Helsingborgs

Helsingborgs

Founded: 04.06.1907

Stadium: Olympia

Other names:

 1907 – 1912  Helsingborgs IF
 1912 – 1971  Hälsingborgs IF
 1971 –   Helsingborgs IF

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats UEFA European Champions' Cup/Champions League - overall stats
UEFA Champions League 2012/13 - Play-off Round
UEFA Champions League 2000/01 - Group stage 1, group F - place 4

Overall stats Inter-Cities Fair Cup/UEFA Cup/Europa League - overall stats
Europa League 2012/13 - Group L - place 3
Europa League 2011/12 - Play-off Round
Europa League 2009/10 - Third qualifying round
UEFA Cup 2007/08 - 1/16 finals
UEFA Cup 2001/02 - 1/32 finals
UEFA Cup 1999/00 - 1/32 finals
UEFA Cup 1997/98 - Second Qualifying Round
UEFA Cup 1996/97 - 1/8 finals

Overall stats UEFA Cup Winners' Cup - overall stats
UEFA Cup Winners' Cup 1998/99 - 1/16 finals

Overall stats UEFA Intertoto Cup - overall stats
Intertoto Cup 2002 - Round 2
Intertoto Cup 1992 - Group 5 - place 2
Intertoto Cup 1968 - Group B1 - place 3

Overall stats Atlantic Cup - overall stats
Atlantic Cup 2012 - place 6
Atlantic Cup 2011 - place 3

Overall stats Svenska Supercupen - overall stats
Svenska Supercupen 2012 - Winner
Svenska Supercupen 2011 - Winner
Svenska Supercupen 2007 - Final

Overall stats Sweden Allsvenskan - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

Sweden 2022 Allsvenskan
Sweden 2021 Relegation
Sweden 2020 Allsvenskan - place 15
Sweden 2019 Allsvenskan - place 10
Sweden 2016 Allsvenskan - place 14
Sweden 2015 Allsvenskan - place 8
Sweden 2014 Allsvenskan - place 9
Sweden 2013 Allsvenskan - place 5
Sweden 2012 Allsvenskan - place 6
Sweden 2011 Allsvenskan - Champion
Sweden 2010 Allsvenskan - place 2
Sweden 2009 Allsvenskan - place 8
Sweden 2008 Allsvenskan - place 4
Sweden 2007 Allsvenskan - place 8
Sweden 2006 Allsvenskan - place 4
Sweden 2005 Allsvenskan - place 6
Sweden 2004 Allsvenskan - place 10
Sweden 2003 Allsvenskan - place 6
Sweden 2002 Allsvenskan - place 4
Sweden 2001 Allsvenskan - place 5
Sweden 2000 Allsvenskan - place 2
Sweden 1999 Allsvenskan - Champion
Sweden 1998 Allsvenskan - place 2
Sweden 1997 Allsvenskan - place 6
Sweden 1996 Allsvenskan - place 3
Sweden 1995 Allsvenskan - place 2
Sweden 1994 Allsvenskan - place 8
Sweden 1993 Allsvenskan - place 9
Sweden 1968 Allsvenskan - place 11
Sweden 1967 Allsvenskan - place 3
Sweden 1966 Allsvenskan - place 10
Sweden 1965 Allsvenskan - place 10
Sweden 1964 Allsvenskan - place 10
Sweden 1963 Allsvenskan - place 9
Sweden 1962 Allsvenskan - place 5
Sweden 1961 Allsvenskan - place 8
Sweden 1960 Allsvenskan - place 10
Sweden 1959 Allsvenskan - place 8
Sweden 1957/58 Allsvenskan - place 5
Sweden 1956/57 Allsvenskan - place 3
Sweden 1955/56 Allsvenskan - place 8
Sweden 1954/55 Allsvenskan - place 5
Sweden 1953/54 Allsvenskan - place 2
Sweden 1952/53 Allsvenskan - place 4
Sweden 1951/52 Allsvenskan - place 3
Sweden 1950/51 Allsvenskan - place 4
Sweden 1949/50 Allsvenskan - place 3
Sweden 1948/49 Allsvenskan - place 2
Sweden 1947/48 Allsvenskan - place 4
Sweden 1946/47 Allsvenskan - place 8
Sweden 1945/46 Allsvenskan - place 8
Sweden 1944/45 Allsvenskan - place 10
Sweden 1943/44 Allsvenskan - place 10
Sweden 1942/43 Allsvenskan - place 3
Sweden 1941/42 Allsvenskan - place 4
Sweden 1940/41 Allsvenskan - Champion
Sweden 1939/40 Allsvenskan - place 3
Sweden 1938/39 Allsvenskan - place 9
Sweden 1937/38 Allsvenskan - place 2
Sweden 1934/35 Allsvenskan - place 11
Sweden 1933/34 Allsvenskan - Champion
Sweden 1932/33 Allsvenskan - Champion
Sweden 1931/32 Allsvenskan - place 8
Sweden 1930/31 Allsvenskan - place 4
Sweden 1929/30 Allsvenskan - Champion
Sweden 1928/29 Allsvenskan - Champion
Sweden 1927/28 Allsvenskan - place 2
Sweden 1926/27 Allsvenskan - place 3
Sweden 1925/26 Allsvenskan - place 4
Sweden 1924/25 Allsvenskan - place 4

