Shinnik

Yaroslavl

See also:  Shinnik (Yaroslavl), Russia

Founded: 1957

Stadium: Shinnik Stadium

Other names:

 1957 – 1960  Khimik
 1961 – 1991  Shinnik

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats USSR Cup - overall stats
USSR Cup 1991/92 - 1/64 finals
USSR Cup 1990/91 - 1/8 finals
USSR Cup 1989/90 - 1/16 finals
USSR Cup 1988/89 - 1/16 finals
USSR Cup 1987/88 - 1/16 finals
USSR Cup 1986/87 - 1/64 finals
USSR Cup 1985/86 - 1/32 finals
USSR Cup 1984/85 - 1/64 finals
USSR Cup 1983 - 1/32 finals
USSR Cup 1982 - Zone 5 - place 6
USSR Cup 1981 - Zone 5 - place 4
USSR Cup 1980 - Zone 6 - place 5
USSR Cup 1979 - Zone 4 - place 3
USSR Cup 1978 - 1/16 finals
USSR Cup 1977 - 1/32 finals
USSR Cup 1976 - 1/16 finals
USSR Cup 1975 - 1/8 finals
USSR Cup 1974 - 1/16 finals
USSR Cup 1973 - 1/16 finals
USSR Cup 1972 - 1/16 finals
USSR Cup 1971 - 1/32 finals
USSR Cup 1970 - 1/128 finals
USSR Cup 1969 - 1/16 finals
USSR Cup 1967/68 - 1/128 finals
USSR Cup 1966/67 - 1/64 finals
USSR Cup 1965/66 - Quarterfinal
USSR Cup 1965 - 1/32 finals
USSR Cup 1964 - Quarterfinal
USSR Cup 1963 - 1/16 finals
USSR Cup 1962 - RSFSR zone 1, 1/8 finals
USSR Cup 1961 - RSFSR zone 1, final
USSR Cup 1959/60 - Zone 1, semifinal
USSR Cup 1958 - Zone 2, 1/8 finals
USSR Cup 1957 - Zone 1, semifinal
USSR Cup 1947 - RSFSR zone I, quarterfinal
USSR Cup 1938 - 1/32 finals
USSR Cup 1937 - 1/64 finals

Overall stats USSR, Top League - overall stats

Overall stats USSR, First League - overall stats

Overall stats USSR, Second League - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

  -  USSR, first league 1991 - place 12
  -  USSR, first league 1990 - place 6
  -  USSR, first league 1989 - place 16
  -  USSR, first league 1988 - place 11
  -  USSR, first league 1987 - place 14
  -  USSR, first league 1986 - place 14
  -  USSR, first league 1985 Group A - place 7
  -  USSR, first league 1984 - place 17
  -  USSR, first league 1983 - place 18
  -  USSR, first league 1982 - place 7
  -  USSR, first league 1981 - place 4
  -  USSR, first league 1980 - place 21
  -  USSR, first league 1979 - place 4
  -  USSR, first league 1978 - place 12
  -  USSR, first league 1977 - place 8
  -  USSR, first league 1976 - place 10
  -  USSR, first league 1975 - place 8
  -  USSR, first league 1974 - place 11
  -  USSR, first league 1973 - place 7
  -  USSR, first league 1972 - place 7
  -  USSR, first league 1971 - place 14
  -    -  USSR 1970, second group A Zone 2 - place 1 ↑ 
  -  USSR, second group A 1969 Group 1 - place 6 ↓ 
  -  USSR, second group A 1968 Group 2 - place 10
  -  USSR, second group A 1967 Group 2 - place 11
  -  USSR, second group A 1966 Group 2 - place 16
  -  USSR, second group A 1965 Tournament for places 1-16 - place 5
USSR, 1964 First group A - place 16 ↓ 
  -  USSR, second group A 1963 - place 1 ↑ 
  -  USSR, class B 1962 RSFSR, final - place 5
  -  USSR, class B 1961 RSFSR, zone 1 - place 4
  -  USSR, class B 1960 RSFSR, zone 2 - place 2
  -  USSR, class B 1959 Zone 1 - place 7
  -  USSR, class B 1958 Zone 2 - place 8
  -  USSR, class B 1957 Zone 1 - place 13
  -  USSR, second group 1947 RSFSR, zone1 - place 10

Football calendar
Now in database:

Years:147
Tourneys:8 713
Matches:1 005 618
Clubs:10 674
National teams:258
Stadiums:9 335
<2018>
<April>
MoTuWeThFrSaSu
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
Site news
17.04.2018
current

Round of 16 of the
Asian Champions League 2018
added

In the football world

Tomorrow, April 22

Team WellingtonAuckland City

13:00

LautokaMarist

15:00

 

ArsenalZenit

14:00

CSKAFK Krasnodar

16:30

FK TosnoAmkar

16:30

SKA-KhabarovskDynamo

18:00

LokomotivFK Ufa

19:00

 

FK TambovShinnik

13:30

KubanAvangard

17:00

 

FK StroginoEnergomash

16:00

 

ZoryaFK Mariupol

14:00

VeresDynamo

17:00

 

OlympikKarpaty

14:00

 

InguletsVolyn

FK SumyDesna

14:00

KreminHirnyk-Sport

15:00

Arsenal-KievZhemchuzhina

16:00

Cherkasky DniproAvanhard

16:00

Naftovyk-UkrnaftaBalkany

16:30

 

