Fakel

Voronezh

See also:  Fakel (Voronezh), USSR

Founded: 1947

Stadium: Central Profsoyuz Stadion

Other names:

 0  
 1947 – 1952  Stalin Rayon Team
 1954 – 1958  Voronezh team
 1959 – 1976  Trud
 1977 – 1992  Fakel
 1992  Fakel-Profus
 1992 – 2002  Fakel
 2002  FK Voronezh
 2002 – 2003  Fakel-Voronezh
 2004 – 2008  Fakel
 2008 – 2009  Fakel-Voronezh
 2009 –   Fakel

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats Russian Cup - overall stats
Russian Cup 2019/20 - 1/32 finals
Russian Cup 2018/19 - 1/32 finals
Russian Cup 2017/18 - 1/16 finals
Russian Cup 2016/17 - 1/16 finals
Russian Cup 2015/16 - 1/32 finals
Russian Cup 2014/15 - 1/16 finals
Russian Cup 2013/14 - 1/128 finals
Russian Cup 2012/13 - 1/64 finals
Russian Cup 2011/12 - Quarterfinal
Russian Cup 2010/11 - 1/256 finals
Russian Cup 2009/10 - 1/128 finals
Russian Cup 2006/07 - 1/16 finals
Russian Cup 2005/06 - 1/32 finals
Russian Cup 2004/05 - 1/256 finals
Russian Cup 2003/04 - 1/32 finals
Russian Cup 2002/03 - 1/32 finals
Russian Cup 2001/02 - 1/16 finals
Russian Cup 2000/01 - 1/16 finals
Russian Cup 1999/00 - 1/8 finals
Russian Cup 1998/99 - 1/128 finals
Russian Cup 1997/98 - 1/32 finals
Russian Cup 1996/97 - 1/16 finals
Russian Cup 1995/96 - 1/32 finals
Russian Cup 1994/95 - 1/128 finals
Russian Cup 1993/94 - 1/16 finals
Russian Cup 1992/93 - 1/8 finals

Overall stats FNL Cup - overall stats
FNL Cup 2018 - place 11
FNL Cup 2017 - Winner
FNL Cup 2016 - place 5

Overall stats PFL Cup - overall stats
PFL Cup 2004 - place 4

Overall stats Russia, Premiere league - overall stats

Overall stats Russia, First division - overall stats

Overall stats Russia, Second division - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

  -  Russia 2019/20 FNL First division
  -  Russia 2018/19 FNL First division - place 17
  -  Russia 2017/18 FNL First division - place 20
  -  Russia 2016/17 FNL First division - place 10
  -  Russia 2015/16 FNL First division - place 6
  -    -  Russia 2014/15, Second division Centre - place 1 ↑ 
  -    -  Russia 2013/14, Second division Centre - place 3
  -    -  Russia 2012/13, Second division Centre - place 2
  -  Russia 2011/12, FNL First division Tournament for places 9-19 - place 19 ↓ 
  -    -  Russia 2010, Second division Centre - place 4 ↑ 
  -    -  Russia 2009, Second division Centre - place 15
  -  Russia 2006 First division - place 19 ↓ 
  -  Russia 2005 First division - place 17
  -    -  Russia 2004, Second division Centre - place 1 ↑ 
  -  Russia 2003 First division - place 18 ↓ 
  -  Russia 2002 First division - place 13
Russia 2001 Top Division - place 15 ↓ 
Russia 2000 Top Division - place 13
  -  Russia 1999 First division - place 2 ↑ 
  -  Russia 1998 First division - place 10
Russia 1997 Top league - place 16 ↓ 
  -  Russia 1996 First league - place 3 ↑ 
  -  Russia 1995 First league - place 13
  -    -  Russia 1994, Second league West - place 1 ↑ 
  -  Russia 1993, first league West - place 9 ↓ 
Russia 1992, top league Tournament for places 9-20 - place 17 ↓ 

Football calendar
Now in database:

Years:148
Tourneys:9 008
Matches:1 031 211
Clubs:10 821
National teams:259
Stadiums:9 544
Site news
19.08.2019
current

