Saturn

Ramenskoye

See also:  Saturn (Ramenskoe), USSR

Founded: 1946

Stadium: Saturn Stadium

Other names:

 1946 – 1950  Snaiper
 1951 – 1957  Krylia Sovetov
 1958 – 1959  Trud
 1960 – 2002  Saturn
 2002 – 2004  Saturn-REN TV
 2004 – 2011  Saturn Moscow Region
 2014 –   Saturn Ramenskoye

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats UEFA Intertoto Cup - overall stats
Intertoto Cup 2008 - Center-East, round 3

Overall stats Russian Cup - overall stats
Russian Cup 2017/18 - 1/64 finals
Russian Cup 2016/17 - 1/256 finals
Russian Cup 2014/15 - 1/256 finals
Russian Cup 2010/11 - Quarterfinal
Russian Cup 2009/10 - 1/16 finals
Russian Cup 2008/09 - 1/16 finals
Russian Cup 2007/08 - Quarterfinal
Russian Cup 2006/07 - 1/8 finals
Russian Cup 2005/06 - Semifinal
Russian Cup 2004/05 - Quarterfinal
Russian Cup 2003/04 - 1/8 finals
Russian Cup 2002/03 - Quarterfinal
Russian Cup 2001/02 - Semifinal
Russian Cup 2000/01 - 1/16 finals
Russian Cup 1999/00 - Quarterfinal
Russian Cup 1998/99 - Quarterfinal
Russian Cup 1997/98 - 1/64 finals
Russian Cup 1996/97 - 1/16 finals
Russian Cup 1995/96 - 1/128 finals
Russian Cup 1994/95 - 1/16 finals
Russian Cup 1993/94 - 1/128 finals
Russian Cup 1992/93 - 1/128 finals

Overall stats Russian Premier League Cup - overall stats
Russian Premier League Cup 2003 - 1/8 finals

Overall stats Russia, Premiere league - overall stats

Overall stats Russia, First division - overall stats

Overall stats Russia, Second division - overall stats

Overall stats Russia, Third league - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

  -    -  Russia 2017/18, Second division Centre
  -    -  Russia 2016/17, Second division Centre - place 2
  -    -  Russia 2014/15, Second division West - place 7
Russia 2010 Premiere League - place 10 ↓ 
Russia 2009 Premiere League - place 7
Russia 2008 Premiere League - place 11
Russia 2007 Premiere League - place 5
Russia 2006 Premiere League - place 11
Russia 2005 Premiere League - place 11
Russia 2004 Premiere League - place 7
Russia 2003 Premiere League - place 7
Russia 2002 Premiere League - place 6
Russia 2001 Top Division - place 6
Russia 2000 Top Division - place 9
Russia 1999 Top Division - place 10
  -  Russia 1998 First division - place 1 ↑ 
  -  Russia 1997 First league - place 9
  -  Russia 1996 First league - place 11
  -    -  Russia 1995, Second league Centre - place 2 ↑ 
  -    -    -  Russia 1994, Third league Zone 3 - place 2 ↑ 
  -    -  Russia 1993, Second league Zone 4 - place 14 ↓ 
  -    -  Russia 1992, Second league Zone 3 - place 14

Football calendar
Now in database:

Years:146
Tourneys:8 665
Matches:1 001 408
Clubs:10 624
National teams:258
Stadiums:9 238
Site news
18.11.2017
current

Second Round Proper of the
FA Cup 2017/18
added

Fixtures
Europa League 2017/18

Group A, Day 6

07.12

Villarreal - Maccabi

19:00

07.12

Slavia Praha - Astana

19:00

Group B, Day 6

07.12

Young Boys - Skënderbeu

19:00

07.12

Dynamo Kiev - Partizan

20:00

Group C, Day 6

07.12

Hoffenheim - Ludogorets

19:00

07.12

İstanbul Başakşehir - Braga

20:00

Group D, Day 6

07.12

Austria - AÉK

19:00

07.12

Rijeka - Milan

19:00

Group E, Day 6

07.12

Atalanta - Lyon

19:00

07.12

Apollon - Everton

20:00

Group F, Day 6

07.12

Fastav - Lokomotiv

19:00

07.12

København - Sheriff

19:00

Group G, Day 6

07.12

Hapoel Be`er Sheva - Viktoria Plzeň

22:05

07.12

Steaua - Lugano

22:05

Group H, Day 6

07.12

Arsenal - BATE

20:05

07.12

Crvena Zvezda - Köln

21:05

Group I, Day 6

07.12

Vitória Guimarães - Konyaspor

20:05

07.12

Marseille - Red Bull

21:05

Group J, Day 6

07.12

Hertha - Östersunds

21:05

07.12

Zorya Lugansk - Athletic

22:05

Group K, Day 6

07.12

Zulte Waregem - Lazio

21:05

07.12

Vitesse - Nice

21:05

Group L, Day 6

07.12

Vardar - Rosenborg

21:05

07.12

Real Sociedad - Zenit

21:05

Local time

All fixtures

In the football world

Tomorrow, November 26

New CaledoniaEstonia

17:00

 

UralFK Krasnodar

13:30

RubinCSKA

14:00

FK RostovAnzhi

16:30

 

