Alga

Frunze

See also:  Alga (Bishkek), Kyrgyzstan

Founded: 1947

Other names:

 1947 Ц 1949  Zenit
 1950 Ц 1952  Trudovye Rezervy
 1953 Ц 1954  Iskra
 1955 Ц 1960  Spartak
 1961 Ц 1991  Alga

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats USSR Cup - overall stats
USSR Cup 1991/92 - 1/64 finals
USSR Cup 1990/91 - 1/16 finals
USSR Cup 1989/90 - 1/32 finals
USSR Cup 1988/89 - 1/64 finals
USSR Cup 1980 - Zone 8 - place 5
USSR Cup 1979 - Zone 3 - place 5
USSR Cup 1978 - 1/32 finals
USSR Cup 1975 - 1/16 finals
USSR Cup 1973 - 1/16 finals
USSR Cup 1972 - 1/16 finals
USSR Cup 1971 - 1/16 finals
USSR Cup 1970 - 1/64 finals
USSR Cup 1969 - 1/32 finals
USSR Cup 1967/68 - 1/128 finals
USSR Cup 1965/66 - 1/32 finals
USSR Cup 1965 - 1/16 finals
USSR Cup 1964 - 1/32 finals
USSR Cup 1963 - 1/64 finals
USSR Cup 1962 - Soyuz Republics zone 2, semifinal
USSR Cup 1959/60 - Zone 6, quarterfinal
USSR Cup 1958 - Zone 5, semifinal
USSR Cup 1957 - Zone 3, quarterfinal
USSR Cup 1955 - Zone 2, 1/128 finals
USSR Cup 1954 - 1/16 finals
USSR Cup 1953 - 1/32 finals
USSR Cup 1951 - 1/32 finals
USSR Cup 1950 - 1/32 finals
USSR Cup 1949 - Central zone, semifinal
USSR Cup 1947 - Central Asian zone, quarterfinal

Overall stats USSR, Top League - overall stats

Overall stats USSR, First League - overall stats

Overall stats USSR, Second League - overall stats

¬ыступлени€ в чемпионате по сезонам:

  -    -  USSR 1991, second league East - place 3
  -    -  USSR 1990, second league East - place 9
  -    -  USSR 1989, second league Zone 8 - place 2
  -    -  USSR 1988, second league Zone 8 - place 2
  -    -  USSR 1987, second league Zone 7 - place 3
  -    -  USSR 1986, second league Zone 7 - place 15
  -    -  USSR 1985, second league Zone 7 - place 16
  -    -  USSR 1984, second league Zone 7 - place 13
  -    -  USSR 1983, second league Zone 7 - place 2
  -    -  USSR 1982, second league Zone 8 - place 6
  -    -  USSR 1981, second league Zone 7 - place 4
  -    -  USSR 1980, second league Zone 7 - place 2
  -  USSR, first league 1979 - place 24 ↓ 
  -    -  USSR 1978, second league Final ↑ 
  -    -  USSR 1977, second league Zone 5 - place 2
  -    -  USSR 1976, second league Zone 2 - place 4
  -  USSR, first league 1975 - place 20 ↓ 
  -    -  USSR 1974, second league Final - place 1 ↑ 
  -  USSR, first league 1973 - place 20 ↓ 
  -  USSR, first league 1972 - place 11
  -  USSR, first league 1971 - place 16
  -  USSR, first group A 1970 - place 20
  -  USSR, second group A 1969 Group 4 - place 9
  -  USSR, second group A 1968 Group 4 - place 17
  -  USSR, second group A 1967 Group 3 - place 3
  -  USSR, second group A 1966 Group 3 - place 4
  -  USSR, second group A 1965 Tournament for places 17-32 - place 17
  -  USSR, second group A 1964 Tournament for places 15-27 - place 27
  -  USSR, second group A 1963 - place 15
  -  USSR, class B 1962 Republics, zone 2 - place 2
  -  USSR, class B 1961 Republics, zone 2 - place 8
  -  USSR, class B 1960 Republics, zone 2 - place 5
  -  USSR, class B 1959 Zone 6 - place 8
  -  USSR, class B 1958 Zone 5 - place 11
  -  USSR, class B 1957 Zone 3 - place 14
  -  USSR, class B 1956 Zone 2 - place 16
  -  USSR, class B 1954 Zone 1 - place 11
  -  USSR, class B 1953 Tournament for places 22-24 - place 24
  -  USSR, class B 1951 - place 16
  -  USSR, class B 1950 - place 11
  -  USSR, second group 1949 Republics - place 14
USSR, 1948 First group ↓ 
  -  USSR, second group 1948 Central Asian zone - place 4 ↑ 
  -  USSR, second group 1947 Central Asia - place 8

