Slavia

Sofia

See also:  Lokomotiv (Sofia), Bulgaria

UEFA clubs rank (2018): 295

Founded: 10.04.1913

Stadium: Slavia Stadium

Other names:

 1913 – 1945  SK Slavia
 1945 – 1949  Slavija-45
 1949 – 1951  DSO Stroitel
 1951 – 1957  Udarnik
 1957 – 1969  Slavia
 1969 – 1971  JSK Slavia
 1971 –   Slavia

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats Inter-Cities Fair Cup/UEFA Cup/Europa League - overall stats
Europa League 2020/21 - First Qualifying Round
Europa League 2018/19 - Second qualifying round
Europa League 2016/17 - First Qualifying Round
UEFA Cup 1996/97 - Qualifying round
UEFA Cup 1995/96 - Qualifying round
UEFA Cup 1991/92 - 1/32 finals
UEFA Cup 1990/91 - 1/32 finals
UEFA Cup 1988/89 - 1/32 finals
UEFA Cup 1982/83 - 1/32 finals
UEFA Cup 1973/74 - 1/32 finals
Inter-Cities Fair Cup 1970/71 - 1/32 finals
Inter-Cities Fair Cup 1969/70 - 1/16 finals
Inter-Cities Fair Cup 1968/69 - 1/32 finals

Overall stats UEFA Cup Winners' Cup - overall stats
UEFA Cup Winners' Cup 1980/81 - Quarterfinal
UEFA Cup Winners' Cup 1975/76 - 1/16 finals
UEFA Cup Winners' Cup 1972/73 - 1/16 finals
UEFA Cup Winners' Cup 1966/67 - Semifinal
UEFA Cup Winners' Cup 1964/65 - 1/8 finals
UEFA Cup Winners' Cup 1963/64 - 1/16 finals

Overall stats UEFA Intertoto Cup - overall stats
Intertoto Cup 1990 - Group 2 - place 4
Intertoto Cup 1988 - Group 2 - place 3
Intertoto Cup 1983 - Group 2 - place 4
Intertoto Cup 1980 - Group 9 - place 2
Intertoto Cup 1979 - Group 6 - place 2
Intertoto Cup 1978 - Group 3 - place 2
Intertoto Cup 1977 - Group 4 - place 1

Overall stats Bulgarian Supercup - overall stats
Bulgarian Supercup 2018 - Final

Overall stats Bulgarian A Football Group - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

Bulgaria 2022/23, Group A First stage
Bulgaria 2021/22, Group A Championship - place 6
Bulgaria 2020/21, Group A First stage - place 11
Bulgaria 2019/20, Group A Championship - place 3
Bulgaria 2018/19, Group A European play-off
Bulgaria 2017/18, Group A European play-off
Bulgaria 2016/17, Group A First stage - place 11
Bulgaria 2015/16 Group A - place 4
Bulgaria 2014/15, Group A Relegation - place 3
Bulgaria 2013/14, Group A Tournament for places 8-14 - place 9
Bulgaria 2012/13 A Group - place 8
Bulgaria 2011/12 A Group - place 8
Bulgaria 2010/11 A Group - place 11
Bulgaria 2009/10 A Group - place 6
Bulgaria 2008/09 A Group - place 9
Bulgaria 2007/08 A Group - place 7
Bulgaria 2006/07 A Group - place 5
Bulgaria 2005/06 A Group - place 7
Bulgaria 2004/05 A Group - place 5
Bulgaria 2003/04 A Group - place 5
Bulgaria 2002/03 A Group - place 4
Bulgaria 2001/02, A Group Championship - place 5
Bulgaria 2000/01 A Group - place 6
Bulgaria 1999/00 A Group - place 6
Bulgaria 1998/99 A Group - place 7
Bulgaria 1997/98 A Group - place 5
Bulgaria 1996/97 A Group - place 3
Bulgaria 1995/96 A Group - Champion
Bulgaria 1994/95 A Group - place 4
Bulgaria 1993/94 A Group - place 9
Bulgaria 1992/93 A Group - place 14
Bulgaria 1991/92 A Group - place 10
Bulgaria 1990/91 A Group - place 3
Bulgaria 1989/90 A Group - place 2
Bulgaria 1988/89 A Group - place 11
Bulgaria 1987/88 A Group - place 4
Bulgaria 1986/87 A Group - place 5
Bulgaria 1985/86 A Group - place 3
Bulgaria 1984/85 A Group - place 7
Bulgaria 1983/84 A Group - place 14
Bulgaria 1982/83 A Group - place 12
Bulgaria 1981/82 A Group - place 3
Bulgaria 1980/81 A Group - place 7
Bulgaria 1979/80 A Group - place 2
Bulgaria 1978/79 A Group - place 4
Bulgaria 1977/78 A Group - place 5
Bulgaria 1976/77 A Group - place 4
Bulgaria 1975/76 A Group - place 5
Bulgaria 1974/75 A Group - place 3
Bulgaria 1973/74 A Group - place 8
Bulgaria 1972/73 A Group - place 3
Bulgaria 1971/72 A Group - place 4
Bulgaria 1970/71 A Group - place 6
Bulgaria 1969/70 A Group - place 3
Bulgaria 1968/69 A Group - place 5
Bulgaria 1967/68 A Group - place 5
Bulgaria 1966/67 A Group - place 2
Bulgaria 1965/66 A Group - place 3
Bulgaria 1964/65 A Group - place 3
Bulgaria 1963/64 A Group - place 3
Bulgaria 1962/63 A Group - place 10
Bulgaria 1961/62 A Group - place 5
Bulgaria 1960/61 A Group - place 11
Bulgaria 1959/60 A Group - place 4
Bulgaria 1958/59 A Group - place 2
Bulgaria 1958 A Group - place 5
Bulgaria 1957 A Group - place 6
Bulgaria 1956 A Group - place 4
Bulgaria 1955 A Group - place 2
Bulgaria 1954 A Group - place 2
Bulgaria 1953 A Group - place 5
Bulgaria 1952 A Group - place 8
Bulgaria 1950 A Group - place 2
Bulgaria 1948/49 A Group - place 4
Bulgarian Republic Championship 1946 Quarterfinal
Bulgarian State Championship 1944 Round of 32
Bulgarian State Championship 1943 Final - Champion
Bulgarian State Championship 1942 Semifinal
Bulgarian State Championship 1941 Final - Champion
Bulgarian State Championship 1940 - place 3
Bulgarian State Championship 1939 - Champion
Bulgarian State Championship 1938 - place 5
Bulgarian State Championship 1936 Final - Champion
Bulgarian State Championship 1934 Final
Bulgarian State Championship 1932 Final
Bulgarian State Championship 1930 Final - Champion
Bulgarian State Championship 1928 Final - Champion
Bulgarian State Championship 1926 Final

