Ukraine

FIFA rank: 27
UEFA league rank: 8

National stadium: Olimpiysky NSC

Last results

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats World Cup - overall stats
World Cup 2018. Qualifying tournament, Europe - Group I - place 3
World Cup 2014. Qualifying tournament, Europe - Playoff
World Cup 2010. Qualifying tournament, Europe - Playoff
World Cup 2006. Final tournament - Quarterfinal
World Cup 2006. Qualifying tournament, Europe - Group 2 - place 1
World Cup 2002. Qualifying tournament, Europe - Playoff
World Cup 1998. Qualifying tournament, Europe - Playoff

Overall stats European championship - overall stats
European Football Championship 2016. Final tournament - Group C - place 4
European Football Championship 2016. Qualifying tournament - Play-off
European Football Championship 2012. Final tournament - Group D - place 3
European Football Championship 2008. Qualifying tournament - Group B - place 4
European Football Championship 2004. Qualifying tournament - Group 6 - place 3
European Football Championship 2000. Qualifying tournament - Playoff
European Football Championship 1996. Qualifying tournament - Group 4 - place 4

Overall stats Cyprus International Tournament - overall stats
Cyprus International Tournament 2011 - Winner
Cyprus International Tournament 2009 - Winner
Cyprus International Tournament 2001 - place 4

Overall stats UEFA Nations League - overall stats
UEFA Nations League 2018/19. League B - Group 1 - place 1

Overall stats Friendly internationals - overall stats
2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1998 1997 1996 1994 1993 1992

Clubs:

ADOMS (Kremenchuk)
Advis-Khutrovyk (Hmelnitsky)
Ahrobiznes (Volochysk)
Ahrobiznes TSK (Romny)
Ahrotekhservis (Sumy)
Antratsyt (Kirovske)
Arsenal (Kharkiv)
Arsenal-2 (Kyiv)
Arsenal-Kiev (Kiev)
Arsenal-Kyivshchyna (Bila Tserkva)
Artaniya (Ochakiv)
Avanhard (Kramatorsk)
Avanhard (Merefa)
Avanhard (Zhovti Vody)
Baktyanets (Badalove)
Balkany (Zorya)
Barsa (Sumy)
Bastion (Illichivsk)
Batkivshchyna (Pervomayske)
Berehvideyk (Berehove)
Berkut (Bedevlya)
Beskyd (Nadvirna)
Blaho (Blahoyeve)
Borisfen (Borispil)
Borisfen-2 (Borispil)
Bukovyna (Chernivtsy)
Burevisnyk-Elbrus (Kirovohrad)
Chaika (Okhotnykove)
Chaika (Petropavlivska Borshchahivka)
Chaika (Sevastopol)
Cherkashchyna-Akademiya (Bilozirya)
Cherkasky-Dnipro-2-Akademiya (Cherkasy)
Chornohora-Nika (Ivano-Frankivsk)
Chornomorets (Odesa)
Chornomorets-2 (Odesa)
CSKA (Kiev)
CSKA-2 (Kiev)
Demnya (Demnya)
Desna (Chernigiv)
Desna-2 (Chernigov)
Dinamo (Khmelnytskyi)
Dnipro (Cherkasy)
Dnipro (Dnipropetrovsk)
Dnipro-1 (Dnipropetrovsk)
Dnipro-2 (Dnipropetrovsk)
Dnipro-3 (Dnipropetrovsk)
Dnipro-75 (Dnipropetrovsk)
Dnister (Zalishchiky)
Druzhba (Mahdalynivka)
Druzhba-Nova (Varva)
Dynamo (Kiev)
Dynamo (Luhansk)
Dynamo (Lviv)
Dynamo (Odessa)
Dynamo (Saky)
Dynamo (Slavyansk)
Dynamo (Vysokopillya)
Dynamo-2 (Kiev)
Dynamo-3 (Kiev)
Dyzelyst (Tokmak)
EKO-Servis (Rivne)
Electron (Romny)
Elektrometalurh-NZF (Nikopol)
Enerhetyk (Burshtyn)
Enerhiya (Mykolaiv)
Enerhiya (Nova Kahovka)
Enerhiya (Yuzhnoukrainsk)
FC Karlivka (Karlivka)
Feniks-Illichovets (Kalinino)
FK Bakhmach (Bakhmach)
FK Berdiansk (Berdiansk)
FK Berezhany (Berezhany)
FK Bucha (Bucha)
FK Cherkasy-2 (Cherkasy)
FK Chernyakhiv (Chernyakhiv)
FK Chortkiv (Chortkiv)
FK Kalush (Kalush)
FK Kharkiv (Kharkiv)
FK Kharkiv-2 (Kharkiv)
FK Kolomyia (Kolomyia)
FK Korosten (Korosten)
FK Krasyliv (Krasyliv)
FK Lozova (Lozova)
FK Lubny (Lubny)
FK Lviv (Lviv)
FK Lviv (Lviv)
FK Lviv-2 (Lviv)
FK Mariupol (Mariupol)
FK Mykolaiv (Mykolaiv)
FK Mynai (Mynai)
FK Myrhorod (Myrhorod)
FK Nikopol (Nikopol)
FK Odesa (Odesa)
FK Oleksandriya (Oleksandriya)
FK Perechyn (Perechyn)
FK Poltava (Poltava)
FK Sambir (Sambor)
FK Sevastopol (Sevastopol)
FK Sevastopol-2 (Sevastopol)
FK Sharhorod (Sharhorod)
FK Slavutych (Slavutych)
FK Sokal (Sokal)
FK Sumy (Sumy)
FK Ternopil (Ternopil)
FK Zhydachiv (Zhydachiv)
Frunzrenets-Liha-99 (Sumy)
Goverla (Uzhgorod)
Halychyna (Drohobych)
Halychyna (Lviv)
Haray (Zhovkva)
Hazovyk-KhGV (Kharkiv)
Hazovyk-Khurtovyna (Komarno)
Hirnyk (Khartsyzk)
Hirnyk (Kryvyi Rih)
Hirnyk (Pavlohrad)
Hirnyk (Rovenky)
Hirnyk (Sosnivka)
Hirnyk-Illichovets (Komsomolske)
Hirnyk-Sport (Komsomolsk)
Hvardiyets (Hvardiyske)
IgroServis (Simferopol)
Ikva (Mlyniv)
Illichovets-2 (Mariupol)
Impuls (Kamyanets-Podilskyi)
Ingulets (Petrove)
Ingulets-2 (Petrove)
Intehral (Vinnytsia)
Inter (Boyarka)
Inturist (Yalta)
Irpin (Horenychy)
Karpaty (Chernivtsi)
Karpaty (Lviv)
Karpaty (Mukachevo)
Karpaty (Yaremche)
Karpaty-2 (Lviv)
Keramik (Baranivka)
Kharchovyk (Bilozerka)
Kharchovyk (Popivka)
Khatobudivnyk (Chernihiv)
Khimik (Cherkasy)
Khimik (Krasnoperekopsk)
Khimik (Severodonetsk)
Khimik (Vinnytsia)
Khimmash (Korosten)
Khurtovyk (Tysmenytsia)
Knjazha-2 (Shchaslyve)
Knyazha (Shchaslyve)
Kobra (Kharkiv)
Kolos (Amvrosiivka Region)
Kolos (Karapyshi)
Kolos (Kovalivka)
Komunalnyk (Lugansk)

