Antwerp

Antwerp

Founded: 1880

Stadium: Bosuilstadion

Other names:

 1880 – 1887  Antwerp Athletic Club
 1887 – 1920  Antwerp FC
 1920 –   Royal Antwerp FC

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats UEFA European Champions' Cup/Champions League - overall stats
UEFA European Champions' Cup 1957/58 - 1/8 finals

Overall stats Inter-Cities Fair Cup/UEFA Cup/Europa League - overall stats
Europa League 2019/20 - Play-off round
UEFA Cup 1994/95 - 1/32 finals
UEFA Cup 1993/94 - 1/16 finals
UEFA Cup 1990/91 - 1/32 finals
UEFA Cup 1989/90 - Quarterfinal
UEFA Cup 1988/89 - 1/32 finals
UEFA Cup 1983/84 - 1/16 finals
UEFA Cup 1975/76 - 1/16 finals
UEFA Cup 1974/75 - 1/16 finals
Inter-Cities Fair Cup 1967/68 - 1/32 finals
Inter-Cities Fair Cup 1966/67 - 1/16 finals
Inter-Cities Fair Cup 1965/66 - 1/16 finals
Inter-Cities Fair Cup 1964/65 - 1/16 finals

Overall stats UEFA Cup Winners' Cup - overall stats
UEFA Cup Winners' Cup 1992/93 - Final

Overall stats UEFA Intertoto Cup - overall stats
Intertoto Cup 1997 - Group 3 - place 3
Intertoto Cup 1985 - Group 1 - place 4
Intertoto Cup 1981 - Group 9 - place 2
Intertoto Cup 1980 - Group 3 - place 3
Intertoto Cup 1979 - Group 2 - place 3
Intertoto Cup 1963/64 - Group A2 - place 3

Overall stats Belgian Super Cup - overall stats
Belgian Super Cup 1992 - Final

Overall stats Belgian Jupiler Pro League - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

