Lech

Poznań

UEFA clubs rank (2018): 148

Founded: 19.03.1922

Stadium: INEA Stadion

Other names:

 1922  Lutnia Dębiec
 1922 – 1925  TSL Dębiec
 1925 – 1930  TSL Poznań
 1930 – 1933  KSKPW Poznań Dworzec
 1933 – 1945  KSKPW
 1945 – 1948  KKS
 1948 – 1949  KS ZZ Kolejarzy
 1949 – 1957  ZS Kolejarz
 1957  KS Lech
 1957 – 1994  KKS Lech
 1994 – 1998  WKP Lech
 1998 –   KKS Lech

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats UEFA European Champions' Cup/Champions League - overall stats
UEFA Champions League 2015/16 - Third qualifying round
UEFA Champions League 2010/11 - Third qualifying round
UEFA Champions League 1993/94 - 1/8 finals
UEFA Champions League 1992/93 - 1/8 finals
UEFA European Champions' Cup 1990/91 - 1/8 finals
UEFA European Champions' Cup 1984/85 - 1/16 finals
UEFA European Champions' Cup 1983/84 - 1/16 finals

Overall stats Inter-Cities Fair Cup/UEFA Cup/Europa League - overall stats
Europa League 2018/19 - Third qualifying round
Europa League 2017/18 - Third qualifying round
Europa League 2015/16 - Group I - place 3
Europa League 2014/15 - Third qualifying round
Europa League 2013/14 - Third qualifying round
Europa League 2012/13 - Third qualifying round
Europa League 2010/11 - Round of 32
Europa League 2009/10 - First round
UEFA Cup 2008/09 - 1/16 finals
UEFA Cup 2004/05 - Qualifying round
UEFA Cup 1999/00 - 1/64 finals
UEFA Cup 1985/86 - 1/32 finals
UEFA Cup 1978/79 - 1/32 finals

Overall stats UEFA Cup Winners' Cup - overall stats
UEFA Cup Winners' Cup 1988/89 - 1/8 finals
UEFA Cup Winners' Cup 1982/83 - 1/8 finals

Overall stats UEFA Intertoto Cup - overall stats
Intertoto Cup 2006 - Center-East, round 2
Intertoto Cup 2005 - Round 2
Intertoto Cup 1990 - Group 3 - place 1
Intertoto Cup 1987 - Group 6 - place 4
Intertoto Cup 1986 - Group 9 - place 1
Intertoto Cup 1985 - Group 3 - place 2

Overall stats Polish Super Cup - overall stats
Polish Super Cup 2016 - Winner
Polish Super Cup 2015 - Winner
Polish Super Cup 2010 - Final
Polish Super Cup 2009 - Winner
Polish Super Cup 2004 - Winner
Polish Super Cup 1992 - Winner
Polish Super Cup 1990 - Winner
Polish Super Cup 1988 - Final
Polish Super Cup 1983 - Final

Overall stats Polish Ekstraklasa - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

