Racing Club

Avellaneda

Founded: 25.03.1903

Stadium: Estadio Presidente Juan Domingo Perón (El Cilindro)

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats Intercontinental Cup - overall stats
Intercontinental Cup 1967 - Winner

Overall stats Copa Libertadores - overall stats
Copa Libertadores 2018 - Round of 16
Copa Libertadores 2016 - Round of 16
Copa Libertadores 2015 - Quarterfinal
Copa Libertadores 2003 - 1/8 finals
Copa Libertadores 1997 - Semifinal
Copa Libertadores 1989 - 1/8 finals
Copa Libertadores 1968 - Semifinal
Copa Libertadores 1967 - Winner
Copa Libertadores 1962 - Group B - place 2

Overall stats Copa Sudamericana - overall stats
Copa Sudamericana 2019 - First stage
Copa Sudamericana 2017 - Quarterfinal
Copa Sudamericana 2013 - Second round
Copa Sudamericana 2012 - Second round
Copa Sudamericana 2002 - Quarterfinal

Overall stats Supercopa Libertadores - overall stats
Supercopa Libertadores 1997 - Group 3 - place 4
Supercopa Libertadores 1996 - First round, group - place 2
Supercopa Libertadores 1995 - First round
Supercopa Libertadores 1994 - First round
Supercopa Libertadores 1993 - First round
Supercopa Libertadores 1992 - Final
Supercopa Libertadores 1991 - First round
Supercopa Libertadores 1990 - Quarterfinal
Supercopa Libertadores 1989 - Quarterfinal
Supercopa Libertadores 1988 - Winner

Overall stats Copa Mercosur - overall stats
Copa Mercosur 1999 - Group A - place 4
Copa Mercosur 1998 - Quarterfinal

Overall stats Mohammed V Trophy - overall stats
Mohammed V Trophy 1968 - place 2

Overall stats Recopa Sudamericana - overall stats
Recopa Sudamericana 1989 - Final

Overall stats Argentinian Primera División - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

