2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003  2002  2001  2000  1999  1998  1997  1996  1995  1994  1993  1992  1991  1990  1989  1988  1987  1986  1985  1984  1983  1982  1981  1980  1979  1978  1977  1976  1975  1974  1973  1972  1971  1970  1969  1968  1967  1966  1965  1964  1963  1962  1961  1960  1948  Overall table

Ukraine

FIFA rank: 35
UEFA league rank: 8

National stadium: Olimpiysky NSC

Last results
Fixtures

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats World Cup - overall stats
World Cup 2018. Qualifying tournament, Europe - Group I - place 3
World Cup 2014. Qualifying tournament, Europe - Playoff
World Cup 2010. Qualifying tournament, Europe - Playoff
World Cup 2006. Final tournament - Quarterfinal
World Cup 2006. Qualifying tournament, Europe - Group 2 - place 1
World Cup 2002. Qualifying tournament, Europe - Playoff
World Cup 1998. Qualifying tournament, Europe - Playoff

Overall stats European championship - overall stats
European Football Championship 2016. Final tournament - Group C - place 4
European Football Championship 2016. Qualifying tournament - Play-off
European Football Championship 2012. Final tournament - Group D - place 3
European Football Championship 2008. Qualifying tournament - Group B - place 4
European Football Championship 2004. Qualifying tournament - Group 6 - place 3
European Football Championship 2000. Qualifying tournament - Playoff
European Football Championship 1996. Qualifying tournament - Group 4 - place 4

Overall stats Cyprus International Tournament - overall stats
Cyprus International Tournament 2011 - Winner
Cyprus International Tournament 2009 - Winner
Cyprus International Tournament 2001 - place 4

Overall stats UEFA Nations League - overall stats
UEFA Nations League 2018/19. League B - Group 1

Overall stats Friendly internationals - overall stats
2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1998 1997 1996 1994 1993 1992

Clubs:

