Argentinos Juniors

Buenos Aires

Founded: 15.08.1904

Stadium: Estadio Diego Armando Maradona

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats Intercontinental Cup - overall stats
Intercontinental Cup 1985 - Final

Overall stats Copa Sudamericana - overall stats
Copa Sudamericana 2012 - Second round
Copa Sudamericana 2011 - First Round
Copa Sudamericana 2010 - First Round
Copa Sudamericana 2008 - Semifinal

Overall stats Supercopa Libertadores - overall stats
Supercopa Libertadores 1996 - First round, group - place 3
Supercopa Libertadores 1995 - First round
Supercopa Libertadores 1994 - First round
Supercopa Libertadores 1993 - First round
Supercopa Libertadores 1992 - First round
Supercopa Libertadores 1991 - First round
Supercopa Libertadores 1990 - Quarterfinal
Supercopa Libertadores 1989 - Semifinal
Supercopa Libertadores 1988 - Quarterfinal

Overall stats Copa Libertadores - overall stats
Copa Libertadores 2011 - Group 3 - place 4
Copa Libertadores 1986 - Semifinal group 1 - place 2

Overall stats Copa Interamericana - overall stats
Copa Interamericana 1986 - Winner

Overall stats Copa Libertadores - overall stats
Copa Libertadores 1985 - Winner

Overall stats Argentinian Primera División - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

Argentinian championship, Primera División 2013/14 Torneo Final - place 19
Argentinian championship, Primera División 2012/13 Torneo Final - place 18
Argentinian championship, Primera División 2012 Clausura - place 8
Argentinian championship, Primera División 2011 Apertura - place 15
Argentinian championship, Primera División 2011 Clausura - place 5
Argentinian championship, Primera División 2010 Apertura - place 13
Argentinian championship, Primera División 2010 Clausura - Champion
Argentinian championship, Primera División 2009 Apertura - place 6
Argentinian championship, Primera División 2009 Clausura - place 20
Argentinian championship, Primera División, Apertura 2008 Championship - place 13
Argentinian championship, Primera División 2008 Clausura - place 7
Argentinian championship, Primera División 2007 Apertura - place 5
Argentinian championship, Primera División 2007 Clausura - place 8
Argentinian championship, Primera División 2006 Apertura - place 16
Argentinian championship, Primera División 2006 Clausura - place 14
Argentinian championship, Primera División 2005/06 Reclasificatorio
Argentinian championship, Primera División 2005 Apertura - place 8
Argentinian championship, Primera División 2005 Clausura - place 17
Argentinian championship, Primera División 2004/05 Reclasificatorio
Argentinian championship, Primera División 2004 Apertura - place 16
Argentinian championship, Primera División 2003/04 Reclasificatorio
Argentinian championship, Primera División 2002/03 Reclasificatorio
Argentinian championship, Primera División 2002 Clausura - place 17
Argentinian championship, Primera División 2001 Apertura - place 11
Argentinian championship, Primera División 2001 Clausura - place 4
Argentinian championship, Primera División 2000/01 Reclasificatorio
Argentinian championship, Primera División 2000 Apertura - place 17
Argentinian championship, Primera División 2000 Clausura - place 16
Argentinian championship, Primera División 1999 Apertura - place 14
Argentinian championship, Primera División 1999 Clausura - place 11
Argentinian championship, Primera División 1998 Apertura - place 7
Argentinian championship, Primera División 1998 Clausura - place 8
Argentinian championship, Primera División 1997 Apertura - place 8
Argentinian championship, Primera División 1996 Clausura - place 20
Argentinian championship, Primera División 1995 Apertura - place 16
Argentinian championship, Primera División 1995 Clausura - place 20
Argentinian championship, Primera División 1994 Apertura - place 5
Argentinian championship, Primera División 1994 Clausura - place 13
Argentinian championship, Primera División 1993 Apertura - place 11
Argentinian championship, Primera División 1993 Clausura - place 10
Argentinian championship, Primera División 1992 Apertura - place 19
Argentinian championship, Primera División 1992 Clausura - place 15
Argentinian championship, Primera División 1991 Apertura - place 9
Argentinian championship, Primera División 1990/91 Torneo Clausura - place 18
Argentinian championship 1989/90 Primera División - place 9
Argentinian championship 1988/89 Primera División - place 7
Argentinian championship, Primera División 1988/89 Torneo Liguilla Pre-Libertadores
Argentinian championship 1987/88 Primera División - place 8
Argentinian championship, Primera División 1987/88 Torneo Liguilla Pre-Libertadores
Argentinian championship 1986/87 Primera División - place 17
Argentinian championship, Primera División 1985/86 Primera División - place 4
Argentinian championship, National 1985 Grand Final - Champion
Argentinian championship, National 1984 Quarterfinal
Argentinian championship 1984 Campeonato Metropolitano - Champion
Argentinian championship, National 1983 Semifinal
Argentinian championship 1983 Campeonato Metropolitano - place 8
Argentinian championship, National 1982 Groups B/D
Argentinian championship 1982 Campeonato Metropolitano - place 13
Argentinian championship, National 1981 Groups A/C
Argentinian championship 1981 Campeonato Metropolitano - place 16
Argentinian championship, National 1980 Quarterfinal
Argentinian championship 1980 Campeonato Metropolitano - place 2
Argentinian championship, National 1979 Groups A/C
Argentinian championship, Metropolitano 1979 Group A - place 3
Argentinian championship, National 1978 Group C - place 7
Argentinian championship 1978 Campeonato Metropolitano - place 5
Argentinian championship, National 1977 Group D - place 5
Argentinian championship 1977 Campeonato Metropolitano - place 9
Argentinian championship, National 1976 Groups C/D
Argentinian championship, Metropolitano 1976 Relegation Group - place 19
Argentinian championship, National 1975 Groups A/B
Argentinian championship 1975 Campeonato Metropolitano - place 19
Argentinian championship, National 1974 Groups A/B
Argentinian championship, Metropolitano 1974 Groups A/B
Argentinian championship, National 1973 Groups A/B
Argentinian championship 1973 Campeonato Metropolitano - place 10
Argentinian championship, National 1972 Groups A/B
Argentinian championship 1972 Campeonato Metropolitano - place 12
Argentinian championship, National 1971 Groups A/B
Argentinian championship 1971 Campeonato Metropolitano - place 16
Argentinian championship 1970 Campeonato Metropolitano - place 17
Argentinian championship, Metropolitano 1970 Torneo Reclasificatorio - place 3
Argentinian championship, Metropolitano 1969 Torneo Reclasificatorio, stage 1 - place 5
Argentinian championship, Metropolitano 1968 Torneo Promocional - place 5
Argentinian championship, Metropolitano 1967 Torneo Reclasificatorio - place 6
Argentinian championship 1966 Primera División - place 9
Argentinian championship 1965 Primera División - place 16
Argentinian championship 1964 Primera División - place 15
Argentinian championship 1963 Primera División - place 11
Argentinian championship 1962 Primera División - place 10
Argentinian championship 1961 Primera División - place 11
Argentinian championship 1960 Primera División - place 3
Argentinian championship 1959 Primera División - place 13
Argentinian championship 1958 Primera División - place 12
Argentinian championship 1957 Primera División - place 10
Argentinian championship 1956 Primera División - place 14
Argentinian championship 1937 Copa Campeonato - place 17
Argentinian championship 1936 Copa Campeonato - place 9
Argentinian championship 1935 Copa Campeonato - place 16
Argentinian championship 1934 Primera División - place 14
Argentinian championship 1933 Primera División - place 14
Argentinian championship 1932 Primera División - place 14
Argentinian championship 1931 Primera División - place 11