Football calendar
Now in database:

Years:151
Tourneys:9 515
Matches:1 079 173
Clubs:11 226
National teams:259
Stadiums:9 902
Site news
23.09.2022
current

AFF Cup 2022 added

07.04.2022
current

World Cup 2022 added

In the football world

Tomorrow, October 1

Saint Vincent and GrenadinesGrenada

16:30

São PauloIndependiente del Valle

17:00

 

FK OrenburgFK Sochi

16:00

FK KhimkiCSKA

16:30

LokomotivUral

19:00

 

FK UfaBaltika

13:45

VelesVolgar

14:00

KAMAZRodina

16:00

RubinArsenal

16:00

VolgaSKA-Khabarovsk

16:00

YeniseyDynamo Makhachkala

17:00

KubanFK Krasnodar-2

18:00

NeftekhimikAkron

18:00

AlaniyaShinnik

19:00

 

LegionAlania-2

15:00

DynamoBiolog-Novokubansk

15:00

SKARotor

15:00

DruzhbaMashuk-KMV

16:00

ChernomoretsKuban-Holding

17:00

 

Luki-EnergiyaRodina-M

14:00

 

Torpedo VladimirTekstilshchik

16:00

FK ChertanovoFK Tver

16:00

 

AvangardSakhalinets

15:00

 

Zenit-IzhevskKhimik-Avgust

15:00

FK TyumenUral-2

19:00

 

InguletsVorskla

13:00*

FK LvivDnipro-1

15:00*

MetalistShakhtar

17:00*

 

DinazPolissya

*

KarpatyPrykarpattya

*

 

FK PoltavaChernihiv

*

 

Nyva BuzovaKremin-2

*

Nyva VinnytsyaZvyahel

*

Metalurh-2Vast

*

FK KhustChaika

*

 

TuranZira

15:30

QarabağNeftçi

18:00

 

ShirakLernayin Artsakh

15:00

PyunikAlashkert

17:00

 

BelshinaDynamo Brest

13:00

Dynamo MinskShakhtsyor

15:00

BATETarpeda-BelAZ

17:00

 

CaspiyAksu

16:00

OrdabasyAtyrau

18:00

TarazMakhtaaral

20:00

 

ZimbruDinamo-Auto

15:00

MilsamiBălți

18:00

 

BunyodkorNavbahor

18:30

 

Red BullLASK

17:00

Austria LustenauWolfsberg

17:00

TirolRapid

17:00

 

