Schalke 04

Gelsenkirchen

See also:  Schalke 04 (Gelsenkirchen), FRG

UEFA clubs rank (2018): 23

Founded: 04.05.1904

Stadium: Veltins-Arena

Other names:

 1904 – 1919  SC Westfalia 04 Schalke
 1919 – 1924  TuS 1877 Schalke
 1924 –   FC Schalke 04

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats UEFA European Champions' Cup/Champions League - overall stats
UEFA Champions League 2018/19 - Round of 16
UEFA Champions League 2014/15 - Round of 16
UEFA Champions League 2013/14 - Round of 16
UEFA Champions League 2012/13 - Round of 16
UEFA Champions League 2010/11 - Semifinal
UEFA Champions League 2008/09 - Third qualifying round
UEFA Champions League 2007/08 - Quarterfinal
UEFA Champions League 2005/06 - Group E - place 3
UEFA Champions League 2001/02 - Group stage 1, group C - place 4

Overall stats Inter-Cities Fair Cup/UEFA Cup/Europa League - overall stats
Europa League 2016/17 - Quarterfinal
Europa League 2015/16 - Round of 32
Europa League 2011/12 - Quarterfinal
UEFA Cup 2008/09 - Group A - place 5
UEFA Cup 2006/07 - First round
UEFA Cup 2005/06 - Semifinal
UEFA Cup 2004/05 - 1/16 finals
UEFA Cup 2003/04 - 1/32 finals
UEFA Cup 2002/03 - 1/16 finals
UEFA Cup 1998/99 - 1/32 finals
UEFA Cup 1997/98 - Quarterfinal
UEFA Cup 1996/97 - Winner

Overall stats UEFA Intertoto Cup - overall stats
Intertoto Cup 2004 - Round 5
Intertoto Cup 2003 - Round 5
Intertoto Cup 1992 - Group 6 - place 3

Overall stats Uhrencup - overall stats
Uhrencup 2004 - place 4

Overall stats DFL-Ligapokal - overall stats
DFL-Ligapokal 2007 - Final
DFL-Ligapokal 2006 - Semifinal
DFL-Ligapokal 2005 - Winner
DFL-Ligapokal 2002 - Final
DFL-Ligapokal 2001 - Final
DFL-Ligapokal 1998 - Preliminary round

Overall stats DFL-Supercup - overall stats
DFL-Supercup 2011 - Winner
DFL-Supercup 2010 - Final

Overall stats German Fußball-Bundesliga - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

Germany 2020/21 Bundesliga
Germany 2019/20 Bundesliga - place 12
Germany 2018/19 Bundesliga - place 14
Germany 2017/18 Bundesliga - place 2
Germany 2016/17 Bundesliga - place 10
Germany 2015/16 Bundesliga - place 5
Germany 2014/15 Bundesliga - place 6
Germany 2013/14 Bundesliga - place 3
Germany 2012/13 Bundesliga - place 4
Germany 2011/12 Bundesliga - place 3
Germany 2010/11 Bundesliga - place 14
Germany 2009/10 Bundesliga - place 2
Germany 2008/09 Bundesliga - place 8
Germany 2007/08 Bundesliga - place 3
Germany 2006/07 Bundesliga - place 2
Germany 2005/06 Bundesliga - place 4
Germany 2004/05 Bundesliga - place 2
Germany 2003/04 Bundesliga - place 7
Germany 2002/03 Bundesliga - place 7
Germany 2001/02 Bundesliga - place 5
Germany 2000/01 Bundesliga - place 2
Germany 1999/00 Bundesliga - place 13
Germany 1998/99 Bundesliga - place 10
Germany 1997/98 Bundesliga - place 5
Germany 1996/97 Bundesliga - place 12
Germany 1995/96 Bundesliga - place 3
Germany 1994/95 Bundesliga - place 11
Germany 1993/94 Bundesliga - place 14
Germany 1992/93 Bundesliga - place 10
Germany 1991/92 Bundesliga - place 11

Football calendar
Now in database:

Years:150
Tourneys:9 234
Matches:1 049 963
Clubs:10 957
National teams:259
Stadiums:9 696
Site news
19.04.2021
current

World Cup 2022,
Qualifying tournament, Africa
added

16.04.2021
archive / current

Leagues Cup 2019-2021 added

15.04.2021
current

Brazilian Série A 2021 added

13.04.2021
current

Iceland Úrvalsdeild 2021 added

Fixtures
Russia 2020/21, Second division

Day 25

21.04

FK Tuapse - FK Krasnodar-3

13:00

21.04

FK Forte - SKA

15:00

21.04

Inter - Kuban-Holding

16:00

21.04

Mashuk-KMV - Legion-Dynamo

16:00

21.04

FK Makhachkala - Biolog-Novokubansk

16:00

21.04

Dynamo - Chernomorets

18:00

Local time

All fixtures

In the football world

Tomorrow, April 21

 

Akhmat (Grozny)Krylia Sovetov (Samara)

16:00

Lokomotiv (Moscow)CSKA (Moscow)

19:00

 

FK TuapseFK Krasnodar-3

13:00

FK ForteSKA

15:00

InterKuban-Holding

16:00

Mashuk-KMVLegion-Dynamo

16:00

FK MakhachkalaBiolog-Novokubansk

16:00

DynamoChernomorets

18:00

 