Football calendar
Now in database:

Years:151
Tourneys:9 515
Matches:1 079 183
Clubs:11 226
National teams:259
Stadiums:9 903
<2022>
<October>
MoTuWeThFrSaSu
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
Site news
07.04.2022
current

World Cup 2022 added

Fixtures
Russia 2022/23, Second division

Day 12

08.10

Spartak-Nalchik - FK Yessentuki

08.10

Alania-2 - Chernomorets

08.10

Biolog-Novokubansk - SKA

13:00

08.10

Druzhba - Legion

16:00

08.10

Mashuk-KMV - FK Forte

16:00

09.10

Kuban-Holding - Dynamo

09.10

Rotor - Chaika

16:00

Local time

All fixtures

In the football world

Tomorrow, October 4

LiverpoolRangers

20:00

AjaxNapoli

21:00

PortoBayer 04

20:00

BruggeAtlético

21:00

BayernViktoria Plzen

18:45

InterBarcelona

21:00

MarseilleSporting

18:45

EintrachtTottenham Hotspur

21:00

Al SeebRiffa

19:00

Real EspañaAlajuelense

19:00

 

StavropolAgrosoyuz (Nevinnomyssk)Neftekhimik (Nizhnekamsk)

17:00

 

SunderlandBlackpool

19:45

Bristol CityCoventry City

19:45

Luton TownHuddersfield Town

19:45

Sheffield UnitedQueens Park Rangers

19:45

Cardiff CityBlackburn Rovers

20:00

ReadingNorwich City

20:00

 

AFC FyldeCongleton Town

19:45*

Hanley TownChester

19:45*

Curzon AshtonScarborough Athletic

19:45*

AshingtonStocksbridge Park Steels

19:45*

Biggleswade TownBillericay Town

19:45*

Boston UnitedBasford United

19:45*

Plymouth ParkwayOxford City

19:45*

 

Ross CountyMotherwell

19:45

 

AldosiviBarracas Central

14:00

Godoy CruzSan Lorenzo de Almagro

16:30

Newell's Old BoysArsenal

16:30

SarmientoTigre

19:00

Vélez SársfieldBanfield

21:30

 

JuventudeCorinthians

21:30

 

HebeiCangzhou Mighty Lions

15:30

Dalian ProfessionalTianjin Jinmen Tiger

19:30

Guangzhou CityShenzhen

19:30

Shanghai ShenhuaHenan Songshan Longmen

19:30

Zhejiang ProfessionalWuhan Three Towns

19:30

Local time

Yesterday, October 2

 

FakelTorpedo

2:2

ZenitFK Rostov

3:1

AkhmatDynamo

2:1

FK Nizhniy NovgorodSpartak

1:2

 

ChaikaSpartak-Nalchik

3:1

 

Baltika-BFULeningradets

0:1

ZvezdaZorkiy

1:1

ElektronYenisey-2

1:1

Dynamo Sankt-PetersburgZenit-2

1:1

 

KhimikTorpedo-2

1:0

Dynamo-2Dynamo Vologda

2:1

FK MuromSpartak Kostroma

1:0

 

FK StroginoMetallurg

1:0

SakhalinKvant

1:0

Spartak TambovArsenal-2

3:2

PeresvetRodina-2

0:2

FK RyazanDynamo Bryansk

2:0

 