Poland 2019/20, Ekstraklasa Regular season
Poland 2018/19, Ekstraklasa Championship round - place 8
Poland 2017/18, Ekstraklasa Championship round - place 3
Poland 2016/17, Ekstraklasa Championship round - place 3
Poland 2015/16, Ekstraklasa Champion's group - place 7
Poland 2014/15, Ekstraklasa Champion's group - Champion
Poland 2013/14, Ekstraklasa Champion's group - place 2
Poland 2012/13 Ekstraklasa - place 2
Poland 2011/12 Ekstraklasa - place 4
Poland 2010/11 Ekstraklasa - place 5
Poland 2009/10 Ekstraklasa - Champion
Poland 2008/09 Ekstraklasa - place 3
Poland 2007/08 Ekstraklasa - place 4
Poland 2006/07 Ekstraklasa - place 6
Poland 2005/06 Ekstraklasa - place 16
Poland 2004/05 I liga - place 8
Poland 2003/04 I liga - place 6
Poland 2002/03 I liga - place 11
Poland 1999/00 I liga - place 16
Poland 1998/99 I liga - place 4
Poland 1997/98 I liga - place 10
Poland 1996/97 I liga - place 11
Poland 1995/96 I liga - place 7
Poland 1994/95 I liga - place 6
Poland 1993/94 I liga - place 9
Poland 1992/93 I liga - Champion
Poland 1991/92 I liga - Champion
Poland 1990/91 I liga - place 6
Poland 1989/90 I liga - Champion
Poland 1988/89 I liga - place 6
Poland 1987/88 I liga - place 9
Poland 1986/87 I liga - place 7
Poland 1985/86 I liga - place 4
Poland 1984/85 I liga - place 4
Poland 1983/84 I liga - Champion
Poland 1982/83 I liga - Champion
Poland 1981/82 I liga - place 11
Poland 1980/81 I liga - place 8
Poland 1979/80 I liga - place 10
Poland 1978/79 I liga - place 7
Poland 1977/78 I liga - place 3
Poland 1976/77 I liga - place 14
Poland 1975/76 I liga - place 12
Poland 1974/75 I liga - place 9
Poland 1973/74 I liga - place 10
Poland 1972/73 I liga - place 12
Poland 1962/63 I liga - place 14
Poland 1962, I liga 11th place match
Poland 1961 I liga - place 10
Poland 1957 I liga - place 12
Poland 1956 I liga - place 8
Poland 1955 I liga - place 9
Poland 1954 I liga - place 5
Poland 1953 I liga - place 7
Poland 1952, I liga Group 1 - place 3
Poland 1951 I liga - place 8
Poland 1950 I liga - place 3
Poland 1949 I liga - place 3
Poland 1948 I liga - place 6
Poland 1947 Group 1 - place 4

Football calendar
Now in database:

Years:148
Tourneys:9 040
Matches:1 033 111
Clubs:10 864
National teams:259
Stadiums:9 572
Site news
11.10.2019
current

Play-off round of the CAF Confederation Cup 2019/20 added

In the football world

Tomorrow, October 19

RwandaEthiopia

15:00

NamibiaMadagascar

15:00

ZambiaEswatini

15:00

DR CongoCentral African Republic

15:30

NigeriaTogo

16:00

UgandaBurundi

16:00

MoroccoAlgeria

20:00

 

FK TambovUral

14:00

SpartakRubin

16:30

 

AvangardTekstilshchik

15:00

FK Nizhniy NovgorodFK Khimki

15:00

MordoviaFK Krasnodar-2

15:00

LuchYenisey

16:00

SKA-KhabarovskTom

16:00

FK ArmavirRotor

17:00

BaltikaNeftekhimik

17:00

FakelShinnik

17:00

ChaikaSpartak-2

17:00

TorpedoFK Chertanovo

18:00

 

Znamya TrudaFK Kolomna

13:00

LeningradetsOlimp

15:00

TorpedoZvezda

16:00

FK DolgoprudnyZenit-2

16:00

FK MuromLuki-Energiya

17:00

 

ZorkiyArarat

14:00

Khimik-ArsenalFK Ryazan

14:00

Rotor-2Dynamo

14:00

KvantFK Kaluga

15:00

SokolSalyut-Belgorod

15:30

FK StroginoMetallurg

18:00

 

Legion-DynamoAnzhi

14:30

Spartak-NalchikSKA

15:00

ChernomoretsUrozhay

16:00

FK Krasnodar-3Druzhba

16:00

Mashuk-KMVInter

16:00

AlaniyaBiolog-Novokubansk

18:00

 

KarpatyFK Lviv

14:00

ZoryaDesna

17:00

 

AhrobiznesChornomorets

14:00

BalkanyKremin

15:00

Cherkashchyna-AkademiyaPrykarpattya

15:00

Hirnyk-SportVolyn

15:00

FK MynaiAvanhard

15:00

Metalist 1925Obolon-Brovar

16:30

 

