Vasco da Gama

Rio de Janeiro

Founded: 21.08.1898

Stadium: Estádio Vasco da Gama (São Januário)

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats FIFA Club World Cup - overall stats
FIFA Club World Cup 2000 - place 2

Overall stats Intercontinental Cup - overall stats
Intercontinental Cup 1998 - Final

Overall stats Copa Libertadores - overall stats
Copa Libertadores 2018 - Group 5 - place 3
Copa Libertadores 2012 - Quarterfinal
Copa Libertadores 2001 - Quarterfinal
Copa Libertadores 1999 - 1/8 finals
Copa Libertadores 1998 - Winner
Copa Libertadores 1990 - Quarterfinal
Copa Libertadores 1985 - First round, group 1 - place 4
Copa Libertadores 1980 - First round, group 3 - place 2
Copa Libertadores 1975 - First round, group 3 - place 4
South American Club Championship 1948 - Winner

Overall stats Copa Sudamericana - overall stats
Copa Sudamericana 2020 - Round of 16
Copa Sudamericana 2018 - Second round
Copa Sudamericana 2011 - Semifinal
Copa Sudamericana 2008 - First Round
Copa Sudamericana 2007 - Quarterfinal
Copa Sudamericana 2006 - Section 2
Copa Sudamericana 2003 - Section 2, First Stage, Group 3 - place 2

Overall stats Supercopa Libertadores - overall stats
Supercopa Libertadores 1997 - Group 3 - place 2

Overall stats Copa CONMEBOL - overall stats
Copa CONMEBOL 1996 - Semifinal
Copa CONMEBOL 1993 - First round

Overall stats Copa Mercosur - overall stats
Copa Mercosur 2001 - Group A - place 3
Copa Mercosur 2000 - Winner
Copa Mercosur 1999 - Group D - place 3
Copa Mercosur 1998 - Group E - place 2

Overall stats Copa Interamericana - overall stats
Copa Interamericana 1998 - Final

Overall stats Copa do Brasil - overall stats
Copa do Brasil 2021 - Second round
Copa do Brasil 2020 - Fourth round
Copa do Brasil 2019 - Fourth round
Copa do Brasil 2018 - Round of 16
Copa do Brasil 2017 - Third round
Copa do Brasil 2016 - Round of 16
Copa do Brasil 2015 - Quarterfinal
Copa do Brasil 2014 - Round of 16
Copa do Brasil 2013 - Quarterfinal
Copa do Brasil 2011 - Winner
Copa do Brasil 2010 - Quarterfinal
Copa do Brasil 2009 - Semifinal
Copa do Brasil 2008 - Semifinal
Copa do Brasil 2007 - Second round
Copa do Brasil 2006 - Final
Copa do Brasil 2005 - Third round
Copa do Brasil 2004 - Second round
Copa do Brasil 2003 - Quarterfinal
Copa do Brasil 2002 - Quarterfinal
Copa do Brasil 2000 - Fourth round
Copa do Brasil 1999 - Third round
Copa do Brasil 1998 - Semifinal
Copa do Brasil 1997 - Second round
Copa do Brasil 1996 - Second round
Copa do Brasil 1995 - Semifinal
Copa do Brasil 1994 - Semifinal
Copa do Brasil 1993 - Semifinal
Copa do Brasil 1992 - Second round
Copa do Brasil 1991 - Second round
Copa do Brasil 1989 - Second round

Overall stats Taça Brasil - overall stats
Taça Brasil 1965 - Final
Taça Brasil 1959 - Semifinal

Overall stats Brazilian Série A - overall stats

Overall stats Torneio Roberto Gomes Pedrosa (Robertão) - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