Belgium 2019/20, First Division A First Stage
Belgium 2018/19, First Division A Play-off 1 - place 4
Belgium 2017/18, First Division A Play-off 2, Group B - place 3
Belgium 2008/09 Relegation play-off - place 4
Belgium 2006/07 Relegation play-off - place 2
Belgium 2003/04 Jupiler League - place 18
Belgium 2002/03 Jupiler League - place 12
Belgium 2001/02 Jupiler League - place 16
Belgium 2000/01 Jupiler League - place 12
Belgium 1997/98 Jupiler League - place 18
Belgium 1996/97 Jupiler League - place 6
Belgium 1995/96 Jupiler League - place 13
Belgium 1994/95 Jupiler League - place 16
Belgium 1993/94 Jupiler League - place 5
Belgium 1992/93 Division I - place 5
Belgium 1991/92 Division I - place 5
Belgium 1990/91 Division I - place 7
Belgium 1989/90 Division I - place 4
Belgium 1988/89 Division I - place 5
Belgium 1987/88 Division I - place 3
Belgium 1986/87 Division I - place 14
Belgium 1985/86 Division I - place 9
Belgium 1984/85 Division I - place 7
Belgium 1983/84 Division I - place 8
Belgium 1982/83 Division I - place 3
Belgium 1981/82 Division I - place 5
Belgium 1980/81 Division I - place 9
Belgium 1979/80 Division I - place 13
Belgium 1978/79 Division I - place 7
Belgium 1977/78 Division I - place 8
Belgium 1976/77 Division I - place 7
Belgium 1975/76 Division I - place 11
Belgium 1974/75 Division I - place 2
Belgium 1973/74 Division I - place 2
Belgium 1972/73 Division I - place 7
Belgium 1971/72 Division I - place 12
Belgium 1970/71 Division I - place 13
Belgium 1967/68 Division I - place 15
Belgium 1966/67 Division I - place 5
Belgium 1965/66 Division I - place 10
Belgium 1964/65 Division I - place 13
Belgium 1963/64 Division I - place 6
Belgium 1962/63 Division I - place 2
Belgium 1961/62 Division I - place 3
Belgium 1960/61 Division I - place 9
Belgium 1959/60 Division I - place 8
Belgium 1958/59 Division I - place 6
Belgium 1957/58 Division I - place 2
Belgium 1956/57 Division I - Champion
Belgium 1955/56 Division I - place 2
Belgium 1954/55 Division I - place 10
Belgium 1953/54 Division I - place 7
Belgium 1952/53 Division I - place 12
Belgium 1951/52 Division of Honour - place 3
Belgium 1950/51 Division of Honour - place 6
Belgium 1949/50 Division of Honour - place 6
Belgium 1948/49 Division of Honour - place 9
Belgium 1947/48 Division of Honour - place 4
Belgium 1946/47 Division of Honour - place 4
Belgium 1945/46 Division of Honour - place 2
Belgium 1943/44 Division of Honour - Champion
Belgium 1942/43 Division of Honour - place 5
Belgium 1941/42 Division of Honour - place 3
Belgium 1938/39 Division of Honour - place 8
Belgium 1937/38 Division of Honour - place 4
Belgium 1936/37 Division of Honour - place 8
Belgium 1935/36 Division of Honour - place 4
Belgium 1934/35 Division of Honour - place 5
Belgium 1933/34 Division of Honour - place 5
Belgium 1932/33 Division of Honour - place 2
Belgium 1931/32 Division of Honour - place 2
Belgium 1930/31 Division of Honour - Champion
Belgium 1929/30 Division of Honour - place 2
Belgium 1928/29 Division of Honour - Champion
Belgium 1927/28 Division of Honour - place 7
Belgium 1926/27 Division of Honour - place 11
Belgium 1925/26 Division I - place 7
Belgium 1924/25 Division I - place 2
Belgium 1923/24 Division I - place 7
Belgium 1922/23 Division I - place 5
Belgium 1921/22 Division I - place 3
Belgium 1920/21 Division I - place 9
Belgium 1919/20 Division I - place 4
Belgium 1913/14 Division I - place 9
Belgium 1912/13 Division I - place 9
Belgium 1911/12 Division I - place 6
Belgium 1910/11 Division I - place 7
Belgium 1909/10 Division I - place 9
Belgium 1908/09 Division I - place 8
Belgium 1907/08 Division I - place 6
Belgium 1906/07 Division I - place 5
Belgium 1905/06 Division I - place 7
Belgium 1904/05 Division I - place 10
Belgium 1903/04, Championship Cup Antwerp, Bruxelles and Flanders - place 4
Belgium 1902/03, Championship Cup Antwerp, Bruxelles and Flanders - place 3
Belgium 1901/02, Championship Cup Antwerp, Bruxelles and Flanders - place 3
Belgium 1899/00, Championship Cup Brabant, Antwerp and Liège - place 2
Belgium 1898/99, Championship Cup Brabant, Antwerp and Liège - place 5
Belgium 1897/98 Championship Cup - place 5
Belgium 1896/97 Championship Cup - place 3
Belgium 1895/96 Championship Cup - place 2

Football calendar
Now in database:

Years:148
Tourneys:9 032
Matches:1 032 674
Clubs:10 864
National teams:259
Stadiums:9 570
<2019>
<September>
MoTuWeThFrSaSu
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
Site news
19.09.2019

September update of the FIFA/Coca-Cola World Ranking

In the football world

Tomorrow, September 21

AlgeriaMorocco

TunisiaLibya

MauritaniaMali

SenegalGuinea

BurundiUganda

 

AkhmatKrylia Sovetov

14:00

ZenitRubin

16:30

FK TambovFK Rostov

19:00

 

FK Nizhniy NovgorodAvangard

15:00

Spartak-2Neftekhimik

16:00

MordoviaTekstilshchik

17:00

BaltikaRotor

17:00

ChaikaFK Krasnodar-2

17:00

TorpedoTom

17:00

FK ArmavirLuch

18:00

FakelFK Khimki

18:00

FK ChertanovoShinnik

18:00

 

