Tom

Tomsk

See also:  Tom (Tomsk), USSR

Founded: 1957

Stadium: Trud Stadium

Other names:

 1957  Burevestnik
 1958  Tomich
 1959 – 1960  Sibelektromotor
 1961 – 1963  Tomich
 1964 – 1967  Torpedo
 1968 – 1973  Tomles
 1974 – 1978  Torpedo
 1979 – 1987  Manometr
 1988 –   Tom

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats Russian Cup - overall stats
Russian Cup 2020/21 - 1/64 finals
Russian Cup 2019/20 - 1/8 finals
Russian Cup 2018/19 - 1/32 finals
Russian Cup 2017/18 - 1/8 finals
Russian Cup 2016/17 - 1/16 finals
Russian Cup 2015/16 - 1/32 finals
Russian Cup 2014/15 - 1/32 finals
Russian Cup 2013/14 - Quarterfinal
Russian Cup 2012/13 - 1/16 finals
Russian Cup 2011/12 - 1/8 finals
Russian Cup 2010/11 - 1/16 finals
Russian Cup 2009/10 - 1/16 finals
Russian Cup 2008/09 - Quarterfinal
Russian Cup 2007/08 - Semifinal
Russian Cup 2006/07 - 1/8 finals
Russian Cup 2005/06 - 1/16 finals
Russian Cup 2004/05 - 1/16 finals
Russian Cup 2003/04 - 1/8 finals
Russian Cup 2002/03 - 1/8 finals
Russian Cup 2001/02 - 1/16 finals
Russian Cup 2000/01 - 1/16 finals
Russian Cup 1999/00 - 1/16 finals
Russian Cup 1998/99 - 1/8 finals
Russian Cup 1997/98 - 1/8 finals
Russian Cup 1996/97 - 1/16 finals
Russian Cup 1995/96 - 1/128 finals
Russian Cup 1994/95 - 1/256 finals
Russian Cup 1993/94 - 1/128 finals
Russian Cup 1992/93 - 1/512 finals

Overall stats FNL Cup - overall stats
FNL Cup 2016 - place 4
FNL Cup 2015 - place 2
FNL Cup 2013 - place 2

Overall stats Russia, Premiere league - overall stats

Overall stats Russia, First division - overall stats

Overall stats Russia, Second division - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

  -  Russia 2020/21 FNL First division
  -  Russia 2019/20 FNL First division - place 9
  -  Russia 2018/19 FNL First division - place 3
  -  Russia 2017/18 FNL First division - place 15
Russia 2016/17 Premiere League - place 16 ↓ 
  -  Russia 2015/16 FNL First division - place 3 ↑ 
  -  Russia 2014/15 FNL First division - place 4
Russia 2013/14 Premiere League - place 13 ↓ 
  -  Russia 2012/13 FNL First division - place 2 ↑ 
Russia 2011/12, Premiere League Second stage, group B - place 15 ↓ 
Russia 2010 Premiere League - place 8
Russia 2009 Premiere League - place 9
Russia 2008 Premiere League - place 13
Russia 2007 Premiere League - place 11
Russia 2006 Premiere League - place 8
Russia 2005 Premiere League - place 10
  -  Russia 2004 First division - place 2 ↑ 
  -  Russia 2003 First division - place 3
  -  Russia 2002 First division - place 3
  -  Russia 2001 First division - place 7
  -  Russia 2000 First division - place 10
  -  Russia 1999 First division - place 12
  -  Russia 1998 First division - place 14
  -    -  Russia 1997, Second league East - place 1 ↑ 
  -    -  Russia 1996, Second league East - place 2
  -    -  Russia 1995, Second league East - place 8
  -    -  Russia 1994, Second league Siberia - place 2
  -  Russia 1993, first league East - place 12 ↓ 
  -  Russia 1992, first league East - place 7

Football calendar
Now in database:

Years:150
Tourneys:9 234
Matches:1 049 963
Clubs:10 957
National teams:259
Stadiums:9 696
Site news
19.04.2021
current

World Cup 2022,
Qualifying tournament, Africa
added

16.04.2021
archive / current

Leagues Cup 2019-2021 added

15.04.2021
current

Brazilian Série A 2021 added

13.04.2021
current

Iceland Úrvalsdeild 2021 added

In the football world

Tomorrow, April 21

 

Akhmat (Grozny)Krylia Sovetov (Samara)

16:00

Lokomotiv (Moscow)CSKA (Moscow)

19:00

 

FK TuapseFK Krasnodar-3

13:00

FK ForteSKA

15:00

InterKuban-Holding

16:00

Mashuk-KMVLegion-Dynamo

16:00

FK MakhachkalaBiolog-Novokubansk

16:00

DynamoChernomorets

18:00

 

FK ChitaZenit Irkutsk

*

 

Ural-2Krylia Sovetov-2

12:00

Lada-TolyattiNosta

16:00

LadaFK Orenburg-2

16:00

Zvezda PermKAMAZ

18:30

FK TyumenZenit-Izhevsk

19:00

 

