Lille

Lille

UEFA clubs rank (2018): 119

Founded: 1902

Stadium: Stade Pierre-Mauroy

Other names:

 1941 – 1944  OIC Lillois
 1944 – 1945  Stade Lillois
 1945 –   Lille OSC

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats UEFA European Champions' Cup/Champions League - overall stats
UEFA Champions League 2014/15 - Play-off round
UEFA Champions League 2012/13 - Group F - place 4
UEFA Champions League 2011/12 - Group B - place 4
UEFA Champions League 2006/07 - 1/8 finals
UEFA Champions League 2005/06 - Group D - place 3
UEFA Champions League 2001/02 - Group stage 1, group G - place 3

Overall stats Inter-Cities Fair Cup/UEFA Cup/Europa League - overall stats
Europa League 2016/17 - Third qualifying round
Europa League 2014/15 - Group H - place 4
Europa League 2010/11 - Round of 32
Europa League 2009/10 - 1/8 finals
UEFA Cup 2005/06 - 1/8 finals
UEFA Cup 2004/05 - 1/8 finals
UEFA Cup 2001/02 - 1/8 finals

Overall stats Latin Cup - overall stats
Latin Cup 1951 - place 2

Overall stats UEFA Intertoto Cup - overall stats
Intertoto Cup 2004 - Round 5
Intertoto Cup 2002 - Round 5
Intertoto Cup 1967 - Group A3 - place 1

Overall stats French Super Cup - overall stats
Trophée des champions 2011 - Final
Challenge des champions 1955 - Final

Overall stats French Ligue 1 - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

France 2019/20 Ligue 1
France 2018/19 Ligue 1 - place 2
France 2017/18 Ligue 1 - place 17
France 2016/17 Ligue 1 - place 11
France 2015/16 Ligue 1 - place 5
France 2014/15 Ligue 1 - place 8
France 2013/14 Ligue 1 - place 3
France 2012/13 Ligue 1 - place 6
France 2011/12 Ligue 1 - place 3
France 2010/11 Ligue 1 - Champion
France 2009/10 Ligue 1 - place 4
France 2008/09 Ligue 1 - place 5
France 2007/08 Ligue 1 - place 7
France 2006/07 Ligue 1 - place 10
France 2005/06 Ligue 1 - place 3
France 2004/05 Ligue 1 - place 2
France 2003/04 Ligue 1 - place 10
France 2002/03 Ligue 1 - place 14
France 2001/02 Division 1 - place 5
France 2000/01 Division 1 - place 3
France 1996/97 Division 1 - place 19
France 1995/96 Division 1 - place 17
France 1994/95 Division 1 - place 14
France 1993/94 Division 1 - place 15
France 1992/93 Division 1 - place 17
France 1991/92 Division 1 - place 13
France 1990/91 Division 1 - place 6
France 1989/90 Division 1 - place 17
France 1988/89 Division 1 - place 8
France 1987/88 Division 1 - place 11
France 1986/87 Division 1 - place 14
France 1985/86 Division 1 - place 10
France 1984/85 Division 1 - place 15
France 1983/84 Division 1 - place 9
France 1982/83 Division 1 - place 13
France 1981/82 Division 1 - place 14
France 1980/81 Division 1 - place 17
France 1979/80 Division 1 - place 13
France 1978/79 Division 1 - place 6
France 1976/77 Division 1 - place 19
France 1975/76 Division 1 - place 13
France 1974/75 Division 1 - place 13
France 1971/72 Division 1 - place 18
France 1967/68 Division 1 - place 19
France 1966/67 Division 1 - place 10
France 1965/66 Division 1 - place 18
France 1964/65 Division 1 - place 9
France 1958/59 Division 1 - place 18
France 1957/58 Division 1 - place 6
France 1955/56 Division 1 - place 16
France 1954/55 Division 1 - place 16
France 1953/54 Division 1 - Champion
France 1952/53 Division 1 - place 4
France 1951/52 Division 1 - place 3
France 1950/51 Division 1 - place 2
France 1949/50 Division 1 - place 2
France 1948/49 Division 1 - place 2
France 1947/48 Division 1 - place 2
France 1946/47 Division 1 - place 4
France 1945/46 Division 1 - Champion
France 1938/39 Division 1 - place 5
France 1937/38 Division 1 - place 7
France 1936/37 Division 1 - place 5
France 1935/36 Division 1 - place 2
France 1934/35 Division 1 - place 7
France 1933/34 Division 1 - place 4