Znamya TrudaTorpedo

14:00

LeningradetsZvezda

15:00

Pskov-747FK Kolomna

16:00

Lokomotiv-KazankaVeles

17:00

FK MuromFK Dolgoprudny

19:00

 

ZorkiyFK Ryazan

13:00

AraratMetallurg

14:00

Rotor-2Khimik-Arsenal

15:00

SokolFK Khimki-M

15:30

Salyut-BelgorodFK Kaluga

16:00

SaturnDynamo

17:00

 

SKAUrozhay

15:00

Legion-DynamoDruzhba

15:00

Spartak-NalchikSpartak-Vladikavkaz

16:00

AlaniyaInter

16:00

ChernomoretsDynamo

17:00

FK Krasnodar-3FK Makhachkala

17:00

VolgarMashuk-KMV

17:30

AnzhiBiolog-Novokubansk

19:00

 

FK ChelyabinskLada D

15:00

Zenit-IzhevskZvezda

15:00

VolgaFK Ufa-2

15:30

NostaFK Tyumen

16:00

AkronUral-2

17:00

 

FK LvivOlympik

14:00

ZoryaFK Mariupol

17:00

 

Cherkashchyna-AkademiyaHirnyk-Sport

15:00

KreminChornomorets

16:00

BalkanyPrykarpattya

16:30

RukhObolon-Brovar

17:00

Metalist 1925Volyn

19:00

 

Nyva VBukovyna

16:00

 

SumqayıtSabah

17:30

SəbailQəbələ

19:45

 

FC ErevanUrartu

16:00

ShirakArarat-Armenia

16:00

AlashkertGandzasar

16:00

 

FK SlutskTarpeda-BelAZ

16:00

NemanDnepr

18:00

ShakhtsyorFK Vitebsk

20:45

 

OkzhetpesIrtysh

15:00

KaysarQayrat

18:00

TarazAtyrau

18:00

 

CodruDinamo-Auto

16:00

SperanţaSheriff

19:00

 

MetallurgPaxtakor

18:00

SoʼgʼdiyonaNavbahor

18:00

 

MattersburgSturm

17:00

Admira WackerSt. Pölten

17:00

WattensRapid

17:00

 

Leicester CityTottenham Hotspur

12:30

BurnleyNorwich City

15:00

Crystal PalaceWolverhampton Wanderers

15:00

EvertonSheffield United

15:00

Manchester CityWatford

15:00

Newcastle UnitedBrighton & Hove Albion

17:30

 

Leeds UnitedDerby County

12:30

Birmingham CityPreston North End

15:00

BrentfordStoke City

15:00

Bristol CitySwansea City

15:00

Cardiff CityMiddlesbrough

15:00

Luton TownHull City

15:00

MillwallQueens Park Rangers

15:00

Nottingham ForestBarnsley

15:00

ReadingBlackburn Rovers

15:00

Sheffield WednesdayFulham

15:00

Wigan AthleticCharlton Athletic

15:00

 

