08.05.1989 < | Football matches for 9.05.1989 | > 10.05.1989 |
Day 6 | |||||||||
Czechoslovakia | | Luxembourg | 4:0 (1:0) | ||||||
Praha |
Day 8 | |||||||||
Torpedo | | Neftchi | 1:1 (0:0) | ||||||
Kutaisi | |||||||||
Metallurg | | SKA Rostov-on-Don | 1:0 (0:0) | ||||||
Zaporizhia | |||||||||
Kuzbass | | Geolog | 0:2 (0:1) | ||||||
Kemerovo | |||||||||
SKA Karpaty | | Pakhtakor | 1:1 (0:1) | ||||||
Lviv | |||||||||
15:00 | Rostselmash | | Guria | 1:1 (0:0) | |||||
Rostov-on-Don | |||||||||
16:00 | Kotaik | | Spartak | 3:0 (2:0) | |||||
Abovyan | |||||||||
17:00 | Nistru | | Kuban | 0:0 | |||||
Chişinău | |||||||||
18:00 | Fakel | | Dynamo Stavropol | 1:1 (1:0) | |||||
Voronezh | |||||||||
18:00 | CSKA | | Shinnik | 6:0 (3:0) | |||||
Moscow | |||||||||
18:00 | Tavriya | | Dynamo Batumi | 2:0 (2:0) | |||||
Simferopol | |||||||||
18:30 | Daugava | | Kairat | 0:6 (0:3) | |||||
Rīga |
Day 5 | |||||||||
13:00 | Zorkiy | | Iskra | 1:2 (1:1) | |||||
Krasnogorsk | |||||||||
15:00 | Volga | | Saturn Ramenskoe | 1:1 (1:0) | |||||
Kalinin | |||||||||
15:00 | Chaika-CSKA | | Zarya Kaluga | 2:2 (1:1) | |||||
Podolsk | |||||||||
15:00 | SK EShVSM | | Dynamo Vologda | 0:2 (0:2) | |||||
Moscow | |||||||||
16:00 | Torpedo Ryazan | | Tekstilshchik Ivanovo | 1:0 (1:0) | |||||
Ryazan | |||||||||
16:00 | Znamya Truda | | Spartak Kostroma | 3:1 (1:1) | |||||
Orekhovo-Zuyevo | |||||||||
16:00 | Krasnaya Presnya | | Khimik Cherepovets | 1:1 (0:0) | |||||
Moscow | |||||||||
18:00 | Torpedo Vladimir | | Saturn Rybinsk | 3:0 (2:0) | |||||
Vladimir | |||||||||
18:00 | Oka | | Volzhanin | 2:0 | |||||
Kolomna | |||||||||
19:00 | Arsenal | | Dynamo-2 | 1:1 (1:0) | |||||
Tula |
Day 5 | |||||||||
Zauralye | | Strela | 2:0 (1:0) | ||||||
Kurgan | |||||||||
Metallurg Magnitogorsk | | Druzhba Yoshkar-Ola | 1:1 | ||||||
Stal | | Svetotechnika | 1:1 (1:1) | ||||||
Cheboksary | |||||||||
MTsOP-Metallurg | | Torpedo Miass | 1:1 (0:0) | ||||||
Verkhnyaya Pyshma | |||||||||
Progress Orenburg | | Lokomotiv Nizhniy Novgorod | 0:1 (0:0) | ||||||
Orenburg | |||||||||
ShVSM-SKA | | Khimik Dzerzhinsk | 0:0 | ||||||
Novokuybyshevsk | |||||||||
16:00 | Zenit | | Uralets Nizhniy Tagil | 5:0 (1:0) | |||||
Izhevsk | |||||||||
17:00 | Gastello | | Rubin | 2:1 (0:1) | |||||
Ufa | |||||||||
17:00 | Torpedo Naberezhnye Chelny | | Uralmash | 1:2 (0:2) | |||||
