Ajax

Amsterdam

UEFA clubs rank (2018): 33

Founded: 18.03.1900

Stadium: Johan Cruijff ArenA

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats UEFA European Champions' Cup/Champions League - overall stats
UEFA Champions League 2019/20 - Group H
UEFA Champions League 2018/19 - Semifinal
UEFA Champions League 2017/18 - Third qualifying round
UEFA Champions League 2016/17 - Play-off round
UEFA Champions League 2015/16 - Third qualifying round
UEFA Champions League 2014/15 - Group F - place 3
UEFA Champions League 2013/14 - Group H - place 3
UEFA Champions League 2012/13 - Group D - place 3
UEFA Champions League 2011/12 - Group D - place 3
UEFA Champions League 2010/11 - Group G - place 3
UEFA Champions League 2007/08 - Third qualifying round
UEFA Champions League 2006/07 - Third qualifying round
UEFA Champions League 2005/06 - 1/8 finals
UEFA Champions League 2004/05 - Group C - place 3
UEFA Champions League 2003/04 - Group H - place 4
UEFA Champions League 2002/03 - Quarterfinal
UEFA Champions League 2001/02 - Third qualifying round
UEFA Champions League 1998/99 - Group A - place 4
UEFA Champions League 1996/97 - Semifinal
UEFA Champions League 1995/96 - Final
UEFA Champions League 1994/95 - Winner
UEFA European Champions' Cup 1985/86 - 1/16 finals
UEFA European Champions' Cup 1983/84 - 1/16 finals
UEFA European Champions' Cup 1982/83 - 1/16 finals
UEFA European Champions' Cup 1980/81 - 1/8 finals
UEFA European Champions' Cup 1979/80 - Semifinal
UEFA European Champions' Cup 1977/78 - Quarterfinal
UEFA European Champions' Cup 1973/74 - 1/8 finals
UEFA European Champions' Cup 1972/73 - Winner
UEFA European Champions' Cup 1971/72 - Winner
UEFA European Champions' Cup 1970/71 - Winner
UEFA European Champions' Cup 1968/69 - Final
UEFA European Champions' Cup 1967/68 - 1/16 finals
UEFA European Champions' Cup 1966/67 - Quarterfinal
UEFA European Champions' Cup 1960/61 - Preliminary round
UEFA European Champions' Cup 1957/58 - Quarterfinal

Overall stats Inter-Cities Fair Cup/UEFA Cup/Europa League - overall stats
Europa League 2017/18 - Play-off round
Europa League 2016/17 - Final
Europa League 2015/16 - Group A - place 3
Europa League 2014/15 - Round of 16
Europa League 2013/14 - Round of 32
Europa League 2012/13 - Round of 32
Europa League 2011/12 - Round of 32
Europa League 2010/11 - Round of 16
Europa League 2009/10 - 1/16 finals
UEFA Cup 2008/09 - 1/8 finals
UEFA Cup 2007/08 - First round
UEFA Cup 2006/07 - 1/16 finals
UEFA Cup 2004/05 - 1/16 finals
UEFA Cup 2001/02 - 1/32 finals
UEFA Cup 2000/01 - 1/32 finals
UEFA Cup 1999/00 - 1/16 finals
UEFA Cup 1997/98 - Quarterfinal
UEFA Cup 1992/93 - Quarterfinal
UEFA Cup 1991/92 - Winner
UEFA Cup 1989/90 - 1/32 finals
UEFA Cup 1988/89 - 1/32 finals
UEFA Cup 1984/85 - 1/16 finals
UEFA Cup 1978/79 - 1/8 finals
UEFA Cup 1976/77 - 1/32 finals
UEFA Cup 1975/76 - 1/8 finals
UEFA Cup 1974/75 - 1/8 finals
Inter-Cities Fair Cup 1969/70 - Semifinal

Overall stats UEFA Cup Winners' Cup - overall stats
UEFA Cup Winners' Cup 1993/94 - Quarterfinal
UEFA Cup Winners' Cup 1987/88 - Final
UEFA Cup Winners' Cup 1986/87 - Winner
UEFA Cup Winners' Cup 1981/82 - 1/16 finals
UEFA Cup Winners' Cup 1961/62 - 1/8 finals

Overall stats UEFA Super Cup - overall stats
UEFA Super Cup 1994/95 - Winner
UEFA Super Cup 1986/87 - Final
UEFA Super Cup 1972/73 - Winner
UEFA Super Cup 1971/72 - Winner