FK ChitaZenit Irkutsk

*

 

Ural-2Krylia Sovetov-2

12:00

Lada-TolyattiNosta

16:00

LadaFK Orenburg-2

16:00

Zvezda PermKAMAZ

18:30

FK TyumenZenit-Izhevsk

19:00

 

Ahrobiznes (Volochysk)Dynamo (Kiev)

16:00

PFK Oleksandriya (Oleksandriya)Zorya (Lugansk)

18:30

 

FK LvivFK Mynai

14:00

 

Shakhtsyor (Salihorsk)Isloch (Minsk District)

18:45

BATE (Barysaw)Tarpeda-BelAZ (Zhodzina)

20:45

 

SturmWolfsberg

18:30*

TirolRed Bull

18:30*

LASKRapid

20:30*

 

Tottenham HotspurSouthampton

18:00

Aston VillaManchester City

20:15*

 

MillwallAFC Bournemouth

18:00

Rotherham UnitedMiddlesbrough

18:00

Wycombe WanderersBristol City

19:00

Stoke CityCoventry City

19:00

Birmingham CityNottingham Forest

19:45

Huddersfield TownBarnsley

19:45

Luton TownReading

19:45

 

BeroeTsarsko Selo

16:00

CSKAPFC Montana

18:15

LokomotivLevski

20:30

 

MTKKisvárda

15:15

DiósgyőrPuskás

17:30

Mezőkövesd-ZsóryMOL Fehérvár

20:00

PaksHonvéd

20:15

 

HerthaFreiburg

18:30*

HoffenheimBorussia M

20:30*

StuttgartWolfsburg

20:30*

Borussia DUnion

20:30*

WerderMainz 05

20:30*

 

LevanteSevilla

19:00*

Atlético OsasunaValencia

19:00*

Real BetisAthletic

20:00*

AlavésVillarreal

21:00*

ElcheReal Valladolid

21:00*

CádizReal Madrid

22:00*

 

MilanSassuolo

18:30*

GenoaBenevento

20:45*

UdineseCagliari

20:45*

SpeziaInter

20:45*

JuventusParma

20:45*

CrotoneSampdoria

20:45*

BolognaTorino

20:45*

 

Hegelmann LitauenŽalgiris K

18:00

BangaNevėžis

20:00

 

JagielloniaStal

18:00

ZagłębieWisła K

18:00

CracoviaWisła P

20:30

PiastLegia

20:30

 

Santa ClaraMoreirense

14:30*

MarítimoRio Ave

17:00*

BragaBoavista

19:00*

SportingBelenenses

21:15*

 

TaborMura

15:00

OlimpijaKoper

16:45

GoricaNK Bravo

20:00

 

LokomotivaVaraždin

16:00

Istra 1961Rijeka

18:05

OsijekDinamo

20:30

 

SlováckoZbrojovka

15:00*

PříbramBohemians 1905

15:00*

TepliceViktoria

15:00*

OpavaSlovan

15:00*

PardubiceSparta

17:00*

SlaviaFastav

19:30*

 

AberdeenCeltic

19:45

HibernianLivingston

19:45

St. JohnstoneRangers

19:45

 

Hamilton AcademicalMotherwell

19:45

KilmarnockDundee United

19:45

Ross CountySt. Mirren

19:45

 

KuressaareVaprus

17:30

PaideNõmme Kalju

19:30

LevadiaTrans

20:00

 

QingdaoCangzhou Mighty Lions

19:00

Henan Songshan LongmenShenzhen

21:00

Local time

Yesterday, April 19

 

FK KalushDinaz

*

KarpatyVolyn-2

2:0

RubikonKarpaty

0:3

Nyva VFK Uzhhorod

4:1

PodillyaBukovyna

3:1

 

CherkashchynaPeremoha

*

MetalurhYarud

2:1

Real PharmaPeremoha

2:0

MetalMFK Mykolaiv-2

6:0

DniproFK Nikopol

2:1

 

UrartuPyunik

0:1

 

ZhetysuOrdabasy

0:4*

AqtöbeShakhtyor

0:3*

TuranCaspiy

2:2*

QayratTobil

2:2*

 

Leeds UnitedLiverpool

1:1*

 

ValmieraSpartaks

2:0

 

GöteborgAIK

2:0

VarbergsElfsborg

1:3

 

BanfieldPlatense

0:1

International tournaments

Current

24.03.2021 – 29.03.2022

World Cup 2022,
Qualifying tournament, Europe

04.09.2019 – 16.11.2021

World Cup 2022,
Qualifying tournament, Africa

24.03.2021 – 08.06.2021

World Cup 2022,
Qualifying tournament, CONCACAF

06.06.2019 – 29.03.2022

Asian Cup 2023,
Qualifying tournament

08.08.2020 – 29.05.2021

UEFA Champions League 2020/21

18.08.2020 – 26.05.2021

Europa League 2020/21

16.03.2021 – 06.11.2021

Copa Sudamericana 2021

27.11.2020 – 17.07.2021

CAF Champion's League 2020/21

27.11.2020 – 10.07.2021

CAF Confederation Cup 2020/21

06.04.2021 – 28.10.2021

CONCACAF Champions League 2021,
Final tournament

© WildSoft 2007-2021 info@wildstat.ru