ArsenalTottenham Hotspur

12:30

AFC BournemouthBrentford

15:00

Crystal PalaceChelsea

15:00

FulhamNewcastle United

15:00

LiverpoolBrighton & Hove Albion

15:00

SouthamptonEverton

15:00

West Ham UnitedWolverhampton Wanderers

17:30

 

SunderlandPreston North End

15:00

Blackburn RoversMillwall

15:00

BlackpoolNorwich City

15:00

Bristol CityQueens Park Rangers

15:00

Cardiff CityBurnley

15:00

Coventry CityMiddlesbrough

15:00

ReadingHuddersfield Town

15:00

Rotherham UnitedWigan Athletic

15:00

Sheffield UnitedBirmingham City

15:00

West Bromwich AlbionSwansea City

15:00

 

Congleton TownAFC Fylde

12:30

Anstey NomadsShefford Town & Campton

14:00

Gainsborough TrinityWorksop Town

15:00

Bamber BridgeBuxton

15:00

South ShieldsMarske United

15:00

HydeDarlington

15:00

ChesterHanley Town

15:00

Scarborough AthleticCurzon Ashton

15:00

ChorleyBlyth Spartans

15:00

Stocksbridge Park SteelsAshington

15:00

ClitheroeBury AFC

15:00

Peterborough SportsHemel Hempstead Town

15:00

CheshuntKidderminster Harriers

15:00

AFC HornchurchBraintree Town

15:00

Coalville TownAFC Sudbury

15:00

Billericay TownBiggleswade Town

15:00

AlvechurchNuneaton Town

15:00

RomfordChelmsford City

15:00

Basford UnitedBoston United

15:00

Banbury UnitedBerkhamsted

15:00

St Ives TownChasetown

15:00

Taunton TownWalton & Hersham

15:00

Dulwich HamletFolkestone Invicta

15:00

HendonHerne Bay

15:00

Weston-super-MareHelston Athletic

15:00

Carshalton AthleticHavant & Waterlooville

15:00

Metropolitan PoliceChippenham Town

15:00

Hampton & Richmond BoroughPaulton Rovers

15:00

WeymouthWelling United

15:00

Oxford CityPlymouth Parkway

15:00

Gloucester CityMerthyr Town

15:00

WorthingEastbourne Borough

15:00

Three BridgesHereford

15:00

Bath CitySevenoaks Town

15:00

Beckenham TownBinfield

15:00

Yate TownBracknell Town

15:00

Swindon SupermarineFarnborough

15:00

Hanwell TownEbbsfleet United

15:00

 

AnderlechtCharleroi

13:30

Oud-HeverleeUnion Saint-Gilloise

16:00

OostendeGenk

18:15

WesterloZulte Waregem

18:15

BruggeMechelen

20:45

 

Lokomotiv SofiaLudogorets

13:45*

 

KisvárdaÚjpest

14:30

DebrecenHonvéd

17:00

Vasas SCZalaegerszegi TE

19:30

 

RB LeipzigBochum

15:30

FreiburgMainz 05

15:30

KölnBorussia Dortmund

15:30

EintrachtUnion

15:30

WolfsburgStuttgart

15:30

WerderBorussia Mönchengladbach

18:30

 

CambuurPSV

16:30

ExcelsiorUtrecht

18:45

AjaxGo Ahead Eagles

20:00

TwenteVitesse

20:00

GroningenAZ

21:00

 

GagraDila

15:30

SamguraliSaburtalo

15:30

TelaviLokomotivi

18:00

 

CádizVillarreal

14:00

GetafeReal Valladolid

16:15

SevillaAtlético

18:30

MallorcaBarcelona

21:00

 

NapoliTorino

15:00

InterRoma

18:00

EmpoliMilan

20:45

 

Tukums 2000Auda

13:00

RFSMETTA/LU

15:00

FK LiepājaSpartaks

16:00

 

RiteriaiŽalgiris Kaunas

13:00

LietavaDžiugas

15:00

 

TromsøMolde

16:00

ÅlesundViking

18:00

LillestrømBodø/Glimt

18:00

 