Kovel-Volyn (Kovel)
Kremin (Kremenchuk)
Krok (Zhytomyr)
Krymteplytsya (Molodizhne)
Krystal (Dubno)
Krystal (Kherson)
Krystal (Oleksandriya)
Krystal (Parkhomivka)
Kryvbas (Kryvyi Rih)
Kryvbas-2 (Kryvyi Rih)
Lada (Chernivtsi)
LNZ-Lebedyn (Lebedyn)
Lokomotyv (Dvorichna)
Lokomotyv (Konotop)
Lokomotyv (Rivne)
Lokomotyv (Znamianka)
Mashynobudivnyk (Druzhkivka)
Medik (Morshin)
Metalist (Irshava)
Metalist (Kharkiv)
Metalist 1925 (Kharkiv)
Metalurh (Kryvyi Rih)
Metalurh (Novomoskovsk)
Metalurh (Zaporizhzhya)
Metalurh D (Donetsk)
Metalurh-2 (Donetsk)
Metalurh-2 (Zaporizhzhya)
MFK Mykolaiv (Mykolaiv)
MFK Mykolaiv-2 (Mykolaiv)
MFK Zhytomyr (Zhytomyr)
Molniya (Severodonetsk)
More (Feodosiya)
Myr (Hornostayivka)
Nafkom (Brovary)
Naftokhymyk (Kremenchuk)
Naftovyk (Dolyna)
Naftovyk (Kremenchuk)
Naftovyk-Ukrnafta (Okhtyrka)
Nove Zhyttya (Andriivka)
NPGU-Makiivvuhillya (Makeevka)
Nyva (Bershad)
Nyva (Nechayane)
Nyva (Terebovlya)
Nyva (Vinnytsya)
Nyva T (Ternopol)
Nyva V (Vinnytsya)
Nyva-Kosmos (Myronivka)
Nyva-Viktor (Novomykolaivka)
Obolon (Kiev)
Obolon-2 (Kiev)
Obolon-Brovar (Kyiv)
ODEK (Orzhiv)
Olkom (Melitopol)
Olympik (Donetsk)
Olympik (Kharkiv)
Olympik (Kirovohrad)
Orbita (Zaporizhzhya)
Oskil (Kupyansk)
Palmira (Odesa)
Papirnyk (Malyn)
Papirnyk (Poninka)
Pervomayets (Pervomaisk)
Pidhirya (Storozhynets)
Pidshypnyk (Lutsk)
Podillya (Khmelnytskyi)
Podillya (Kyrnasivka)
Polihraftekhnika-Krystal (Oleksandriya)
Polissya (Zhytomyr)
Portovik (Kerch)
Portovyk (Illichovsk)
Prikarpattya-2 (Ivano-Frankivsk)
Prometey (Dniprodzerzhynsk)
Prykarpattya (Ivano-Frankivsk)
Prykarpattya (Ivano-Frankivsk)
Ratusha (Kamianets-Podilskyi)
Rava (Rava Ruska)
Real (Odesa)
Real Pharma (Odesa)
Rekord+ (Yalta)
Ros (Bila Tserkva)
Rotor (Cherkasy)
Rukh (Vynnyky)
Rus (Khust)
Rybak-Dorozhnik (Odesa)
SDYuShOR-Metalurh (Zaporizhia)
Shahtar (Donetsk)
Shahtar (Horlivka)
Shahtar (Lugansk)
Shahtar (Stahanov)
Shahtar (Sverdlovsk)
Shakhtar (Konotop)
Shakhtar (Shakhtarsk)
Shakhtar-2 (Donetsk)
Shakhtar-3 (Donetsk)
SK Kakhovka (Kakhovka)
SKA Odesa (Odesa)
SKA-Lotto (Odesa)
SKA-Orbita (Lviv)
SKAD-Yalpuh (Bolhrad)
Skala (Stryi)
Skala (Stryi)
Skify (Lviv)
Slovkhlib (Slovyansk)
Sokil (Lviv)
Sokil (Zolochiv)
Sokil-Orion (Velyki Hai)
Spartak (Ivano-Frankivsk)
Spartak (Okhtyrka)
Spartak (Sumy)
Sportinvest (Kryvyi Rih)
Stal (Alchevsk)
Stal (Dniprodzerzhinsk)
Stal-2 (Alchevsk)
Sudnobudivnyk (Mykolaiv)
Surozh (Sudak)
Tavriya (Novotroitske)
Tavriya (Simferopil)
Techno-Center (Rohatyn)
Temp (Shepetovka)
Temp-2 (Shepetivka)
Temp-ADVIS (Khmelnytsky)
Tiras-2500 (Bilhorod-Dnistrovskyi)
Torpedo (Zaporizhzhya)
Transimpeks-Ros-2 (Terezyne)
Tytan (Armyansk)
Tytan (Donetsk)
UkrAhroKom (Holovkivka)
Vahonobudivnyk (Kremenchuk)
Velta (Poltava)
Veres (Rivne)
Viktor (Zaporizhia)
Viktoriya (Mykolaivka)
Vodnyk (Mykolaiv)
Volyn (Lutsk)
Vorskla (Poltava)
Vorskla-2 (Poltava)
Vuhlyk (Bilozerske)
Vuhlyk (Dymytrov)
Yalynka (Velyky Bychkiv)
Yavir (Smila)
Yavir-Volynlis (Tsuman)
Yednist (Plysky)
Yednist-2 (Plysky)
Yugostal (Yenakiieve)
Zakarpattya-2 (Uzhgorod)
Zhemchuzhina (Odessa)
Zhemchuzhyna (Yalta)
Zhytychi (Zhytomyr)
Zirka (Kirovohrad)
Zirka-2 (Kirovohrad)
Zorya (Khorostkiv)
Zorya (Lugansk)

Football calendar
Now in database:

Years:147
Tourneys:8 827
Matches:1 016 799
Clubs:10 725
National teams:259
Stadiums:9 426
<2018>
<December>
MoTuWeThFrSaSu
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
Site news
04.12.2018
current