Brazil 2020 Série A - place 17
Brazil 2019 Série A - place 12
Brazil 2018 Série A - place 16
Brazil 2017 Série A - place 7
Brazil 2015 Série A - place 18
Brazil 2013 Série A - place 18
Brazil 2012 Série A - place 5
Brazil 2011 Série A - place 2
Brazil 2010 Série A - place 11
Brazil 2008 Série A - place 18
Brazil 2007 Série A - place 10
Brazil 2006 Série A - place 6
Brazil 2005 Série A - place 12
Brazil 2004 Série A - place 16
Brazil 2003 Série A - place 17
Brazil, Série A 2002 First phase - place 15
Brazil, Série A 2001 First phase - place 11
Copa João Havelange 2000 Final - Champion
Brazil, Série A 1999 Quarterfinal
Brazil, Série A 1998 First phase - place 10
Brazil, Série A 1997 Final - Champion
Brazil, Série A 1996 First phase - place 18
Brazil, Série A 1995 Second phase, groups A/B - place 7
Brazil, Série A 1994 Second phase, stage 2, groups E/F - place 4
Brazil, Série A 1993 First phase, group B - place 5
Brazil, Série A 1992 Second phase, group A - place 2
Brazil, Série A 1991 First phase - place 11
Brazil, Série A 1990 Second phase, group A - place 3
Brazil, Série A 1989 Final - Champion
Brazil, Série A 1988 Quarterfinal
Copa União 1987 Green module, group B, second stage - place 5
Brazil, Série A 1986 Third phase
Brazil, Série A 1985 Second phase, group H - place 3
Brazil, Série A 1984 Final
Brazil, Série A 1983 Quarterfinal
Brazil, Série A 1982 Third phase
Brazil, Série A 1981 Quarterfinal
Brazil, Série A 1980 Third phase, group M - place 2
Brazil, Série A 1979 Final
Brazil, Série A 1978 Semifinal
Brazil, Série A 1977 Final phase, group S - place 2
Brazil, Série A 1976 Third phase, group R - place 4
Brazil, Série A 1975 Second phase, groups 1/2 - place 10
Brazil, Série A 1974 Final - Champion
Brazil, Série A 1973 Second phase, group 1 - place 7
Brazil, Série A 1972 Second phase, group 1 - place 2
Brazil, Série A 1971 Second phase, group B - place 4
Torneio Roberto Gomes Pedrosa (Robertão) 1970 First phase - place 9
Torneio Roberto Gomes Pedrosa (Robertão) 1969 First phase - place 9
Torneio Roberto Gomes Pedrosa (Robertão) 1968 Final phase - place 3
Torneio Roberto Gomes Pedrosa (Robertão) 1967 First phase - place 7

Football calendar
Now in database:

Years:150
Tourneys:9 234
Matches:1 049 963
Clubs:10 957
National teams:259
Stadiums:9 696
Site news
19.04.2021
current

World Cup 2022,
Qualifying tournament, Africa
added

16.04.2021
archive / current

Leagues Cup 2019-2021 added

15.04.2021
current

Brazilian Série A 2021 added

13.04.2021
current

Iceland Úrvalsdeild 2021 added

In the football world

Tomorrow, April 21

 

Akhmat (Grozny)Krylia Sovetov (Samara)

16:00

Lokomotiv (Moscow)CSKA (Moscow)

19:00

 

FK TuapseFK Krasnodar-3

13:00

FK ForteSKA

15:00

InterKuban-Holding

16:00

Mashuk-KMVLegion-Dynamo

16:00

FK MakhachkalaBiolog-Novokubansk

16:00

DynamoChernomorets

18:00

 

FK ChitaZenit Irkutsk

*

 

Ural-2Krylia Sovetov-2

12:00

Lada-TolyattiNosta

16:00

LadaFK Orenburg-2

16:00

Zvezda PermKAMAZ

18:30

FK TyumenZenit-Izhevsk

19:00

 

Ahrobiznes (Volochysk)Dynamo (Kiev)

16:00

PFK Oleksandriya (Oleksandriya)Zorya (Lugansk)

18:30

 

FK LvivFK Mynai

14:00

 

Shakhtsyor (Salihorsk)Isloch (Minsk District)

18:45

BATE (Barysaw)Tarpeda-BelAZ (Zhodzina)

20:45

 

SturmWolfsberg

18:30*

TirolRed Bull

18:30*

LASKRapid

20:30*

 

Tottenham HotspurSouthampton

18:00

Aston VillaManchester City

20:15*

 

MillwallAFC Bournemouth

18:00

Rotherham UnitedMiddlesbrough

18:00

Wycombe WanderersBristol City

19:00

Stoke CityCoventry City

19:00

Birmingham CityNottingham Forest

19:45

Huddersfield TownBarnsley

19:45

Luton TownReading

19:45

 

