Belarus

FIFA rank: 87
UEFA league rank: 21

National stadium: National Olympic Stadium Dinamo

Last results
Fixtures

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats World Cup - overall stats
World Cup 2018. Qualifying tournament, Europe - Group A - place 6
World Cup 2014. Qualifying tournament, Europe - Group I - place 5
World Cup 2010. Qualifying tournament, Europe - Group 6 - place 4
World Cup 2006. Qualifying tournament, Europe - Group 5 - place 5
World Cup 2002. Qualifying tournament, Europe - Group 5 - place 3
World Cup 1998. Qualifying tournament, Europe - Group 4 - place 6

Overall stats European championship - overall stats
European Football Championship 2020. Qualifying tournament - Play-off Path D Semifinal
European Football Championship 2016. Qualifying tournament - Group C - place 4
European Football Championship 2012. Qualifying tournament - Group D - place 4
European Football Championship 2008. Qualifying tournament - Group G - place 4
European Football Championship 2004. Qualifying tournament - Group 3 - place 5
European Football Championship 2000. Qualifying tournament - Group 1 - place 5
European Football Championship 1996. Qualifying tournament - Group 5 - place 4

Overall stats King's Cup - overall stats
King's Cup 2017 - place 2

Overall stats Baltic Cup - overall stats
Baltic Cup 1976 - place 4
Baltic Cup 1975 - place 3
Baltic Cup 1974 - place 4
Baltic Cup 1973 - place 4
Baltic Cup 1957 - place 3
Baltic Cup 1954 - place 3

Overall stats Cyprus International Tournament - overall stats
Cyprus International Tournament 2006 - Group 1, 3rd place match
Cyprus International Tournament 2004 - place 3

Overall stats UEFA Nations League - overall stats
UEFA Nations League 2018/19. League D - Group 2 - place 1

Overall stats Friendly internationals - overall stats
2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1998 1997 1996 1995 1994 1993 1992

Clubs:

ALF-2007 (Minsk)
ALF-Legea (Minsk)
Arsenal (Dzyarzhynsk)
Ashmyany-BDUFK (Ashmyany)
Ataka (Minsk)
Avtoprovod (Shchuchyn)
Azertsy (Hlybokaye)
Azot (Hrodna)
BATE (Barysaw)
Batski (Gomel)
Belcard (Hrodna)
Belenergostroi (Belaazyorsk)
Belita-Vitex (Uzda)
Belshina (Babruysk)
BGATU-Niva (Samakhvalavichy)
Biaroza-2010 (Biaroza)
Biolog (Navapolatsk)
Brestbytkhim (Brest)
Brestzhilstroy (Brest)
Bumprom (Gomel)
Darida (Minsk Region)
Dnepr (Mogilev)
Dnepr-DYUSSH-1 (Rahachow)
DSK-Homel (Gomel)
Dynamo Br (Brest)
Dynamo Mn (Minsk)
Dynamo-93 (Minsk)
Dynamo-Yuni (Minsk)
DYuSSh (Kirawsk)
DYuSSh (Pinsk Region)
DYuSSh-2 (Smarhon)
DYuSSh-3-Stanles (Pinsk)
Dzitsyachaselski (Garadok)
Elektromodul (Maladzyechna)
Energetik (Novolukoml)
Energetik-BDU (Minsk)
Energiya-CHP-5 (Druzhny)
Energosbyt-BGATU (Minsk)
Fandok-2 (Babruysk)
FC Torpedo Mogilev (Mogilev)
Fenix (Minsk)
FK Asipovichy (Asipovichy)
FK Babruysk (Babruysk)
FK Baranavichy (Baranavichy)
FK Chavusy (Chavusy)
FK Gomel-2 (Gomel)
FK Haradzeya (Haradzeya)
FK Homel (Gomel)
FK Horki (Gorki)
FK Ivatsevichi (Ivatsevichi)
FK Kletsk (Kletsk)
FK Kobryn (Kobryn)
FK Lida (Lida)
FK Luninets (Luninets)
FK Lyuban (Lyuban)
FK Minsk (Minsk)
FK Miory (Miory)
FK Molodechno-2013 (Maladzyechna)
FK Orsha (Orsha)
FK Polatsk (Polotsk)
FK Pruzhany (Pruzhany)
FK Rudzensk (Rudzensk)
FK Senno (Senno)
FK Slutsk (Slutsk)
FK Smalyavichy (Smalyavichy)
FK Smorgon (Smarhon)
FK Snow (Snow)
FK Staryya Darohi (Staryya Darohi)
FK Uzda (Uzda)
FK Vitebsk (Vitebsk)
FK Vitebsk-2 (Vitebsk)
FK Voronovo (Voronovo)
FK Zapadnyi (Vyalikiya Matykaly)
FK Zhlobin (Zhlobin)
Fomalgaut (Barysaw)
FSK Hrodnensky (Skidel)
Gazovik (Vitebsk)
Gomelshklo (Kastsyukovka)
Granit Mikashevichy (Mikashevichy)
Isloch (Minsk District)
Kamunalnik (Zhlobin)
Khimik (Hrodna)
Khimik (Svetlahorsk)
Khimvolokno (Hrodna)
Klechesk (Kletsk)

