Dynamo

Minsk

See also:  Dynamo Mn (Minsk), Belarus

Founded: 1927

Stadium: National Olympic Stadium Dinamo

Other names:

 1927 – 1953  Dynamo
 1954 – 1959  Spartak
 1960 – 1962  Belarus
 1963 – 1991  Dynamo

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats UEFA European Champions' Cup/Champions League - overall stats
UEFA European Champions' Cup 1983/84 - Quarterfinal

Overall stats Inter-Cities Fair Cup/UEFA Cup/Europa League - overall stats
UEFA Cup 1988/89 - 1/16 finals
UEFA Cup 1986/87 - 1/32 finals
UEFA Cup 1984/85 - Quarterfinal

Overall stats UEFA Cup Winners' Cup - overall stats
UEFA Cup Winners' Cup 1987/88 - Quarterfinal

Overall stats USSR Cup - overall stats
USSR Cup 1991/92 - 1/8 finals
USSR Cup 1990/91 - Quarterfinal
USSR Cup 1989/90 - Quarterfinal
USSR Cup 1988/89 - Quarterfinal
USSR Cup 1987/88 - 1/16 finals
USSR Cup 1986/87 - Final
USSR Cup 1985/86 - Quarterfinal
USSR Cup 1984/85 - Quarterfinal
USSR Cup 1984 - Semifinal
USSR Cup 1983 - 1/16 finals
USSR Cup 1982 - Quarterfinal
USSR Cup 1981 - Quarterfinal
USSR Cup 1980 - 1/8 finals
USSR Cup 1979 - Zone 2 - place 3
USSR Cup 1978 - 1/32 finals
USSR Cup 1977 - 1/8 finals
USSR Cup 1976 - 1/16 finals
USSR Cup 1975 - 1/16 finals
USSR Cup 1974 - 1/16 finals
USSR Cup 1973 - 1/8 finals
USSR Cup 1972 - 1/16 finals
USSR Cup 1971 - 1/8 finals
USSR Cup 1970 - 1/8 finals
USSR Cup 1969 - 1/16 finals
USSR Cup 1967/68 - 1/8 finals
USSR Cup 1966/67 - 1/8 finals
USSR Cup 1965/66 - Semifinal
USSR Cup 1965 - Final
USSR Cup 1964 - 1/16 finals
USSR Cup 1963 - Quarterfinal
USSR Cup 1962 - 1/8 finals
USSR Cup 1961 - 1/16 finals
USSR Cup 1959/60 - Zone 2, quarterfinal
USSR Cup 1958 - Zone 3, 1/8 finals
USSR Cup 1957 - 1/8 finals
USSR Cup 1955 - Quarterfinal
USSR Cup 1954 - 1/8 finals
USSR Cup 1953 - 1/128 finals
USSR Cup 1952 - 1/8 finals
USSR Cup 1951 - 1/64 finals
USSR Cup 1950 - 1/8 finals
USSR Cup 1949 - 1/16 finals
USSR Cup 1948 - 1/8 finals
USSR Cup 1947 - 1/8 finals
USSR Cup 1946 - 1/8 finals
USSR Cup 1945 - 1/16 finals
USSR Cup 1938 - Zone 13 (Belorussia), round 2
USSR Cup 1937 - 1/64 finals
USSR Cup 1936 - 1/64 finals

Overall stats USSR Football Federation Cup - overall stats
USSR Football Federation Cup 1990 - Semifinal
USSR Football Federation Cup 1989 - Final
USSR Football Federation Cup 1988 - Quarterfinal
USSR Football Federation Cup 1987 - Quarterfinal
USSR Football Federation Cup 1986 - Group D - place 4

Overall stats USSR, Top League - overall stats

Overall stats USSR, First League - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

