Amur

Komsomolsk-na-Amure

See also:  Smena (Komsomolsk-na-Amure), Russia

Other names:

  – 1945  Stroitel
 1946 – 1956  Dynamo
 1957 – 1959  Lokomotiv
 1960 – 1977  Avangard
 1977 – 1991  Amur

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats USSR Cup - overall stats
USSR Cup 1967/68 - RSFSR zone 6, quarterfinal
USSR Cup 1966/67 - RSFSR zone 6, semifinal
USSR Cup 1965/66 - 1/32 finals
USSR Cup 1964 - RSFSR zone 6, 1/8 finals
USSR Cup 1963 - RSFSR zone 5, 1/8 finals
USSR Cup 1962 - RSFSR zone 5, 1/8 finals
USSR Cup 1961 - RSFSR zone 6, semifinal
USSR Cup 1959/60 - Zone 7, final
USSR Cup 1958 - Zone 6, quarterfinal
USSR Cup 1938 - Zone 4 (Khabarovsk), round 2
USSR Cup 1937 - 1/64 finals

Overall stats USSR, First League - overall stats

Overall stats USSR, Second League - overall stats

Overall stats USSR, Second Minor League - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

  -    -    -  USSR 1991, second minor league Zone 10 - place 11
  -    -    -  USSR 1990, second minor league Zone 10 - place 7
  -    -  USSR 1989, second league Zone 4 - place 15 ↓ 
  -    -  USSR 1988, second league Zone 4 - place 9
  -    -  USSR 1987, second league Zone 4 - place 7
  -    -  USSR 1986, second league Zone 4 - place 11
  -    -  USSR 1985, second league Zone 4 - place 12
  -    -  USSR 1984, second league Zone 4 - place 3
  -    -  USSR 1983, second league Zone 4 - place 12
  -    -  USSR 1982, second league Zone 4 - place 8
  -    -  USSR 1981, second league Zone 4 - place 15
  -    -  USSR 1980, second league Zone 4 - place 9
  -    -  USSR 1979, second league Zone 6 - place 14
  -    -  USSR 1978, second league Zone 6 - place 19
  -    -    -  USSR 1970, class B RSFSR, zone 4 - place 17 ↑ 
  -    -  USSR 1969, class B RSFSR, zone 6 - place 14 ↓ 
  -    -  USSR 1968, class B RSFSR, zone 6 - place 10
  -    -  USSR 1967, class B RSFSR, zone 6 - place 15
  -    -  USSR 1966, class B RSFSR, zone 6 - place 6
  -    -  USSR 1965, class B RSFSR, zone 6 - place 7
  -    -  USSR 1964, class B RSFSR, zone 6 - place 7
  -    -  USSR 1963, class B RSFSR, zone 5 - place 3
  -  USSR, class B 1962 RSFSR, zone 5 - place 11 ↓ 
  -  USSR, class B 1961 RSFSR, zone 6 - place 8
  -  USSR, class B 1960 RSFSR, zone 5 - place 11
  -  USSR, class B 1959 Zone 7 - place 10
  -  USSR, class B 1958 Zone 6 - place 8
  -  USSR, class B 1957 Far East zone - place 9

Football calendar
Now in database:

Years:147
Tourneys:8 827
Matches:1 016 799
Clubs:10 725
National teams:259
Stadiums:9 426
<2018>
<December>
MoTuWeThFrSaSu
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
Site news
04.12.2018
current

Third Round Proper of the
FA Cup 2018/19
added

In the football world

Tomorrow, December 11

MalaysiaVietnam

20:45

BruggeAtlético

21:00

MonacoBorussia

21:00

BarcelonaTottenham Hotspur

21:00

InterPSV

21:00

LiverpoolNapoli

20:00

Crvena ZvezdaParis Saint-Germain

21:00

Schalke 04Lokomotiv

18:55

GalatasarayPorto

20:55

 

SunderlandWalsall

19:45*

Bradford CityPeterborough United

19:45*

Newport CountyWrexham

19:45*

 

AberdeenLivingston

19:45

Local time

Yesterday, December 9

River PlateBoca Juniors

3:1 aet

 

DynamoUral

4:0

FK KrasnodarFK Ufa

1:1

ZenitRubin

1:2

 

OlympikDesna

1:1

FK OleksandriyaFK Lviv

1:2

 

SabahKeşlə

1:2

ZiraQarabağ

0:6

SəbailQəbələ

0:0

NeftçiSumqayıt

0:0

 

MattersburgAustria

2:1

HartbergWacker

2:2

RapidSturm

0:0

 

Newcastle UnitedWolverhampton Wanderers

1:2

 

CercleAntwerp

0:3

AnderlechtCharleroi

1:1

GentEupen

2:0

 

SeptemvriDunav

2:1

VereyaCSKA

0:1

LudogoretsSlavia

2:0

 

Mainz 05Hannover

1:1

Borussia MStuttgart

3:0

 

UtrechtHeracles Almelo

3:1

VVV-VenloGroningen

0:0

EmmenFeyenoord

1:4

NACVitesse

2:1

 

EibarLevante

4:4

HuescaReal Madrid

0:1

Real SociedadReal Valladolid

1:2

Real BetisRayo Vallecano

2:0

 

SassuoloFiorentina

3:3

EmpoliBologna

2:1

ParmaChievo

1:1

UdineseAtalanta

1:3

GenoaSPAL

1:1

MilanTorino

0:0

 

GórnikMiedź

1:3

LechiaLegia

0:0

 

NacionalBoavista

0:0

MoreirenseSanta Clara

0:1

Vitória GuimaraesRio Ave

3:2

SportingAves

4:1

 

DinamoVoždovac

1:2

RadničkiSpartak Zlatibor Voda

3:0

FK MačvaRadnik

1:2

ZemunMladost

0:3

ProleterČukarički

0:0

BačkaVojvodina

0:0

RadPartizan

0:3

 

MuraTriglav

0:0

AluminijCelje

4:1

 

StrasbourgCaen

2:2

LilleReims

1:1

Saint-ÉtienneMarseille

21:00*

 

InterDinamo

0:2

GoricaOsijek

1:2

 

IskraBudućnost

0:0

 

SpartaTeplice

0:1

 

DundeeRangers

1:1

 

Boca JuniorsAtlético Tucumán

19:20*

Argentinos JuniorsAldosivi

1:2

Gimnasia y EsgrimaHuracán

2:2

Racing ClubSan Martín San Juan

1:0

Rosario CentralRiver Plate

21:30*

 

Newcastle United JetsBrisbane Roar

2:0

Local time

International tournaments

Soon

12.12.2018 – 22.12.2018

FIFA Club World Cup 2018

Current

22.03.2017 – 23.03.2019

African Cup of Nations 2019,
Qualifying tournament

08.11.2018 – 15.12.2018

AFF Cup 2018,
Final tournament

06.09.2018 – 26.03.2019

CONCACAF Nations League 2019/20,
Qualifying tournament

26.06.2018 – 01.06.2019

UEFA Champions League 2018/19

26.06.2018 – 29.05.2019

Europa League 2018/19

13.02.2018 – 12.12.2018

Copa Sudamericana 2018

Just finished

22.01.2018 – 09.12.2018

Copa Libertadores 2018

© WildSoft 2007-2018 info@wildstat.ru