Vasco da Gama

Rio de Janeiro

Founded: 21.08.1898

Stadium: Estádio Vasco da Gama (São Januário)

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats FIFA Club World Cup - overall stats
FIFA Club World Cup 2000 - place 2

Overall stats Intercontinental Cup - overall stats
Intercontinental Cup 1998 - Final

Overall stats Copa Libertadores - overall stats
Copa Libertadores 2018 - Group 5
Copa Libertadores 2012 - Quarterfinal
Copa Libertadores 2001 - Quarterfinal
Copa Libertadores 1999 - 1/8 finals
Copa Libertadores 1998 - Winner
Copa Libertadores 1990 - Quarterfinal
Copa Libertadores 1985 - First round, group 1 - place 4
Copa Libertadores 1980 - First round, group 3 - place 2
Copa Libertadores 1975 - First round, group 3 - place 4
South American Club Championship 1948 - Winner

Overall stats Copa Sudamericana - overall stats
Copa Sudamericana 2018 - Second round
Copa Sudamericana 2011 - Semifinal
Copa Sudamericana 2008 - First Round
Copa Sudamericana 2007 - Quarterfinal
Copa Sudamericana 2006 - Section 2
Copa Sudamericana 2003 - Section 2, First Stage, Group 3 - place 2

Overall stats Supercopa Libertadores - overall stats
Supercopa Libertadores 1997 - Group 3 - place 2

Overall stats Copa CONMEBOL - overall stats
Copa CONMEBOL 1996 - Semifinal
Copa CONMEBOL 1993 - First round

Overall stats Copa Mercosur - overall stats
Copa Mercosur 2001 - Group A - place 3
Copa Mercosur 2000 - Winner
Copa Mercosur 1999 - Group D - place 3
Copa Mercosur 1998 - Group E - place 2

Overall stats Copa Interamericana - overall stats
Copa Interamericana 1998 - Final

Overall stats Copa do Brasil - overall stats
Copa do Brasil 2018 - Round of 16
Copa do Brasil 2017 - Third round
Copa do Brasil 2016 - Round of 16
Copa do Brasil 2015 - Quarterfinal
Copa do Brasil 2014 - Round of 16
Copa do Brasil 2013 - Quarterfinal
Copa do Brasil 2011 - Winner
Copa do Brasil 2010 - Quarterfinal
Copa do Brasil 2009 - Semifinal
Copa do Brasil 2008 - Semifinal
Copa do Brasil 2007 - Second round
Copa do Brasil 2006 - Final
Copa do Brasil 2005 - Third round
Copa do Brasil 2004 - Second round
Copa do Brasil 2003 - Quarterfinal
Copa do Brasil 2002 - Quarterfinal
Copa do Brasil 2000 - Fourth round
Copa do Brasil 1999 - Third round
Copa do Brasil 1998 - Semifinal
Copa do Brasil 1997 - Second round
Copa do Brasil 1996 - Second round
Copa do Brasil 1995 - Semifinal
Copa do Brasil 1994 - Semifinal
Copa do Brasil 1993 - Semifinal
Copa do Brasil 1992 - Second round
Copa do Brasil 1991 - Second round
Copa do Brasil 1989 - Second round

Overall stats Taça Brasil - overall stats
Taça Brasil 1965 - Final
Taça Brasil 1959 - Semifinal

Overall stats Brazilian Série A - overall stats

Overall stats Torneio Roberto Gomes Pedrosa (Robertão) - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