USSR, 1991 Top league - place 8
USSR, 1990 Top league - place 12
USSR, 1989 Top league - place 9
USSR, 1988 Top league - place 12
USSR, 1987 Top league - place 5
USSR, 1986 Top league - place 10
USSR, 1985 Top league - place 4
USSR, 1984 Top league - place 5
USSR, 1983 Top league - place 3
USSR, 1982 Top league - Champion
USSR, 1981 Top league - place 9
USSR, 1980 Top league - place 10
USSR, 1979 Top league - place 6
  -  USSR, first league 1978 - place 3 ↑ 
  -  USSR, first league 1977 - place 4
USSR, 1976. Высшая лига Autumn - place 16 ↓ 
USSR, 1976. Высшая лига Spring - place 9
  -  USSR, first league 1975 - place 2 ↑ 
  -  USSR, first league 1974 - place 3
USSR, 1973 Top league - place 15 ↓ 
USSR, 1972 Top league - place 8
USSR, 1971 Top league - place 11
USSR, 1970 Top group A - place 9
USSR, 1969. First group A Tournament for places 1-14 - place 13
USSR, 1968 First group A - place 6
USSR, 1967 First group A - place 4
USSR, 1966 First group A - place 11
USSR, 1965 First group A - place 4
USSR, 1964 First group A - place 9
USSR, 1963 First group A - place 3
USSR, 1962. Class A Tournament for places 13-22 - place 19
USSR, 1961. Class A Tournament for places 11-22 - place 19
USSR, 1960. Class A Tournament for places 7-12 - place 11
  -  USSR, class B 1959 Zone 2 - place 7 ↑ 
  -  USSR, class B 1958 Zone 3 - place 2
USSR, 1957 Class A - place 12 ↓ 
  -  USSR, class B 1956 Zone 1 - place 1 ↑ 
USSR, 1955 Class A - place 12 ↓ 
USSR, 1954 Class A - place 3
  -  USSR, class B 1953 Tournament for places 1-6 - place 1 ↑ 
USSR, 1952 Class A - place 14 ↓ 
  -  USSR, class B 1951 - place 2 ↑ 
USSR, 1950 Class A - place 17 ↓ 
USSR, 1949 First group - place 15
USSR, 1948 First group - place 12
USSR, 1947 First group - place 12
USSR, 1946 First group - place 11
USSR, 1945 First group - place 9
USSR, 1941 Group A
  -  USSR, group B 1940 - place 6 ↑ 

Football calendar
Now in database:

Years:147
Tourneys:8 786
Matches:1 013 145
Clubs:10 697
National teams:259
Stadiums:9 375
Site news
17.08.2018
current

Second round of the Football
League Cup 2018/19
added

06.08.2018
current

Play-off round of the
Europa League 2018/19
added

In the football world

Tomorrow, August 19

Aduana StarsASEC Mimosas

13:00

AS Vita ClubRaja

14:00

SongoAl-Masry

15:00

Al-HilalRenaissance

21:00

CARA BrazzavilleWilliamsville

14:00

Djoliba ACEnyimba International

19:00

Gor MahiaRayon Sports

19:00

Young AfricansUSM Alger

19:00

 

Krylia SovetovLokomotiv

17:30

ZenitUral

19:00

FK RostovYenisey

21:30

 

Spartak-2Rotor-Volgograd

16:30

 

DesnaKarpaty

17:00

ZoryaOlympik

19:30

VorsklaFK Mariupol

19:30

 

BukovynaPolissya

18:00

 

FK VitebskLuch

14:00

FK SlutskShakhtsyor

16:00

Dynamo MnFK Haradzeya

18:00

 

ZhetysuIrtysh

18:00

KaysarOrdabasy

18:00

 

ZaryaZimbru

17:30

Sfîntul GheorghePetrocub

17:30

SperanţaDinamo-Auto

17:30

 

SturmAltach

17:00

AustriaAdmira Wacker

17:00

LASKRapid

17:00

 

BurnleyWatford

13:30

Manchester CityHuddersfield Town

13:30

Brighton & Hove AlbionManchester United

16:00

 

BrentfordSheffield Wednesday

15:00

 

AntwerpBrugge

14:30

GenkCharleroi

18:00

EupenGent

20:00

 

LevskiSeptemvri

18:15

LudogoretsCSKA

21:00

 

UtrechtZwolle

12:15

FeyenoordExcelsior

14:30

EmmenAZ

14:30

HeerenveenVitesse

16:45

 

SaburtaloDila

19:00

 

KAKR

16:00

FylkirFH

18:00

GrindavíkStjarnan

18:00

 

EibarHuesca

18:15

Rayo VallecanoSevilla

20:15

Real MadridGetafe

22:15

 

