Sokol

Saratov

See also:  Sokol (Saratov), Russia

Founded: 1937

Stadium: Temp Stadium

Other names:

 1937 Ц 1953  Dynamo
 1954 Ц 1955  Energiya
 1956 Ц 1961  Lokomotiv
 1962 Ц 1991  Sokol

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats USSR Cup - overall stats
USSR Cup 1991/92 - 1/64 finals
USSR Cup 1990/91 - 1/64 finals
USSR Cup 1989/90 - 1/32 finals
USSR Cup 1988/89 - 1/64 finals
USSR Cup 1987/88 - 1/32 finals
USSR Cup 1986/87 - 1/16 finals
USSR Cup 1970 - 1/32 finals
USSR Cup 1969 - 1/8 finals
USSR Cup 1967/68 - 1/8 finals
USSR Cup 1966/67 - Semifinal
USSR Cup 1965/66 - 1/64 finals
USSR Cup 1964 - RSFSR zone 3, 1/8 finals
USSR Cup 1963 - RSFSR zone 3, 1/8 finals
USSR Cup 1962 - RSFSR zone 2, 1/8 finals
USSR Cup 1961 - RSFSR zone 3, semifinal
USSR Cup 1959/60 - Zone 1, semifinal
USSR Cup 1958 - Zone 1, 1/8 finals
USSR Cup 1957 - Zone 1, semifinal
USSR Cup 1955 - Zone 3, 1/32 finals
USSR Cup 1954 - 1/32 finals
USSR Cup 1949 - RSFSR zone III, final
USSR Cup 1947 - RSFSR zone I, quarterfinal
USSR Cup 1938 - 1/32 finals
USSR Cup 1937 - 1/64 finals

Overall stats USSR, First League - overall stats

Overall stats USSR, Second League - overall stats

¬ыступлени€ в чемпионате по сезонам:

  -    -  USSR 1991, second league Center - place 8
  -    -  USSR 1990, second league Center - place 18
  -    -  USSR 1989, second league Zone 1 - place 2
  -    -  USSR 1988, second league Zone 9 - place 4
  -    -  USSR 1987, second league Zone 3 - place 2
  -    -  USSR 1986, second league Final C - place 3
  -    -  USSR 1985, second league Zone 3 - place 3
  -    -  USSR 1984, second league Zone 3 - place 13
  -    -  USSR 1983, second league Zone 3 - place 6
  -    -  USSR 1982, second league Zone 3 - place 6
  -    -  USSR 1981, second league Zone 2 - place 15
  -    -  USSR 1980, second league Zone 3 - place 17
  -    -  USSR 1979, second league Zone 3 - place 6
  -    -  USSR 1978, second league Zone 3 - place 5
  -    -  USSR 1977, second league Zone 4 - place 5
  -    -  USSR 1976, second league Zone 4 - place 4
  -    -  USSR 1975, second league Semifinal Makhachkala - place 4
  -    -  USSR 1974, second league Zone 4 - place 14
  -    -  USSR 1973, second league Zone 5 - place 6
  -    -  USSR 1972, second league Final 1 - place 5
  -    -  USSR 1971, second league Zone 3 - place 18
  -    -  USSR 1970, second group A Zone 3 - place 15
  -  USSR, second group A 1969 Group 2, tournament for places 1-12 - place 5 ↓ 
  -  USSR, second group A 1968 Group 2 - place 8
  -  USSR, second group A 1967 Group 2 - place 14
  -  USSR, second group A 1966 Group 2 - place 9
  -    -  USSR 1965, class B RSFSR, final - place 3 ↑ 
  -    -  USSR 1964, class B RSFSR, zone 3 - place 5
  -    -  USSR 1963, class B RSFSR, semifinal Saratov - place 4
  -  USSR, class B 1962 RSFSR, zone 2 - place 5 ↓ 
  -  USSR, class B 1961 RSFSR, zone 3 - place 2
  -  USSR, class B 1960 RSFSR, zone 2 - place 8
  -  USSR, class B 1959 Zone 1 - place 8
  -  USSR, class B 1958 Zone 1 - place 7
  -  USSR, class B 1957 Zone 1 - place 11
  -  USSR, class B 1955 Zone 2 - place 16
  -  USSR, class B 1954 Zone 2 - place 8
  -  USSR, second group 1949 RSFSR, zone3 - place 11
  -  USSR, second group 1948 RSFSR, zone1 - place 11
  -  USSR, second group 1947 RSFSR, zone1 - place 2

Football calendar
Now in database:

Years:147
Tourneys:8 827
Matches:1 016 747
Clubs:10 725
National teams:259
Stadiums:9 423
Site news
13.11.2018
current

Second Round Proper of the
FA Cup 2018/19
added

Fixtures
Russia 2018/19, Second division

Day 18

05.04

Luki-Energiya - Dnepr

05.04

FK Chertanovo-2 - Lokomotiv-Kazanka

06.04

Znamya Truda - Leningradets

06.04

FK Kolomna - Pskov-747

06.04

FK Dolgoprudny - Veles

06.04

FK Murom - Torpedo

All fixtures

In the football world

Tomorrow, November 14

SwitzerlandQatar

19:00

 

Spartak-2Sibir

14:00

FK TambovFK Armavir

14:30

FK ChertanovoFK Nizhniy Novgorod

15:00

Zenit-2Tom

17:00

MordoviaSKA-Khabarovsk

18:00

FK Krasnodar-2FK Tyumen

18:00

FK SochiRotor-Volgograd

18:00

ShinnikFakel

18:30

BaltikaLuch

19:00

AvangardFK Khimki

19:00

 

Vasco da GamaAtlético Paranaense

19:30

ParanáAtlético Mineiro

21:00

BahiaCeará

21:00

CruzeiroCorinthians

21:45

SportVitória

21:45

PalmeirasFluminense

21:45

Local time

Yesterday, November 12

MyanmarCambodia

4:1

MalaysiaLaos

3:1

 

Hampton & Richmond BoroughOldham Athletic

1:2

 

TigreArgentinos Juniors

2:1

HuracánGodoy Cruz

2:1

Newell's Old BoysDefensa y Justicia

0:0

Vélez SársfieldSan Lorenzo de Almagro

0:0

PatronatoSan Martín de Tucumán

3:3

 

SantosChapecoense

0:1

International tournaments

Current

22.03.2017 Ц 23.03.2019

African Cup of Nations 2019,
Qualifying tournament

08.11.2018 Ц 15.12.2018

AFF Cup 2018,
Final tournament

06.09.2018 Ц 26.03.2019

CONCACAF Nations League 2019/20,
Qualifying tournament

26.06.2018 Ц 01.06.2019

UEFA Champions League 2018/19

26.06.2018 Ц 29.05.2019

Europa League 2018/19

22.01.2018 Ц 24.11.2018

Copa Libertadores 2018

13.02.2018 Ц 12.12.2018

Copa Sudamericana 2018

09.02.2018 Ц 02.12.2018

CAF Confederation Cup 2018

Just finished

16.01.2018 Ц 10.11.2018

AFC Champions League 2018

10.02.2018 Ц 09.11.2018

CAF Champion's League 2018

© WildSoft 2007-2018 info@wildstat.ru