IrlamYork City

12:30

MarineDunston UTS

15:00

SouthportScarborough Athletic

15:00

ChesterAltrincham

15:00

Curzon AshtonBlyth Spartans

15:00

Bradford Park AvenueMorpeth Town

15:00

Ashton UnitedPontefract Collieries

15:00

ColneOssett United

15:00

1874 NorthwichWhitby Town

15:00

United of ManchesterWarrington Town

15:00

TraffordDarlington

15:00

GatesheadRamsbottom United

15:00

GuiseleyStockton Town

15:00

Lancaster CitySpennymoor Town

15:00

Runcorn TownFarsley Celtic

15:00

Alfreton TownKing's Lynn Town

15:00

StamfordBoston United

15:00

LeamingtonChasetown

15:00

Kettering TownSutton Coldfield Town

15:00

Belper TownWitton Albion

15:00

Loughborough DynamoTamworth

15:00

A.F.C. Telford UnitedNantwich Town

15:00

Rushall OlympicGainsborough Trinity

15:00

Halesowen TownStratford Town

15:00

Boston TownLeek Town

15:00

BuxtonCorby Town

15:00

Matlock TownKidsgrove Athletic

15:00

Hednesford TownBarwell

15:00

Kidderminster HarriersStafford Rangers

15:00

Coalville TownStourbridge

15:00

Beaconsfield TownHemel Hempstead Town

15:00

Corinthian-CasualsChelmsford City

15:00

WalthamstowAbbey Rangers

15:00

BalhamRoyston Town

15:00

Tonbridge AngelsEastbourne Borough

15:00

MargateConcord Rangers

15:00

HendonDeeping Rangers

15:00

St Ives TownCanvey Island

15:00

Maidstone UnitedCheshunt

15:00

Potters Bar TownAFC Hornchurch

15:00

Dulwich HamletBognor Regis Town

15:00

Flackwell HeathSlough Town

15:00

Billericay TownBasildon United

15:00

Tooting & Mitcham UnitedDorking Wanderers

15:00

HadleyRamsgate

15:00

Harrow BoroughCarshalton Athletic

15:00

Biggleswade TownWare

15:00

Badshot LeaHayes & Yeading United

15:00

Lowestoft TownNeedham Market

15:00

Barton RoversHitchin Town

15:00

Enfield TownBraintree Town

15:00

Maldon & TiptreeWingate & Finchley

15:00

MoneyfieldsWhyteleafe

15:00

Hartley WintneyChichester City

15:00

HorshamDartford

15:00

St Albans CityWorthing

15:00

Kings LangleyFolkestone Invicta

15:00

Haringey BoroughStaines Town

15:00

FarnboroughWealdstone

15:00

Welling UnitedChipstead

15:00

Chesham UnitedHampton & Richmond Borough

15:00

Weston-super-MareMerthyr Town

15:00

SholingWeymouth

15:00

HerefordTruro City

15:00

Portland UnitedSalisbury

15:00

Havant & WaterloovilleTaunton Town

15:00

Cirencester TownChippenham Town

15:00

TavistockHighworth Town

15:00

Tiverton TownBristol Manor Farm

15:00

Poole TownHungerford Town

15:00

Swindon SupermarineBath City

15:00

Oxford CityNorth Leigh

15:00

KidlingtonGloucester City

15:00

Brackley TownCinderford Town

15:00

Blackfield & LangleyDorchester Town

15:00

Bishop's StortfordPeterborough Sports

15:00

LewesBowers & Pitsea

15:00

 

CharleroiSint-Truiden

18:00

AntwerpCercle

20:00

Waasland-BeverenMouscron-Péruwelz

20:00

GenkOostende

20:30

 

Botev VDunav

17:30

SlaviaLevski

20:00

 

BayernKöln

15:30

Bayer 04Union

15:30

HerthaPaderborn 07

15:30

FreiburgAugsburg

15:30

WerderRB Leipzig

18:30

 

SpartaWaalwijk

18:30

GroningenZwolle

19:45

Willem IIVVV-Venlo

19:45

VitesseFortuna

20:45

 

ChikhuraDinamo Tb

16:00

WIT GeorgiaDila

18:00

 

VillarrealReal Valladolid

13:00

LevanteEibar

16:00

Atlético MadridCelta de Vigo

18:30

GranadaBarcelona

21:00

 

UdineseBrescia

15:00

JuventusHellas Verona

18:00

MilanInter

20:45

 

JelgavaRFS

14:00

SpartaksFK Liepāja

15:00

 

AtlantasStumbras

3:0

RiteriaiŽalgiris V

13:00

Žalgiris KSūduva

15:00

 

BrannHaugesund

18:00

 

ŁKSArka

15:00

LechiaKorona

17:30

ŚląskZagłębie L

20:00

 

BelenensesRio Ave

18:00

MoreirenseBenfica

20:30

 