Overall stats Intercontinental Cup - overall stats
Intercontinental Cup 1995 - Winner
Intercontinental Cup 1972 - Winner

Overall stats UEFA Intertoto Cup - overall stats
Intertoto Cup 1968 - Group A2 - place 1
Intertoto Cup 1963/64 - Group B4 - place 2
Intertoto Cup 1962/63 - Group B1 - place 2
Intertoto Cup 1961/62 - Winner

Overall stats Mohammed V Trophy - overall stats
Mohammed V Trophy 1986 - place 3

Overall stats Eusébio Cup - overall stats
Eusébio Cup 2014 - Winner

Overall stats Dutch Super Cup - overall stats
Johan Cruijff Shield 2019 - Winner
Johan Cruijff Shield 2014 - Final
Johan Cruijff Shield 2013 - Winner
Johan Cruijff Shield 2012 - Final
Johan Cruijff Shield 2011 - Final
Johan Cruijff Shield 2010 - Final
Johan Cruijff Shield 2007 - Winner
Johan Cruijff Shield 2006 - Winner
Johan Cruijff Shield 2005 - Winner
Johan Cruijff Shield 2004 - Final
Johan Cruijff Shield 2002 - Winner
Johan Cruijff Shield 1999 - Final
Johan Cruijff Shield 1998 - Final
Johan Cruijff Shield 1996 - Final
Dutch Super Cup 1995 - Winner
Dutch Super Cup 1994 - Winner
Dutch Super Cup 1993 - Winner

Overall stats Dutch Eredivisie - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

Netherlands 2019/20 Eredivisie
Netherlands 2018/19 Eredivisie - Champion
Netherlands 2017/18 Eredivisie - place 2
Netherlands 2016/17 Eredivisie - place 2
Netherlands 2015/16 Eredivisie - place 2
Netherlands 2014/15 Eredivisie - place 2
Netherlands 2013/14 Eredivisie - Champion
Netherlands 2012/13 Eredivisie - Champion
Netherlands 2011/12 Eredivisie - Champion
Netherlands 2010/11 Eredivisie - Champion
Netherlands 2009/10 Eredivisie - place 2
Netherlands 2008/09 Eredivisie - place 3
Netherlands 2007/08 Eredivisie - place 2
Netherlands 2006/07 Eredivisie - place 2
Netherlands 2005/06 Eredivisie - place 4
Netherlands 2004/05 Eredivisie - place 2
Netherlands 2003/04 Eredivisie - Champion
Netherlands 2002/03 Eredivisie - place 2
Netherlands 2001/02 Eredivisie - Champion
Netherlands 2000/01 Eredivisie - place 3
Netherlands 1999/00 Eredivisie - place 5
Netherlands 1998/99 Eredivisie - place 6
Netherlands 1997/98 Eredivisie - Champion
Netherlands 1996/97 Eredivisie - place 4
Netherlands 1995/96 Eredivisie - Champion
Netherlands 1994/95 Eredivisie - Champion
Netherlands 1993/94 Eredivisie - Champion
Netherlands 1992/93 Eredivisie - place 3
Netherlands 1991/92 Eredivisie - place 2
Netherlands 1990/91 Eredivisie - place 2
Netherlands 1989/90 Eredivisie - Champion
Netherlands 1988/89 Eredivisie - place 2
Netherlands 1987/88 Eredivisie - place 2
Netherlands 1986/87 Eredivisie - place 2
Netherlands 1985/86 Eredivisie - place 2
Netherlands 1984/85 Eredivisie - Champion
Netherlands 1983/84 Eredivisie - place 3
Netherlands 1982/83 Eredivisie - Champion
Netherlands 1981/82 Eredivisie - Champion
Netherlands 1980/81 Eredivisie - place 2
Netherlands 1979/80 Eredivisie - Champion
Netherlands 1978/79 Eredivisie - Champion
Netherlands 1977/78 Eredivisie - place 2
Netherlands 1976/77 Eredivisie - Champion
Netherlands 1975/76 Eredivisie - place 3
Netherlands 1974/75 Eredivisie - place 3
Netherlands 1973/74 Eredivisie - place 3
Netherlands 1972/73 Eredivisie - Champion
Netherlands 1971/72 Eredivisie - Champion
Netherlands 1970/71 Eredivisie - place 2
Netherlands 1969/70 Eredivisie - Champion
Netherlands 1968/69 Eredivisie - place 2
Netherlands 1967/68 Eredivisie - Champion
Netherlands 1966/67 Eredivisie - Champion
Netherlands 1965/66 Eredivisie - Champion
Netherlands 1964/65 Eredivisie - place 13
Netherlands 1963/64 Eredivisie - place 5
Netherlands 1962/63 Eredivisie - place 2
Netherlands 1961/62 Eredivisie - place 4
Netherlands 1960/61 Eredivisie - place 2
Netherlands 1959/60 Eredivisie - Champion
Netherlands 1958/59 Eredivisie - place 6
Netherlands 1957/58 Eredivisie - place 3
Netherlands 1956/57 Eredivisie - Champion

