Russia

See also  USSR,  CIS

FIFA rank: 38
UEFA league rank: 6

National stadium: Luzhniki Stadium

Last results
Fixtures

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats World Cup - overall stats
World Cup 2018. Final tournament - Quarterfinal
World Cup 2014. Final tournament - Group H - place 3
World Cup 2014. Qualifying tournament, Europe - Group F - place 1
World Cup 2010. Qualifying tournament, Europe - Playoff
World Cup 2006. Qualifying tournament, Europe - Group 3 - place 3
World Cup 2002. Final tournament - Group H - place 3
World Cup 2002. Qualifying tournament, Europe - Group 1 - place 1
World Cup 1998. Qualifying tournament, Europe - Playoff
World Cup 1994. Final tournament - Group 2 - place 3
World Cup 1994. Qualifying tournament, Europe - Group 5 - place 2

Overall stats European championship - overall stats
European Football Championship 2020. Final tournament - Group B
European Football Championship 2020. Qualifying tournament - Group I - place 2
European Football Championship 2016. Final tournament - Group B - place 4
European Football Championship 2016. Qualifying tournament - Group G - place 2
European Football Championship 2012. Final tournament - Group A - place 3
European Football Championship 2012. Qualifying tournament - Group B - place 1
European Football Championship 2008. Final tournament - Semifinal
European Football Championship 2008. Qualifying tournament - Group E - place 2
European Football Championship 2004. Final tournament - Group A - place 4
European Football Championship 2004. Qualifying tournament - Playoff
European Football Championship 2000. Qualifying tournament - Group 4 - place 3
European Football Championship 1996. Final tournament - Group C - place 4
European Football Championship 1996. Qualifying tournament - Group 8 - place 1

Overall stats Olympic Games - overall stats
Olympic Games 1912 - Consolation tournament, first round

Overall stats FIFA Confederations Cup - overall stats
FIFA Confederations Cup 2017. Final tournament - Group A - place 3

Overall stats Nehru Cup - overall stats
Nehru Cup 1995 - place 2
Nehru Cup 1993 - Group A - place 3

Overall stats Cyprus International Tournament - overall stats
Cyprus International Tournament 2003 - Winner

Overall stats UEFA Nations League - overall stats
UEFA Nations League 2018/19. League B - Group 2 - place 2

Overall stats Friendly internationals - overall stats
2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1998 1997 1996 1995 1994 1993 1992 1914 1913 1912

Clubs:

Afips (Afipsky)
Agan (Raduzhnyi)
Agtala (Moscow)
Akademiya (Tolyatti)
Akhmat (Groznyi)
Akron (Tolyatti)
Alania-2 (Vladikavkaz)
Alania-D (Vladikavkaz)
Alaniya (Vladikavkaz)
Almaz (Moscow)
Alnas (Almetyevsk)
Amkar (Perm)
Amur-2010 (Blagoveshchensk)
Angara (Angarsk)
Angara (Boguchany)
Angusht (Nazran)
Angusht (Nazran)
Anzhi (Makhachkala)
Anzhi-2 (Makhachkala)
Anzhi-Yunior (Zelenodolsk)
APK (Morozovsk)
Ararat (Moscow)
Aroma (Gulkevichi)
Arsenal (Tula)
Arsenal-2 (Tula)
Aruan (Nartkala)
Asmaral-D (Moscow)
Astrateks (Astrakhan)
Atom (Novovoronezh)
Atommash (Volgodonsk)
Avangard (Kamyshin)
Avangard (Kolomna)
Avangard (Kursk)
Avangard (Podolsk)
Avtoagregat (Kineshma)
Avtodor (Vladikavkaz)
Avtofavorit (Pskov)
Avtomobilist (Yuzhno-Sakhalinsk)
Avtozapchast (Baksan)
Azamat (Cheboksary)
Baikal (Irkutsk)
Baltika (Kaliningrad)
Baltika-2 (Kaliningrad)
Baltika-D (Kaliningrad)
Baltika-Tarko (Kaliningrad)
Bashselmash (Neftekamsk)
Bataisk-2007 (Bataisk)
Beshtau (Lermontov)
Biokhimik-Mordovia (Saransk)
Biolog-Novokubansk (Progress)
BSK (Spirovo)
Bulat (Cherepovets)
Burevestnik-YuRGUES (Shakhty)
Chaika (Peschanokopskoye)
Chernomorets (Novorossiysk)
Chernomorets-D (Novorossiysk)
Chkalovets (Novosibirsk)
CSKA (Moscow)
CSKA-2 (Moscow)
CSKA-2 (Moscow)
Dagdizel (Kaspiysk)
Dalstroyindustriya (Komsomolsk-on-Amur)
Delin (Izhevsk)
Devon (Serafimovskiy)
Diana (Volzhsk)
Dmitrov (Dmitrov)
Dnepr (Smolensk)
Druzhba (Arzamas)
Druzhba (Maykop)
Druzhba-D (Maykop)
Dynamo (Barnaul)
Dynamo (Biysk)
Dynamo (Bryansk)
Dynamo (Kemerovo)
Dynamo (Kirov)
Dynamo (Kostroma)
Dynamo (Makhachkala)
Dynamo (Moscow)
Dynamo (Omsk)
Dynamo (Perm)
Dynamo (Rostov-on-Don)
Dynamo (Saint Petersburg)
Dynamo (Stavropol)
Dynamo (Stavropol)
Dynamo (Tula)
Dynamo (Vologda)
Dynamo (Voronezh)
Dynamo-2 (Moscow)
Dynamo-2 (Moscow)
Dynamo-2 (Saint Petersburg)
Dynamo-D (Stavropol)
Dynamo-Gazovik-D (Tyumen)
Dynamo-Start (Kostroma)
Dynamo-Zhemchuzhina-2 (Sochi)
Elektron (Veliky Novgorod)
Elektron (Vyatskie-Polyany)
Energetik (Uren)
Energiya (Chaikovskiy)
Energiya (Ulyanovsk)
Energiya (Volzhskiy)
Energiya-D (Kamyshin)
Energomash (Belgorod)
Erzu (Groznyi)
EVM (Ruzayevka)
Fabus (Bronnitsy)
Fakel (Voronezh)
Fakel-D (Voronezh)
FAYuR (Beslan)
FCSh-73 (Voronezh)
FK Abinsk (Abinsk)
FK Alagir (Alagir)
FK Armavir (Armavir)
FK Astrakhan (Astrakhan)
FK Balakovo (Balakovo)
FK Belogorsk (Belogorsk)
FK Berezniki (Berezniki)
FK Blagoveshchensk (Blagoveshchensk)
FK Chelyabinsk (Chelyabinsk)
FK Cherepovets
FK Chertanovo (Moscow)
FK Chertanovo-2 (Chertanovo)
FK Chita (Chita)
FK Derbent (Derbent)
FK Digora (Digora)
FK Dolgoprudny (Dolgoprudny)
FK Domodedovo (Domodedovo)
FK Elista (Elista)
FK Gatchina (Gatchina)
FK Gubkin (Gubkin)
FK Istra (Istra)
FK Izhevsk (Izhevsk)
FK Kaluga (Kaluga)
FK Khimki (Khimki)
FK Khimki-M (Khimki)
FK Kolomna (Kolomna)
FK Krasnodar (Krasnodar)
FK Krasnodar-2 (Krasnodar)
FK Krasnodar-2000 (Krasnodar)
FK Krasnodar-3 (Krasnodar)
FK Lobnya (Lobnya)
FK Lukhovitsy (Lukhovitsy)
FK Magnitogorsk (Magnitogorsk)
FK Makhachkala (Makhachkala)
FK Moskva (Moscow)
FK Mozdok (Mozdok)
FK Murom
FK Nizhniy Novgorod (Nizhniy Novgorod)
FK Nizhniy Novgorod (Nizhniy Novgorod)
FK Novokuznetsk (Novokuznetsk)
FK Novosibirsk (Novosibirsk)
FK Obninsk (Obninsk)
FK Orenburg (Orenburg)
FK Orenburg-2 (Orenburg)
FK Oryol (Oryol)
FK Pele (Moscow)
FK Reutov (Reutov)
FK Rostov (Rostov-on-Don)
FK Ryazan (Ryazan)
FK Rybinsk (Rybinsk)
FK Sochi (Sochi)
FK Sochi (Sochi)
FK Stary Oskol (Stary Oskol)
FK Stavropol (Stavropol)
FK Strogino (Moscow)
FK Taganrog (Taganrog)
FK Tambov (Tambov)
FK Tolyatti (Tolyatti)
FK Tosno (Tosno)
FK Tyumen (Tyumen)
FK Ufa (Ufa)
FK Ufa-2 (Ufa)
FK Vidnoye (Vidnoye)
FK Volgodonsk (Volgodonsk)
FK Volgograd (Volgograd)
FK Vologda (Vologda)
FK Yelyets (Yelyets)
Fortuna (Mytishchi)
FSA (Voronezh)
FShM Torpedo (Moscow)
GAI (Kiselevsk)
Galaks (Saint Petersburg)
Gigant (Grozny)
Gigant (Voskresensk)
Gornyak (Gramoteino)
Gornyak (Kachkanar)
Gornyak (Kushva)
Gornyak (Raichikhinsk)
Gornyak (Uchaly)
Idel (Kazan)
Inter (Cherkessk)
Irgiz (Balakovo)
Irtysh (Omsk)
Iskra (Engels)
Iskra (Novoaleksandrovsk)
Iskra (Smolensk)
Istochnik (Rostov-on-Don)
Izumrud-Neftyanik (Timashyovsk)
Kabardey (Nizhny Cherek)
KAIT-Sport (Moscow)
KAMAZ (Naberezhnye Chelny)
KAMAZ-2 (Naberezhnye Chelny)
KamAZavtocenter (Naberezhnye Chelny)
Karelia-Discovery (Petrozavodsk)
Kareliya (Petrozavodsk)
Kavkazkabel (Prokhladnyi)
Khimik (Belorechensk)
Khimik (Dankov)
Khimik (Dzerzhinsk)
Khimik (Koryazhma)
Khimik (Meleuz)
Khimik (Uvarovo)
Khimik-Arsenal (Novomoskovsk)
Khimik-Avgust (Vurnary)
Khoper (Balashov)
Kinotavr (Podolsk)
Kolos (Bykovo)
Kolos (Krasnodar)
Kolos (Pokrovskoye)
Kolos-2 (Krasnodar)
Kooperator (Vichuga)
Kosmos-Kirovets (Saint Petersburg)
Kraneks (Ivanovo)
Krasnogvardeyets (Moscow)
Krasnoznamensk (Krasnoznamensk)
Krasny-SGAFKST (Smolensk)
Kristall (Dyatkovo)
Kristall (Sergach)
Kristall (Smolensk)
Krylia Sovetov (Samara)
Krylia Sovetov-2 (Samara)
Kuban (Krasnodar)
Kuban-2 (Krasnodar)