Football calendar
Now in database:

Years:143
Tourneys:8 179
Matches:953 577
Clubs:10 274
National teams:256
Stadiums:8 635
Site news
24.10.2014
current

Quarterfinal & Semifinal of the CONCACAF Champions League 2014/15 added

24.10.2014
archive

FRG, Regionalliga (1964-1974) added

23.10.2014

October update of the FIFA/Coca-Cola World Ranking

19.10.2014
current

Quarterfinal of the Belarusian Cup 2014/15 added

In the football world

Tomorrow, October 25

ZambiaCôte d'Ivoire

Western Sydney WanderersAl Hilal

19:30

 

AmkarFK Rostov

16:00

TorpedoKuban

17:00

 

DynamoKhimik

13:00

SakhalinShinnik

14:00

GazovikSokol

15:00

BaltikaFK Tyumen

16:00

VolgaFK Tosno

16:00

Krylia SovetovLuch-Energiya

16:00

VolgarTom

17:00

YeniseySKA-Energiya

17:00

AnzhiSibir

19:00

 

FK SochiTSK

14:00

DruzhbaFK Krasnodar-2

15:00

VityazZhemchuzhina

15:00

SKChFAfips

16:00

ChernomoretsTorpedo

16:00

 

Terek-2Anzhi-2

RotorAngusht

15:00

Mashuk-KMVFK Astrakhan

16:00

Dynamo GTSFK Taganrog

17:00

Spartak-NalchikAlaniya

18:30

 

AZALBakı

17:00

SimurqAraz

18:00

 

BanantsMIKA

14:40

AraratUlisses

16:10

 

DneprNeman

14:00

BelshinaFK Minsk

14:00

 

IrtyshTobil

15:00

AtyrauTaraz

17:00

 

SaxanMilsami

15:00

TiraspolSheriff

17:00

 