Football calendar
Now in database:

Years:148
Tourneys:9 032
Matches:1 032 674
Clubs:10 864
National teams:259
Stadiums:9 570
<2019>
<September>
MoTuWeThFrSaSu
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
Site news
19.09.2019

September update of the FIFA/Coca-Cola World Ranking

In the football world

Tomorrow, September 21

AlgeriaMorocco

TunisiaLibya

MauritaniaMali

SenegalGuinea

BurundiUganda

 

AkhmatKrylia Sovetov

14:00

ZenitRubin

16:30

FK TambovFK Rostov

19:00

 

FK Nizhniy NovgorodAvangard

15:00

Spartak-2Neftekhimik

16:00

MordoviaTekstilshchik

17:00

BaltikaRotor

17:00

ChaikaFK Krasnodar-2

17:00

TorpedoTom

17:00

FK ArmavirLuch

18:00

FakelFK Khimki

18:00

FK ChertanovoShinnik

18:00

 

Znamya TrudaTorpedo

14:00

LeningradetsZvezda

15:00

Pskov-747FK Kolomna

16:00

Lokomotiv-KazankaVeles

17:00

FK MuromFK Dolgoprudny

19:00

 

ZorkiyFK Ryazan

13:00

AraratMetallurg

14:00

Rotor-2Khimik-Arsenal

15:00

SokolFK Khimki-M

15:30

Salyut-BelgorodFK Kaluga

16:00

SaturnDynamo

17:00

 

SKAUrozhay

15:00

Legion-DynamoDruzhba

15:00

Spartak-NalchikSpartak-Vladikavkaz

16:00

AlaniyaInter

16:00

ChernomoretsDynamo

17:00

FK Krasnodar-3FK Makhachkala

17:00

VolgarMashuk-KMV

17:30

AnzhiBiolog-Novokubansk

19:00

 

FK ChelyabinskLada D

15:00

Zenit-IzhevskZvezda

15:00

VolgaFK Ufa-2

15:30

NostaFK Tyumen

16:00

AkronUral-2

17:00

 

FK LvivOlympik

14:00

ZoryaFK Mariupol

17:00

 

Cherkashchyna-AkademiyaHirnyk-Sport

15:00

KreminChornomorets

16:00

BalkanyPrykarpattya

16:30

RukhObolon-Brovar

17:00

Metalist 1925Volyn

19:00

 

Nyva VBukovyna

16:00

 

SumqayıtSabah

17:30

SəbailQəbələ

19:45

 

FC ErevanUrartu

16:00

ShirakArarat-Armenia

16:00

AlashkertGandzasar

16:00

 

FK SlutskTarpeda-BelAZ

16:00

NemanDnepr

18:00

ShakhtsyorFK Vitebsk

20:45

 

OkzhetpesIrtysh

15:00

KaysarQayrat

18:00

TarazAtyrau

18:00

 

CodruDinamo-Auto

16:00

SperanţaSheriff

19:00

 

MetallurgPaxtakor

18:00

SoʼgʼdiyonaNavbahor

18:00

 

MattersburgSturm

17:00

Admira WackerSt. Pölten

17:00

WattensRapid

17:00

 

Leicester CityTottenham Hotspur

12:30

BurnleyNorwich City

15:00

Crystal PalaceWolverhampton Wanderers

15:00

EvertonSheffield United

15:00

Manchester CityWatford

15:00

Newcastle UnitedBrighton & Hove Albion

17:30

 

Leeds UnitedDerby County

12:30

Birmingham CityPreston North End

15:00

BrentfordStoke City

15:00

Bristol CitySwansea City

15:00

Cardiff CityMiddlesbrough

15:00

Luton TownHull City

15:00

MillwallQueens Park Rangers

15:00

Nottingham ForestBarnsley

15:00

ReadingBlackburn Rovers

15:00

Sheffield WednesdayFulham

15:00

Wigan AthleticCharlton Athletic

15:00

 

