Avangard

Kursk

See also:  Avangard (Kursk), USSR

Founded: 1958

Stadium: Trudovye Rezervy Stadium

Other names:

 1958 – 1966  Trudovye Rezervy
 1966  Trud
 1967 – 1973  Trudovye Rezervy
 1973 –   Avangard

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats Russian Cup - overall stats
Russian Cup 2018/19 - 1/16 finals
Russian Cup 2017/18 - Final
Russian Cup 2016/17 - 1/128 finals
Russian Cup 2015/16 - 1/128 finals
Russian Cup 2014/15 - 1/128 finals
Russian Cup 2013/14 - 1/32 finals
Russian Cup 2012/13 - 1/64 finals
Russian Cup 2011/12 - 1/64 finals
Russian Cup 2010/11 - 1/16 finals
Russian Cup 2009/10 - 1/16 finals
Russian Cup 2008/09 - 1/32 finals
Russian Cup 2007/08 - 1/16 finals
Russian Cup 2006/07 - 1/32 finals
Russian Cup 2005/06 - 1/32 finals
Russian Cup 2004/05 - 1/128 finals
Russian Cup 2003/04 - 1/256 finals
Russian Cup 2002/03 - 1/256 finals
Russian Cup 2001/02 - 1/256 finals
Russian Cup 2000/01 - 1/256 finals
Russian Cup 1999/00 - 1/64 finals
Russian Cup 1998/99 - 1/128 finals
Russian Cup 1997/98 - 1/128 finals
Russian Cup 1996/97 - 1/256 finals
Russian Cup 1995/96 - 1/64 finals
Russian Cup 1994/95 - 1/128 finals
Russian Cup 1993/94 - 1/64 finals
Russian Cup 1992/93 - 1/256 finals

Overall stats PFL Cup - overall stats
PFL Cup 2009 - place 2

Overall stats Russia, First division - overall stats

Overall stats Russia, Second division - overall stats

Overall stats Russia, Third league - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

  -  Russia 2018/19 FNL First division
  -  Russia 2017/18 FNL First division - place 11
  -    -  Russia 2016/17, Second division Centre - place 1 ↑ 
  -    -  Russia 2015/16, Second division Centre - place 5
  -    -  Russia 2014/15, Second division Centre - place 9
  -    -  Russia 2013/14, Second division Centre - place 8
  -    -  Russia 2012/13, Second division Centre - place 9
  -    -  Russia 2011/12, Second division Centre - place 2
  -  Russia 2010 First division - place 20 ↓ 
  -    -  Russia 2009, Second division Centre - place 1 ↑ 
  -    -  Russia 2008, Second division Centre - place 2
  -  Russia 2007 First division - place 18 ↓ 
  -  Russia 2006 First division - place 10
  -  Russia 2005 First division - place 16
  -    -  Russia 2004, Second division Centre - place 2 ↑ 
  -    -  Russia 2003, Second division Centre - place 13
  -    -  Russia 2002, Second division Centre - place 15
  -    -  Russia 2001, Second division Centre - place 8
  -    -  Russia 2000, Second division Centre - place 8
  -    -  Russia 1999, Second division Centre - place 15
  -    -  Russia 1998, Second division Centre - place 18
  -    -  Russia 1997, Second league West - place 15
  -    -  Russia 1996, Second league West - place 15
  -    -    -  Russia 1995, Third league Zone 2 - place 1 ↑ 
  -    -    -  Russia 1994, Third league Zone 2 - place 4
  -    -  Russia 1993, Second league Zone 2 - place 6 ↓ 
  -    -  Russia 1992, Second league Zone 2 - place 10

Football calendar
Now in database:

Years:147
Tourneys:8 827
Matches:1 016 726
Clubs:10 725
National teams:259
Stadiums:9 423
Site news
02.11.2018
current