Argentinian championship, 2019/20 Primera División
Argentinian championship, 2018/19 Primera División - place 1
Argentinian championship, 2017/18 Primera División - place 7
Argentinian championship, 2016/17 Primera División - place 4
Argentinian championship, 2016 Primera División - place 6
Argentinian championship, 2015 Primera División - place 4
Argentinian championship, Primera División 2014 Torneo de Transición - place 1
Argentinian championship, Primera División 2013/14 Torneo Final - place 18
Argentinian championship, Primera División 2012/13 Torneo Final - place 6
Argentinian championship, Primera División 2012 Clausura - place 17
Argentinian championship, Primera División 2011 Apertura - place 2
Argentinian championship, Primera División 2011 Clausura - place 15
Argentinian championship, Primera División 2010 Apertura - place 6
Argentinian championship, Primera División 2010 Clausura - place 8
Argentinian championship, Primera División 2009 Apertura - place 16
Argentinian championship, Primera División 2009 Clausura - place 5
Argentinian championship, Primera División, Apertura 2008 Championship - place 14
Argentinian championship, Primera División 2008 Clausura - place 20
Argentinian championship, Primera División 2007/08 Reclasificatorio
Argentinian championship, Primera División 2007 Apertura - place 13
Argentinian championship, Primera División 2007 Clausura - place 13
Argentinian championship, Primera División 2006 Apertura - place 10
Argentinian championship, Primera División 2006 Clausura - place 18
Argentinian championship, Primera División 2005 Apertura - place 11
Argentinian championship, Primera División 2005 Clausura - place 3
Argentinian championship, Primera División 2004 Apertura - place 10
Argentinian championship, Primera División 2004 Clausura - place 8
Argentinian championship, Primera División 2003 Apertura - place 12
Argentinian championship, Primera División 2003 Clausura - place 11
Argentinian championship, Primera División 2002 Apertura - place 6
Argentinian championship, Primera División 2002 Clausura - place 6
Argentinian championship, Primera División 2001 Apertura - Champion
Argentinian championship, Primera División 2001 Clausura - place 5
Argentinian championship, Primera División 2000 Apertura - place 20
Argentinian championship, Primera División 2000 Clausura - place 18
Argentinian championship, Primera División 1999 Apertura - place 6
Argentinian championship, Primera División 1999 Clausura - place 14
Argentinian championship, Primera División 1998 Apertura - place 3
Argentinian championship, Primera División 1998 Clausura - place 15
Argentinian championship, Primera División 1997 Apertura - place 13
Argentinian championship, Primera División 1997 Clausura - place 7
Argentinian championship, Primera División 1996 Apertura - place 4
Argentinian championship, Primera División 1996 Clausura - place 8
Argentinian championship, Primera División 1995 Apertura - place 2
Argentinian championship, Primera División 1995 Clausura - place 6
Argentinian championship, Primera División 1994 Apertura - place 12
Argentinian championship, Primera División 1994 Clausura - place 12
Argentinian championship, Primera División 1993 Apertura - place 3
Argentinian championship, Primera División 1993 Clausura - place 8
Argentinian championship, Primera División 1992 Apertura - place 16
Argentinian championship, Primera División 1992 Clausura - place 7
Argentinian championship, Primera División 1991 Apertura - place 13
Argentinian championship, Primera División 1990/91 Torneo Clausura - place 4
Argentinian championship 1989/90 Primera División - place 8
Argentinian championship 1988/89 Primera División - place 9
Argentinian championship, Primera División 1988/89 Torneo Liguilla Pre-Libertadores
Argentinian championship 1987/88 Primera División - place 3
Argentinian championship, Primera División 1987/88 Torneo Liguilla Pre-Libertadores
Argentinian championship 1986/87 Primera División - place 5
Argentinian championship, National 1983 Quarterfinal
Argentinian championship 1983 Campeonato Metropolitano - place 17
Argentinian championship, National 1982 Groups B/D - place 8
Argentinian championship 1982 Campeonato Metropolitano - place 16
Argentinian championship, National 1981 Groups A/C - place 7
Argentinian championship 1981 Campeonato Metropolitano - place 5
Argentinian championship, National 1980 Groups A/C - place 6
Argentinian championship 1980 Campeonato Metropolitano - place 10
Argentinian championship, National 1979 Quarterfinal
Argentinian championship, Metropolitano 1979 Group A - place 5
Argentinian championship, National 1978 Quarterfinal
Argentinian championship 1978 Campeonato Metropolitano - place 9
Argentinian championship, National 1977 Group C - place 2
Argentinian championship 1977 Campeonato Metropolitano - place 13
Argentinian championship, National 1976 Groups A/B - place 4
Argentinian championship, Metropolitano 1976 Relegation Group - place 21
Argentinian championship, National 1975 Groups C/D - place 5
Argentinian championship 1975 Campeonato Metropolitano - place 16
Argentinian championship, National 1974 Groups C/D - place 3
Argentinian championship, Metropolitano 1974 Groups A/B - place 4
Argentinian championship, National 1973 Groups A/B - place 9
Argentinian championship 1973 Campeonato Metropolitano - place 12
Argentinian championship, National 1972 Groups A/B - place 5
Argentinian championship 1972 Campeonato Metropolitano - place 2
Argentinian championship, National 1971 Groups A/B - place 8
Argentinian championship 1971 Campeonato Metropolitano - place 11
Argentinian championship, National 1970 Groups A/B - place 6
Argentinian championship 1970 Campeonato Metropolitano - place 11
Argentinian championship 1969 Campeonato Nacional - place 8
Argentinian championship, Metropolitano 1969 Semifinal
Argentinian championship, National 1968 Playoff - place 3
Argentinian championship, Metropolitano 1968 Groups A/B - place 4
Argentinian championship 1967 Campeonato Nacional - place 13
Argentinian championship, Metropolitano 1967 Final
Argentinian championship 1966 Primera División - Champion
Argentinian championship 1965 Primera División - place 6
Argentinian championship 1964 Primera División - place 6
Argentinian championship 1963 Primera División - place 3
Argentinian championship 1962 Primera División - place 9
Argentinian championship 1961 Primera División - Champion
Argentinian championship 1960 Primera División - place 4
Argentinian championship 1959 Primera División - place 2
Argentinian championship 1958 Primera División - Champion
Argentinian championship 1957 Primera División - place 3
Argentinian championship 1956 Primera División - place 4
Argentinian championship 1955 Primera División - place 2
Argentinian championship 1954 Primera División - place 10
Argentinian championship 1953 Primera División - place 3
Argentinian championship 1952 Primera División - place 2
Argentinian championship 1951 Primera División - place 2
Argentinian championship 1950 Primera División - Champion
Argentinian championship 1949 Primera División - Champion
Argentinian championship 1948 Primera División - place 4
Argentinian championship 1947 Primera División - place 6
Argentinian championship 1946 Primera División - place 4
Argentinian championship 1945 Primera División - place 10
Argentinian championship 1944 Primera División - place 6
Argentinian championship 1943 Primera División - place 6
Argentinian championship 1942 Primera División - place 8
Argentinian championship 1941 Primera División - place 7
Argentinian championship 1940 Copa Campeonato - place 5
Argentinian championship 1939 Copa Campeonato - place 7
Argentinian championship 1938 Copa Campeonato - place 4
Argentinian championship 1937 Copa Campeonato - place 4
Argentinian championship 1936 Copa Campeonato - place 3
Argentinian championship 1935 Copa Campeonato - place 9
Argentinian championship 1934 Primera División - place 6
Argentinian championship 1933 Primera División - place 3
Argentinian championship 1932 Primera División - place 3
Argentinian championship 1931 Primera División - place 5