IrlamYork City

12:30

MarineDunston UTS

15:00

SouthportScarborough Athletic

15:00

ChesterAltrincham

15:00

Curzon AshtonBlyth Spartans

15:00

Bradford Park AvenueMorpeth Town

15:00

Ashton UnitedPontefract Collieries

15:00

ColneOssett United

15:00

1874 NorthwichWhitby Town

15:00

United of ManchesterWarrington Town

15:00

TraffordDarlington

15:00

GatesheadRamsbottom United

15:00

GuiseleyStockton Town

15:00

Lancaster CitySpennymoor Town

15:00

Runcorn TownFarsley Celtic

15:00

Alfreton TownKing's Lynn Town

15:00

StamfordBoston United

15:00

LeamingtonChasetown

15:00

Kettering TownSutton Coldfield Town

15:00

Belper TownWitton Albion

15:00

Loughborough DynamoTamworth

15:00

A.F.C. Telford UnitedNantwich Town

15:00

Rushall OlympicGainsborough Trinity

15:00

Halesowen TownStratford Town

15:00

Boston TownLeek Town

15:00

BuxtonCorby Town

15:00

Matlock TownKidsgrove Athletic

15:00

Hednesford TownBarwell

15:00

Kidderminster HarriersStafford Rangers

15:00

Coalville TownStourbridge

15:00

Beaconsfield TownHemel Hempstead Town

15:00

Corinthian-CasualsChelmsford City

15:00

WalthamstowAbbey Rangers

15:00

BalhamRoyston Town

15:00

Tonbridge AngelsEastbourne Borough

15:00

MargateConcord Rangers

15:00

HendonDeeping Rangers

15:00

St Ives TownCanvey Island

15:00

Maidstone UnitedCheshunt

15:00

Potters Bar TownAFC Hornchurch

15:00

Dulwich HamletBognor Regis Town

15:00

Flackwell HeathSlough Town

15:00

Billericay TownBasildon United

15:00

Tooting & Mitcham UnitedDorking Wanderers

15:00

HadleyRamsgate

15:00

Harrow BoroughCarshalton Athletic

15:00

Biggleswade TownWare

15:00

Badshot LeaHayes & Yeading United

15:00

Lowestoft TownNeedham Market

15:00

Barton RoversHitchin Town

15:00

Enfield TownBraintree Town

15:00

Maldon & TiptreeWingate & Finchley

15:00

MoneyfieldsWhyteleafe

15:00

Hartley WintneyChichester City

15:00

HorshamDartford

15:00

St Albans CityWorthing

15:00

Kings LangleyFolkestone Invicta

15:00

Haringey BoroughStaines Town

15:00

FarnboroughWealdstone

15:00

Welling UnitedChipstead

15:00

Chesham UnitedHampton & Richmond Borough

15:00

Weston-super-MareMerthyr Town

15:00

SholingWeymouth

15:00

HerefordTruro City

15:00

Portland UnitedSalisbury

15:00

Havant & WaterloovilleTaunton Town

15:00

Cirencester TownChippenham Town

15:00

TavistockHighworth Town

15:00

Tiverton TownBristol Manor Farm

15:00

Poole TownHungerford Town

15:00

Swindon SupermarineBath City

15:00

Oxford CityNorth Leigh

15:00

KidlingtonGloucester City

15:00

Brackley TownCinderford Town

15:00

Blackfield & LangleyDorchester Town

15:00

Bishop's StortfordPeterborough Sports

15:00

LewesBowers & Pitsea

15:00

 

CharleroiSint-Truiden

18:00

AntwerpCercle

20:00

Waasland-BeverenMouscron-Péruwelz

20:00

GenkOostende

20:30

 

Botev VDunav

17:30

SlaviaLevski

20:00

 

BayernKöln

15:30

Bayer 04Union

15:30

HerthaPaderborn 07

15:30

FreiburgAugsburg

15:30

WerderRB Leipzig

18:30

 

SpartaWaalwijk

18:30

GroningenZwolle

19:45

Willem IIVVV-Venlo

19:45

VitesseFortuna

20:45

 

ChikhuraDinamo Tb

16:00

WIT GeorgiaDila

18:00

 

VillarrealReal Valladolid

13:00

LevanteEibar

16:00

Atlético MadridCelta de Vigo

18:30

GranadaBarcelona

21:00

 