BeroeTsarsko Selo

16:00

CSKAPFC Montana

18:15

LokomotivLevski

20:30

 

MTKKisvárda

15:15

DiósgyőrPuskás

17:30

Mezőkövesd-ZsóryMOL Fehérvár

20:00

PaksHonvéd

20:15

 

HerthaFreiburg

18:30*

HoffenheimBorussia M

20:30*

StuttgartWolfsburg

20:30*

Borussia DUnion

20:30*

WerderMainz 05

20:30*

 

LevanteSevilla

19:00*

Atlético OsasunaValencia

19:00*

Real BetisAthletic

20:00*

AlavésVillarreal

21:00*

ElcheReal Valladolid

21:00*

CádizReal Madrid

22:00*

 

MilanSassuolo

18:30*

GenoaBenevento

20:45*

UdineseCagliari

20:45*

SpeziaInter

20:45*

JuventusParma

20:45*

CrotoneSampdoria

20:45*

BolognaTorino

20:45*

 

Hegelmann LitauenŽalgiris K

18:00

BangaNevėžis

20:00

 

JagielloniaStal

18:00

ZagłębieWisła K

18:00

CracoviaWisła P

20:30

PiastLegia

20:30

 

Santa ClaraMoreirense

14:30*

MarítimoRio Ave

17:00*

BragaBoavista

19:00*

SportingBelenenses

21:15*

 

TaborMura

15:00

OlimpijaKoper

16:45

GoricaNK Bravo

20:00

 

LokomotivaVaraždin

16:00

Istra 1961Rijeka

18:05

OsijekDinamo

20:30

 

JezeroTitograd

15:00

 

SlováckoZbrojovka

15:00*

PříbramBohemians 1905

15:00*

TepliceViktoria

15:00*

OpavaSlovan

15:00*

PardubiceSparta

17:00*

SlaviaFastav

19:30*

 

HibernianLivingston

18:00

St. JohnstoneRangers

19:00

AberdeenCeltic

19:45

 

Hamilton AcademicalMotherwell

18:00

KilmarnockDundee United

19:45

Ross CountySt. Mirren

19:45

 

KuressaareVaprus

17:30

PaideNõmme Kalju

19:30

LevadiaTrans

20:00

 

QingdaoCangzhou Mighty Lions

19:00

Henan Songshan LongmenShenzhen

21:00

Local time

Yesterday, April 19

 

FK KalushDinaz

*

KarpatyVolyn-2

2:0

RubikonKarpaty

0:3

Nyva VFK Uzhhorod

4:1

PodillyaBukovyna

3:1

 

CherkashchynaPeremoha

*

MetalurhYarud

2:1

Real PharmaPeremoha

2:0

MetalMFK Mykolaiv-2

6:0

DniproFK Nikopol

2:1

 

UrartuPyunik

0:1

 

ZhetysuOrdabasy

0:4*

AqtöbeShakhtyor

0:3*

TuranCaspiy

2:2*

QayratTobil

2:2*

 

Leeds UnitedLiverpool

1:1*

 

ValmieraSpartaks

2:0

 

GöteborgAIK

2:0

VarbergsElfsborg

1:3

 

BanfieldPlatense

0:1

International tournaments

Current

24.03.2021 – 29.03.2022

World Cup 2022,
Qualifying tournament, Europe

04.09.2019 – 16.11.2021

World Cup 2022,
Qualifying tournament, Africa

24.03.2021 – 08.06.2021

World Cup 2022,
Qualifying tournament, CONCACAF

06.06.2019 – 29.03.2022

Asian Cup 2023,
Qualifying tournament

08.08.2020 – 29.05.2021

UEFA Champions League 2020/21

18.08.2020 – 26.05.2021

Europa League 2020/21

16.03.2021 – 06.11.2021

Copa Sudamericana 2021

27.11.2020 – 17.07.2021

CAF Champion's League 2020/21

27.11.2020 – 10.07.2021

CAF Confederation Cup 2020/21

06.04.2021 – 28.10.2021

CONCACAF Champions League 2021,
Final tournament

© WildSoft 2007-2021 info@wildstat.ru