GórnikZagłębie

15:00

LechLegia

17:30

PogońLechia

20:00

 

VizelaPortimonense

15:30

ChavesEstoril-Praia

18:00

VitóriaBenfica

20:30

 

TSCRadnik

15:00

JavorVoždovac

17:00

NapredakKolubara

19:00

 

DomžaleMura

15:00

OlimpijaTabor

17:30

KoperNK Bravo

20:15

 

StrasbourgRennes

17:00

Paris Saint-GermainNice

21:00

 

OsijekLokomotiva

16:55

DinamoSlaven

19:30

 

SutjeskaJedinstvo

15:00

RudarJezero

15:00

DečićMornar

16:00

PetrovacArsenal

16:00

 

BaníkDynamo

16:00

Bohemians 1905Viktoria

16:00

Mladá BoleslavSigma

16:00

SpartaHradec Králové

19:00

 

MalmöHammarby

15:00

DegerforsDjurgårdens

17:30

 

HeartsRangers

12:30

CelticMotherwell

15:00

Dundee UnitedSt. Johnstone

15:00

AberdeenKilmarnock

15:00

Ross CountyHibernian

15:00

St. MirrenLivingston

15:00

 

KalevVaprus

14:30

KuressaareTammeka

17:00

FloraLegion

19:30

 

Central CórdobaSarmiento

13:00

PlatenseDefensa y Justicia

13:00

San Lorenzo de AlmagroHuracán

15:30

BanfieldGodoy Cruz

18:00

ArsenalIndependiente

20:30

 

Atlético MineiroFluminense

15:00

CearáAmérica

15:00

InternacionalSantos

15:00

Atlético ParanaenseJuventude

19:00

AvaíAtlético

19:00

FlamengoBragantino

19:00

GoiásFortaleza

19:00

CorinthiansCuiabá Esporte Clube

21:00

 

New England RevolutionAtlanta United

13:00

Colorado RapidsDallas

13:30

CharlottePhiladelphia Union

17:30

San Jose EarthquakesMinnesota United

19:00

Vancouver WhitecapsAustin

19:00

MontréalDC United

19:30

Columbus CrewNew York Red Bulls

19:30

CincinnatiChicago Fire

19:30

Los Angeles GalaxyReal Salt Lake

19:30

Local time

Yesterday, September 29

 

Fakel (Voronezh)Krylia Sovetov (Samara)

0:1

Spartak (Moscow)Zenit (Saint Petersburg)

3:0

Akhmat (Groznyi)FK Rostov (Rostov-on-Don)

3:1

 

FK BalashikhaSKA-Khabarovsk-2

2:0

SaturnDynamo Vladivostok

2:1

 

QizilqumMetallurg

0:1

 

ArdaHebar

1:0

 

Barracas CentralGimnasia y Esgrima

1:1

 

Shanghai PortChengdu Rongcheng

3:0

Wuhan Yangtze RiverCangzhou Mighty Lions

1:4

Dalian ProfessionalShanghai Shenhua

1:2

International tournaments

Current

21.03.2022 – 27.03.2023

African Cup of Nations 2023,
Qualifying tournament

21.06.2022 – 10.06.2023

UEFA Champions League 2022/23

04.08.2022 – 31.05.2023

Europa League 2022/23

05.07.2022 – 07.06.2023

UEFA Europa Conference League 2022/23

08.02.2022 – 29.10.2022

Copa Libertadores 2022

08.03.2022 – 01.10.2022

Copa Sudamericana 2022

08.03.2022 – 26.02.2023

AFC Champions League 2022

05.04.2022 – 22.10.2022

AFC Cup 2022

10.09.2022 – 10.06.2023

CAF Champion's League 2022/23

09.09.2022 – 04.06.2023

CAF Confederation Cup 2022/23

25.05.2022 – 03.11.2022

CONCACAF League 2022

© WildSoft 2007-2022 info@wildstat.ru