Naberezhnye Chelny | |||||||||
17:30 | Start | | Dynamo Kirov | 1:0 (0:0) | |||||
Ulyanovsk | |||||||||
18:30 | Lada | | Zvezda Perm | 1:1 | |||||
Tolyatti |
Club | G | W | D | L | F-A | P | |||
1. | Lokomotiv Nizhniy Novgorod | 42 | 31 | 7 | 4 | 84-20 | 69 | ||
2. | Uralmash | 42 | 29 | 10 | 3 | 81-14 | 68 | ||
3. | Zenit | 42 | 26 | 11 | 5 | 73-22 | 63 | ||
4. | Gastello | 42 | 23 | 8 | 11 | 63-29 | 54 | ||
5. | Zvezda Perm | 42 | 22 | 6 | 14 | 63-35 | 50 | ||
6. | Start | 42 | 20 | 9 | 13 | 56-30 | 49 | ||
7. | Torpedo Naberezhnye Chelny | 42 | 20 | 8 | 14 | 59-50 | 48 | ||
8. | Torpedo Kurgan | 42 | 20 | 8 | 14 | 49-38 | 48 | ||
9. | Druzhba Yoshkar-Ola | 42 | 19 | 9 | 14 | 60-44 | 47 | ||
10. | Dynamo Kirov | 42 | 19 | 8 | 15 | 50-40 | 46 |
Day 3 | |||||||||
Okean Nakhodka | | Metallurg Novokuznetsk | 1:0 | ||||||
Nakhodka | |||||||||
Luch Vladivostok | | Sayany | 4:1 | ||||||
Vladivostok | |||||||||
Lokomotiv Chita | | Avtomobilist Krasnoyarsk | 5:0 (1:0) | ||||||
Chita | |||||||||
Progress Biysk | | Sakhalin | 1:0 (1:0) | ||||||
Biysk | |||||||||
Selenga | | Zvezda Irkutsk | 0:0 | ||||||
Ulan-Ude | |||||||||
16:00 | Amur Blagoveshchensk | | Vulkan | 1:0 (0:0) | |||||
Blagoveshchensk | |||||||||
17:00 | Irtysh | | Dynamo Barnaul | 2:0 (0:0) | |||||
Omsk | |||||||||
17:00 | Chkalovets | | Tom | 1:0 (1:0) | |||||
Novosibirsk | |||||||||
19:00 | Torpedo Rubtsovsk | | SKA Khabarovsk | 1:1 (0:1) | |||||
Rubtsovsk |
Club | G | W | D | L | F-A | P | |||
1. | Irtysh | 36 | 20 | 10 | 6 | 54-18 | 50 | ||
2. | Zvezda Irkutsk | 36 | 20 | 8 | 8 | 71-35 | 48 | ||
3. | Dynamo Barnaul | 36 | 20 | 5 | 11 | 61-33 | 45 | ||
4. | Okean Nakhodka | 36 | 17 | 10 | 9 | 50-30 | 44 | ||
5. | Amur Blagoveshchensk | 36 | 17 | 9 | 10 | 55-39 | 43 | ||
6. | Luch Vladivostok | 36 | 18 | 6 | 12 | 50-38 | 42 | ||
7. | Lokomotiv Chita | 36 | 16 | 10 | 10 | 56-37 | 42 | ||
8. | Chkalovets | 36 | 17 | 6 | 13 | 47-38 | 40 | ||
9. | Metallurg Novokuznetsk | 36 | 15 | 10 | 11 | 57-44 | 40 | ||
10. | Tom | 36 | 16 | 7 | 13 | 39-34 | 39 |
Day 5 | |||||||||
13:00 | Dynamo Leningrad | | Dynamo Brest | 5:1 (2:0) | |||||
Leningrad | |||||||||
17:00 | Dynamo Bryansk | | Karpaty | 2:0 (1:0) | |||||
Bryansk | |||||||||
17:00 | Baltika | | RShVSM-RAF | 2:0 (0:0) | |||||
Kaliningrad | |||||||||
17:00 | Atlantas | | Zarya Beltsy | 2:1 (1:1) | |||||
