Sparta

Rotterdam

Founded: 01.04.1888

Stadium: Sparta-Stadion Het Kasteel

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats UEFA European Champions' Cup/Champions League - overall stats
UEFA European Champions' Cup 1959/60 - Quarterfinal

Overall stats Inter-Cities Fair Cup/UEFA Cup/Europa League - overall stats
UEFA Cup 1985/86 - 1/16 finals
UEFA Cup 1983/84 - 1/8 finals
Inter-Cities Fair Cup 1970/71 - 1/8 finals

Overall stats UEFA Cup Winners' Cup - overall stats
UEFA Cup Winners' Cup 1971/72 - 1/8 finals
UEFA Cup Winners' Cup 1966/67 - 1/8 finals
UEFA Cup Winners' Cup 1962/63 - Preliminary round

Overall stats UEFA Intertoto Cup - overall stats
Intertoto Cup 1994 - Group 3 - place 3
Intertoto Cup 1975 - Group 1 - place 4
Intertoto Cup 1967 - Group A1 - place 3
Intertoto Cup 1965/66 - Group A4 - place 2
Intertoto Cup 1963/64 - Group B2 - place 3
Intertoto Cup 1961/62 - Quarterfinals

Overall stats Uhrencup - overall stats
Uhrencup 1963 - place 4

Overall stats Dutch Eredivisie - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

Netherlands 2017/18 Eredivisie
Netherlands 2016/17 Eredivisie - place 15
Netherlands 2013/14 Relegation
Netherlands 2012/13 Relegation
Netherlands 2011/12 Relegation
Netherlands 2009/10 Eredivisie - place 16
Netherlands 2008/09 Eredivisie - place 13
Netherlands 2007/08 Eredivisie - place 13
Netherlands 2006/07 Eredivisie - place 13
Netherlands 2005/06 Eredivisie - place 14
Netherlands 2004/05 Relegation group B - place 1
Netherlands 2003/04 Relegation group A - place 3
Netherlands 2001/02 Eredivisie - place 17
Netherlands 2000/01 Eredivisie - place 17
Netherlands 1999/00 Eredivisie - place 13
Netherlands 1998/99 Eredivisie - place 17
Netherlands 1997/98 Eredivisie - place 13
Netherlands 1996/97 Eredivisie - place 13
Netherlands 1995/96 Eredivisie - place 6
Netherlands 1994/95 Eredivisie - place 14
Netherlands 1993/94 Eredivisie - place 9
Netherlands 1992/93 Eredivisie - place 13
Netherlands 1991/92 Eredivisie - place 8
Netherlands 1990/91 Eredivisie - place 13
Netherlands 1989/90 Eredivisie - place 12
Netherlands 1988/89 Eredivisie - place 12
Netherlands 1987/88 Eredivisie - place 12
Netherlands 1986/87 Eredivisie - place 8
Netherlands 1985/86 Eredivisie - place 7
Netherlands 1984/85 Eredivisie - place 4
Netherlands 1983/84 Eredivisie - place 5
Netherlands 1982/83 Eredivisie - place 4
Netherlands 1981/82 Eredivisie - place 8
Netherlands 1980/81 Eredivisie - place 7
Netherlands 1979/80 Eredivisie - place 13
Netherlands 1978/79 Eredivisie - place 6
Netherlands 1977/78 Eredivisie - place 5
Netherlands 1976/77 Eredivisie - place 7
Netherlands 1975/76 Eredivisie - place 10
Netherlands 1974/75 Eredivisie - place 6
Netherlands 1973/74 Eredivisie - place 8
Netherlands 1972/73 Eredivisie - place 4
Netherlands 1971/72 Eredivisie - place 4
Netherlands 1970/71 Eredivisie - place 6
Netherlands 1969/70 Eredivisie - place 5
Netherlands 1968/69 Eredivisie - place 8
Netherlands 1967/68 Eredivisie - place 5
Netherlands 1966/67 Eredivisie - place 3
Netherlands 1965/66 Eredivisie - place 7
Netherlands 1964/65 Eredivisie - place 5
Netherlands 1963/64 Eredivisie - place 14
Netherlands 1962/63 Eredivisie - place 3
Netherlands 1961/62 Eredivisie - place 9
Netherlands 1960/61 Eredivisie - place 4
Netherlands 1959/60 Eredivisie - place 7
Netherlands 1958/59 Eredivisie - Champion
Netherlands 1957/58 Eredivisie - place 9
Netherlands 1956/57 Eredivisie - place 8

Football calendar
Now in database:

Years:147
Tourneys:8 706
Matches:1 004 810
Clubs:10 673
National teams:258
Stadiums:9 290
Site news
19.02.2018
current