Kuban-D (Krasnodar)
Kuban-Holding (Pavlovskaya)
Kuzbass (Kemerovo)
Kvant (Obninsk)
Lada (Dimitrovgrad)
Lada-D (Tolyatti)
Lada-Tolyatti (Tolyatti)
Legion-Dynamo (Makhachkala)
Leningradets (Leningrad Oblast)
Lokomotiv (Kaluga)
Lokomotiv (Liski)
Lokomotiv (Moscow)
Lokomotiv (Nizhniy Novgorod)
Lokomotiv (Saint Petersburg)
Lokomotiv-2 (Moscow)
Lokomotiv-D (Nizhniy Novgorod)
Lokomotiv-D (Saint Petersburg)
Lokomotiv-Kazanka (Moscow)
Lokomotiv-KMV (Mineralnye Vody)
Luch (Vladivostok)
Luki-Energiya (Velikiye Luki)
Makkabi (Moscow)
Mashuk-KMV (Pyatigorsk)
MEPhI (Moscow)
Metallurg (Aldan)
Metallurg (Asha)
Metallurg (Lipetsk)
Metallurg (Pikalevo)
Metallurg (Vyksa)
Metallurg-Oskol (Stary Oskol)
Metiznik (Magnitogorsk)
MITOS (Novocherkassk)
Monolit (Moscow)
Mordovia (Saransk)
Mosenergo (Moscow)
Mostovik-Primorye (Ussuriysk)
Mostransgaz (Gazoprovod)
MVD Rossii (Moscow)
Nara-ShBFR (Naro-Fominsk)
Nart (Cherkessk)
Neftekhimik (Nizhnekamsk)
Neftyanik (Bugulma)
Neftyanik (Buguruslan)
Neftyanik (Ufa)
Neftyanik (Uray)
Neftyanik (Yaroslavl)
Nemkom (Krasnodar)
Nika (Krasny Sulin)
Nika (Moscow)
Niva (Slavyansk-na-Kubani)
Nosta (Novotroitsk)
Novosibirsk-Olimpik (Novosibirsk)
Oazis (Yartsevo)
Octan (Perm)
Oka (Kolomna)
Okean (Nakhodka)
Okean-D (Nakhodka)
Olimp (Khimki)
Olimpiya (Gelendzhik)
Olimpiya (Kirovo-Chepetsk)
Olimpiya (Volgograd)
Parus (Anapa)
Piter (Saint Petersburg)
Podolye (Podolsk Region)
Politekhnik-92 (Barnaul)
Portovik-Energiya (Kholmsk)
Pozis (Zelenodolsk)
Presnya (Moscow)
Priazovye (Yeysk)
Progress (Biysk)
Progress (Chernyakhovsk)
Proletariy (Surazh)
Pskov-2000 (Pskov)
Pskov-747 (Pskov)
Raspadskaya (Mezhdurechensk)
Rassvet (Troitskoye)
Reformatsiya (Abakan)
Rekord (Aleksandrov)
Restavratsiya (Krasnoyarsk)
Ritm (Alekseyevka)
Roda (Moscow)
Rodina (Moscow)
Rostselmash-2 (Rostov-on-Don)
Rotor (Volgograd)
Rotor-2 (Volgograd)
Rubin (Kazan)
Rubin-2 (Kazan)
Rus (Saint Petersburg)
Sakhalin (Yuzhno-Sakhalinsk)
Salyut (Saratov)
Salyut-Belgorod (Belgorod)
Saturn (Naberezhnye Chelny)
Saturn (Ramenskoye)
Saturn-1991 (Saint Petersburg)
Saturn-2 (Moscow Region)
Saturn-2 (Moskovskaya Oblast)
Selenga (Ulan-Ude)
Serp i Molot (Moscow)
Sever (Murmansk)
Shakhtyor (Artyom)
Shakhtyor (Peshelan)
Shakhtyor (Prokopievsk)
Sheksna (Cherepovets)
Sherstyanik (Nevinnomysk)
Shinnik (Yaroslavl)
Sibir (Novosibirsk)
Sibir-2 (Novosibirsk)
Sibiryak (Bratsk)
SibOVV (Kemerovo)
SKA (Rostov-on-Don)
SKA-Khabarovsk (Khabarovsk)
Skat-5s (Yelabuga)
SKChF (Sevastopol)
SKD (Samara)
Slavyansk (Slavyansk-na-Kubani)
Slavyansky (Slavyansk-na-Kubani)