Kolas-Druzhba (Baranovichi region)
Kommunalnik (Slonim)
Kristall (Smalyavichy)
Krutagorye (Dzyarzhynsk)
Livadia (Dzyarzhynsk)
Lokomotiv (Gomel)
Lokomotiv (Vitebsk)
Luch (Minsk)
Maladzyechna-DYUSSH-4 (Maladzyechna)
Metrostroy (Minsk)
MHUP (Mogilev)
MLF (Minsk)
MOFK (Orsha)
Montaxhnik (Mozyr)
Myasakambinat (Vitebsk)
MZAL (Minsk)
Naftan (Navapolatsk)
Nalogovik (Minsk)
Neftyanik (Rechytsa)
Neman (Hrodna)
Neman (Masty)
Neman-Agro (Stowbtsy)
NFK (Minsk)
Nika (Minsk)
Niva (Zhytkavichy)
Orbita (Minsk)
Oresa (Lyuban)
Palesse-2 (Kozyanki)
Partizan-2 (Minsk)
Partizan-2002 (Minsk)
Partizan-MTZ (Minsk)
Pinema (Pinsk)
PK Kramko (Kvasovka)
PMC Pastavy (Pastavy)
PMK-7 (Hantsevichy)
Polotskgaz (Polotsk)
Pratsounyya Rezervy (Baran)
Priozyorye (Verkhnedvinsk)
Pripyat (Olshany)
Rada (Kletsk)
Rahachow-MKK (Rahachow)
Rechytsa-2014 (Rechytsa)
RShSVM-Olimpya (Minsk)
Rukh (Brest)
Ruzhany (Brest region)
RVAR (Minsk)
Savit (Mogilev)
SDYuShOR-3 (Pinsk)
SDYuShOR-8 (Gomel)
SDYuShOR-MTZ-Syabap (Minsk)
Servolyuks-Agro (Mezhisetki)
Shakhtsyor (Salihorsk)
SKAF (Minsk)
SKVICh (Minsk)
Slavia (Mozyr)
Slavyanin (Minsk)
Slonim-2017 (Slonim)
SMIautotrans (Smalyavichy)
Sozh (Krychaw)
Spartak (Shklow)
Sputnik (Rechytsa)
Start (Miory)
Stroitel (Vitebsk)
Tarpeda (Minsk)
Tarpeda-BelAZ (Zhodzina)
Tekhnolog (Ivatsevichy)
Traktar (Minsk)
Transmash (Mogilev)
Tsementnik (Krasnaselski)
UAS (Zhytkavichy )
Underdog (Chysts)
Vadakanal-Transit (Brest)
Veras (Niasvizh)
Veras (Verkhnyaya Lipa)
Vertykal (Kalinkavichy)
Veyno (Mogilev Region)
Victoria (Maryina Horka)
Vitbich-Dynamo-Energo (Vitebsk)
Volna (Pinsk)
Zarya (Krugloe)
Zarya (Yazyl)
Zbornaya TF (Gomel)
Zhodzina-2007 (Zhodzina)
ZLiN (Gomel)

Football calendar
Now in database:

Years:149
Tourneys:9 043
Matches:1 034 020
Clubs:10 864
National teams:259
Stadiums:9 589
Site news
21.03.2020
current

Semifinal of the Belarusian
Cup 2019/20
added

In the football world

Tomorrow, April 4

 

SpartakFK Ufa

14:00*

RubinLokomotiv

16:30*

FK RostovArsenal

19:00*

 

FK ArmavirFK Nizhniy Novgorod

*

LuchMordovia

*

AvangardSKA-Khabarovsk

*

BaltikaTekstilshchik

*

YeniseyFakel

*

RotorChaika

*

FK KhimkiTorpedo

*

FK Krasnodar-2Spartak-2

*

TomShinnik

*

NeftekhimikFK Chertanovo

*

 

DynamoSpartak-Nalchik

*

FK MakhachkalaAlaniya

*

Mashuk-KMVChernomorets

*

VolgarFK Krasnodar-3

*

DruzhbaBiolog-Novokubansk

*

Spartak-VladikavkazSKA

*

InterLegion-Dynamo

*

UrozhayAnzhi

*

 