Sixth round proper of the
FA Cup 2017/18
added

15.02.2018
current

Brazilian Série A 2018 added

15.02.2018
current

Chinese Super League 2018 added

15.02.2018
current

Kazakhstan Premier League 2018 added

15.02.2018
current

Uzbekistan Professional Top League 2018 added

14.02.2018
current

Georgian Umaglesi Liga 2018 added

In the football world

Tomorrow, February 21

SevillaManchester United

20:45

Shahtar DonetskRoma

21:45

CSKA MoscowCrvena Zvezda

20:00

Jorge WilstermannVasco da Gama

20:45

NacionalBanfield

21:45

LanúsSporting Cristal

19:15

Buriram UnitedJeju United

18:00

Cerezo OsakaGuangzhou Evergrande

19:00

Suwon Samsung BluewingsKashima Antlers

19:30

Shanghai ShenhuaSydney

20:00

Sport Bissau e BenficaDifaâ

14:00

Mighty WanderersAS Vita Club

14:30

Aduana StarsAl Tahaddi

15:00

Togo-PortLéopards

15:00

ZESCO UnitedJKU SC

15:00

SongoNgaya Club

15:00

PlatinumPrimeiro de Agosto

15:00

LLB AcadémicRayon Sports

15:00

MounanaRC Kadiogo

15:30

Eding SportPlateau United

15:30

KCCACNaPS Sport

16:00

Mbabane SwallowsBantu

16:00

MFMAS Real Bamako

16:00

ASEC MimosasBuffles du Borgou

16:00

Pamplemousses SCBidvest Wits

16:00

Horoya ACASFAN

17:00

Leones VegetarianosGor Mahia

17:00

EspéranceConcorde

17:00

Saint Louis Suns UnitedYoung Africans

17:30

MC AlgerOtôho

19:00

Misr El-MakasaGénération Foot

19:00

Al-MerreikhTownship Rollers

19:30

Fosa JuniorsAFC Leopards

14:30

Maniema UnionAS Mangasport

15:30

Etoile FilanteOlympique Star

15:30

CARA BrazzavilleAsante Kotoko FC

15:30

FC NouadhibouAfrica Sports

15:30

Sahel SCAl Ittihad

16:00

Mbour Petite-CôteRenaissance

16:00

Welayta DichaZimamoto

16:00

Jwaneng GalaxyCosta do Sol

17:00

Banjul HawksAkwa United

18:00

GrêmioIndependiente

21:45

SaprissaAmérica

19:00

TauroDallas

20:00

MotaguaTijuana

21:00

 

KarpatyOlympik

14:00

 

Bristol CityFulham

19:45

Derby CountyLeeds United

19:45

Ipswich TownCardiff City

19:45

Wolverhampton WanderersNorwich City

19:45

 

LeganésReal Madrid

18:45

 

Estoril-PraiaPorto

18:00

 

Atlético Paranaense (Curitiba)Atlético (Tubarão)

19:30

Londrina (Londrina)Ceará (Fortaleza)

19:30

Remo (Belém)Internacional (Porto Alegre)

19:30

Criciúma (Criciúma)Cianorte (Cianorte)

20:30

Goiás (Goiânia)Boa Esporte (Varginha)

20:30

Bragantino (Bragança Paulista)Altos (Altos)

20:30

Figueirense (Florianópolis)Oeste (Itápolis)

20:30

Cuiabá (Cuiabá)Aparecidense (Aparecida de Goiânia)

21:30

Ponte Preta (Campinas)Internacional (Limeira)

21:45

Botafogo (João Pessoa)Atlético Mineiro (Belo Horizonte)

21:45

Local time

Yesterday, February 19

Al GharrafaTractor Sazi

3:0

Al Ahli JeddahAl Jazira

2:1

Zob AhanLokomotiv

2:0

Al Wahda Abu DhabiAl-Duhail

2:3

 

ChaikaMordovia

2:4

FakelFK Chertanovo

1:1
pen. 6:7

Krylia SovetovFK Tambov

2:0

Riga FCLuch-Energiya

0:3

 

Wigan AthleticManchester City

1:0

 

VitoshaDunav

1:2

 

EintrachtRB Leipzig

2:1

 

GetafeCelta de Vigo

3:0

 

LazioHellas Verona

2:0

 

GórnikTermalica

3:0

 

TondelaSporting

1:2

 

TigreDefensa y Justicia

1:1

PatronatoChacarita Juniors

3:0

ColónGimnasia y Esgrima

1:0

International tournaments

Current

22.03.2017 – 09.11.2018

African Cup of Nations 2019,
Qualifying tournament

12.03.2015 – 27.03.2018

Asian Cup 2019,
Qualifying tournament

27.06.2017 – 26.05.2018

UEFA Champions League 2017/18

29.06.2017 – 16.05.2018

Europa League 2017/18

22.01.2018 – 28.11.2018

Copa Libertadores 2018

13.02.2018 – 12.12.2018

Copa Sudamericana 2018

16.01.2018 – 10.11.2018

AFC Champions League 2018

22.01.2018 – 27.10.2018

AFC Cup 2018

10.02.2018 – 11.11.2018

CAF Champion's League 2018

09.02.2018 – 02.12.2018

CAF Confederation Cup 2018

20.01.2018 – 20.05.2018

OFC Champions League 2018

20.02.2018 – 26.04.2018

CONCACAF Champions League 2018,
Final tournament

10.02.2018 – 23.02.2018

FNL Cup 2018

© WildSoft 2007-2018 info@wildstat.ru