SKA

Rostov-on-Don

See also:  SKA (Rostov-on-Don), Russia

Founded: 27.08.1937

Stadium: SKA SKVO Stadium

Other names:

 1937 Ц 1945  RODKA SKVO
 1946 Ц 1956  ODO
 1957 Ц 1959  SKVO
 1960 Ц 1991  SKA

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats UEFA Cup Winners' Cup - overall stats
UEFA Cup Winners' Cup 1981/82 - 1/8 finals

Overall stats USSR Cup - overall stats
USSR Cup 1990/91 - 1/16 finals
USSR Cup 1989/90 - 1/64 finals
USSR Cup 1988/89 - 1/64 finals
USSR Cup 1987/88 - 1/32 finals
USSR Cup 1986/87 - 1/32 finals
USSR Cup 1985/86 - 1/16 finals
USSR Cup 1984/85 - 1/16 finals
USSR Cup 1984 - 1/8 finals
USSR Cup 1983 - 1/8 finals
USSR Cup 1982 - 1/8 finals
USSR Cup 1981 - Winner
USSR Cup 1980 - 1/8 finals
USSR Cup 1979 - Zone 1
USSR Cup 1978 - 1/16 finals
USSR Cup 1977 - 1/16 finals
USSR Cup 1976 - 1/16 finals
USSR Cup 1975 - 1/16 finals
USSR Cup 1974 - 1/8 finals
USSR Cup 1973 - 1/16 finals
USSR Cup 1972 - Quarterfinal
USSR Cup 1971 - Final
USSR Cup 1970 - 1/16 finals
USSR Cup 1969 - Final
USSR Cup 1967/68 - 1/16 finals
USSR Cup 1966/67 - 1/16 finals
USSR Cup 1965/66 - 1/16 finals
USSR Cup 1965 - 1/16 finals
USSR Cup 1964 - 1/8 finals
USSR Cup 1963 - 1/16 finals
USSR Cup 1962 - Quarterfinal
USSR Cup 1961 - Quarterfinal
USSR Cup 1959/60 - 1/8 finals
USSR Cup 1958 - Zone winners play-offs

Overall stats USSR, Top League - overall stats

Overall stats USSR, First League - overall stats

Overall stats USSR, Second League - overall stats

Overall stats USSR, Second Minor League - overall stats

¬ыступлени€ в чемпионате по сезонам:

  -    -    -  USSR 1991, second minor league Zone 4 - place 10
  -    -  USSR 1990, second league Center - place 20 ↓ 
  -  USSR, first league 1989 - place 20 ↓ 
  -  USSR, first league 1988 - place 9
  -  USSR, first league 1987 - place 11
  -  USSR, first league 1986 - place 15
USSR, 1985 Top league - place 18 ↓ 
USSR, 1984 Top league - place 14
  -  USSR, first league 1983 - place 2 ↑ 
  -  USSR, first league 1982 - place 11
USSR, 1981 Top league - place 16 ↓ 
USSR, 1980 Top league - place 9
USSR, 1979 Top league - place 15
  -  USSR, first league 1978 - place 2 ↑ 
  -  USSR, first league 1977 - place 10
  -  USSR, first league 1976 - place 12
USSR, 1975 Top league - place 16 ↓ 
  -  USSR, first league 1974 - place 2 ↑ 
USSR, 1973 Top league - place 16 ↓ 
USSR, 1972 Top league - place 12
USSR, 1971 Top league - place 14
USSR, 1970 Top group A - place 8
USSR, 1969. First group A Tournament for places 1-14 - place 12
USSR, 1968 First group A - place 12
USSR, 1967 First group A - place 10
USSR, 1966 First group A - place 2
USSR, 1965 First group A - place 7
USSR, 1964 First group A - place 4
USSR, 1963 First group A - place 4
USSR, 1962. Class A Tournament for places 1-12 - place 9
USSR, 1961. Class A Tournament for places 1-10 - place 9
USSR, 1960. Class A Tournament for places 1-6 - place 4
USSR, 1959 Class A - place 4
  -  USSR, class B 1958 Final - place 1 ↑ 

Football calendar
Now in database:

Years:146
Tourneys:8 546
Matches:989 206
Clubs:10 562
National teams:258
Stadiums:9 154
Site news
22.04.2017
current

Round of 16 of the
Copa do Brasil 2017
added

21.04.2017
current

Semifinal & final of the
Champions League 2016/17
added

21.04.2017
current

Semifinal & final of the
Europa League 2016/17
added

In the football world

Tomorrow, April 30

Auckland CityTeam Wellington

14:00

 

FK UfaArsenal

16:30

CSKASpartak

17:00

FK RostovAmkar

19:30

 

FK KolomnaDynamo-2

14:00

TsRFSOTorpedo

15:00

VolgaFK Dolgoprudny

15:00

SpartakDynamo

16:00

FK StroginoFK Domodedovo

17:00

Pskov-747Znamya Truda

18:00

 

FK OryolTorpedo

0:3

FK ChertanovoDynamo

14:00

MetallurgSaturn

15:00

EnergomashAvangard

17:00

FK RyazanVityaz

17:00

 

SpartakChaika

14:00

Kuban-2Biolog-Novokubansk

15:00

Mashuk-KMVAngusht

15:00

DynamoLegion-Dynamo

15:00

ChernomoretsFK Sochi

16:00

RotorFK Armavir

16:00

SKAFK Krasnodar-2

17:00

 

Zenit-IzhevskSyzran-2003

15:00

DynamoLada-Tolyatti

16:00

KAMAZNosta

17:00

VolgaFK Chelyabinsk

18:00

 

