac

19:00

RadnikRadnički

19:00

MladostProleter

19:00

ZemunBačka

19:00

RadFK Mačva

19:00

 

GoricaKrško

18:00

MariborDomžale

20:15

 

LilleNantes

17:00

AngersToulouse

20:00

MontpellierNice

20:00

ReimsDijon

20:00

Saint-ÉtienneCaen

20:00

StrasbourgAmiens

20:00

 

OsijekGorica

16:30

LokomotivaRijeka

19:00

 

LovćenZeta

15:00

PetrovacTitograd

15:00

RudarIskra

15:00

SutjeskaBudućnost

15:00

MornarGrbalj

15:00

 

SigmaDukla

15:00

KarvináPříbram

17:00

Mladá BoleslavSlovácko

17:00

OpavaTeplice

17:00

SpartaSlovan

19:00

 

ElfsborgÖrebro

16:00

SiriusÖstersunds

16:00

TrelleborgDjurgårdens

16:00

DalkurdNorrköping

18:00

 

AberdeenMotherwell

15:00

DundeeHibernian

15:00

Hamilton AcademicalSt. Mirren

15:00

HeartsLivingston

15:00

 

TulevikTammeka

13:00

KuressaareLevadia

13:00

PaideTrans

16:00

PärnuFlora

19:00

 

São PauloAmérica

16:00

 

Los AngelesSan Jose Earthquakes

12:30

New York Red BullsToronto

17:00

Atlanta UnitedReal Salt Lake

19:00

Minnesota UnitedPortland Timbers

19:00

Columbus CrewColorado Rapids

19:30

Montreal ImpactNew York City

19:30

New England RevolutionChicago Fire

19:30

Orlando CityHouston Dynamo

19:30

 

Dalian YifangShanghai Greenland Shenhua

15:30

Henan JianyeShandong Luneng Taishan

19:35

Guizhou HengfengBeijing Sinobo Guoan

19:35

Jiangsu SuningGuangzhou Evergrande Taobao

19:35

Hebei China FortuneTianjin Quanjian

19:35

Shanghai SIPGChangchun Yatai

19:35

Local time

Yesterday, September 20

AEKZürich

0:1

LudogoretsBayer 04

2:3

CelticRosenborg

1:0

RB LeipzigRed Bull

2:3

KøbenhavnZenit

1:1

Slavia PrahaBordeaux

1:0

SpartakAnderlecht

1:0

Dinamo ZagrebFenerbahçe

4:1

SportingQarabağ

2:0

ArsenalVorskla

4:2

F91Milan

0:1

OlympiakósReal Betis

0:0

VillarrealRangers

2:2

Rapid WienSpartak Moscow

2:0

MarseilleEintracht Frankfurt

1:2

LazioApollon

2:1

BeşiktaşSarpsborg 08

3:1

GenkMalmö

2:0

SevillaStandard

5:1

Akhisar BelediyesporFK Krasnodar

0:1

RennesBaumit

2:1

Dynamo KyivAstana

2:2

MOL VidiBATE

0:2

PAÓKChelsea

0:1

Colo-ColoPalmeiras

0:2

DeportivoFluminense

0:2

BahiaBotafogo

2:1

TauroMotagua

2:1

HeredianoÁrabe Unido

2:0

 

TrakaiPalanga

3:0

International tournaments

Current

22.03.2017 – 09.11.2018

African Cup of Nations 2019,
Qualifying tournament

06.09.2018 – 26.03.2019

CONCACAF Nations League 2019/20,
Qualifying tournament

26.06.2018 – 01.06.2019

UEFA Champions League 2018/19

26.06.2018 – 29.05.2019

Europa League 2018/19

22.01.2018 – 28.11.2018

Copa Libertadores 2018

13.02.2018 – 12.12.2018

Copa Sudamericana 2018

16.01.2018 – 10.11.2018

AFC Champions League 2018

22.01.2018 – 27.10.2018

AFC Cup 2018

10.02.2018 – 11.11.2018

CAF Champion's League 2018

09.02.2018 – 02.12.2018

CAF Confederation Cup 2018

31.07.2018 – 01.11.2018

CONCACAF League 2018

Just finished

04.09.2018 – 15.09.2018

SAFF Championship 2018

© WildSoft 2007-2018 info@wildstat.ru