UdineseBrescia

15:00

JuventusHellas Verona

18:00

MilanInter

20:45

 

JelgavaRFS

14:00

SpartaksFK Liepāja

15:00

 

AtlantasStumbras

3:0

RiteriaiŽalgiris V

13:00

Žalgiris KSūduva

15:00

 

BrannHaugesund

18:00

 

ŁKSArka

15:00

LechiaKorona

17:30

ŚląskZagłębie L

20:00

 

BelenensesRio Ave

18:00

MoreirenseBenfica

20:30

 

InđijaRadnički

16:00

ČukaričkiMladost

18:00

NapredakTSC

18:00

RadRadnik

18:00

Spartak Zlatibor VodaJavor

18:00

FK MačvaProleter

20:00

VojvodinaVoždovac

20:00

 

AluminijTabor

18:00

 

MarseilleMontpellier

17:30

MetzAmiens

20:00

BordeauxBrest

20:00

NiceDijon

20:00

NîmesToulouse

20:00

ReimsMonaco

20:00

 

SlavenGorica

16:30

VaraždinDinamo

19:00

 

OpavaSlovan

16:30

PříbramKarviná

16:30

SlováckoTeplice

16:30

DynamoViktoria

19:00

 

FalkenbergsÖstersunds

13:30

KalmarHäcken

16:00

NorrköpingÖrebro

16:00

GöteborgSirius

18:00

 

LivingstonAberdeen

15:00

MotherwellRoss County

15:00

St. MirrenHamilton Academical

15:00

 

Nõmme KaljuKalev

13:00

PaideTulevik

13:00

LevadiaTrans

16:00

 

EstudiantesPatronato

13:15

Defensa y JusticiaHuracán

15:30

San Lorenzo de AlmagroBoca Juniors

17:45

Atlético TucumánIndependiente

20:00

 

BotafogoSão Paulo

11:00

CorinthiansBahia

17:00

CruzeiroFlamengo

19:00

SantosGrêmio

21:00

 

Vancouver WhitecapsColumbus Crew

14:00

Atlanta UnitedSan Jose Earthquakes

15:30

CincinnatiChicago Fire

19:30

New England RevolutionReal Salt Lake

19:30

Houston DynamoOrlando City

19:30

Sporting Kansas CityColorado Rapids

19:30

Los Angeles GalaxyMontreal Impact

19:30

Los AngelesToronto

19:30

 

Dalian YifangShenzhen

15:30

Hebei China FortuneTianjin Teda

19:35

Shandong Luneng TaishanShanghai Greenland Shenhua

19:35

Local time

Yesterday, September 19

APOELF91

3:4

QarabağSevilla

0:3

KøbenhavnLugano

1:0

Dynamo KyivMalmö

1:0

BaselFK Krasnodar

5:0

GetafeTrabzonspor

1:0

LASKRosenborg

1:0

PSVSporting

3:2

RennesCeltic

1:1

CFRLazio

2:1

StandardVitória Guimarães

2:0

Eintracht FrankfurtArsenal

0:3

RangersFeyenoord

1:0

PortoYoung Boys

2:1

EspañolFerencváros

1:1

LudogoretsCSKA Moscow

5:1

WolfsburgFK Oleksandriya

3:1

GentSaint-Étienne

3:2

Borussia M'gladbachWolfsberg

0:4

Romaİstanbul Başakşehir

4:0

Wolverhampton WanderersBraga

0:1

SlovanBeşiktaş

4:2

Manchester UnitedAstana

1:0

PartizanAZ

2:2

ColónAtlético Mineiro

2:1

International tournaments

Current

04.09.2019 – 16.11.2021

World Cup 2022,
Qualifying tournament, Africa

21.03.2019 – 31.03.2020

European Football Championship 2020,
Qualifying tournament

06.06.2019 – 29.03.2022

Asian Cup 2023,
Qualifying tournament

20.04.2019 – 20.10.2019

African Nations Championship 2020,
Qualifying tournament

25.06.2019 – 30.05.2020

UEFA Champions League 2019/20

27.06.2019 – 27.05.2020

Europa League 2019/20

22.01.2019 – 23.11.2019

Copa Libertadores 2019

05.02.2019 – 09.11.2019

Copa Sudamericana 2019

05.02.2019 – 24.11.2019

AFC Champions League 2019

05.02.2019 – 02.11.2019

AFC Cup 2019

30.07.2019 – 26.11.2019

CONCACAF League 2019

© WildSoft 2007-2019 info@wildstat.ru