Semifinal & Final of the
Copa Sudamericana 2018
added

Fixtures
Europa League 2018/19

Group A, Day 5

29.11

Zürich - AEK

18:55

29.11

Bayer 04 - Ludogorets

18:55

Group B, Day 5

29.11

Red Bull - RB Leipzig

18:55

29.11

Rosenborg - Celtic

18:55

Group C, Day 5

29.11

Bordeaux - Slavia Praha

18:55

29.11

Zenit - København

20:55

Group D, Day 5

29.11

Anderlecht - Spartak

18:55

29.11

Fenerbahçe - Dinamo Zagreb

18:55

Group E, Day 5

29.11

Vorskla - Arsenal

19:55

29.11

Qarabağ - Sporting

21:55

Group F, Day 5

29.11

Milan - F91

18:55

29.11

Real Betis - Olympiakós

18:55

Group G, Day 5

29.11

Spartak Moscow - Rapid Wien

18:50

29.11

Rangers - Villarreal

20:00

Group H, Day 5

29.11

Eintracht Frankfurt - Marseille

21:00

29.11

Apollon - Lazio

22:00

Group I, Day 5

29.11

Sarpsborg 08 - Beşiktaş

21:00

29.11

Malmö - Genk

21:00

Group J, Day 5

29.11

FK Krasnodar - Akhisar Belediyespor

20:55

29.11

Standard - Sevilla

21:00

Group K, Day 5

29.11

Baumit - Rennes

21:00

29.11

Astana - Dynamo Kyiv

21:50

Group L, Day 5

29.11

Chelsea - PAÓK

20:00

29.11

BATE - MOL Vidi

20:55

Local time

All fixtures

In the football world

Tomorrow, November 13

Hong KongNorth Korea

15:10

TaiwanMongolia

19:10

IndonesiaTimor-Leste

19:00

PhilippinesSingapore

20:00

Local time

Yesterday, November 11

North KoreaMongolia

4:1

TaiwanHong Kong

1:2

Boca JuniorsRiver Plate

2:2

 

FK KrasnodarYenisey

3:0

FK UfaSpartak

2:0

RubinLokomotiv

0:0

CSKAZenit

2:0

 

Lokomotiv-KazankaLuki-Energiya

1:0

 

Rotor-2Khimik

5:2

 

SKADruzhba

0:1

Biolog-NovokubanskMashuk-KMV

2:1

Spartak-NalchikViktor Ponedelnik Football Academy

0:1

ChernomoretsLegion-Dynamo

0:1

ChaikaDynamo

1:0

 

DynamoFK Mariupol

4:0

VorsklaShahtar

0:2

 

Hirnyk-SportDnipro-1

0:3

PrykarpattyaIngulets

4:0

RukhObolon-Brovar

0:3

 

FK KalushBukovyna

2:0

Cherkashchyna-AkademiyaPodillya

3:1

 

MetalurhTavriya

1:0

 

QəbələQarabağ

1:3

SumqayıtKeşlə

1:4

 

LoriPyunik

0:1

ArtsakhAlashkert

0:0

ShirakArarat-Armenia

1:0

GandzasarBanants

3:0

 

Tarpeda MnDnepr

3:0

Tarpeda-BelAZLuch

0:0

 

AqtöbeKaysar

0:2

AstanaIrtysh

4:0

QayratShakhtyor

0:0

OrdabasyAtyrau

1:0

TobilKyzylzhar

3:0

ZhetysuAkzhayik

3:1

 

MattersburgHartberg

1:2

WolfsbergRapid

3:1

AustriaRed Bull

0:2

 

LiverpoolFulham

2:0

ChelseaEverton

0:0

ArsenalWolverhampton Wanderers

1:1

Manchester CityManchester United

3:1

 

Mansfield TownCharlton Athletic

1:1

ChorleyDoncaster Rovers

2:2

Alfreton TownFleetwood Town

1:4

BarnetBristol Rovers

1:1

Shrewsbury TownSalford City

1:1

Hitchin TownSolihull Moors

0:2

GuiseleyCambridge United

4:3

Weston-super-MareWrexham

0:2

Port ValeSunderland

1:2

 

AnderlechtGent

2:0

KortrijkStandard

0:2

Mouscron-PéruwelzGenk

0:0

 

Botev VDunav

1:0

SlaviaLokomotiv

1:1

LudogoretsBeroe

1:0

 