NeftchiBunyodkor

15:00

SoʼgʼdiyonaFK Andijon

15:00

NavbahorMashʼal

15:00

MetallurgPaxtakor

15:30

BuxoroFK Olmaliq

16:00

NasafQizilqum

17:00

 

SturmRapid

16:00

AustriaWiener Neustadt

18:30

WolfsbergAltach

18:30

Admira WackerRied

18:30

 

West Ham UnitedManchester City

12:45

Tottenham HotspurNewcastle United

13:30

LiverpoolHull City

15:00

SouthamptonStoke City

15:00

SunderlandArsenal

15:00

West Bromwich AlbionCrystal Palace

15:00

Swansea CityLeicester City

17:30

 

MillwallCardiff City

12:15

Leeds UnitedWolverhampton Wanderers

15:00

Nottingham ForestBlackburn Rovers

15:00

Brighton & Hove AlbionRotherham United

15:00

Sheffield WednesdayNorwich City

15:00

Birmingham CityAFC Bournemouth

15:00

Ipswich TownHuddersfield Town

15:00

Bolton WanderersBrentford

15:00

MiddlesbroughWatford

15:00

ReadingBlackpool

15:00

Derby CountyWigan Athletic

15:00

 

Spennymoor TownA.F.C. Telford United

15:00

King's Lynn TownAFC Fylde

15:00

Grimsby TownGuiseley

15:00

Norton UnitedShildon

15:00

Warrington TownNorth Ferriby United

15:00

Alfreton TownLincoln City

15:00

ChorleyHalifax Town

15:00

BarwellAltrincham

15:00

Leek TownBlyth Spartans

15:00

Stockport CountyChester

15:00

GatesheadGainsborough Trinity

15:00

TamworthSouthport

15:00

Dorchester TownBristol Rovers

15:00

East Thurrock UnitedBath City

15:00

Gloucester CityForest Green Rovers

15:00

DartfordBurgess Hill Town

15:00

Maidstone UnitedWelling United

15:00

Willand RoversGosport Borough

15:00

Witham TownWeston-super-Mare

15:00

Eastbourne BoroughDover Athletic

15:00

WeymouthBraintree Town

15:00

Canvey IslandHavant & Waterlooville

15:00

St Albans CityConcord Rangers

15:00

Basingstoke TownHarrow Borough

15:00

Aldershot TownTorquay United

15:00

Kidderminster HarriersEastleigh

15:00

Evesham UnitedBromley

15:00

Chelmsford CityBarnet

15:00

Nuneaton TownHemel Hempstead Town

15:00

WokingBoreham Wood

15:00

 

Waasland-BeverenGenk

18:00

CharleroiOostende

20:00

Zulte WaregemCercle

20:00

WesterloKortrijk

20:00

 

LevskiCSKA

16:00

LudogoretsCherno More

19:00

 

PuskásMTK

14:00

KecskemétHonvéd

16:00

PécsLombard

18:00

DiósgyőrPASE

18:00

PaksVideoton

20:00

 

Borussia DHannover

15:30

AugsburgFreiburg

15:30

HoffenheimPaderborn 07

15:30

HerthaHamburger SV

15:30

EintrachtStuttgart

15:30

Bayer 04Schalke 04

18:30

 

VitesseNAC

18:30

Heracles AlmeloWillem II

19:45

AZGroningen

19:45

AjaxGo Ahead Eagles

20:45

 

SamtrediaBaia

15:00

GuriaDinamo Bt

15:00

KobuletiDila

15:00

MetalurgiKolxet'i 1913

15:00

 

AlmeríaAthletic

16:00

Real MadridBarcelona

18:00

ValenciaElche

20:00

CórdobaReal Sociedad

22:00

EibarGranada

22:00

 

EmpoliCagliari

15:00

ParmaSassuolo

18:00

SampdoriaRoma

20:45

 

SkontoVentspils

14:00

JelgavaJūrmala

14:00

 

ŽalgirisEkranas

16:00

SūduvaAtlantas

18:00

 

HaugesundStrømsgodset

15:30

 

PiastJagiellonia

15:30

LechiaŚląsk

15:30

PogońCracovia

18:00

 

MoreirenseGil Vicente

16:00

BoavistaPaços de Ferreira

16:00

AroucaPorto

20:15

 

OFKČukarički

14:30

MladostRad

14:30

JagodinaPartizan

14:30

Spartak Zlatibor VodaBorac

14:30

RadničkiRadnički 1923

17:00

Crvena ZvezdaDonji Srem

18:00

VojvodinaVoždovac

19:00

NapredakNovi Pazar

19:00

 

NK ZavrčMaribor

14:00

DomžaleKoper

16:00

CeljeRadomlje

16:00

GoricaOlimpija

18:00

 

Paris Saint-GermainBordeaux

17:00

BastiaMonaco

20:00

CaenLorient

20:00

EvianNantes

20:00

ReimsMontpellier

20:00

 