ZenitIrtysh

16:00

FK ChitaDynamo

17:00

 

OlympikZorya

14:00

VolynDnipro

14:00

ShahtarFK Oleksandriya

17:00

ChornomoretsDynamo

19:30

 

FK TernopilIngulets

14:00

 

Illichovets-2Balkany

15:00

 

PyunikBanants

19:00

 

Tarpeda-BelAZDnepr

16:30

Dynamo BrSlavia

17:30

BATEShakhtsyor

18:30

FK HaradzeyaDynamo Mn

19:00

FK HomelFK Slutsk

19:30

 

MilsamiSaxan

17:00

ZaryaDinamo-Auto

17:00

SheriffSperanţa

17:00

DaciaPetrocub

17:00

ZimbruAcademia UTM

17:00

 

Admira WackerRapid

16:30

 

Manchester UnitedSwansea City

12:00

EvertonChelsea

14:05

MiddlesbroughManchester City

14:05

Tottenham HotspurArsenal

16:30

 

AugsburgHamburger SV

15:30

HoffenheimEintracht

17:30

 

ÍBVFjölnir

17:00

ÍAFH

17:00

ValurVíkingur O

19:15

 

Atlético OsasunaDeportivo

12:00

Real BetisAlavés

16:15

EibarLeganés

18:30

Celta de VigoAthletic

20:45

 

RomaLazio

12:30

GenoaChievo

15:00

PalermoFiorentina

15:00

CrotoneMilan

15:00

CagliariPescara

15:00

EmpoliSassuolo

15:00

BolognaUdinese

15:00

InterNapoli

20:45

 

VentspilsRFS

16:00

JelgavaRiga FC

18:00

 

Žalgiris KUtenis

17:00

Žalgiris VAtlantas

18:30

 

KristiansundStrømsgodset

18:00

SogndalLillestrøm

18:00

StabækHaugesund

18:00

SandefjordMolde

18:00

ÅlesundTromsø

18:00

OddVålerenga

20:00

 

AroucaMoreirense

16:00

FeirenseMarítimo

16:00

BragaSporting

18:00

BelenensesPaços de Ferreira

20:15

 

AluminijRadomlje

15:00

CeljeKoper

16:55

 

CaenMarseille

15:00

DijonBordeaux

17:00

NiceParis Saint-Germain

21:00

 

Istra 1961Hajduk

15:00

SplitSlaven

19:00

 

MladostSutjeska

15:00

JedinstvoIskra

16:30

BokeljRudar

16:30

LovćenPetrovac

16:30

ZetaDečić

16:30

BudućnostGrbalj

17:00

 

KarvináHradec Králové

17:00

TepliceSlovácko

17:00

SlaviaBaumit

17:30

 

AIKSundsvall

15:00

 

Atlético TucumánRiver Plate

*

Godoy CruzSan Martín

16:00

Rosario CentralAldosivi

17:00

Boca JuniorsArsenal

19:10

OlimpoAtlético Rafaela

19:30

 

Atlanta UnitedDC United

15:00

Los Angeles GalaxyPhiladelphia Union

19:30

 

Chongqing LifanShanghai SIPG

19:35

Shanghai ShenhuaShandong Luneng Taishan

19:35

Local time

Yesterday, April 28

 

HeliosObolon-Brovar

0:0

Cherkasky DniproIllichovets

1:2

 

MetalurhEnerhiya

1:13

Real PharmaNikopol-NPGU

2:0

TeplovykKremin

1:0

 

MashʼalBunyodkor

1:0

PaxtakorNavbahor

1:0

 

Cardiff CityNewcastle United

0:2

 

Bayer 04Schalke 04

1:4

 

VillarrealSporting

3:1

 

AtalantaJuventus

2:2

 

Vitória SVitória G

0:2

 

DomžaleRudar

3:0

 

AngersLyon

1:2

 

VysočinaZbrojovka

3:0

PříbramSparta

1:2

 

LevadiaPärnu

8:0

TulevikFlora

0:2

TammekaNõmme Kalju

1:3

 

QuilmesTalleres

1:0

IndependienteEstudiantes

2:2

 

TorontoHouston Dynamo

2:0

 

Guangzhou R&FGuizhou Hengfeng Zhicheng

1:3

International tournaments

Current

04.09.2016 Ц 10.10.2017

World Cup 2018,
Qualifying tournament, Europe

08.10.2015 Ц 10.10.2017

World Cup 2018,
Qualifying tournament, South America

07.10.2015 Ц 06.11.2017

World Cup 2018,
Qualifying tournament, Africa

22.03.2015 Ц 10.10.2017

World Cup 2018,
Qualifying tournament, CONCACAF

12.03.2015 Ц 27.03.2018

Asian Cup 2019,
Qualifying tournament

28.06.2016 Ц 03.06.2017

UEFA Champions League 2016/17

28.06.2016 Ц 24.05.2017

Europa League 2016/17

28.02.2017 Ц 13.12.2017

Copa Sudamericana 2017

24.01.2017 Ц 25.11.2017

AFC Champions League 2017

19.08.2016 Ц 04.11.2017

AFC Cup 2017

10.02.2017 Ц 05.11.2017

CAF Champion's League 2017

10.02.2017 Ц 26.11.2017

CAF Confederation Cup 2017

28.01.2017 Ц 06.05.2017

OFC Champions League 2017

23.01.2017 Ц 29.11.2017

Copa Libertadores 2017

22.02.2017 Ц 21.05.2017

CFU Club Championship 2017

Just finished

02.08.2016 Ц 26.04.2017

CONCACAF Champions League 2016/17,
Final tournament

© WildSoft 2007-2017 info@wildstat.ru