Ahrobiznes (Volochysk)Dynamo (Kiev)

16:00

PFK Oleksandriya (Oleksandriya)Zorya (Lugansk)

18:30

 

FK LvivFK Mynai

14:00

 

Shakhtsyor (Salihorsk)Isloch (Minsk District)

18:45

BATE (Barysaw)Tarpeda-BelAZ (Zhodzina)

20:45

 

SturmWolfsberg

18:30*

TirolRed Bull

18:30*

LASKRapid

20:30*

 

Tottenham HotspurSouthampton

18:00

Aston VillaManchester City

20:15*

 

MillwallAFC Bournemouth

18:00

Rotherham UnitedMiddlesbrough

18:00

Wycombe WanderersBristol City

19:00

Stoke CityCoventry City

19:00

Birmingham CityNottingham Forest

19:45

Huddersfield TownBarnsley

19:45

Luton TownReading

19:45

 

BeroeTsarsko Selo

16:00

CSKAPFC Montana

18:15

LokomotivLevski

20:30

 

MTKKisvárda

15:15

DiósgyőrPuskás

17:30

Mezőkövesd-ZsóryMOL Fehérvár

20:00

PaksHonvéd

20:15

 

HerthaFreiburg

18:30*

HoffenheimBorussia M

20:30*

StuttgartWolfsburg

20:30*

Borussia DUnion

20:30*

WerderMainz 05

20:30*

 

LevanteSevilla

19:00*

Atlético OsasunaValencia

19:00*

Real BetisAthletic

20:00*

AlavésVillarreal

21:00*

ElcheReal Valladolid

21:00*

CádizReal Madrid

22:00*

 

MilanSassuolo

18:30*

GenoaBenevento

20:45*

UdineseCagliari

20:45*

SpeziaInter

20:45*

JuventusParma

20:45*

CrotoneSampdoria

20:45*

BolognaTorino

20:45*

 

Hegelmann LitauenŽalgiris K

18:00

BangaNevėžis

20:00

 

JagielloniaStal

18:00

ZagłębieWisła K

18:00

CracoviaWisła P

20:30

PiastLegia

20:30

 

Santa ClaraMoreirense

14:30*

MarítimoRio Ave

17:00*

BragaBoavista

19:00*

SportingBelenenses

21:15*

 

TaborMura

15:00

OlimpijaKoper

16:45

GoricaNK Bravo

20:00

 

LokomotivaVaraždin

16:00

Istra 1961Rijeka

18:05

OsijekDinamo

20:30

 

JezeroTitograd

15:00

 

SlováckoZbrojovka

15:00*

PříbramBohemians 1905

15:00*

TepliceViktoria

15:00*

OpavaSlovan

15:00*

PardubiceSparta

17:00*

SlaviaFastav

19:30*

 

HibernianLivingston

18:00

St. JohnstoneRangers

19:00

AberdeenCeltic

19:45

 

Hamilton AcademicalMotherwell

18:00

KilmarnockDundee United

19:45

Ross CountySt. Mirren

19:45

 

KuressaareVaprus

17:30

PaideNõmme Kalju

19:30

LevadiaTrans

20:00

 

QingdaoCangzhou Mighty Lions

19:00

Henan Songshan LongmenShenzhen

21:00

Local time

Yesterday, April 19

 

FK KalushDinaz

*

KarpatyVolyn-2

2:0

RubikonKarpaty

0:3

Nyva VFK Uzhhorod

4:1

PodillyaBukovyna

3:1

 

CherkashchynaPeremoha

*

MetalurhYarud

2:1

Real PharmaPeremoha

2:0

MetalMFK Mykolaiv-2

6:0

DniproFK Nikopol

2:1

 

UrartuPyunik

0:1

 

ZhetysuOrdabasy

0:4*

AqtöbeShakhtyor

0:3*

TuranCaspiy

2:2*

QayratTobil

2:2*

 

Leeds UnitedLiverpool

1:1*

 

ValmieraSpartaks

2:0

 

GöteborgAIK

2:0

VarbergsElfsborg

1:3

 

BanfieldPlatense

0:1

International tournaments

Current

24.03.2021 – 29.03.2022

World Cup 2022,
Qualifying tournament, Europe

04.09.2019 – 16.11.2021

World Cup 2022,
Qualifying tournament, Africa

24.03.2021 – 08.06.2021

World Cup 2022,
Qualifying tournament, CONCACAF

06.06.2019 – 29.03.2022

Asian Cup 2023,
Qualifying tournament

08.08.2020 – 29.05.2021

UEFA Champions League 2020/21

18.08.2020 – 26.05.2021

Europa League 2020/21

16.03.2021 – 06.11.2021

Copa Sudamericana 2021

27.11.2020 – 17.07.2021

CAF Champion's League 2020/21

27.11.2020 – 10.07.2021

CAF Confederation Cup 2020/21

06.04.2021 – 28.10.2021

CONCACAF Champions League 2021,
Final tournament

© WildSoft 2007-2021 info@wildstat.ru