Sportakademklub

Moscow

Founded: 1992

Stadium: FOP Izmailovo

Other names:

 1992 – 1996  Mashinostroitel (Sergiyev Posad)
 1997 –   Sportakademklub

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats Russian Cup - overall stats
Russian Cup 2010/11 - 1/256 finals
Russian Cup 2009/10 - 1/128 finals
Russian Cup 2008/09 - 1/32 finals
Russian Cup 2007/08 - 1/256 finals
Russian Cup 2006/07 - 1/128 finals
Russian Cup 2005/06 - 1/256 finals
Russian Cup 2004/05 - 1/64 finals
Russian Cup 2003/04 - 1/64 finals
Russian Cup 2002/03 - 1/256 finals
Russian Cup 2001/02 - 1/128 finals
Russian Cup 2000/01 - 1/128 finals
Russian Cup 1999/00 - 1/128 finals
Russian Cup 1998/99 - 1/64 finals
Russian Cup 1997/98 - 1/256 finals
Russian Cup 1996/97 - 1/128 finals
Russian Cup 1995/96 - 1/128 finals

Overall stats PFL Cup - overall stats
PFL Cup 2007 - place 3

Overall stats Russia, First division - overall stats

Overall stats Russia, Second division - overall stats

Overall stats Russia, Third league - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

  -    -  Russia 2010, Second division West - place 17
  -    -  Russia 2009, Second division West - place 18
  -  Russia 2008 First division - place 15 ↓ 
  -    -  Russia 2007, Second division West - place 1 ↑ 
  -    -  Russia 2006, Second division West - place 14
  -    -  Russia 2005, Second division West - place 16
  -    -  Russia 2004, Second division West - place 11
  -    -  Russia 2003, Second division West - place 18
  -    -  Russia 2002, Second division West - place 13
  -    -  Russia 2001, Second division West - place 15
  -    -  Russia 2000, Second division West - place 10
  -    -  Russia 1999, Second division West - place 4
  -    -  Russia 1998, Second division West - place 13
  -    -    -  Russia 1997, Third league Zone 3 - place 9 ↑ 
  -    -    -  Russia 1996, Third league Zone 3 - place 9
  -    -    -  Russia 1995, Third league Zone 3 - place 14
  -    -    -  Russia 1994, Third league Zone 3 - place 13

Football calendar
Now in database:

Years:143
Tourneys:8 087
Matches:936 629
Clubs:10 271
National teams:256
Stadiums:8 607
Site news
21.08.2014
current

Round of 16 & Quarterfinal of the Copa do Brasil 2014 added

15.08.2014
current

1/32 finals of the Russian Cup 2014/15 added

In the football world

Tomorrow, August 23

GuatemalaCuba

15:00

SfaxienES Sétif

18:00

Séwé SportsNkana

15:00

Al-Ahly CairoÉtoile du Sahel

18:00

 

Chernomorets (Novorossiysk)Spartak (Nalchik)

19:00

SKChF (Sevastopol)FK Taganrog (Taganrog)

20:00

 

FK UfaSpartak

16:00

ZenitAmkar

17:00

RubinCSKA

20:00

 

YakutiyaSmena

16:00

BaikalDynamo

17:00

FK ChitaMetallurg

17:30

Tom-2Sibir-2

18:00

 

Stal (Alchevsk)Stal (Dniprodzerzhinsk)

-:+

MFK Mykolaiv (Mykolaiv)Illichovets (Mariupol)

16:00

FK Poltava (Poltava)Metalurh (Donetsk)

16:30

Bukovyna (Chernivtsy)Chornomorets (Odesa)

17:00

Desna (Chernigiv)Dnipro (Dnipropetrovsk)

17:00

Nyva (Ternopol)Vorskla (Poltava)

17:00

Chaika (Kiev Region)Karpaty (Lviv)

17:00

Real Pharma (Ovidiopol)Olympic (Donetsk)

17:30

Naftovyk-Ukrnafta (Okhtyrka)Volyn (Lutsk)

18:00

Helios (Kharkiv)Metalurh (Zaporizhzhya)

18:00

Zirka (Kirovohrad)Dynamo (Kiev)

