Dvina

Vitebsk

See also:  FK Vitebsk (Vitebsk), Belarus

Founded: 1960

Stadium: Vitebsk CSC

Other names:

 1960 – 1963  Krasnoye Znamya
 1963 – 1985  Dvina
 1985 – 1987  Vityaz
 1987 – 1991  KIM

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats USSR Cup - overall stats
USSR Cup 1967/68 - RSFSR zone 1, 1/8 finals
USSR Cup 1966/67 - RSFSR zone 1, 1/8 finals
USSR Cup 1965 - Ukrainian SSR zone 1, 1/8 finals
USSR Cup 1964 - Ukrainian SSR zone 1, 1/8 finals
USSR Cup 1963 - Soyuz Republics zone 1, 1/8 finals
USSR Cup 1962 - Soyuz Republics zone 1, final
USSR Cup 1961 - Soyuz Republics zone 1, final
USSR Cup 1954 - 1/32 finals

Overall stats USSR, First League - overall stats

Overall stats USSR, Second League - overall stats

Overall stats USSR, Second Minor League - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

  -    -  USSR 1991, second league West - place 20
  -    -    -  USSR 1990, second minor league Zone 6 - place 2 ↑ 
  -    -  USSR 1989, second league Zone 5 - place 13 ↓ 
  -    -  USSR 1988, second league Zone 5 - place 17
  -    -  USSR 1987, second league Zone 5 - place 17
  -    -  USSR 1986, second league Zone 5 - place 16
  -    -  USSR 1985, second league Zone 5 - place 14
  -    -  USSR 1984, second league Zone 5 - place 18
  -    -  USSR 1983, second league Zone 5 - place 10
  -    -  USSR 1982, second league Zone 5 - place 16
  -    -  USSR 1981, second league Zone 8, tournament for places 5-9 - place 9
  -    -  USSR 1980, second league Zone 8 - place 9
  -    -  USSR 1979, second league Zone 1 - place 12
  -    -  USSR 1978, second league Zone 1 - place 15
  -    -  USSR 1977, second league Zone 1 - place 14
  -    -  USSR 1976, second league Zone 1 - place 15
  -    -  USSR 1975, second league Zone 2 - place 16
  -    -  USSR 1974, second league Zone 2 - place 20
  -    -  USSR 1973, second league Zone 2 - place 13
  -    -  USSR 1972, second league Zone 2 - place 15
  -    -  USSR 1971, second league Zone 2 - place 16
  -    -    -  USSR 1970, class B RSFSR, zone 1 - place 11 ↑ 
  -    -  USSR 1969, class B RSFSR, zone 1 - place 14 ↓ 
  -    -  USSR 1968, class B RSFSR, zone 1 - place 7
  -    -  USSR 1967, class B RSFSR, zone 1 - place 17
  -    -  USSR 1966, class B RSFSR, zone 1 - place 17
  -    -  USSR 1965, class B Ukrainian SSR, zone 1 - place 6
  -    -  USSR 1964, class B Ukrainian SSR, zone 1 - place 14
  -    -  USSR 1963, class B Republics, zone 1 - place 10
  -  USSR, class B 1962 Republics, zone 1 - place 15 ↓ 
  -  USSR, class B 1961 Republics, zone 1 - place 8
  -  USSR, class B 1960 Republics, zone 1 - place 12

Football calendar
Now in database:

Years:147
Tourneys:8 788
Matches:1 013 930
Clubs:10 713
National teams:259
Stadiums:9 392
Site news
18.08.2018

August update of the FIFA/Coca-Cola World Ranking

18.08.2018
current

Italian Serie A 2018/19 added

17.08.2018
current

Second round of the Football
League Cup 2018/19
added

In the football world

Tomorrow, August 22

AjaxDynamo Kyiv

21:00

VideotonAÉK

21:00

Young BoysDinamo Zagreb

21:00

San Lorenzo de AlmagroNacional

19:30

LDUDeportivo Cali

19:45

BengaluruAltyn Asyr

20:00

 

Sakhalin (Yuzhno-Sahalinsk)Zenit (Irkutsk)

17:00

Znamya Truda (Orekhovo-Zuevo)Baltika (Kaliningrad)

17:00

Neftekhimik (Nizhnekamsk)Mordovia (Saransk)

18:00

FK Chelyabinsk (Chelyabinsk)FK Nizhniy Novgorod (Nizhniy Novgorod)

18:00

Dynamo (Barnaul)Tom (Tomsk)

18:30

Luki-Energiya (Velikiye Luki)FK Chertanovo (Moscow)

18:30

FK Kaluga (Kaluga)FK Tambov (Tambov)

18:30

Tekstilshchik (Ivanovo)FK Khimki (Khimki)

18:30

Dynamo (Bryansk)Avangard (Kursk)

18:30

Chernomorets (Novorossiysk)FK Sochi (Sochi)

18:30

FK Tyumen (Tyumen)Sibir (Novosibirsk)

19:00

Syzran-2003 (Syzran)Rotor (Volgograd)

19:00

Volgar (Astrakhan)Fakel (Voronezh)

19:00

Chaika (Peschanokopskoye)FK Armavir (Armavir)

19:00

Luch (Vladivostok)SKA-Khabarovsk (Khabarovsk)

19:00

Torpedo (Moscow)Shinnik (Yaroslavl)

19:30

 

Aston VillaBrentford

19:45

Sheffield WednesdayMillwall

19:45

Blackburn RoversReading

19:45

Norwich CityPreston North End

19:45

Bolton WanderersBirmingham City

20:00

Stoke CityWigan Athletic

20:00

 

StumbrasŽalgiris V

18:00

AtlantasJonava

20:00

 

ParanáSão Paulo

19:30

ChapecoenseAtlético Paranaense

19:30

BahiaInternacional

19:30

SportAmérica

21:00

PalmeirasBotafogo

21:00

FluminenseCorinthians

21:45

GrêmioCruzeiro

21:45

Local time

Yesterday, August 20

BarbadosJamaica

2:2

 

DynamoFK Ufa

3:0

 

Tarpeda MnFK Homel

1:2

 

MilsamiSheriff

0:2

 

Crystal PalaceLiverpool

0:2

 

VereyaVitosha

0:1

 

TorpedoLokomotivi

20:00*

 

BreiðablikValur

1:3

FjölnirVíkingur R

2:2

 

ValenciaAtlético

1:1

AthleticLeganés

2:1

 

AtalantaFrosinone

4:0

 

Bodø/GlimtOdd

1:1

 

ŚląskPogoń

0:0

 

Vitória GuimaraesFeirense

0:1

 

SigmaBaník

1:4

 

GöteborgÖstersunds

2:1

HammarbyÖrebro

2:0

 

Vasco da GamaCeará

1:1

Local time

International tournaments

Current

22.03.2017 – 09.11.2018

African Cup of Nations 2019,
Qualifying tournament

26.06.2018 – 01.06.2019

UEFA Champions League 2018/19

26.06.2018 – 29.05.2019

Europa League 2018/19

22.01.2018 – 28.11.2018

Copa Libertadores 2018

13.02.2018 – 12.12.2018

Copa Sudamericana 2018

16.01.2018 – 10.11.2018

AFC Champions League 2018

22.01.2018 – 27.10.2018

AFC Cup 2018

10.02.2018 – 11.11.2018

CAF Champion's League 2018

09.02.2018 – 02.12.2018

CAF Confederation Cup 2018

© WildSoft 2007-2018 info@wildstat.ru