Veres

Rivne

See also:  Avangard (Rovno), USSR

Founded: 1957

Stadium: Avanhard Stadium

Other names:

 1957 – 1967  Kolkhoznik
 1967 – 1971  Goryn
 1972 – 1991  Avangard
 1991 –   Veres

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats Ukrainian Cup - overall stats
Ukrainian Cup 2020/21 - Quarterfinal
Ukrainian Cup 2019/20 - Second Preliminary round
Ukrainian Cup 2018/19 - First Preliminary round
Ukrainian Cup 2017/18 - Quarterfinal
Ukrainian Cup 2016/17 - Round of 16
Ukrainian Cup 2015/16 - Preliminary round
Ukrainian Cup 2010/11 - First preliminary round
Ukrainian Cup 2009/10 - Second preliminary round
Ukrainian Cup 2008/09 - First preliminary round
Ukrainian Cup 2006/07 - 1/32 finals
Ukrainian Cup 2005/06 - 1/8 finals
Ukrainian Cup 2004/05 - 1/32 finals
Ukrainian Cup 2003/04 - 1/16 finals
Ukrainian Cup 2002/03 - 1/32 finals
Ukrainian Cup 2001/02 - First stage
Ukrainian Cup 2000/01 - First stage. Second League Cup, preliminary stage
Ukrainian Cup 1999/00 - First stage. Second League Cup, 1/32 finals
Ukrainian Cup 1998/99 - 1/128 finals
Ukrainian Cup 1997/98 - 1/64 finals
Ukrainian Cup 1996/97 - 1/32 finals
Ukrainian Cup 1995/96 - 1/64 finals
Ukrainian Cup 1994/95 - 1/8 finals
Ukrainian Cup 1993/94 - Semifinal
Ukrainian Cup 1992/93 - 1/8 finals
Ukrainian Cup 1992 - 1/32 finals

Overall stats Ukraine, Premiere league - overall stats

Overall stats Ukraine, First League - overall stats

Overall stats Ukraine, Second League - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

  -  Ukraine 2020/21 First League
  -    -  Ukraine 2019/20, Second League Group A - place 3 ↑ 
  -  Ukraine 2019/20, first league Relegation play-off ↓ 
  -    -  Ukraine 2019/20, Second League Group A - place 3 ↑ 
  -    -  Ukraine 2018/19, Second League Group A - place 5
Ukraine 2017/18, Premiere League Tournament for places 1-6 - place 6 ↓ 
  -  Ukraine 2016/17 First League - place 3 ↑ 
  -    -  Ukraine2015/16 Second League - place 2 ↑ 
  -    -  Ukraine2010/11, Second League Group A - place 12
  -    -  Ukraine2009/10, Second League Group A - place 9
  -    -  Ukraine2008/09, Second League Group A - place 13
  -    -  Ukraine2007/08, Second League Group A - place 14
  -    -  Ukraine2006/07, Second League Group A - place 13
  -    -  Ukraine2005/06, Second League Group A - place 7
  -    -  Ukraine2004/05, Second League Group A - place 11
  -    -  Ukraine2003/04, Second League Group A - place 10
  -    -  Ukraine2002/03, Second League Group A - place 7
  -    -  Ukraine2001/02, Second League Group A - place 6
  -    -  Ukraine2000/01, Second League Group A - place 12
  -    -  Ukraine1999/00, Second League Group A - place 14
  -    -  Ukraine1998/99, Second League Group A - place 13
  -    -  Ukraine1997/98, Second League Group A - place 4
  -  Ukraine 1996/97 First League - place 23 ↓ 
  -  Ukraine 1995/96 First League - place 16
Ukraine 1994/95 Top league - place 18 ↓ 
Ukraine 1993/94 Top league - place 12
Ukraine 1992/93 Top league - place 16
  -  Ukraine, spring 1992, first league Group 1 - place 1 ↑ 

Football calendar
Now in database:

Years:150
Tourneys:9 234
Matches:1 049 963
Clubs:10 957
National teams:259
Stadiums:9 696
Site news
19.04.2021
current

World Cup 2022,
Qualifying tournament, Africa
added

16.04.2021
archive / current

Leagues Cup 2019-2021 added

15.04.2021
current

Brazilian Série A 2021 added

13.04.2021
current

Iceland Úrvalsdeild 2021 added

In the football world

Tomorrow, April 21

 

Akhmat (Grozny)Krylia Sovetov (Samara)

16:00

Lokomotiv (Moscow)CSKA (Moscow)

19:00

 

FK TuapseFK Krasnodar-3

13:00

FK ForteSKA

15:00

InterKuban-Holding

16:00

Mashuk-KMVLegion-Dynamo

16:00

FK MakhachkalaBiolog-Novokubansk

16:00

DynamoChernomorets

18:00

 

FK ChitaZenit Irkutsk

*

 

Ural-2Krylia Sovetov-2

12:00

Lada-TolyattiNosta

16:00

LadaFK Orenburg-2

16:00

Zvezda PermKAMAZ

18:30

FK TyumenZenit-Izhevsk

19:00

 