Brazil 2018 Série A
Brazil 2017 Série A - place 7
Brazil 2015 Série A - place 18
Brazil 2013 Série A - place 18
Brazil 2012 Série A - place 5
Brazil 2011 Série A - place 2
Brazil 2010 Série A - place 11
Brazil 2008 Série A - place 18
Brazil 2007 Série A - place 10
Brazil 2006 Série A - place 6
Brazil 2005 Série A - place 12
Brazil 2004 Série A - place 16
Brazil 2003 Série A - place 17
Brazil, Série A 2002 First phase - place 15
Brazil, Série A 2001 First phase - place 11
Copa João Havelange 2000 Final - Champion
Brazil, Série A 1999 Quarterfinal
Brazil, Série A 1998 First phase - place 10
Brazil, Série A 1997 Final - Champion
Brazil, Série A 1996 First phase - place 18
Brazil, Série A 1995 Second phase, groups A/B - place 7
Brazil, Série A 1994 Second phase, stage 2, groups E/F - place 4
Brazil, Série A 1993 First phase, group B - place 5
Brazil, Série A 1992 Second phase, group A - place 2
Brazil, Série A 1991 First phase - place 11
Brazil, Série A 1990 Second phase, group A - place 3
Brazil, Série A 1989 Final - Champion
Brazil, Série A 1988 Quarterfinal
Copa União 1987 Green module, group B, second stage - place 5
Brazil, Série A 1986 Third phase
Brazil, Série A 1985 Second phase, group H - place 3
Brazil, Série A 1984 Final
Brazil, Série A 1983 Quarterfinal
Brazil, Série A 1982 Third phase
Brazil, Série A 1981 Quarterfinal
Brazil, Série A 1980 Third phase, group M - place 2
Brazil, Série A 1979 Final
Brazil, Série A 1978 Semifinal
Brazil, Série A 1977 Final phase, group S - place 2
Brazil, Série A 1976 Third phase, group R - place 4
Brazil, Série A 1975 Second phase, groups 1/2 - place 10
Brazil, Série A 1974 Final - Champion
Brazil, Série A 1973 Second phase, group 1 - place 7
Brazil, Série A 1972 Second phase, group 1 - place 2
Brazil, Série A 1971 Second phase, group B - place 4
Torneio Roberto Gomes Pedrosa (Robertão) 1970 First phase - place 9
Torneio Roberto Gomes Pedrosa (Robertão) 1969 First phase - place 9
Torneio Roberto Gomes Pedrosa (Robertão) 1968 Final phase - place 3
Torneio Roberto Gomes Pedrosa (Robertão) 1967 First phase - place 7

Football calendar
Now in database:

Years:147
Tourneys:8 804
Matches:1 015 748
Clubs:10 721
National teams:259
Stadiums:9 406
Site news
20.09.2018

September update of the FIFA/Coca-Cola World Ranking

Fixtures
Belgium 2018/19, First Division A

Day 8

23.09

Gent - Brugge

(0:1)

23.09

Anderlecht - Standard

18:00

23.09

Cercle - Genk

20:00

Local time

All fixtures

In the football world

Tomorrow, September 24

 

Krylia SovetovFK Krasnodar

19:30

 

Viktor Ponedelnik Football AcademyDynamo

15:00

 

MetalurhReal Pharma

16:30

 

FK HaradzeyaNeman

19:00

 

ChikhuraSamtredia

16:00

 

RFSMETTA/LU

19:00

 

LillestrømTromsø

19:00

 

KoronaZagłębie S

18:00

 

BragaSporting

20:15

 

BaumitViktoria

18:00

 

HäckenGöteborg

19:00

 

ChapecoenseFluminense

20:00

Vasco da GamaBahia

20:00

Local time

Yesterday, September 22

Al-Ahly CairoHoroya AC

4:0

 

DynamoAnzhi

0:1

YeniseyUral

1:2

ArsenalRubin

2:2

FK RostovFK Ufa

0:0

AkhmatFK Orenburg

1:1

 

FK KolomnaFK Chertanovo-2

2:0

LeningradetsFK Dolgoprudny

1:2

Pskov-747FK Murom

2:0

Lokomotiv-KazankaVeles

3:0

 

FK Khimki-MZorkiy

0:2

FK RyazanFK Kaluga

1:2

TorpedoDynamo

1:0

SaturnRotor-2

0:3

SokolKvant

2:1

 

Spartak-NalchikChernomorets

1:3

 

Lada-TolyattiSyzran-2003

1:3

 

FK MariupolFK Oleksandriya

1:0

FK LvivKarpaty

1:1

Arsenal-KievOlympik

1:3

 

KolosMetalist 1925

0:0

 

ChaikaBukovyna

1:1

PodillyaVeres

0:1

FK MynaiFK Kalush

2:0

Cherkashchyna-AkademiyaPolissya

0:1

 

MFK Mykolaiv-2Krystal

2:1

KreminEnerhiya

2:0

FK NikopolMyr

1:1

TavriyaHirnyk

1:2

 

SəbailSabah

0:0

ZiraNeftçi

1:2

 

AlashkertLori

2:1

GandzasarArarat

4:0

 

IslochShakhtsyor

1:0

FK SlutskFK Minsk

0:1

FK VitebskDynamo Br

0:1

Tarpeda-BelAZFK Homel

1:0

 

KaysarShakhtyor

2:1

ZhetysuQayrat

1:0

AtyrauKyzylzhar

3:2

AqtöbeTobil

3:1

OrdabasyIrtysh

0:2

 

SperanţaSfîntul Gheorghe

4:1

Dinamo-AutoMilsami

1:0

SheriffZarya

5:2

ZimbruPetrocub

0:0

 