18:00

Cherkasky Dnipro (Cherkasy)Goverla (Uzhgorod)

19:00

Obolon-Brovar (Kyiv)Shahtar (Donetsk)

19:30

 

BakıQəbələ

18:00

 

MIKABanants

17:00

UlissesArarat

19:00

 

BATE (Barysaw)FK Slutsk (Slutsk)

*

Dnepr (Mogilev)Dynamo (Minsk)

*

Isloch (Minsk District)Granit-Mikashevichy (Mikashevichy)

13:00

Naftan (Navapolatsk)FK Vitebsk (Vitebsk)

16:00

Belshina (Babruysk)Zvyazda BDU (Minsk)

17:00

 

AqtöbeOrdabasy

*

 

IrtyshZhetysu

17:00

SpartakTaraz

17:00

TobilAtyrau

19:00

 

OlimpiaDacia

17:00

 

PaxtakorMashʼal

17:00

SoʼgʼdiyonaLokomotiv

17:15

BunyodkorDinamo

19:00

 

SturmWolfsberg

16:30

Red BullAltach

19:00

Wiener NeustadtAdmira Wacker

19:00

RiedGrödig

19:00

 

Aston VillaNewcastle United

12:45

ChelseaLeicester City

15:00

Crystal PalaceWest Ham United

15:00

SouthamptonWest Bromwich Albion

15:00

Swansea CityBurnley

15:00

EvertonArsenal

17:30

 

Ipswich TownNorwich City

12:15

Nottingham ForestReading

15:00

MiddlesbroughSheffield Wednesday

15:00

MillwallRotherham United

15:00

Wolverhampton WanderersCardiff City

15:00

Blackburn RoversAFC Bournemouth

15:00

Derby CountyFulham

15:00

BrentfordBirmingham City

15:00

Wigan AthleticBlackpool

15:00

WatfordLeeds United

15:00

Huddersfield TownCharlton Athletic

15:00

Brighton & Hove AlbionBolton Wanderers

15:00

 

StandardWesterlo

18:00

LierseCharleroi

20:00

KortrijkOostende

20:00

Zulte WaregemMouscron-Péruwelz

20:00

 

Cherno MoreLokomotiv P

18:00

Lokomotiv SLudogorets

18:00

BeroeHaskovo 2009

20:00

 

PaksÚjpest

16:30

VideotonMTK

18:30

KecskemétPASE

18:30

LombardETO

20:30

 

HoffenheimAugsburg

15:30

HannoverSchalke 04

15:30

HerthaWerder

15:30

EintrachtFreiburg

15:30

KölnHamburger SV

15:30

Borussia DBayer 04

18:30

 

Willem IIAZ

18:30

HeerenveenExcelsior

19:45

Go Ahead EaglesDordrecht

20:45

 

ZestaponiDinamo Tb

17:00

DilaDinamo Bt

17:00

 

MálagaAthletic

19:00

SevillaValencia

21:00

GranadaDeportivo

21:00

AlmeríaEspañol

23:00

 

SūduvaEkranas

12:00

 

StrømsgodsetStabæk

15:30

VålerengaBrann

18:00

 

CracoviaPodbeskidzie

15:30

Górnik ZGórnik Ł

18:00

JagielloniaŚląsk

20:30

 

MarítimoAcadémica

17:00

Paços de FerreiraPorto

18:00

 

Novi PazarRadnički 1923

17:00

VoždovacRad

17:00

Spartak Zlatibor VodaMladost

17:30

JagodinaRadnički

18:00

NapredakOFK

19:30

BoracČukarički

20:00

VojvodinaCrvena Zvezda

20:30

 

OlimpijaGorica

17:00

RudarKrka

20:00

MariborNK Zavrč

20:00

 

GuingampMarseille

17:00

BastiaToulouse

20:00

LilleLorient

20:00

MontpellierMetz

20:00

NiceBordeaux

20:00

ReimsCaen

20:00

 

ZadarIstra 1961

21:00

 

SutjeskaMornar

17:00

PetrovacLovćen

17:00

BokeljGrbalj

17:00

ZetaMogren

17:00

BudućnostRudar

18:00

 