VeresChornomorets

14:00

FK OleksandriyaKarpaty

17:00

StalDynamo

19:30

ZoryaZirka

19:30

 

SumqayıtSəbail

16:00

ZiraQarabağ

18:00

 

BanantsGandzasar

15:00

 

KrumkachyFK Minsk

14:00

FK HomelDynamo Br

14:00

FK HaradzeyaBATE

14:00

NemanShakhtsyor

14:00

Tarpeda-BelAZSlavia

14:00

NaftanIsloch

14:00

DneprFK Slutsk

14:00

FK VitebskDynamo Mn

14:00

 

SpiculMilsami

13:00

SheriffSperanţa

13:00

Sfîntul GheorgheZarya

13:00

Dinamo-AutoDacia

13:00

PetrocubZimbru

13:00

 

WolfsbergAustria

14:00

RapidRed Bull

16:30

 

SouthamptonEverton

13:30

BurnleyArsenal

14:00

Huddersfield TownManchester City

16:00

 

Nottingham ForestCardiff City

13:00

 

GenkStandard

14:30

AnderlechtKortrijk

18:00

BruggeZulte Waregem

20:00

 

LokomotivCSKA

15:30

EtarDunav

17:45

 

Hamburger SVHoffenheim

15:30

KölnHertha

18:00

 

AjaxRoda

12:30

ExcelsiorPSV

14:30

SpartaUtrecht

14:30

VitesseDen Haag

16:45

 

DinamoKolxet`i 1913

14:00

ChikhuraLokomotivi

14:00

KobuletiSaburtalo

14:00

DinamoTorpedo

17:00

 

DeportivoAthletic

12:00

Real SociedadLas Palmas

16:15

VillarrealSevilla

18:30

ValenciaBarcelona

20:45

 

GenoaRoma

15:00

MilanTorino

15:00

UdineseNapoli

15:00

LazioFiorentina

18:00

JuventusCrotone

20:45

 

ÅlesundStrømsgodset

18:00

BrannTromsø

18:00

HaugesundKristiansund

18:00

MoldeSarpsborg 08

18:00

OddRosenborg

18:00

SandefjordLillestrøm

18:00

SogndalVålerenga

18:00

VikingStabæk

18:00

 

LechWisła P

15:30

ŚląskZagłębie

18:00

 

MarítimoEstoril-Praia

16:00

Paços de FerreiraSporting

18:00

BenficaVitória S

20:15

 

ČukaričkiCrvena Zvezda

15:00

PartizanSpartak Zlatibor Voda

17:00

 

OlimpijaKrško

16:50

AluminijRudar

18:45

 

NiceLyon

15:00

MarseilleGuingamp

17:00

MonacoParis Saint-Germain

21:00

 

RudešDinamo

15:00

CibaliaRijeka

18:00

 

TepliceViktoria Plzeň

15:00

SigmaSparta

18:00

 

KilmarnockAberdeen

12:30

 

MotherwellCeltic

15:00

 

EstudiantesAtlético Tucumán

17:00

Godoy CruzLanús

17:00

River PlateNewell's Old Boys

19:15

Rosario CentralBoca Juniors

21:30

 

CorinthiansAtlético Mineiro

17:00

CruzeiroVasco da Gama

17:00

CoritibaSão Paulo

17:00

GrêmioAtlético

17:00

Ponte PretaVitória

17:00

AvaíAtlético Paranaense

17:00

FlamengoSantos

19:00

BahiaChapecoense

19:00

 

Adelaide UnitedWestern Sydney Wanderers

18:30

Local time

Yesterday, November 24

 

AmkarDynamo

2:1

 

Zenit-2Spartak-2

1:1

 

AlashkertPyunik

1:0

 

West Ham UnitedLeicester City

1:1

 

GentMouscron-Péruwelz

3:1

 

Cherno MorePirin

0:1

 

HannoverStuttgart

1:1

 

AZTwente

2:0

 

Celta de VigoLeganés

1:0

 

CracoviaLechia

2:1

GórnikJagiellonia

3:1

 

BelenensesChaves

0:1

 

BoracVoždovac

0:0

 

Saint-ÉtienneStrasbourg

2:2

 

InterLokomotiva

1:1

 

DuklaMladá Boleslav

4:1

VysočinaZbrojovka

0:2

Bohemians 1905Slovan

0:0

 

DundeeRangers

2:1

 

BanfieldDefensa y Justicia

0:1

Chacarita JuniorsHuracán

0:2

ColónTigre

3:1

 

Melbourne CityPerth Glory

1:3

International tournaments

Current

22.03.2017 – 09.11.2018

African Cup of Nations 2019,
Qualifying tournament

12.03.2015 – 27.03.2018

Asian Cup 2019,
Qualifying tournament

27.06.2017 – 26.05.2018

UEFA Champions League 2017/18

29.06.2017 – 16.05.2018

Europa League 2017/18

23.01.2017 – 29.11.2017

Copa Libertadores 2017

28.02.2017 – 13.12.2017

Copa Sudamericana 2017

24.01.2017 – 25.11.2017

AFC Champions League 2017

10.02.2017 – 26.11.2017

CAF Confederation Cup 2017

© WildSoft 2007-2017 info@wildstat.ru