PaxtakorBuxoro

2:1

 

NeftchiNasaf

3:1

QizilqumQoʼqon 1912

1:0

 

SturmMattersburg

1:2

AltachWolfsberg

0:1

St. PöltenHartberg

3:0

 

FulhamWatford

1:1

BurnleyAFC Bournemouth

4:0

Cardiff CityManchester City

0:5

Crystal PalaceNewcastle United

0:0

Leicester CityHuddersfield Town

3:1

Manchester UnitedWolverhampton Wanderers

1:1

LiverpoolSouthampton

3:0

Brighton & Hove AlbionTottenham Hotspur

1:2

 

Aston VillaSheffield Wednesday

1:2

Derby CountyBrentford

3:1

MiddlesbroughSwansea City

0:0

ReadingHull City

3:0

Ipswich TownBolton Wanderers

0:0

Leeds UnitedBirmingham City

1:2

Nottingham ForestRotherham United

1:0

Sheffield UnitedPreston North End

3:2

Stoke CityBlackburn Rovers

2:3

West Bromwich AlbionMillwall

2:0

Queens Park RangersNorwich City

0:1

 

Lymington TownTorquay United

0:7

ChesterCity of Liverpool

4:0

Ashton UnitedTrafford

3:0

RadcliffeCurzon Ashton

1:2

Farsley CelticSouthport

0:3

Mossley AFCKidsgrove Athletic

1:2

Staveley Miners WelfareGuiseley

0:4

South ShieldsStockport County

1:2

Knaresborough TownWorkington

1:4

Cleethorpes TownBamber Bridge

3:3

York CityAshton Athletic

5:0

MarineFrickley Athletic

1:0

Dunston UTSIrlam

2:1

United of ManchesterColne

2:0

Nantwich TownBlyth Spartans

3:3

DarlingtonBradford Park Avenue

0:1

ChorleyLeek Town

3:0

Witton AlbionSpennymoor Town

2:1

AltrinchamWhitley Bay

5:0

Consett AFCWarrington Town

3:3

Sutton Coldfield TownAlfreton Town

2:2

Boston UnitedPeterborough Sports

0:2

St Ives TownGrantham Town

1:1

Kidderminster HarriersAtherstone Town

5:0

StourbridgeLeamington

3:2

Rugby TownHednesford Town

1:3

St Neots TownRomulus

4:3

Nuneaton TownBrackley Town

1:1

AlvechurchCorby Town

1:4

Kettering TownAFC Mansfield

2:1

Anstey NomadsMickleover Sports

1:7

Halesowen TownGainsborough Trinity

0:3

A.F.C. Telford UnitedBedford Town

3:1

BuxtonCoalville Town

0:0

Hampton & Richmond BoroughBurgess Hill Town

3:0

Kings LangleyLewes

1:1

WealdstoneGreat Wakering Rovers

2:0

Welling UnitedChesham United

2:1

HendonPhoenix Sports

15:00*

WokingTooting & Mitcham United

4:0

Hanwell TownLowestoft Town

1:0

Egham TownBrightlingsea Regent

3:3

Chelmsford CityWorthing

1:2

Concord RangersMargate

2:0

Leverstock GreenDorking Wanderers

2:4

Haringey BoroughErith Town

2:0

LeistonHastings United

3:4

Coggeshall TownWalton Casuals

2:0

Bowers & PitseaHemel Hempstead Town

1:6

Billericay TownBurnham

4:1

AFC Kempston RoversMarlow

1:0

Hitchin TownDidcot Town

1:1

Bognor Regis TownAFC Sudbury

1:1

Haverhill RoversLeatherhead

0:6

East Thurrock UnitedWhitehawk

2:3

Brantham AthleticEastbourne Borough

0:1

Oxford CityCray Valley Paper Mills

5:0

Gosport BoroughRamsgate

2:3

AFC HornchurchEast Grinstead Town

2:1

AFC Uckfield TownDartford

1:3

Hayes & Yeading UnitedMoneyfields

0:1

FC RomaniaBeaconsfield Town

0:2

HorshamHeybridge Swifts

4:3

Dulwich HamletTonbridge Angels

3:1

Metropolitan PoliceNeedham Market

2:2

Merthyr TownWinchester City

1:4

Chippenham TownSwindon Supermarine

2:2

Bristol Manor FarmBasingstoke Town

5:2

Weston-super-MareSalisbury

2:2

Tiverton TownDorchester Town

2:0

HerefordTruro City

0:0

Poole TownCinderford Town

3:0

Taunton TownBitton

4:0

Banbury UnitedBath City

0:2

Hungerford TownWantage Town

15:00*

BinfieldCirencester Town

0:3

Slough TownSholing

2:2

King's Lynn TownStafford Rangers

3:1

 