Football calendar
Now in database:

Years:148
Tourneys:9 012
Matches:1 031 421
Clubs:10 823
National teams:259
Stadiums:9 548
Site news
21.08.2019
current

Second Preliminary round of the Ukrainian Cup 2019/20 added

19.08.2019
current

Quarterfinal of the
Scottish League Cup 2019/20
added

In the football world

Tomorrow, August 25

 

Krylia SovetovSpartak

15:00

CSKAAkhmat

16:30

FK RostovRubin

19:00

ArsenalFK Orenburg

21:30

 

FK ChertanovoTom

14:00

NeftekhimikFK Krasnodar-2

16:00

MordoviaFK Nizhniy Novgorod

17:00

SKA-KhabarovskFK Armavir

17:00

ShinnikFK Khimki

17:00

BaltikaLuch

18:00

FakelAvangard

18:00

TorpedoYenisey

18:00

ChaikaTekstilshchik

19:00

 

LeningradetsFK Murom

15:00

 

AlaniyaVolgar

16:00

AnzhiDruzhba

16:00

Biolog-NovokubanskInter

17:00

ChernomoretsFK Krasnodar-3

18:00

 

IrtyshSakhalin

17:00

DynamoFK Novosibirsk

18:30

 

KarpatyZorya

17:00

ShahtarFK Mariupol

19:30

 

SabahKeşlə

18:45

QarabağQəbələ

21:00

 

ShirakPyunik

17:00

 

Tarpeda-BelAZFK Haradzeya

16:45

ShakhtsyorFK Homel

18:45

BATESlavia

20:45

Dynamo MnTarpeda

20:45

 

KaysarZhetysu

18:00

AqtöbeIrtysh

19:00

AstanaTaraz

19:00

QayratOkzhetpes

20:00

 

Dinamo-AutoSperanţa

18:00

CodruPetrocub

18:00

 

SturmWattens

17:00

Red BullAdmira Wacker

17:00

HartbergAustria

17:00

 

AFC BournemouthManchester City

14:00

Tottenham HotspurNewcastle United

16:30

Wolverhampton WanderersBurnley

16:30

 

Swansea CityBirmingham City

12:00

 

Evesham UnitedHarefield United

14:00

FC RomaniaWare

15:00

Dunstable TownShortwood United

15:00

Cray WanderersHythe Town

15:00

 

AntwerpGent

14:30*

StandardKortrijk

18:00

Mouscron-PéruwelzEupen

20:00

 

DunavCSKA

18:00

LudogoretsSlavia

20:30

 

PuskásFerencváros

18:00

 

RB LeipzigEintracht

15:30

HerthaWolfsburg

18:00

 

WaalwijkDen Haag

12:15

UtrechtVVV-Venlo

14:30

ZwolleSparta

16:45

PSVGroningen

18:30

AjaxFortuna

20:45

 

WIT GeorgiaSaburtalo

19:00

Dinamo TbMetalurgi

21:00

 

KAKR

16:00

Víkingur RGrindavík

18:15

FHBreiðablik

18:15

 

AlavésEspañol

17:00

MallorcaReal Sociedad

19:00

BarcelonaReal Betis

21:00

 

UdineseMilan

18:00

CagliariBrescia

20:45

Hellas VeronaBologna

20:45

RomaGenoa

20:45

SampdoriaLazio

20:45

SPALAtalanta

20:45

TorinoSassuolo

20:45

 

JelgavaBFC Daugava

16:00

SpartaksRiga FC

18:00

METTA/LUValmiera

19:30

 

PalangaAtlantas

18:00

 

MoldeOdd

18:00

BrannTromsø

18:00

HaugesundLillestrøm

18:00

KristiansundMjøndalen

18:00

VikingRanheim

18:00

StrømsgodsetSarpsborg 08

20:00

 

GórnikKorona

15:00

Zagłębie LPiast

17:30

ŁKSLegia

17:30

 

Santa ClaraBelenenses

15:00

MarítimoTondela

16:00

PortimonenseSporting

18:30

Gil VicenteBraga

20:30

Vitória GFamalicão

21:00

 

RadničkiSpartak Zlatibor Voda

18:30

TSCInđija

20:00

 