Nyva TFK Kalush

15:00

PolissyaDinaz

15:00

Nyva VChaika

15:00

VeresFK Uzhhorod

15:00

 

HirnykKrystal

14:00

TavriyaAlians

15:00

VPK-AhroMFK Mykolaiv-2

15:00

 

QəbələQarabağ

17:00

KeşləSabah

19:15

 

ShirakArarat

15:00

 

SlaviaNeman

14:00

BATEFK Homel

16:00

Dynamo MnFK Vitebsk

18:00

 

AtyrauZhetysu

15:00

IrtyshKaysar

16:00

 

Dinamo-AutoZimbru

14:00

MilsamiSheriff

16:00

 

SurkhonNavbahor

15:15

DinamoPaxtakor

16:30

LokomotivBuxoro

16:30

NasafFK Andijon

17:30

 

LASKMattersburg

17:00

SturmRed Bull

17:00

AltachAdmira Wacker

17:00

 

EvertonWest Ham United

12:30

AFC BournemouthNorwich City

15:00

Aston VillaBrighton & Hove Albion

15:00

ChelseaNewcastle United

15:00

Leicester CityBurnley

15:00

Tottenham HotspurWatford

15:00

Wolverhampton WanderersSouthampton

15:00

Crystal PalaceManchester City

17:30

 

Blackburn RoversHuddersfield Town

12:30

BarnsleySwansea City

15:00

BrentfordMillwall

15:00

Charlton AthleticDerby County

15:00

Hull CityQueens Park Rangers

15:00

Leeds UnitedBirmingham City

15:00

Luton TownBristol City

15:00

MiddlesbroughWest Bromwich Albion

15:00

ReadingPreston North End

15:00

Stoke CityFulham

15:00

 

Potters Bar TownBarnet

12:30

ChesterfieldWrexham

13:00

Hednesford TownBoston United

15:00

GatesheadColne

15:00

BarrowSolihull Moors

15:00

Whitby TownStourbridge

15:00

Hartlepool UnitedBrackley Town

15:00

Nantwich TownKing's Lynn Town

15:00

ChorleySpennymoor Town

15:00

SouthportAltrincham

15:00

TamworthDarlington

15:00

WhyteleafeChippenham Town

15:00

Welling UnitedEastleigh

15:00

Maidstone UnitedKings Langley

15:00

Oxford CityMargate

15:00

Bowers & PitseaChichester City

15:00

Hayes & Yeading UnitedPoole Town

15:00

Carshalton AthleticDagenham & Redbridge

15:00

DartfordKingstonian

15:00

WeymouthDover Athletic

15:00

Sutton UnitedBillericay Town

15:00

Torquay UnitedBoreham Wood

15:00

Royston TownMaldon & Tiptree

15:00

Maidenhead UnitedWealdstone

15:00

BromleyAldershot Town

15:00

Gravesend & NorthfleetWoking

15:00

Havant & WaterloovilleDulwich Hamlet

15:00

Haringey BoroughYeovil Town

15:00

AFC FyldePeterborough Sports

15:00

Halifax TownHarrogate

15:00

Notts CountyBelper Town

15:00

York CityStockport County

17:20

 

StandardGenk

18:00

KortrijkZulte Waregem

20:00

OostendeEupen

20:00

GentWaasland-Beveren

20:30

 

Botev PLudogorets

17:30

LevskiArda

20:00

 

RákócziKisvárda

17:00

DebrecenDiósgyőr

17:00

PuskásPaks

17:00

Mezőkövesd-ZsóryMOL Fehérvár

17:00

Zalaegerszegi TEHonvéd

17:00

FerencvárosÚjpest

19:30

 

RB LeipzigWolfsburg

15:30

WerderHertha

15:30

FortunaMainz 05

15:30

AugsburgBayern

15:30

UnionFreiburg

15:30

Borussia DBorussia M

18:30

 