Smena (Komsomolsk-na-Amure)
Smena (Moscow)
Smena-Zenit (Saint Petersburg)
Sochi-04 (Sochi)
Sodovik (Sterlitamak)
Sokol (Saratov)
Sokol-D (Saratov)
Solaris (Moscow)
Soyuz-Gazprom (Izhevsk)
Spartak (Gorno-Altaisk)
Spartak (Kostroma)
Spartak (Moscow)
Spartak (Nizhniy Novgorod)
Spartak (Ryazan)
Spartak (Rybnoye)
Spartak (Shchyolkovo)
Spartak (Tambov)
Spartak (Yoshkar-Ola)
Spartak Vladikavkaz (Vladikavkaz)
Spartak-2 (Moscow)
Spartak-Arktikbank (Arkhangelsk)
Spartak-Bratskiy (Yuzhnyi)
Spartak-Chukotka (Moscow)
Spartak-D (Nalchik)
Spartak-MZK (Ryazan)
Spartak-Nalchik (Nalchik)
Spartak-Peresvet (Bryansk)
Spartak-Telekom (Shuya)
Spartak-Vladikavkaz ( Vladikavkaz)
Sportakademklub (Moscow)
Sputnik (Kimry)
Stavropolye-2009 (Stavropol)
Stolitsa (Moscow)
Stroitel (Morshansk)
STsOP (Kislovodsk)
Svetogorets (Svetogorsk)
Syzran-2003 (Syzran)
Tekstilshchik (Ivanovo)
Tekstilshchik (Kamyshin)
Tekstilshik-D (Kamyshin)
Terek-2 (Groznyi)
Titan (Klin)
Tobol (Kurgan)
Tobol (Tobolsk)
Tom (Tomsk)
Tom-2 (Tomsk)
Torpedo (Izhevsk)
Torpedo (Miass)
Torpedo (Moscow)
Torpedo (Mytishchi)
Torpedo (Pavlovo)
Torpedo (Rubtsovsk)
Torpedo (Taganrog)
Torpedo (Vladimir)
Torpedo-2 (Moscow)
Torpedo-Lyubertsy (Lyubertsy)
Torpedo-Mashuk (Georgiyevsk)
Torpedo-Viktoriya (Nizhny Novgorod)
Torpedo-ZIL (Moscow)
Trestar (Ostankino)
Trubnik (Kamensk-Uralksiy)
Tsement (Mikhailovka)
TSK (Simferopol)
Turbostroitel (Kaluga)
Ural (Ekaterinburg)
Ural-2 (Ekaterinburg)
Uralan-D (Elista)
Uralan-Plus (Moscow)
Uralelektromed (Verkhnyaya Pyshma)
Uralets (Nizhniy Tagil)
Uralmash-D (Ekaterinburg)
Urozhay (Krasnodar)
Vainakh (Shali)
Veles (Moscow)
Vest (Kaliningrad)
Viktor Ponedelnik Football Academy (Rostov-on-Don)
Viktoria (Nazarovo)
Vityaz (Krymsk)
Vityaz (Podolsk)
Volga (Nizhniy Novgorod)
Volga (Ulyanovsk)
Volga-1908 (Tver)
Volga-Olimpiets (Nizhniy Novgorod)
Volgar (Astrakhan)
Volgar-Astrakhan (Astrakhan)
Volochanin-Ratmir (Vyshniy Volochek)
Vybor-Kurbatovo (Kurbatovo)
Yakutiya (Yakutsk)
Yenisey (Krasnoyarsk)
Yudzhin (Samara)
Yugra (Nizhnevartovsk)
Yunit (Samara)
Zarya (Leninsk-Kuznetskiy)
Zavodchanin (Saratov)
Zelenograd (Moscow)
Zenit (Irkutsk)
Zenit (Moscow)
Zenit (Penza)
Zenit (Saint Petersburg)
Zenit-2 (Saint Petersburg)
Zenit-2 (Saint Petersburg)
Zenit-Izhevsk (Izhevsk)
Zhemchuzhina (Budyonnovsk)
Zhemchuzhina (Yalta)
Zhemchuzhina-Sochi (Sochi)
Zhemchuzhina-Sochi-D (Sochi)
Znamya (Noginsk)
Znamya Truda (Orekhovo-Zuevo)
Zorkiy (Krasnogorsk)
Zverda (Irkutsk)
Zvezda (Gorodishche)
Zvezda (Perm)
Zvezda (Ryazan)
Zvezda (Saint Petersburg)
Zvezda (Serpukhov)