TriglavCelje

16:00

RudarTabor

18:00

MariborNK Bravo

20:10

 

MonacoNîmes

15:00

StrasbourgRennes

17:00

Paris Saint-GermainToulouse

21:00

 

GoricaIstra 1961

18:00

OsijekHajduk

20:00

 

BudućnostZeta

19:00

 

Mladá BoleslavDynamo

16:30

ViktoriaOpava

16:30

SlovanSparta

19:00

 

AFC EskilstunaHäcken

15:00

NorrköpingHelsingborgs

15:00

ÖstersundsAIK

15:00

MalmöDjurgårdens

17:30

 

St. MirrenRangers

12:15

CelticHearts

15:00

 

PaideMaardu

15:00

TulevikKalev

18:30

 

Godoy CruzEstudiantes

11:00

UniónLanús

13:15

Central CórdobaRacing Club

15:30

River PlateTalleres

17:45

BanfieldBoca Juniors

20:00

 

SantosFortaleza

16:00

Vasco da GamaSão Paulo

16:00

GoiásInternacional

16:00

CearáFlamengo

19:00

AvaíCorinthians

19:00

CSACruzeiro

19:00

 

CincinnatiColumbus Crew

18:00

DallasHouston Dynamo

19:00

Los AngelesLos Angeles Galaxy

19:30

Local time

Yesterday, August 23

 

RodinaTorpedo

4:2

OlimpFK Dolgoprudny

3:0

Pskov-747Zenit-2

1:1

Luki-EnergiyaZvezda

2:0

Lokomotiv-KazankaZnamya Truda

1:1

 

ZorkiyKvant

4:0

DynamoFK Khimki-M

1:0

SokolRotor-2

4:0

SaturnMetallurg

1:1

 

SKADynamo

1:3

 

Ural-2FK Tyumen

3:3

Lada DLada-Tolyatti

2:1

ZvezdaFK Ufa-2

3:1

FK ChelyabinskVolga

2:2

NostaZenit-Izhevsk

1:1

 

Hirnyk-SportIngulets

1:1

AhrobiznesRukh

1:0

FK MynaiKremin

3:1

MetalurhMetalist 1925

1:4

PrykarpattyaMFK Mykolaiv

1:1

 

AliansTavriya

3:0

 

IslochFK Slutsk

0:1

LuchFK Minsk

1:0

 

Aston VillaEverton

2:0

 

BarkingAveley

2:1

WhickhamThornaby

1:2

Mickleover SportsCoventry Sphinx

3:0

Great Yarmouth TownRothwell Corinthians

0:2

Sutton Common RoversEastbourne Town

3:0

WhitehawkSaltdean United

2:0

ChristchurchBadshot Lea

1:2

Blackfield & LangleyAFC Totton

2:1

Winchester CityAFC Stoneham

1:1

 

GenkAnderlecht

1:0

 

Tsarsko SeloBeroe

2:1

ArdaCherno More

0:0

 

KölnBorussia D

1:3

 

SioniDinamo Bt

0:4

 

GranadaSevilla

0:1

LevanteVillarreal

2:1

 

PanevėžysRiteriai

4:2

Žalgiris VSūduva

20:00*

 

JagielloniaWisła K

3:2

 

Vitória SMoreirense

0:0

Rio AveAves

5:1

 

BaníkSlovácko

3:0

SigmaTeplice

2:0

 

KuressaareTammeka

0:1

 

ArsenalSan Lorenzo de Almagro

0:2

 

Portland TimbersSeattle Sounders

1:2

Orlando CityAtlanta United

0:1

Local time

International tournaments

Current

21.03.2019 – 31.03.2020

European Football Championship 2020,
Qualifying tournament

06.06.2019 – 29.03.2022

Asian Cup 2023,
Qualifying tournament

20.04.2019 – 20.10.2019

African Nations Championship 2020,
Qualifying tournament

25.06.2019 – 30.05.2020

UEFA Champions League 2019/20

27.06.2019 – 27.05.2020

Europa League 2019/20

22.01.2019 – 23.11.2019

Copa Libertadores 2019

05.02.2019 – 09.11.2019

Copa Sudamericana 2019

05.02.2019 – 24.11.2019

AFC Champions League 2019

05.02.2019 – 02.11.2019

AFC Cup 2019

© WildSoft 2007-2019 info@wildstat.ru