Football calendar
Now in database:

Years:148
Tourneys:9 040
Matches:1 033 111
Clubs:10 864
National teams:259
Stadiums:9 572
Site news
11.10.2019
current

Play-off round of the CAF Confederation Cup 2019/20 added

In the football world

Tomorrow, October 19

RwandaEthiopia

15:00

NamibiaMadagascar

15:00

ZambiaEswatini

15:00

DR CongoCentral African Republic

15:30

NigeriaTogo

16:00

UgandaBurundi

16:00

MoroccoAlgeria

20:00

 

FK TambovUral

14:00

SpartakRubin

16:30

 

AvangardTekstilshchik

15:00

FK Nizhniy NovgorodFK Khimki

15:00

MordoviaFK Krasnodar-2

15:00

LuchYenisey

16:00

SKA-KhabarovskTom

16:00

FK ArmavirRotor

17:00

BaltikaNeftekhimik

17:00

FakelShinnik

17:00

ChaikaSpartak-2

17:00

TorpedoFK Chertanovo

18:00

 

Znamya TrudaFK Kolomna

13:00

LeningradetsOlimp

15:00

TorpedoZvezda

16:00

FK DolgoprudnyZenit-2

16:00

FK MuromLuki-Energiya

17:00

 

ZorkiyArarat

14:00

Khimik-ArsenalFK Ryazan

14:00

Rotor-2Dynamo

14:00

KvantFK Kaluga

15:00

SokolSalyut-Belgorod

15:30

FK StroginoMetallurg

18:00

 

Legion-DynamoAnzhi

14:30

Spartak-NalchikSKA

15:00

ChernomoretsUrozhay

16:00

FK Krasnodar-3Druzhba

16:00

Mashuk-KMVInter

16:00

AlaniyaBiolog-Novokubansk

18:00

 

KarpatyFK Lviv

14:00

ZoryaDesna

17:00

 

AhrobiznesChornomorets

14:00

BalkanyKremin

15:00

Cherkashchyna-AkademiyaPrykarpattya

15:00

Hirnyk-SportVolyn

15:00

FK MynaiAvanhard

15:00

Metalist 1925Obolon-Brovar

16:30

 