Ahrobiznes (Volochysk)Dynamo (Kiev)

16:00

PFK Oleksandriya (Oleksandriya)Zorya (Lugansk)

18:30

 

FK LvivFK Mynai

14:00

 

Shakhtsyor (Salihorsk)Isloch (Minsk District)

18:45

BATE (Barysaw)Tarpeda-BelAZ (Zhodzina)

20:45

 

SturmWolfsberg

18:30*

TirolRed Bull

18:30*

LASKRapid

20:30*

 

Tottenham HotspurSouthampton

18:00

Aston VillaManchester City

20:15*

 

MillwallAFC Bournemouth

18:00

Rotherham UnitedMiddlesbrough

18:00

Wycombe WanderersBristol City

19:00

Stoke CityCoventry City

19:00

Birmingham CityNottingham Forest

19:45

Huddersfield TownBarnsley

19:45

Luton TownReading

19:45

 

BeroeTsarsko Selo

16:00

CSKAPFC Montana

18:15

LokomotivLevski

20:30

 

MTKKisvárda

15:15

DiósgyőrPuskás

17:30

Mezőkövesd-ZsóryMOL Fehérvár

20:00

PaksHonvéd

20:15

 

HerthaFreiburg

18:30*

HoffenheimBorussia M

20:30*

StuttgartWolfsburg

20:30*

Borussia DUnion

20:30*

WerderMainz 05

20:30*

 

LevanteSevilla

19:00*

Atlético OsasunaValencia

19:00*

Real BetisAthletic

20:00*

AlavésVillarreal

21:00*

ElcheReal Valladolid

21:00*

CádizReal Madrid

22:00*

 

MilanSassuolo

18:30*

GenoaBenevento

20:45*

UdineseCagliari

20:45*

SpeziaInter

20:45*

JuventusParma

20:45*

CrotoneSampdoria

20:45*

BolognaTorino

20:45*

 

Hegelmann LitauenŽalgiris K

18:00

BangaNevėžis

20:00

 

JagielloniaStal

18:00

ZagłębieWisła K

18:00

CracoviaWisła P

20:30

PiastLegia

20:30

 

Santa ClaraMoreirense

14:30*

MarítimoRio Ave

17:00*

BragaBoavista

19:00*

SportingBelenenses

21:15*

 

TaborMura

15:00

OlimpijaKoper

16:45

GoricaNK Bravo

20:00

 

LokomotivaVaraždin

16:00

Istra 1961Rijeka

18:05

OsijekDinamo

20:30

 

SlováckoZbrojovka

15:00*

PříbramBohemians 1905

15:00*

TepliceViktoria

15:00*

OpavaSlovan

15:00*

PardubiceSparta

17:00*

SlaviaFastav

19:30*

 

AberdeenCeltic

19:45

HibernianLivingston

19:45

St. JohnstoneRangers

19:45

 

Hamilton AcademicalMotherwell

19:45

KilmarnockDundee United

19:45

Ross CountySt. Mirren

19:45

 

KuressaareVaprus

17:30

PaideNõmme Kalju

19:30

LevadiaTrans

20:00

 

QingdaoCangzhou Mighty Lions

19:00

Henan Songshan LongmenShenzhen

21:00

Local time

Yesterday, April 19

 

FK KalushDinaz

*

KarpatyVolyn-2

2:0

RubikonKarpaty

0:3

Nyva VFK Uzhhorod

4:1

PodillyaBukovyna

3:1

 

CherkashchynaPeremoha

*

MetalurhYarud

2:1

Real PharmaPeremoha

2:0

MetalMFK Mykolaiv-2

6:0

DniproFK Nikopol

2:1

 

UrartuPyunik

0:1

 

ZhetysuOrdabasy

0:4*

AqtöbeShakhtyor

0:3*

TuranCaspiy

2:2*

QayratTobil

2:2*

 

Leeds UnitedLiverpool

1:1*

 

ValmieraSpartaks

2:0

 

GöteborgAIK

2:0

VarbergsElfsborg

1:3

 

BanfieldPlatense

0:1

International tournaments

Current

24.03.2021 – 29.03.2022

World Cup 2022,
Qualifying tournament, Europe

04.09.2019 – 16.11.2021

World Cup 2022,
Qualifying tournament, Africa

24.03.2021 – 08.06.2021

World Cup 2022,
Qualifying tournament, CONCACAF

06.06.2019 – 29.03.2022

Asian Cup 2023,
Qualifying tournament

08.08.2020 – 29.05.2021

UEFA Champions League 2020/21

18.08.2020 – 26.05.2021

Europa League 2020/21

16.03.2021 – 06.11.2021

Copa Sudamericana 2021

27.11.2020 – 17.07.2021

CAF Champion's League 2020/21

27.11.2020 – 10.07.2021

CAF Confederation Cup 2020/21

06.04.2021 – 28.10.2021

CONCACAF Champions League 2021,
Final tournament

© WildSoft 2007-2021 info@wildstat.ru