Mezőkövesd-ZsóryVidi

1:0

 

RB LeipzigBayer 04

3:0

EintrachtSchalke 04

3:0

 

GroningenHeerenveen

2:0

ExcelsiorAjax

1:7

Den HaagAZ

0:1

Heracles AlmeloFeyenoord

0:2

 

SamtrediaTorpedo

0:8

DinamoChikhura

1:4

 

AlavésHuesca

2:1

BarcelonaReal Betis

3:4

Rayo VallecanoVillarreal

2:2

SevillaEspañol

2:1

Celta de VigoReal Madrid

2:4

 

AtalantaInter

4:1

ChievoBologna

2:2

EmpoliUdinese

2:1

RomaSampdoria

4:1

SassuoloLazio

1:1

MilanJuventus

0:2

 

Bodø/GlimtVålerenga

1:1

StartRosenborg

0:1

KristiansundBrann

3:1

MoldeHaugesund

2:0

OddStabæk

0:3

RanheimTromsø

1:2

Sarpsborg 08Sandefjord

1:1

StrømsgodsetLillestrøm

2:2

 

KoronaPiast

1:0

MiedźArka

0:4

JagielloniaLech

2:2

 

Vitória GuimaraesSanta Clara

2:0

TondelaBenfica

1:3

SportingChaves

2:1

 

DomžaleCelje

1:1

RudarOlimpija

1:2

KrškoAluminij

1:3

 

BordeauxCaen

0:0

MarseilleDijon

2:0

RennesNantes

1:1

MonacoParis Saint-Germain

0:4

 

Istra 1961Rijeka

1:2

LokomotivaDinamo

0:1

 

OpavaBaník

2:1

BaumitBohemians 1905

3:1

ViktoriaPříbram

1:1

TepliceSigma

0:0

SlaviaFastav

3:1

 

BrommapojkarnaTrelleborg

3:0

DjurgårdensSirius

1:0

HäckenNorrköping

0:1

KalmarAIK

0:1

MalmöElfsborg

2:0

ÖrebroGöteborg

1:3

ÖstersundsHammarby

3:3

SundsvallDalkurd

0:1

 

LivingstonCeltic

0:0

RangersMotherwell

7:1

 

River PlateUnión

11:00*

IndependienteBelgrano

2:1

Gimnasia y EsgrimaRacing Club

0:3

BanfieldLanús

0:0

San Martín San JuanBoca Juniors

20:00*

 

CearáInternacional

1:1

Atlético MineiroPalmeiras

1:1

VitóriaBahia

2:2

GrêmioVasco da Gama

2:1

FluminenseSport

0:0

 

Beijing RenheGuangzhou R&F

0:0

Jiangsu SuningHenan Jianye

4:0

Guangzhou Evergrande TaobaoTianjin Teda

5:1

Dalian YifangChangchun Yatai

2:0

Guizhou HengfengChongqing Dangdai Lifan

1:0

Shanghai Greenland ShenhuaShandong Luneng Taishan

2:2

Tianjin QuanjianShanghai SIPG

3:2

Hebei China FortuneBeijing Sinobo Guoan

2:1

 

Adelaide UnitedPerth Glory

0:2

Melbourne VictoryCentral Coast Mariners

4:1

Local time

International tournaments

Current

22.03.2017 – 23.03.2019

African Cup of Nations 2019,
Qualifying tournament

08.11.2018 – 15.12.2018

AFF Cup 2018,
Final tournament

06.09.2018 – 26.03.2019

CONCACAF Nations League 2019/20,
Qualifying tournament

26.06.2018 – 01.06.2019

UEFA Champions League 2018/19

26.06.2018 – 29.05.2019

Europa League 2018/19

22.01.2018 – 24.11.2018

Copa Libertadores 2018

13.02.2018 – 12.12.2018

Copa Sudamericana 2018

09.02.2018 – 02.12.2018

CAF Confederation Cup 2018

Just finished

16.01.2018 – 10.11.2018

AFC Champions League 2018

10.02.2018 – 09.11.2018

CAF Champion's League 2018

© WildSoft 2007-2018 info@wildstat.ru