BaumitVysočina

17:00

PříbramBohemians 1905

17:00

DynamoMladá Boleslav

17:00

Hradec KrálovéSlovácko

17:00

SlaviaViktoria Plzeň

20:15

 

MalmöNorrköping

16:00

 

Dundee UnitedRoss County

12:00

KilmarnockMotherwell

12:00

Partick ThistleHamilton Academical

12:00

St. JohnstoneAberdeen

12:00

St. MirrenDundee

12:00

InvernessCeltic

12:30

 

LevadiaKalev S

16:00

TransKalev T

19:00

FloraPaide

19:00

 

Gimnasia y EsgrimaRosario Central

15:00

Newell's Old BoysBelgrano

17:15

IndependienteVélez Sársfield

20:30

 

BotafogoChapecoense

18:30

Atlético MineiroInternacional

18:30

PalmeirasCoritiba

21:00

 

TorontoChicago Fire

19:00

New York Red BullsMontreal Impact

19:00

New England RevolutionChivas USA

19:30

Columbus CrewHouston Dynamo

19:30

Sporting Kansas CityDC United

19:30

Los Angeles GalaxyVancouver Whitecaps

19:30

 

Shandong Luneng TaishanBeijing Guoan

19:30

Guizhou RenheHenan Construction

19:35

Shanghai SIPGDalian Aerbin

19:45

Local time

Yesterday, August 21

RuchMetalist Kharkiv

0:0

PSVShakhtsyor Soligorsk

1:0

HJKRapid Wien

2:1

ElfsborgRio Ave

2:1

LimassolTottenham Hotspur

1:2

Young BoysDebrecen

3:1

Dynamo MoscowOmonia

2:2

ZwolleSparta Praha

1:1

KarabüksporSaint-Étienne

1:0

Dynamo MinskNacional

2:0

AqtöbeLegia Warszawa

0:1

Spartak TrnavaZürich

1:3

PetrolulDinamo Zagreb

1:3

GrasshopperBrugge

1:2

PartizanNeftçi

3:2

LyonAstra

1:2

ApollonLokomotiv Moscow

1:1

SplitTorino

0:0

LokerenHull City

1:0

Real SociedadFK Krasnodar

1:0

SarajevoBorussia M'gladbach

2:3

ZoryaFeyenoord

1:1

QarabağTwente

0:0

AstanaVillarreal

0:3

TrabzonsporFK Rostov

2:0

PanathīnaïkósMidtjylland

4:1

ZimbruPAÓK

1:0

AsterasMaccabi Tel Aviv

2:0

RijekaSheriff

1:0

Inti Gas DeportesCaracas

0:1

Deportivo CapiatáDanubio

3:1

BarcelonaAlianza

3:0

TrujillanosIndependiente del Valle

0:1

MillonariosUniversidad César Vallejo

1:2

Universidad Católica SantiagoRiver Plate Montevideo

0:1

Real EspañaMunicipal

1:1

HeredianoIsidro Metapán

4:0

 

NeftekhimikZenit-Izhevsk

1:0

VolgaSyzran-2003

0:0

FK ChelyabinskNosta

2:0

Lada-TolyattiKAMAZ

0:0

SpartakDynamo

1:1

 

JūrmalaBFC Daugava

1:1

FK LiepājaSpartaks

3:0

 

ŠiauliaiGranitas

1:2

 

CorinthiansGoiás

5:2

CruzeiroGrêmio

1:0

International tournaments

Current

11.04.2014 – 19.11.2014

African Cup of Nations 2015,
Qualifying tournament

30.05.2014 – 13.10.2014

Caribbean Championship 2014,
Qualifying tournament

01.07.2014 – 06.06.2015

UEFA Champions League 2014/15

01.07.2014 – 27.05.2015

Europa League 2014/15

19.08.2014 – 10.12.2014

Copa Sudamericana 2014

29.01.2014 – 01.11.2014

AFC Champions League 2014

02.02.2014 – 18.10.2014

AFC Cup 2014

01.05.2014 – 28.09.2014

AFC President's Cup 2014

05.08.2014 – 23.10.2014

CONCACAF Champions League 2014/15,
Final tournament

© WildSoft 2007-2014 info@wildstat.ru