Istra 1961Slaven

15:00

HajdukLokomotiva

19:00

 

BeraneMornar

13:30

LovćenMladost

13:30

RudarSutjeska

13:30

GrbaljPetrovac

13:30

MogrenBudućnost

13:30

ZetaBokelj

13:30

 

BaumitTeplice

17:00

PříbramBaník

17:00

Hradec KrálovéDukla

17:00

SlováckoViktoria Plzeň

20:15

 

HäckenGefle

15:00

 

DundeeHamilton Academical

15:00

InvernessDundee United

15:00

Partick ThistleSt. Johnstone

15:00

St. MirrenRoss County

15:00

 

Kalev TNõmme Kalju

13:00

Kalev SPaide

13:00

LokomotivTammeka

13:00

TransFlora

16:00

 

IndependienteTigre

15:00

Vélez SársfieldBanfield

16:00

Newell's Old BoysGodoy Cruz

18:10

OlimpoRacing Club

20:30

 

FluminenseAtlético Paranaense

16:20

PalmeirasCorinthians

16:20

FigueirenseCruzeiro

16:20

CoritibaGrêmio

18:30

Atlético MineiroSport

18:30

VitóriaCriciúma

18:30

ChapecoenseSantos

18:30

BotafogoFlamengo

20:00

InternacionalBahia

21:00

 

Seattle SoundersLos Angeles Galaxy

11:30

Montreal ImpactDC United

16:00

Vancouver WhitecapsColorado Rapids

19:00

New England RevolutionToronto

19:30

DallasPortland Timbers

19:30

 

Melbourne VictoryMelbourne City

19:30

Local time

Yesterday, October 23

VillarrealZürich

4:1

Borussia M'gladbachApollon

5:0

BruggeKøbenhavn

1:1

TorinoHJK

2:0

Tottenham HotspurAsteras

5:1

PartizanBeşiktaş

0:4

CelticAstra

2:1

Red BullDinamo Zagreb

4:2

Estoril-PraiaDynamo Moscow

1:2

PSVPanathīnaïkós

1:1

Inter MilanSaint-Étienne

0:0

DniproQarabağ

0:1

StandardSevilla

0:0

RijekaFeyenoord

3:1

LilleEverton

0:0

FK KrasnodarWolfsburg

2:4

Young BoysNapoli

2:0

Slovan BratislavaSparta Praha

0:3

AaBDynamo Kiev

3:0

SteauaRio Ave

2:1

Dynamo MinskGuingamp

0:0

PAÓKFiorentina

0:1

TrabzonsporLokeren

2:0

Deportivo CapiatáBoca Juniors

0:1
pen. 3:4

SaprissaSporting Kansas City

2:0

LeónIsidro Metapán

4:1

 

SolarisFK Khimki

0:0

FK KolomnaPskov-747

0:4

VolgaFK Strogino

0:3

FK DolgoprudnyDnepr

2:2

SpartakZnamya Truda

0:1

TekstilshchikSpartak-2

0:3

FK DomodedovoTorpedo

1:0

SaturnZenit-2

1:0

 

FK ChertanovoFK Tambov

2:6

PodolyeZenit

1:3

Metallurg VFK Ryazan

0:1

FK KalugaFakel

0:2

Metallurg LFK Oryol

1:0

AvangardLokomotiv

1:2

DynamoVityaz

0:1

Vybor-KurbatovoArsenal-2

2:0

 

MetallurgIrtysh

1:1

SmenaTom-2

1:0

DynamoSibir-2

4:2

 

HeliosStal D

1:2

HirnykDynamo-2

0:0

Stal AFK Poltava

1:2

FK OleksandriyaFK Ternopil

4:0

Naftovyk-UkrnaftaDesna

1:0

 

EnerhiyaKremin

2:5

Real PharmaKrystal

2:2

SkalaArsenal-Kyivshchyna

1:0

International tournaments

Current

07.09.2014 – 13.10.2015

European Football Championship 2016,
Qualifying tournament

11.04.2014 – 19.11.2014

African Cup of Nations 2015,
Qualifying tournament

01.07.2014 – 06.06.2015

UEFA Champions League 2014/15

01.07.2014 – 27.05.2015

Europa League 2014/15

19.08.2014 – 10.12.2014

Copa Sudamericana 2014

29.01.2014 – 01.11.2014

AFC Champions League 2014

07.10.2014 – 26.04.2015

OFC Champions League 2014/15

05.08.2014 – 03.03.2015

CONCACAF Champions League 2014/15,
Final tournament

Just finished

12.10.2014 – 20.10.2014

AFF Cup 2014,
Qualifying tournament

02.02.2014 – 18.10.2014

AFC Cup 2014

© WildSoft 2007-2014 info@wildstat.ru