Quarterfinal of the
Scottish League Cup 2019/20
added

16.08.2019
current

Preliminary Round of the
FA Cup 2019/20
added

16.08.2019
current

Australia, A-League 2019/20 added

16.08.2019
current

Final of the
Canadian Championship 2019
added

14.08.2019
current

Second round of the
Football League Cup 2019/20
added

14.08.2019
current

Semifinal & Final of the
AFC Champions League 2019
added

Fixtures
Europa League 2019/20

Play-off round, Day 1

22.08

Malmö - Bnei Yehuda

19:00

22.08

Ararat-Armenia - F91

19:00

22.08

Feyenoord - Hapoel Be`er Sheva

19:30

22.08

Braga - Spartak Moscow

19:45

22.08

Linfield - Qarabağ

19:45

22.08

Celtic - AIK

19:45

22.08

København - Riga FC

19:45

22.08

Sūduva - Ferencváros

20:00

22.08

Astana - BATE

20:00

22.08

Legia Warszawa - Rangers

20:00

22.08

Ludogorets - Maribor

20:30

22.08

Gent - Rijeka

20:30

22.08

PSV - Apollon

20:30

22.08

AZ - Antwerp

20:30

22.08

Strasbourg - Eintracht Frankfurt

20:30

22.08

Torino - Wolverhampton Wanderers

21:00

22.08

AÉK - Trabzonspor

21:00

22.08

Español - Zorya Lugansk

21:00

22.08

Partizan - Molde

21:00

22.08

Slovan - PAÓK

21:00

22.08

Steaua - Vitória Guimarães

21:30

Local time

All fixtures

In the football world

Tomorrow, August 21

Young BoysCrvena Zvezda

21:00

Dinamo ZagrebRosenborg

21:00

OlympiakósFK Krasnodar

22:00

LDUBoca Juniors

17:15

FlamengoInternacional

21:30

Abahani4.25

18:45

 

Alaniya (Vladikavkaz)Rotor (Volgograd)

Ararat (Moscow)FK Nizhniy Novgorod (Nizhniy Novgorod)

17:00

Veles (Moscow)Torpedo (Moscow)

18:00

Inter (Cherkessk)Chaika (Peschanokopskoye)

18:00

FK Chita (Chita)Luch (Vladivostok)

18:00

Chernomorets (Novorossiysk)FK Armavir (Armavir)

18:00

Leningradets (Leningrad Oblast)Baltika (Kaliningrad)

18:30

FK Ryazan (Ryazan)FK Chertanovo (Moscow)

18:30

KAMAZ (Naberezhnye Chelny)Neftekhimik (Nizhnekamsk)

18:30

Salyut-Belgorod (Belgorod)Fakel (Voronezh)

18:30

Shinnik (Yaroslavl)Tekstilshchik (Ivanovo)

18:30

Akron (Tolyatti)Mordovia (Saransk)

19:00

FK Khimki (Khimki)Avangard (Kursk)

19:00

 

Cardiff CityHuddersfield Town

19:45

Charlton AthleticNottingham Forest

19:45

FulhamMillwall

19:45

Leeds UnitedBrentford

19:45

Preston North EndStoke City

19:45

Queens Park RangersSwansea City

19:45

West Bromwich AlbionReading

20:00

 

Atlético ParanaenseSão Paulo

19:15

 

New York CityColumbus Crew

19:00

Los AngelesSan Jose Earthquakes

19:30

DC UnitedNew York Red Bulls

20:00

Local time

Yesterday, August 19

 

SpartakCSKA

2:1

 

NeftçiSabah

1:1

 

PyunikArarat

1:4

 

FK SlutskShakhtsyor

0:5

 

Wolverhampton WanderersManchester United

1:1

 

Zulte WaregemCharleroi

3:1

 

LokomotivDunav

3:1

 

KRVíkingur R

1:0

BreiðablikValur

3:3

 

Sarpsborg 08Bodø/Glimt

1:1

 

KoronaPogoń

0:1

 

TondelaPortimonense

1:2

 

DjurgårdensAFC Eskilstuna

3:0

ElfsborgÖstersunds

4:1

HelsingborgsGöteborg

1:2

 

Atlético TucumánGodoy Cruz

1:0

ColónGimnasia y Esgrima

2:1

EstudiantesIndependiente

3:0

International tournaments

Current

21.03.2019 – 31.03.2020

European Football Championship 2020,
Qualifying tournament

06.06.2019 – 29.03.2022

Asian Cup 2023,
Qualifying tournament

20.04.2019 – 20.10.2019

African Nations Championship 2020,
Qualifying tournament

25.06.2019 – 30.05.2020

UEFA Champions League 2019/20

27.06.2019 – 27.05.2020

Europa League 2019/20

22.01.2019 – 23.11.2019

Copa Libertadores 2019

05.02.2019 – 09.11.2019

Copa Sudamericana 2019

05.02.2019 – 24.11.2019

AFC Champions League 2019

05.02.2019 – 02.11.2019

AFC Cup 2019

Just finished

30.07.2019 – 14.08.2019

WAFF Championship 2019

© WildSoft 2007-2019 info@wildstat.ru