Football calendar
Now in database:

Years:147
Tourneys:8 827
Matches:1 016 755
Clubs:10 725
National teams:259
Stadiums:9 423
Site news
13.11.2018
current

Second Round Proper of the
FA Cup 2018/19
added

In the football world

Tomorrow, November 17

Equatorial GuineaSenegal

16:00

ComorosMalawi

15:00

GabonMali

16:00

GambiaBenin

16:30

South AfricaNigeria

15:00

SeychellesLibya

16:30

NamibiaGuinea-Bissau

16:00

UgandaCape Verde

16:00

ThailandIndonesia

18:30

Timor-LestePhilippines

20:00

ItalyPortugal

20:45

TurkeySweden

20:00

AlbaniaScotland

20:45

SerbiaMontenegro

15:00

RomaniaLithuania

21:45

MaltaKosovo

18:00

AzerbaijanFaroe Islands

20:00

CubaDominican Republic

15:30

JamaicaSuriname

19:00

NicaraguaHaiti

19:00

Cayman IslandsSaint Lucia

20:00

VanuatuNew Caledonia

JordanIndia

18:00

AustraliaSouth Korea

18:50

 

KobraRukh

*

FK SumyMetalist 1925

13:00

AvanhardPrykarpattya

14:00

Dnipro-1Zirka

16:00

VolynAhrobiznes

17:00

 

Boca JuniorsPatronato

17:10

 

VitóriaAtlético Paranaense

19:00

CorinthiansVasco da Gama

19:00

FluminenseCeará

21:00

Local time

Yesterday, November 15

BelgiumIceland

2:0

CroatiaSpain

3:2

AustriaBosnia and Herzegovina

0:0

HungaryEstonia

2:0

GreeceFinland

1:0

AndorraGeorgia

1:1

KazakhstanLatvia

1:1

San MarinoMoldova

0:1

LuxembourgBelarus

0:2

UzbekistanLebanon

0:0

PolandCzech Republic

0:1

IranTrinidad and Tobago

1:0

IrelandNorthern Ireland

0:0

EnglandUSA

3:0

IsraelGuatemala

7:0

PeruEcuador

0:2

GermanyRussia

3:0

 

ChapecoenseBotafogo

0:1

FlamengoSantos

1:0

São PauloGrêmio

1:1

InternacionalAmérica

2:0

International tournaments

Current

22.03.2017 Ц 23.03.2019

African Cup of Nations 2019,
Qualifying tournament

02.09.2018 Ц 16.11.2018

East Asian Football Championship 2019,
Qualifying tournament

08.11.2018 Ц 15.12.2018

AFF Cup 2018,
Final tournament

06.09.2018 Ц 26.03.2019

CONCACAF Nations League 2019/20,
Qualifying tournament

26.06.2018 Ц 01.06.2019

UEFA Champions League 2018/19

26.06.2018 Ц 29.05.2019

Europa League 2018/19

22.01.2018 Ц 24.11.2018

Copa Libertadores 2018

13.02.2018 Ц 12.12.2018

Copa Sudamericana 2018

09.02.2018 Ц 02.12.2018

CAF Confederation Cup 2018

Just finished

16.01.2018 Ц 10.11.2018

AFC Champions League 2018

10.02.2018 Ц 09.11.2018

CAF Champion's League 2018

© WildSoft 2007-2018 info@wildstat.ru