AZHeerenveen

18:30

WaalwijkAjax

18:30

TwenteWillem II

19:45

UtrechtPSV

20:45

VVV-VenloVitesse

20:45

 

TorpedoSaburtalo

15:00

Dinamo TbLokomotivi

18:00

 

EibarBarcelona

13:00

Atlético MadridValencia

16:00

GetafeLeganés

18:30

MallorcaReal Madrid

21:00

 

LazioAtalanta

15:00

NapoliHellas Verona

18:00

JuventusBologna

20:45

 

VentspilsRiga FC

14:00

RFSBFC Daugava

16:00

 

Žalgiris VStumbras

3:0

RiteriaiŽalgiris K

13:00

PanevėžysAtlantas

17:00

 

KristiansundRosenborg

18:00

VålerengaStabæk

20:30

 

KoronaWisła P

15:00

LegiaLech

17:30

JagielloniaCracovia

20:00

 

MladostPartizan

15:00

VoždovacFK Mačva

18:00

JavorTSC

18:00

ProleterRadnik

18:00

RadničkiNapredak

18:00

Spartak Zlatibor VodaInđija

18:00

 

MuraTriglav

14:30

OlimpijaRudar

16:45

CeljeDomžale

18:45

 

LyonDijon

17:30

MetzNantes

20:00

ToulouseLille

20:00

NîmesAmiens

20:00

AngersBrest

20:00

ReimsMontpellier

20:00

 

VaraždinIstra 1961

15:00

SlavenRijeka

17:30

 

ZetaPetrovac

13:30

KomBudućnost

13:30

RudarTitograd

13:30

IskraSutjeska

14:30

PodgoricaGrbalj

17:00

 

SlovanJablonec

14:30

SigmaDynamo

16:30

FastavMladá Boleslav

16:30

SlaviaPříbram

19:00

 

HelsingborgsHäcken

13:30

ÖstersundsSirius

16:00

 

CelticRoss County

15:00

Hamilton AcademicalHibernian

15:00

KilmarnockLivingston

15:00

MotherwellAberdeen

15:00

St. MirrenSt. Johnstone

15:00

 

LevadiaKuressaare

13:00

PaideKalev

13:00

TransMaardu

16:00

 

BanfieldAtlético Tucumán

13:15

IndependienteArgentinos Juniors

15:30

PatronatoNewell's Old Boys

17:45

TalleresLanús

20:00

 

FortalezaGrêmio

17:00

CorinthiansCruzeiro

19:00

BahiaCeará

19:00

 

Guangzhou R&FShandong Luneng Taishan

17:30

Beijing Sinobo GuoanShanghai SIPG

19:35

 

Western UnitedPerth Glory

17:00

Central Coast MarinersNewcastle United Jets

19:30

Local time

Yesterday, October 17

 

SantosCeará

2:1

AvaíInternacional

0:2

FluminenseAtlético Paranaense

1:2

International tournaments

Current

04.09.2019 – 16.11.2021

World Cup 2022,
Qualifying tournament, Africa

21.03.2019 – 31.03.2020

European Football Championship 2020,
Qualifying tournament

06.06.2019 – 29.03.2022

Asian Cup 2023,
Qualifying tournament

20.04.2019 – 20.10.2019

African Nations Championship 2020,
Qualifying tournament

25.06.2019 – 30.05.2020

UEFA Champions League 2019/20

27.06.2019 – 27.05.2020

Europa League 2019/20

22.01.2019 – 23.11.2019

Copa Libertadores 2019

05.02.2019 – 09.11.2019

Copa Sudamericana 2019

05.02.2019 – 24.11.2019

AFC Champions League 2019

05.02.2019 – 02.11.2019

AFC Cup 2019

30.07.2019 – 26.11.2019

CONCACAF League 2019

Just finished

28.09.2019 – 13.10.2019

WAFU Cup of Nations 2019

© WildSoft 2007-2019 info@wildstat.ru