Klaipėda | |||||||||
17:00 | Desna | | KIM | 2:0 (2:0) | |||||
Chernigiv | |||||||||
17:00 | ShVSM-Inkarnas | | Sport | 2:1 (0:1) | |||||
Kaunas | |||||||||
18:00 | Dnepr Mogilyov | | Gomselmash | 0:1 (0:1) | |||||
Mogilev | |||||||||
18:00 | Spartak Tambov | | Artsakh | 1:0 (0:0) | |||||
Tambov | |||||||||
18:00 | Kirovets | | Khimik Grodno | 2:0 (0:0) | |||||
Leningrad | |||||||||
18:00 | Tighina | | Metallurg Lipetsk | 1:0 (0:0) | |||||
Bendery | |||||||||
18:00 | Zveinieks | | Tekstilshchik Tiraspol | 0:0 | |||||
Liepāja |
Day 3 | |||||||||
17:00 | Traktor Pavlodar | | Meliorator Kzyl-Orda | 2:1 (1:0) | |||||
Pavlodar | |||||||||
17:00 | Tselinnik Tselinograd | | Zhetysu | 5:0 (1:0) | |||||
Tselinograd | |||||||||
17:00 | Shakhtyor Karaganda | | Uralets Uralsk | 1:0 (1:0) | |||||
Karagandy | |||||||||
17:00 | Energetik | | RShVSM | 4:0 (2:0) | |||||
Kustanay | |||||||||
18:00 | Dzezkazganets | | Aktyubinets | 1:1 (0:1) | |||||
Dzhezkazgan | |||||||||
18:30 | Vostok | | Meliorator Chimkent | 2:0 (1:0) | |||||
Oskemen | |||||||||
18:30 | Avangard Petropavlovsk | | Khimik Zhambyl | 0:3 (0:1) | |||||
Petropavlovsk | |||||||||
19:00 | Ekibastuzets | | Spartak Semipalatinsk | 0:0 | |||||
Ekibastuz |
Club | G | W | D | L | F-A | P | |||
1. | Traktor Pavlodar | 34 | 25 | 3 | 6 | 82-25 | 53 | ||
2. | Alga | 34 | 23 | 6 | 5 | 87-26 | 52 | ||
3. | Tselinnik Tselinograd | 34 | 23 | 6 | 5 | 49-21 | 52 | ||
4. | Meliorator Chimkent | 34 | 21 | 7 | 6 | 52-27 | 49 | ||
5. | Shakhtyor Karaganda | 34 | 20 | 3 | 11 | 46-35 | 43 | ||
6. | Khimik Zhambyl | 34 | 18 | 5 | 11 | 59-44 | 41 | ||
7. | Meliorator Kzyl-Orda | 34 | 17 | 7 | 10 | 47-27 | 41 | ||
8. | Ekibastuzets | 34 | 16 | 9 | 9 | 50-35 | 41 | ||
9. | Spartak Semipalatinsk | 34 | 15 | 6 | 13 | 49-43 | 36 | ||
10. | Aktyubinets | 34 | 13 | 8 | 13 | 35-34 | 34 |
Day 36 | |||||||||
Sheffield Wednesday | | West Ham United | 0:2 (0:0) | ||||||
Sheffield |
Club | G | W | D | L | F-A | P | |||
1. | Arsenal | 38 | 22 | 10 | 6 | 73-36 | 76 | ||
2. | Liverpool | 38 | 22 | 10 | 6 | 65-28 | 76 | ||
3. | Nottingham Forest | 38 | 17 | 13 | 8 | 64-43 | 64 | ||
4. | Norwich City | 38 | 17 | 11 | 10 | 48-45 | 62 | ||
5. | Derby County | 38 | 17 | 7 | 14 | 40-38 | 58 | ||
6. | Tottenham Hotspur | 38 | 15 | 12 | 11 | 60-46 | 57 | ||
7. | Coventry City | 38 | 14 | 13 | 11 | 47-42 | 55 | ||