Nyva TFK Kalush

15:00

PolissyaDinaz

15:00

Nyva VChaika

15:00

VeresFK Uzhhorod

15:00

 

HirnykKrystal

14:00

TavriyaAlians

15:00

VPK-AhroMFK Mykolaiv-2

15:00

 

QəbələQarabağ

17:00

KeşləSabah

19:15

 

ShirakArarat

15:00

 

SlaviaNeman

14:00

BATEFK Homel

16:00

Dynamo MnFK Vitebsk

18:00

 

AtyrauZhetysu

15:00

IrtyshKaysar

16:00

 

Dinamo-AutoZimbru

14:00

MilsamiSheriff

16:00

 

SurkhonNavbahor

15:15

DinamoPaxtakor

16:30

LokomotivBuxoro

16:30

NasafFK Andijon

17:30

 

LASKMattersburg

17:00

SturmRed Bull

17:00

AltachAdmira Wacker

17:00

 

EvertonWest Ham United

12:30

AFC BournemouthNorwich City

15:00

Aston VillaBrighton & Hove Albion

15:00

ChelseaNewcastle United

15:00

Leicester CityBurnley

15:00

Tottenham HotspurWatford

15:00

Wolverhampton WanderersSouthampton

15:00

Crystal PalaceManchester City

17:30

 

Blackburn RoversHuddersfield Town

12:30

BarnsleySwansea City

15:00

BrentfordMillwall

15:00

Charlton AthleticDerby County

15:00

Hull CityQueens Park Rangers

15:00

Leeds UnitedBirmingham City

15:00

Luton TownBristol City

15:00

MiddlesbroughWest Bromwich Albion

15:00

ReadingPreston North End

15:00

Stoke CityFulham

15:00

 

Potters Bar TownBarnet

12:30

ChesterfieldWrexham

13:00

Hednesford TownBoston United

15:00

GatesheadColne

15:00

BarrowSolihull Moors

15:00

Whitby TownStourbridge

15:00

Hartlepool UnitedBrackley Town

15:00

Nantwich TownKing's Lynn Town

15:00

ChorleySpennymoor Town

15:00

SouthportAltrincham

15:00

TamworthDarlington

15:00

WhyteleafeChippenham Town

15:00

Welling UnitedEastleigh

15:00

Maidstone UnitedKings Langley

15:00

Oxford CityMargate

15:00

Bowers & PitseaChichester City

15:00

Hayes & Yeading UnitedPoole Town

15:00

Carshalton AthleticDagenham & Redbridge

15:00

DartfordKingstonian

15:00

WeymouthDover Athletic

15:00

Sutton UnitedBillericay Town

15:00

Torquay UnitedBoreham Wood

15:00

Royston TownMaldon & Tiptree

15:00

Maidenhead UnitedWealdstone

15:00

BromleyAldershot Town

15:00

Gravesend & NorthfleetWoking

15:00

Havant & WaterloovilleDulwich Hamlet

15:00

Haringey BoroughYeovil Town

15:00

AFC FyldePeterborough Sports

15:00

Halifax TownHarrogate

15:00

Notts CountyBelper Town

15:00

York CityStockport County

17:20

 

StandardGenk

18:00

KortrijkZulte Waregem

20:00

OostendeEupen

20:00

GentWaasland-Beveren

20:30

 

Botev PLudogorets

17:30

LevskiArda

20:00

 

RákócziKisvárda

17:00

DebrecenDiósgyőr

17:00

PuskásPaks

17:00

Mezőkövesd-ZsóryMOL Fehérvár

17:00

Zalaegerszegi TEHonvéd

17:00

FerencvárosÚjpest

19:30

 

RB LeipzigWolfsburg

15:30

WerderHertha

15:30

FortunaMainz 05

15:30

AugsburgBayern

15:30

UnionFreiburg

15:30

Borussia DBorussia M

18:30

 