ValmieraRFS

16:00

SpartaksVentspils

18:00

 

AtlantasTrakai

13:00

Žalgiris VŽalgiris K

18:00

 

KristiansundRosenborg

18:00

LillestrømHaugesund

18:00

RanheimSandefjord

18:00

BrannSarpsborg 08

18:00

StabækMolde

18:00

StrømsgodsetStart

18:00

VålerengaTromsø

20:00

 

LegiaZagłębie S

15:30

JagielloniaPiast

18:00

LechWisła K

18:00

 

Rio AveMarítimo

16:00

NacionalMoreirense

16:00

BelenensesPorto

18:30

Santa ClaraBraga

20:30

 

Spartak Zlatibor VodaRadnički

17:00

PartizanRad

19:00*

RadnikFK Mačva

20:00

 

MuraKrško

16:00

GoricaDomžale

18:15

OlimpijaMaribor

20:30

 

StrasbourgSaint-Étienne

15:00

ToulouseBordeaux

17:00

NîmesMarseille

21:00

 

RudešRijeka

18:30

HajdukGorica

21:00

 

KarvináViktoria

15:00

SpartaPříbram

18:00

 

ElfsborgNorrköping

15:00

SundsvallHäcken

15:00

BrommapojkarnaAIK

17:30

DjurgårdensKalmar

17:30

 

PärnuLevadia

13:00

FloraKalev

19:00

 

InternacionalParaná

11:00

CruzeiroBahia

16:00

Atlético ParanaenseFlamengo

16:00

VitóriaPalmeiras

16:00

BotafogoAtlético Mineiro

16:00

AméricaFluminense

19:00

São PauloChapecoense

19:00

 

Atlanta UnitedColumbus Crew

16:00

Los AngelesColorado Rapids

19:00

DC UnitedNew England Revolution

19:30

 

Hebei China FortuneShanghai Greenland Shenhua

19:35

Guangzhou Evergrande TaobaoTianjin Quanjian

19:35

Local time

Yesterday, August 17

GrenadaJamaica

1:5

EspéranceAl-Ahly Cairo

0:1

ES SétifTP Mazembe

1:1

Horoya ACTogo-Port

2:1

Wydad CasablancaMamelodi Sundowns

1:0

 

AnzhiFK Orenburg

1:3

 

Arsenal-KievChornomorets

1:1

 

MFK MykolaivPrykarpattya

1:0

 

KrystalReal Pharma

2:1

 

DneprNeman

0:0

 

BunyodkorSoʼgʼdiyona

2:2

BuxoroLokomotiv

0:1

NeftchiQoʼqon 1912

1:0

FK OlmaliqMetallurg

2:3

 

Birmingham CitySwansea City

0:0

 

AnderlechtMouscron-Péruwelz

2:0

 

SlaviaDunav

2:0

Cherno MoreBeroe

0:0

 

DebrecenMTK

3:3

 

GroningenWillem II

0:1

 

SioniKolxet`i 1913

2:0

 

GironaReal Valladolid

0:0

Real BetisLevante

0:3

 

CracoviaZagłębie L

0:1

MiedźKorona

1:1

 

AvesTondela

2:2

 

NapredakCrvena Zvezda

20:00*

 

ReimsLyon

1:0

 

DinamoOsijek

2:1

 

DuklaSlovácko

1:2

 

SiriusDalkurd

2:3

 

TransTulevik

4:1

KuressaareTammeka

1:3

Local time

International tournaments

Current

22.03.2017 – 09.11.2018

African Cup of Nations 2019,
Qualifying tournament

26.06.2018 – 01.06.2019

UEFA Champions League 2018/19

26.06.2018 – 29.05.2019

Europa League 2018/19

22.01.2018 – 28.11.2018

Copa Libertadores 2018

13.02.2018 – 12.12.2018

Copa Sudamericana 2018

16.01.2018 – 10.11.2018

AFC Champions League 2018

22.01.2018 – 27.10.2018

AFC Cup 2018

10.02.2018 – 11.11.2018

CAF Champion's League 2018

09.02.2018 – 02.12.2018

CAF Confederation Cup 2018

© WildSoft 2007-2018 info@wildstat.ru