Nyva TPolissya

16:00

SkalaPodillya

16:00

 

TavriyaSudnobudivnyk

12:00

Dnipro-1Enerhiya

17:00

Metalist 1925Dnipro

17:00

 

SəbailKəpəz

17:00

SumqayıtQarabağ

19:00

NeftçiQəbələ

19:00

 

AlashkertPyunik

17:00

BanantsGandzasar

17:00

 

Tarpeda MnNeman

14:00

IslochFK Haradzeya

17:00

Dynamo BrFK Smalyavichy

19:00

 

KyzylzharAtyrau

15:00

TobilAkzhayik

15:00

OrdabasyAstana

16:00

ShakhtyorAqtöbe

16:00

QayratKaysar

17:00

ZhetysuIrtysh

17:00

 

Red BullAltach

14:30

RapidAdmira Wacker

16:30

 

ArsenalWest Ham United

13:30

Stoke CityBurnley

13:30

Manchester CitySwansea City

16:30

 

ChelseaSouthampton

15:00

 

AugsburgMainz 05

15:30

KölnSchalke 04

18:00

 

ChikhuraSamtredia

16:00

SaburtaloTorpedo

20:00

 

GironaEspañol

12:00

MálagaReal Sociedad

16:15

Las PalmasAlavés

18:30

AtléticoReal Betis

20:45

 

CagliariBologna

12:30

UdineseCrotone

15:00

ChievoInter

15:00

LazioSampdoria

15:00

AtalantaTorino

15:00

JuventusNapoli

20:45

 

Žalgiris VStumbras

13:00

 

HaugesundStrømsgodset

18:00

KristiansundBodø/Glimt

18:00

LillestrømRanheim

18:00

RosenborgStart

18:00

TromsøSandefjord

18:00

VålerengaMolde

20:00

 

TondelaAves

16:00

ChavesPortimonense

16:00

MoreirenseRio Ave

18:00

SportingBoavista

20:15

 

TriglavAnkaran

13:00

CeljeOlimpija

16:50

DomžaleRudar

19:00

 

NiceMontpellier

15:00

Saint-ÉtienneTroyes

17:00

BordeauxParis Saint-Germain

21:00

 

HajdukDinamo

17:00

LokomotivaIstra 1961

19:00

 

KarvináTeplice

16:00

SlovanSlavia

18:00

 

DalkurdSundsvall

15:00

HäckenHammarby

15:00

AIKGöteborg

17:30

TrelleborgKalmar

17:30

 

PaideLevadia

15:00

 

TigreHuracán

11:00

Newell's Old BoysRacing Club

13:15

Atlético TucumánUnión

15:30

ArsenalRiver Plate

17:45

Boca JuniorsNewell's Old Boys

20:00

 

ParanáCorinthians

11:00

Atlético MineiroVitória

16:00

ChapecoenseVasco da Gama

16:00

FluminenseCruzeiro

16:00

CearáSão Paulo

16:00

PalmeirasInternacional

16:00

GrêmioAtlético Paranaense

19:00

 

Seattle SoundersMinnesota United

13:00

Portland TimbersNew York City

15:00

 

Dalian YifangTianjin Quanjian

15:30

Jiangsu SuningShanghai Greenland Shenhua

18:00

Beijing Sinobo GuoanGuangzhou Evergrande Taobao

19:35

Shanghai SIPGTianjin Teda

20:00

Local time

Yesterday, April 20

 

TsRFSOFK Dolgoprudny

0:3

FK ChertanovoLuki-Energiya

0:0

FK MuromVeles

1:2

 

Lada-TolyattiNeftekhimik

0:2

FK Orenburg-2KAMAZ

2:2

 

MetalurhFK Nikopol

0:4

MFK Mykolaiv-2Real Pharma

1:1

 

NavbahorBunyodkor

2:1

QizilqumNeftchi

1:0

 

MillwallFulham

0:3

 

Borussia MWolfsburg

3:0

 

Kolxet`i 1913Lokomotivi

3:1

 

LeganésDeportivo

0:0

 

BragaMarítimo

2:0

 

NantesRennes

1:1

DijonLyon

2:5

 

SpartaBaumit

2:0

 

TammekaPärnu

4:2

 

Argentinos JuniorsOlimpo

1:0

EstudiantesBelgrano

0:1

 

Sporting Kansas CityVancouver Whitecaps

6:0

 

Henan JianyeChongqing Dangdai Lifan

0:2

International tournaments

Current

22.03.2017 – 09.11.2018

African Cup of Nations 2019,
Qualifying tournament

27.06.2017 – 26.05.2018

UEFA Champions League 2017/18

29.06.2017 – 16.05.2018

Europa League 2017/18

22.01.2018 – 28.11.2018

Copa Libertadores 2018

13.02.2018 – 12.12.2018

Copa Sudamericana 2018

16.01.2018 – 10.11.2018

AFC Champions League 2018

22.01.2018 – 27.10.2018

AFC Cup 2018

10.02.2018 – 11.11.2018

CAF Champion's League 2018

09.02.2018 – 02.12.2018

CAF Confederation Cup 2018

20.01.2018 – 20.05.2018

OFC Champions League 2018

20.02.2018 – 25.04.2018

CONCACAF Champions League 2018,
Final tournament

© WildSoft 2007-2018 info@wildstat.ru