Waasland-BeverenCharleroi

1:1

EupenOostende

1:2

LokerenMouscron-Péruwelz

0:0

Sint-TruidenAntwerp

2:0

 

SeptemvriLokomotiv

1:3

Botev VCSKA

0:2

 

HoffenheimBorussia D

1:1

HerthaBorussia M

4:2

AugsburgWerder

2:3

WolfsburgFreiburg

1:3

NürnbergHannover

2:0

Schalke 04Bayern

0:2

 

FortunaWillem II

4:4

ExcelsiorHeerenveen

3:3

VVV-VenloNAC

3:0

VitesseDen Haag

1:1

 

Rayo VallecanoAlavés

1:5

Celta de VigoReal Valladolid

3:3

EibarLeganés

1:0

GetafeAtlético

0:2

Real MadridEspañol

1:0

 

ParmaCagliari

2:0

FiorentinaSPAL

3:0

SampdoriaInter

0:1

 

StumbrasŽalgiris K

0:0

 

OddVålerenga

3:2

 

CracoviaWisła P

3:1

LechiaZagłębie L

3:3

MiedźLegia

1:4

 

Santa ClaraRio Ave

1:3

MarítimoBelenenses

0:0

Vitória SetubalPorto

0:2

 

NapredakDinamo

3:0

ZemunBačka

2:2

VojvodinaVoždovac

3:0

RadnikRadnički

1:2

MladostProleter

1:0

RadFK Mačva

1:0

 

GoricaKrško

1:0

MariborDomžale

2:2

 

LilleNantes

2:1

AngersToulouse

0:0

MontpellierNice

1:0

ReimsDijon

0:0

Saint-ÉtienneCaen

2:1

StrasbourgAmiens

3:1

 

OsijekGorica

0:1

LokomotivaRijeka

2:0

 

RudarIskra

0:0

LovćenZeta

0:2

PetrovacTitograd

1:2

 

SigmaDukla

1:0

KarvináPříbram

4:1

Mladá BoleslavSlovácko

5:1

OpavaTeplice

2:0

SpartaSlovan

4:1

 

ElfsborgÖrebro

1:0

SiriusÖstersunds

0:1

TrelleborgDjurgårdens

0:3

DalkurdNorrköping

0:2

 

AberdeenMotherwell

1:0

DundeeHibernian

0:3

Hamilton AcademicalSt. Mirren

3:0

HeartsLivingston

0:0

 

TulevikTammeka

3:2

KuressaareLevadia

0:5

PaideTrans

2:5

FloraPärnu

3:0

 

São PauloAmérica

1:1

 

Los AngelesSan Jose Earthquakes

2:0

New York Red BullsToronto

2:0

Atlanta UnitedReal Salt Lake

2:0

Minnesota UnitedPortland Timbers

3:2

Columbus CrewColorado Rapids

2:1

Montreal ImpactNew York City

1:1

New England RevolutionChicago Fire

2:2

Orlando CityHouston Dynamo

0:0

 

Dalian YifangShanghai Greenland Shenhua

2:1

Henan JianyeShandong Luneng Taishan

1:4

Guizhou HengfengBeijing Sinobo Guoan

3:2

Jiangsu SuningGuangzhou Evergrande Taobao

2:3

Hebei China FortuneTianjin Quanjian

2:0

Shanghai SIPGChangchun Yatai

3:1

Local time

International tournaments

Current

22.03.2017 – 09.11.2018

African Cup of Nations 2019,
Qualifying tournament

06.09.2018 – 26.03.2019

CONCACAF Nations League 2019/20,
Qualifying tournament

26.06.2018 – 01.06.2019

UEFA Champions League 2018/19

26.06.2018 – 29.05.2019

Europa League 2018/19

22.01.2018 – 28.11.2018

Copa Libertadores 2018

13.02.2018 – 12.12.2018

Copa Sudamericana 2018

16.01.2018 – 10.11.2018

AFC Champions League 2018

22.01.2018 – 27.10.2018

AFC Cup 2018

10.02.2018 – 11.11.2018

CAF Champion's League 2018

09.02.2018 – 02.12.2018

CAF Confederation Cup 2018

31.07.2018 – 01.11.2018

CONCACAF League 2018

© WildSoft 2007-2018 info@wildstat.ru