Third Round Proper of the
FA Cup 2018/19
added

Fixtures
Belgium 2018/19, First Division A

Day 19

14.12

Charleroi - Gent

20:30

15.12

Kortrijk - Brugge

18:00

15.12

Eupen - Mouscron-Péruwelz

20:00

15.12

Lokeren - Sint-Truiden

20:00

15.12

Antwerp - Waasland-Beveren

20:30

16.12

Cercle - Anderlecht

14:30

16.12

Genk - Oostende

18:00

16.12

Standard - Zulte Waregem

20:00

Local time

All fixtures

In the football world

Tomorrow, December 11

MalaysiaVietnam

20:45

BruggeAtlético

21:00

MonacoBorussia

21:00

BarcelonaTottenham Hotspur

21:00

InterPSV

21:00

LiverpoolNapoli

20:00

Crvena ZvezdaParis Saint-Germain

21:00

Schalke 04Lokomotiv

18:55

GalatasarayPorto

20:55

 

SunderlandWalsall

19:45*

Bradford CityPeterborough United

19:45*

Newport CountyWrexham

19:45*

 

AberdeenLivingston

19:45

Local time

Yesterday, December 9

River PlateBoca Juniors

3:1 aet

 

DynamoUral

4:0

FK KrasnodarFK Ufa

1:1

ZenitRubin

1:2

 

OlympikDesna

1:1

FK OleksandriyaFK Lviv

1:2

 

SabahKeşlə

1:2

ZiraQarabağ

0:6

SəbailQəbələ

0:0

NeftçiSumqayıt

0:0

 

MattersburgAustria

2:1

HartbergWacker

2:2

RapidSturm

0:0

 

Newcastle UnitedWolverhampton Wanderers

1:2

 

CercleAntwerp

0:3

AnderlechtCharleroi

1:1

GentEupen

2:0

 

SeptemvriDunav

2:1

VereyaCSKA

0:1

LudogoretsSlavia

2:0

 

Mainz 05Hannover

1:1

Borussia MStuttgart

3:0

 

UtrechtHeracles Almelo

3:1

VVV-VenloGroningen

0:0

EmmenFeyenoord

1:4

NACVitesse

2:1

 

EibarLevante

4:4

HuescaReal Madrid

0:1

Real SociedadReal Valladolid

1:2

Real BetisRayo Vallecano

2:0

 

SassuoloFiorentina

3:3

EmpoliBologna

2:1

ParmaChievo

1:1

UdineseAtalanta

1:3

GenoaSPAL

1:1

MilanTorino

0:0

 

GórnikMiedź

1:3

LechiaLegia

0:0

 

NacionalBoavista

0:0

MoreirenseSanta Clara

0:1

Vitória GuimaraesRio Ave

3:2

SportingAves

4:1

 

DinamoVoždovac

1:2

RadničkiSpartak Zlatibor Voda

3:0

FK MačvaRadnik

1:2

ZemunMladost

0:3

ProleterČukarički

0:0

BačkaVojvodina

0:0

RadPartizan

0:3

 

MuraTriglav

0:0

AluminijCelje

4:1

 

StrasbourgCaen

2:2

LilleReims

1:1

Saint-ÉtienneMarseille

21:00*

 

InterDinamo

0:2

GoricaOsijek

1:2

 

IskraBudućnost

0:0

 

SpartaTeplice

0:1

 

DundeeRangers

1:1

 

Boca JuniorsAtlético Tucumán

19:20*

Argentinos JuniorsAldosivi

1:2

Gimnasia y EsgrimaHuracán

2:2

Racing ClubSan Martín San Juan

1:0

Rosario CentralRiver Plate

21:30*

 

Newcastle United JetsBrisbane Roar

2:0

Local time

International tournaments

Soon

12.12.2018 – 22.12.2018

FIFA Club World Cup 2018

Current

22.03.2017 – 23.03.2019

African Cup of Nations 2019,
Qualifying tournament

08.11.2018 – 15.12.2018

AFF Cup 2018,
Final tournament

06.09.2018 – 26.03.2019

CONCACAF Nations League 2019/20,
Qualifying tournament

26.06.2018 – 01.06.2019

UEFA Champions League 2018/19

26.06.2018 – 29.05.2019

Europa League 2018/19

13.02.2018 – 12.12.2018

Copa Sudamericana 2018

Just finished

22.01.2018 – 09.12.2018

Copa Libertadores 2018

© WildSoft 2007-2018 info@wildstat.ru