BalkanyFK Mynai

*

Metalist 1925Hirnyk-Sport

*

AhrobiznesCherkashchyna-Akademiya

*

ChornomoretsMFK Mykolaiv

*

Obolon-BrovarPrykarpattya

*

KreminVolyn

*

InguletsAvanhard

*

RukhMetalurh

*

 

VeresNyva T

*

DinazObolon-Brovar-2

*

FK KalushFK Uzhhorod

*

PodillyaNyva V

*

ChaikaBukovyna

*

 

AliansVPK-Ahro

*

HirnykChornomorets-2

*

EnerhiyaAvanhard-2

*

FK NikopolReal Pharma

*

MFK Mykolaiv-2Tavriya

*

 

QarabağZira

*

SabahSumqayıt

*

 

ShakhtsyorNeman

15:30

BATERukh

17:30

Dynamo BrSlavia

19:30

 

Aston VillaWolverhampton Wanderers

12:30*

AFC BournemouthNewcastle United

15:00*

ArsenalNorwich City

15:00*

Brighton & Hove AlbionManchester United

15:00*

Crystal PalaceBurnley

15:00*

WatfordSouthampton

15:00*

Sheffield UnitedTottenham Hotspur

17:30*

 

BrentfordWigan Athletic

*

Charlton AthleticMillwall

*

FulhamBirmingham City

*

Huddersfield TownPreston North End

*

Luton TownReading

*

MiddlesbroughQueens Park Rangers

*

Stoke CityBarnsley

*

Swansea CitySheffield Wednesday

*

West Bromwich AlbionHull City

*

Bristol CityCardiff City

12:30*

Derby CountyNottingham Forest

12:30*

 

Zalaegerszegi TEPuskás

*

DebrecenRákóczi

*

ÚjpestHonvéd

*

Mezőkövesd-ZsóryPaks

*

MOL FehérvárKisvárda

*

FerencvárosDiósgyőr

*

 

Bayer 04Wolfsburg

15:30*

RB LeipzigHertha

15:30*

UnionMainz 05

15:30*

HoffenheimKöln

15:30*

AugsburgPaderborn 07

15:30*

Borussia DBayern

18:30*

 

SpartaHeerenveen

*

VVV-VenloWillem II

*

PSVHeracles Almelo

*

AZVitesse

*

UtrechtGroningen

*

 

InterBrescia

*

BolognaCagliari

*

GenoaJuventus

*

TorinoLazio

*

SPALMilan

*

AtalantaNapoli

*

Hellas VeronaParma

*

LecceSampdoria

*

FiorentinaSassuolo

*

RomaUdinese

*

 

LechPogoń

*

LechiaCracovia

*

LegiaArka

*

ŁKSJagiellonia

*

PiastGórnik

*

Wisła PŚląsk

*

Wisła KRaków

*

Zagłębie LKorona

*

 

TSCCrvena Zvezda

*

InđijaVojvodina

*

FK MačvaSpartak Zlatibor Voda

*

NapredakMladost

*

PartizanČukarički

*

ProleterJavor

*

RadVoždovac

*

RadnikRadnički

*

 

AluminijTabor

*

MuraCelje

*

OlimpijaNK Bravo

*

RudarDomžale

*

TriglavMaribor

*

 

MontpellierLille

17:30*

ToulouseSaint-Étienne

19:15*

 

DinamoSlaven

16:30*

RijekaLokomotiva

19:00*

 

DynamoSigma

*

JablonecSlovan

*

Mladá BoleslavFastav

*

OpavaBohemians 1905

*

BaníkViktoria

*

PříbramSlavia

*

SlováckoKarviná

*

SpartaTeplice

*

 

KilmarnockLivingston

15:00*

RangersMotherwell

15:00*

Ross CountySt. Mirren

15:00*

St. JohnstoneHamilton Academical

15:00*

 

Melbourne VictoryCentral Coast Mariners

*

Western Sydney WanderersPerth Glory

*

Local time

International tournaments

Current

04.09.2019 – 16.11.2021

World Cup 2022,
Qualifying tournament, Africa

09.10.2019 – 17.11.2020

African Cup of Nations 2021,
Qualifying tournament

06.06.2019 – 29.03.2022

Asian Cup 2023,
Qualifying tournament

25.06.2019 – 30.05.2020

UEFA Champions League 2019/20

27.06.2019 – 27.05.2020

Europa League 2019/20

09.08.2019 – 29.05.2020

CAF Champion's League 2019/20

09.08.2019 – 24.05.2020

CAF Confederation Cup 2019/20

Just finished

21.03.2019 – 31.03.2020

European Football Championship 2020,
Qualifying tournament

© WildSoft 2007-2020 info@wildstat.ru