8. | Everton | 38 | 14 | 12 | 12 | 50-45 | 54 | ||
9. | Queens Park Rangers | 38 | 14 | 11 | 13 | 43-37 | 53 | ||
10. | Millwall | 38 | 14 | 11 | 13 | 47-52 | 53 |
Crystal Palace | | Stoke City | 1:0 | ||||||
London |
Club | G | W | D | L | F-A | P | |||
1. | Chelsea | 46 | 29 | 12 | 5 | 96-50 | 99 | ||
2. | Manchester City | 46 | 23 | 13 | 10 | 77-53 | 82 | ||
3. | Crystal Palace | 46 | 23 | 12 | 11 | 71-49 | 81 | ||
4. | Watford | 46 | 22 | 12 | 12 | 74-48 | 78 | ||
5. | Blackburn Rovers | 46 | 22 | 11 | 13 | 74-59 | 77 | ||
6. | Swindon Town | 46 | 20 | 16 | 10 | 68-53 | 76 | ||
7. | Barnsley | 46 | 20 | 14 | 12 | 66-58 | 74 | ||
8. | Ipswich Town | 46 | 22 | 7 | 17 | 71-61 | 73 | ||
9. | West Bromwich Albion | 46 | 18 | 18 | 10 | 65-41 | 72 | ||
10. | Leeds United | 46 | 17 | 16 | 13 | 59-50 | 67 |
Day 27 | |||||||||
Vratsa | | Sliven | 2:1 | ||||||
Dunav | | Beroe | 0:0 | ||||||
Lokomotiv Plovdiv | | Lokomotiv Sofia | 2:1 | ||||||
Minyor | | Cherno More | 0:1 | ||||||
Slavia | | Trakia | 1:1 | ||||||
Spartak | | Pirin | 3:1 | ||||||
CFKA Sredets | | Lokomotiv Gorna Oryahovitsa | 7:1 | ||||||
Etar | | Vitosha | 2:0 | ||||||
Borussia (Dortmund) | | Stuttgart (Stuttgart) | 2:0 (1:0) | ||||||
Dortmund |
Now in database:
|
07.04.2024 current |
04.04.2024 April update of the FIFA/Coca-Cola World Ranking |
05.12.2023 current |
21:00 | |
21:00 | |
21:00 | |
22:00 | |
20:00 | |
20:00 | |
19:00 | |
19:00 | |
21:00 | |
19:00 | |
21:00 | |
21:00 | |
15:30* | |
16:00 | |
19:00 | |
Local time | |
0:1 | |
21:00 | |
20:00 | |
0:1 | |
0:1 | |
20:00 | |
21:00 | |
19:00 | |
22:00 | |
19:30 | |
20:00* | |
20:30 | |
0:2 | |
2:1 | |
1:0 | |
4:1 | |
4:3 | |
18:00* | |
3:4 | |
1:3 | |
2:1 | |
2:2 | |
1:1 | |
1:2 | |
Local time |
Current
15.11.2023 – 01.10.2025
World Cup 2026,
Qualifying tournament, Africa
23.03.2024 – 14.07.2024
Copa América 2024,
Qualifying play-offs
12.10.2023 – 11.06.2024
Asian Cup 2027,
Qualifying tournament
27.06.2023 – 01.06.2024
08.08.2023 – 22.05.2024
13.07.2023 – 29.05.2024
UEFA Europa Conference League 2023/24
06.02.2024 – 30.11.2024
05.03.2024 – 23.11.2024
15.08.2023 – 25.05.2024
18.08.2023 – 25.05.2024
18.08.2023 – 17.05.2024
08.02.2024 – 28.05.2024
06.02.2024 – 02.06.2024
CONCACAF Champions Cup 2024,
Final tournament
Just finished
08.08.2023 – 05.05.2024
© WildSoft 2007-2024 | info@wildstat.ru |