AZHeerenveen

18:30

WaalwijkAjax

18:30

TwenteWillem II

19:45

UtrechtPSV

20:45

VVV-VenloVitesse

20:45

 

TorpedoSaburtalo

15:00

Dinamo TbLokomotivi

18:00

 

EibarBarcelona

13:00

Atlético MadridValencia

16:00

GetafeLeganés

18:30

MallorcaReal Madrid

21:00

 

LazioAtalanta

15:00

NapoliHellas Verona

18:00

JuventusBologna

20:45

 

VentspilsRiga FC

14:00

RFSBFC Daugava

16:00

 

Žalgiris VStumbras

3:0

RiteriaiŽalgiris K

13:00

PanevėžysAtlantas

17:00

 

KristiansundRosenborg

18:00

VålerengaStabæk

20:30

 

KoronaWisła P

15:00

LegiaLech

17:30

JagielloniaCracovia

20:00

 

MladostPartizan

15:00

VoždovacFK Mačva

18:00

JavorTSC

18:00

ProleterRadnik

18:00

RadničkiNapredak

18:00

Spartak Zlatibor VodaInđija

18:00

 

MuraTriglav

14:30

OlimpijaRudar

16:45

CeljeDomžale

18:45

 

LyonDijon

17:30

MetzNantes

20:00

ToulouseLille

20:00

NîmesAmiens

20:00

AngersBrest

20:00

ReimsMontpellier

20:00

 

VaraždinIstra 1961

15:00

SlavenRijeka

17:30

 

ZetaPetrovac

13:30

KomBudućnost

13:30

RudarTitograd

13:30

IskraSutjeska

14:30

PodgoricaGrbalj

17:00

 

SlovanJablonec

14:30

SigmaDynamo

16:30

FastavMladá Boleslav

16:30

SlaviaPříbram

19:00

 

HelsingborgsHäcken

13:30

ÖstersundsSirius

16:00

 

CelticRoss County

15:00

Hamilton AcademicalHibernian

15:00

KilmarnockLivingston

15:00

MotherwellAberdeen

15:00

St. MirrenSt. Johnstone

15:00

 

LevadiaKuressaare

13:00

PaideKalev

13:00

TransMaardu

16:00

 

BanfieldAtlético Tucumán

13:15

IndependienteArgentinos Juniors

15:30

PatronatoNewell's Old Boys

17:45

TalleresLanús

20:00

 

FortalezaGrêmio

17:00

CorinthiansCruzeiro

19:00

BahiaCeará

19:00

 

Guangzhou R&FShandong Luneng Taishan

17:30

Beijing Sinobo GuoanShanghai SIPG

19:35

 

Western UnitedPerth Glory

17:00

Central Coast MarinersNewcastle United Jets

19:30

Local time

Yesterday, October 17

 

SantosCeará

2:1

AvaíInternacional

0:2

FluminenseAtlético Paranaense

1:2

International tournaments

Current

04.09.2019 – 16.11.2021

World Cup 2022,
Qualifying tournament, Africa

21.03.2019 – 31.03.2020

European Football Championship 2020,
Qualifying tournament

06.06.2019 – 29.03.2022

Asian Cup 2023,
Qualifying tournament

20.04.2019 – 20.10.2019

African Nations Championship 2020,
Qualifying tournament

25.06.2019 – 30.05.2020

UEFA Champions League 2019/20

27.06.2019 – 27.05.2020

Europa League 2019/20

22.01.2019 – 23.11.2019

Copa Libertadores 2019

05.02.2019 – 09.11.2019

Copa Sudamericana 2019

05.02.2019 – 24.11.2019

AFC Champions League 2019

05.02.2019 – 02.11.2019

AFC Cup 2019

30.07.2019 – 26.11.2019

CONCACAF League 2019

Just finished

28.09.2019 – 13.10.2019

WAFU Cup of Nations 2019

© WildSoft 2007-2019 info@wildstat.ru