Football calendar
Now in database:

Years:149
Tourneys:9 045
Matches:1 034 175
Clubs:10 864
National teams:259
Stadiums:9 592
Site news
29.06.2020
current

Semifinal & Final of the
FA Cup 2019/20
added

In the football world

Tomorrow, July 8

 

ZenitFK Sochi

18:00

FK OrenburgCSKA

20:00

SpartakLokomotiv

20:30

FK RostovFK Ufa

20:30

 

Dynamo (Kiev)Vorskla (Poltava)

21:30

 

KarpatyDnipro-1

 

Manchester CityNewcastle United

18:00*

Sheffield UnitedWolverhampton Wanderers

18:00*

West Ham UnitedBurnley

18:00*

Brighton & Hove AlbionLiverpool

20:15*

 

West Bromwich AlbionDerby County

17:00*

Birmingham CitySwansea City

18:00*

Wigan AthleticQueens Park Rangers

18:00*

Bristol CityHull City

19:45*

MillwallMiddlesbrough

19:45*

Sheffield WednesdayPreston North End

19:45*

 

LudogoretsLevski

18:30

BeroeSlavia

21:15

 

Real BetisAtlético Osasuna

19:30*

GetafeVillarreal

19:30*

BarcelonaEspañol

22:00*

 

FiorentinaCagliari

19:30*

GenoaNapoli

19:30*

TorinoBrescia

21:45*

RomaParma

21:45*

AtalantaSampdoria

21:45*

BolognaSassuolo

21:45*

 

AvesVitória S

19:00*

BoavistaMarítimo

21:15*

 

AluminijNK Bravo

18:00

MuraTriglav

20:15

 

ViktoriaSlovan

18:00

SlaviaSparta

18:00

JablonecBaník

18:00

Local time

Yesterday, July 6

 

Obolon-BrovarPrykarpattya

3:3

 

NoahShirak

4:0

AraratArarat-Armenia

0:1

 

Tottenham HotspurEverton

1:0*

 

Botev VDunav

0:0

 

LevanteReal Sociedad

1:1*

SevillaEibar

1:0*

 

Wisła PGórnik

1:0

 

MoreirenseSporting

0:0*

International tournaments

Current

04.09.2019 – 16.11.2021

World Cup 2022,
Qualifying tournament, Africa

21.03.2019 – 12.11.2020

European Football Championship 2020,
Qualifying tournament

09.10.2019 – 17.11.2020

African Cup of Nations 2021,
Qualifying tournament

06.06.2019 – 29.03.2022

Asian Cup 2023,
Qualifying tournament

25.06.2019 – 23.08.2020

UEFA Champions League 2019/20

27.06.2019 – 21.08.2020

Europa League 2019/20

© WildSoft 2007-2020 info@wildstat.ru