FK BalashikhaDynamo Vladivostok

2:1

SokolZenit Penza

1:0

Salyut-BelgorodFK Kaluga

6:1

SaturnSKA-Khabarovsk-2

0:1

ZnamyaFK Khimki-M

1:5

 

Torpedo MiassFK Chelyabinsk

0:2

AmkarNosta

1:0

IrtyshDynamo Barnaul

2:1

FK NovosibirskFK Orenburg-2

1:1

 

FK MynaiDynamo

0:1*

ChornomoretsFK Oleksandriya

1:2*

ZoryaKryvbas

2:2*

 

EpitsentrNyva

1:1*

BukovynaFK Mariupol

3:1*

 

LNZSkoruk

3:0*

 

ŞamaxıSabah

0:1

SumqayıtKəpəz

0:0

 

VanNoah

2:2

 

ArsenalNeman

1:1

FK MinskEnergetik-BDU

0:0

SlaviaIsloch

0:1

 

KyzylzharQayrat

1:2

TobilShakhtyor

3:1

AkzhayikAqtöbe

3:1

TuranAstana

2:2

 

Dacia BuiucaniPetrocub

0:0

SheriffSfîntul Gheorghe

3:0

 

DinamoOlimpik

1:1

PaxtakorNasaf

0:1

 

RiedRheindorf Altach

2:3

HartbergAustria Klagenfurt

2:3

Austria WienSturm

0:3

 

Manchester CityManchester United

6:3

Leeds UnitedAston Villa

0:0

 

Stoke CityWatford

0:4

 

AnderlechtCharleroi

0:1

GentCercle

3:4

KortrijkAntwerp

2:1

Sint-TruidenEupen

0:1

 

KecskemétFerencváros

2:0

PuskásMOL Fehérvár

1:1

 

HerthaHoffenheim

1:1

Schalke 04Augsburg

2:3

 

FortunaVolendam

2:0

ExcelsiorUtrecht

0:1

NECFeyenoord

1:1

WaalwijkSparta

2:2

EmmenHeerenveen

0:0

 

SioniDinamo Batumi

1:1

TorpedoDinamo Tbilisi

0:0

 

EspañolValencia

2:2

Celta de VigoReal Betis

1:0

GironaReal Sociedad

3:5

Real MadridAtlético Osasuna

1:1

 

LazioSpezia

4:0

SampdoriaMonza

0:3

SassuoloSalernitana

5:0

LecceCremonese

1:1

AtalantaFiorentina

1:0

JuventusBologna

3:0

 

BFC DaugavaValmiera

1:1

 

PanevėžysSūduva

2:0

 

ÅlesundViking

2:1

HaugesundOdd

2:2

Ham-KamJerv

2:1

SandefjordSarpsborg 08

1:1

KristiansundRosenborg

4:4

 

MiedźStal

0:2

JagielloniaKorona

4:1

WidzewRaków

0:0

 

Rio AveSanta Clara

1:0

Paços de FerreiraArouca

1:1

FamalicãoBoavista

4:0

 

SpartakRadnički 1923

1:2

Mladost Novi SadCrvena Zvezda

0:4

PartizanVojvodina

4:1

 

GoricaMaribor

1:4

CeljeRadomlje

2:1

 

LorientLille

2:1

AjaccioClermont

1:3

AuxerreBrest

1:1

TroyesReims

2:2

ToulouseMontpellier

4:2

MonacoNantes

4:1

LensLyon

1:0

 

RijekaHajduk

0:1

ŠibenikGorica

1:1

 

BudućnostIskra

0:1

 

FastavSlovácko

0:2

JablonecZbrojovka

3:1

TeplicePardubice

5:1

SlaviaSlovan

3:0

 

SundsvallNorrköping

1:3

VarbergsHäcken

1:1

SiriusAIK

1:1

KalmarHelsingborgs

2:0

 

PaideTrans

2:0

Nõmme KaljuLevadia

0:1

 

PatronatoAtlético Tucumán

2:1

Boca JuniorsVélez Sársfield

1:0

TalleresLanús

0:1

Argentinos JuniorsRiver Plate

0:3

 

Portland TimbersLos Angeles

1:2

New York CityOrlando City

2:1

Sporting Kansas CitySeattle Sounders

1:0

NashvilleHouston Dynamo

1:2

International tournaments

Current

21.03.2022 – 27.03.2023

African Cup of Nations 2023,
Qualifying tournament

21.06.2022 – 10.06.2023

UEFA Champions League 2022/23

04.08.2022 – 31.05.2023

Europa League 2022/23

05.07.2022 – 07.06.2023

UEFA Europa Conference League 2022/23

08.02.2022 – 29.10.2022

Copa Libertadores 2022

08.03.2022 – 26.02.2023

AFC Champions League 2022

05.04.2022 – 22.10.2022

AFC Cup 2022

10.09.2022 – 10.06.2023

CAF Champion's League 2022/23

09.09.2022 – 04.06.2023

CAF Confederation Cup 2022/23

25.05.2022 – 03.11.2022

CONCACAF League 2022

Just finished

08.03.2022 – 01.10.2022

Copa Sudamericana 2022

© WildSoft 2007-2022 info@wildstat.ru