InđijaRadnički

16:00

ČukaričkiMladost

18:00

NapredakTSC

18:00

RadRadnik

18:00

Spartak Zlatibor VodaJavor

18:00

FK MačvaProleter

20:00

VojvodinaVoždovac

20:00

 

AluminijTabor

18:00

 

MarseilleMontpellier

17:30

MetzAmiens

20:00

BordeauxBrest

20:00

NiceDijon

20:00

NîmesToulouse

20:00

ReimsMonaco

20:00

 

SlavenGorica

16:30

VaraždinDinamo

19:00

 

OpavaSlovan

16:30

PříbramKarviná

16:30

SlováckoTeplice

16:30

DynamoViktoria

19:00

 

FalkenbergsÖstersunds

13:30

KalmarHäcken

16:00

NorrköpingÖrebro

16:00

GöteborgSirius

18:00

 

LivingstonAberdeen

15:00

MotherwellRoss County

15:00

St. MirrenHamilton Academical

15:00

 

Nõmme KaljuKalev

13:00

PaideTulevik

13:00

LevadiaTrans

16:00

 

EstudiantesPatronato

13:15

Defensa y JusticiaHuracán

15:30

San Lorenzo de AlmagroBoca Juniors

17:45

Atlético TucumánIndependiente

20:00

 

BotafogoSão Paulo

11:00

CorinthiansBahia

17:00

CruzeiroFlamengo

19:00

SantosGrêmio

21:00

 

Vancouver WhitecapsColumbus Crew

14:00

Atlanta UnitedSan Jose Earthquakes

15:30

CincinnatiChicago Fire

19:30

New England RevolutionReal Salt Lake

19:30

Houston DynamoOrlando City

19:30

Sporting Kansas CityColorado Rapids

19:30

Los Angeles GalaxyMontreal Impact

19:30

Los AngelesToronto

19:30

 

Dalian YifangShenzhen

15:30

Hebei China FortuneTianjin Teda

19:35

Shandong Luneng TaishanShanghai Greenland Shenhua

19:35

Local time

Yesterday, September 19

APOELF91

3:4

QarabağSevilla

0:3

KøbenhavnLugano

1:0

Dynamo KyivMalmö

1:0

BaselFK Krasnodar

5:0

GetafeTrabzonspor

1:0

LASKRosenborg

1:0

PSVSporting

3:2

RennesCeltic

1:1

CFRLazio

2:1

StandardVitória Guimarães

2:0

Eintracht FrankfurtArsenal

0:3

RangersFeyenoord

1:0

PortoYoung Boys

2:1

EspañolFerencváros

1:1

LudogoretsCSKA Moscow

5:1

WolfsburgFK Oleksandriya

3:1

GentSaint-Étienne

3:2

Borussia M'gladbachWolfsberg

0:4

Romaİstanbul Başakşehir

4:0

Wolverhampton WanderersBraga

0:1

SlovanBeşiktaş

4:2

Manchester UnitedAstana

1:0

PartizanAZ

2:2

ColónAtlético Mineiro

2:1

International tournaments

Current

04.09.2019 – 16.11.2021

World Cup 2022,
Qualifying tournament, Africa

21.03.2019 – 31.03.2020

European Football Championship 2020,
Qualifying tournament

06.06.2019 – 29.03.2022

Asian Cup 2023,
Qualifying tournament

20.04.2019 – 20.10.2019

African Nations Championship 2020,
Qualifying tournament

25.06.2019 – 30.05.2020

UEFA Champions League 2019/20

27.06.2019 – 27.05.2020

Europa League 2019/20

22.01.2019 – 23.11.2019

Copa Libertadores 2019

05.02.2019 – 09.11.2019

Copa Sudamericana 2019

05.02.2019 – 24.11.2019

AFC Champions League 2019

05.02.2019 – 02.11.2019

AFC Cup 2019

30.07.2019 – 26.11.2019

CONCACAF League 2019

© WildSoft 2007-2019 info@wildstat.ru