ADOMS (Kremenchuk)
Advis-Khutrovyk (Hmelnitsky)
Ahrobiznes (Volochysk)
Ahrobiznes TSK (Romny)
Ahrotekhservis (Sumy)
Antratsyt (Kirovske)
Arsenal (Kharkiv)
Arsenal-2 (Kyiv)
Arsenal-Kiev (Kiev)
Arsenal-Kyivshchyna (Bila Tserkva)
Artaniya (Ochakiv)
Avanhard (Kramatorsk)
Avanhard (Merefa)
Avanhard (Zhovti Vody)
Baktyanets (Badalove)
Balkany (Zorya)
Barsa (Sumy)
Bastion (Illichivsk)
Batkivshchyna (Pervomayske)
Berehvideyk (Berehove)
Berkut (Bedevlya)
Beskyd (Nadvirna)
Blaho (Blahoyeve)
Borisfen (Borispil)
Borisfen-2 (Borispil)
Bukovyna (Chernivtsy)
Burevisnyk-Elbrus (Kirovohrad)
Chaika (Okhotnykove)
Chaika (Petropavlivska Borshchahivka)
Chaika (Sevastopol)
Cherkasky Dnipro (Cherkasy)
Cherkasky-Dnipro-2-Akademiya (Cherkasy)
Chornohora-Nika (Ivano-Frankivsk)
Chornomorets (Odesa)
Chornomorets-2 (Odesa)
CSKA (Kiev)
CSKA-2 (Kiev)
Demnya (Demnya)
Desna (Chernigiv)
Desna-2 (Chernigov)
Dinamo (Khmelnytskyi)
Dnipro (Cherkasy)
Dnipro (Dnipropetrovsk)
Dnipro-1 (Dnipropetrovsk)
Dnipro-2 (Dnipropetrovsk)
Dnipro-3 (Dnipropetrovsk)
Dnipro-75 (Dnipropetrovsk)
Dnister (Zalishchiky)
Druzhba (Mahdalynivka)
Druzhba-Nova (Varva)
Dynamo (Luhansk)
Dynamo (Lviv)
Dynamo (Odessa)
Dynamo (Saky)
Dynamo (Slavyansk)
Dynamo (Vysokopillya)
Dynamo Kiev (Kiev)
Dynamo-2 (Kiev)
Dynamo-3 (Kiev)
Dyzelyst (Tokmak)
EKO-Servis (Rivne)
Electron (Romny)
Elektrometalurh-NZF (Nikopol)
Enerhetyk (Burshtyn)
Enerhiya (Mykolaiv)
Enerhiya (Nova Kahovka)
Enerhiya (Yuzhnoukrainsk)
FC Karlivka (Karlivka)
Feniks-Illichovets (Kalinino)
FK Bakhmach (Bakhmach)
FK Berdiansk (Berdiansk)
FK Berezhany (Berezhany)
FK Bucha (Bucha)
FK Cherkasy-2 (Cherkasy)
FK Chernyakhiv (Chernyakhiv)
FK Chortkiv (Chortkiv)
FK Kalush (Kalush)
FK Kharkiv (Kharkiv)
FK Kharkiv-2 (Kharkiv)
FK Kolomyia (Kolomyia)
FK Korosten (Korosten)
FK Krasyliv (Krasyliv)
FK Lozova (Lozova)
FK Lubny (Lubny)
FK Lviv (Lviv)
FK Lviv (Lviv)
FK Lviv-2 (Lviv)
FK Mariupol (Mariupol)
FK Mykolaiv (Mykolaiv)
FK Myrhorod (Myrhorod)
FK Nikopol (Nikopol)
FK Odesa (Odesa)
FK Oleksandriya (Oleksandriya)
FK Perechyn (Perechyn)
FK Poltava (Poltava)
FK Sambir (Sambor)
FK Sevastopol (Sevastopol)
FK Sevastopol-2 (Sevastopol)
FK Sharhorod (Sharhorod)
FK Slavutych (Slavutych)
FK Sokal (Sokal)
FK Sumy (Sumy)
FK Ternopil (Ternopil)
FK Zhydachiv (Zhydachiv)
Frunzrenets-Liha-99 (Sumy)
Goverla (Uzhgorod)
Halychyna (Drohobych)
Halychyna (Lviv)
Haray (Zhovkva)
Hazovyk-KhGV (Kharkiv)
Hazovyk-Khurtovyna (Komarno)
Helios (Kharkiv)
Hirnyk (Khartsyzk)
Hirnyk (Kryvyi Rih)
Hirnyk (Pavlohrad)
Hirnyk (Rovenky)
Hirnyk (Sosnivka)
Hirnyk-Illichovets (Komsomolske)
Hirnyk-Sport (Komsomolsk)
Hvardiyets (Hvardiyske)
IgroServis (Simferopol)
Ikva (Mlyniv)
Illichovets-2 (Mariupol)
Impuls (Kamyanets-Podilskyi)
Ingulets (Petrove)
Ingulets-2 (Petrove)
Intehral (Vinnytsia)
Inter (Boyarka)
Inturist (Yalta)
Irpin (Horenychy)
Karpaty (Chernivtsi)
Karpaty (Lviv)
Karpaty (Mukachevo)
Karpaty (Yaremche)
Karpaty-2 (Lviv)
Keramik (Baranivka)
Kharchovyk (Bilozerka)
Kharchovyk (Popivka)
Khatobudivnyk (Chernihiv)
Khimik (Cherkasy)
Khimik (Krasnoperekopsk)
Khimik (Severodonetsk)
Khimik (Vinnytsia)
Khimmash (Korosten)
Khurtovyk (Tysmenytsia)
Knjazha-2 (Shchaslyve)
Knyazha (Shchaslyve)
Kolos (Amvrosiivka Region)
Kolos (Karapyshi)
Kolos (Kovalivka)
Komunalnyk (Lugansk)

Kovel-Volyn (Kovel)
Kremin (Kremenchuk)
Krok (Zhytomyr)
Krymteplytsya (Molodizhne)
Krystal (Dubno)
Krystal (Kherson)
Krystal (Oleksandriya)
Krystal (Parkhomivka)
Kryvbas (Kryvyi Rih)
Kryvbas-2 (Kryvyi Rih)
Lada (Chernivtsi)
Lokomotyv (Dvorichna)
Lokomotyv (Konotop)
Lokomotyv (Rivne)
Lokomotyv (Znamianka)
Mashynobudivnyk (Druzhkivka)
Medik (Morshin)
Metalist (Irshava)
Metalist (Kharkiv)
Metalist 1925 (Kharkiv)
Metalurh (Kryvyi Rih)
Metalurh (Novomoskovsk)
Metalurh (Zaporizhzhya)
Metalurh D (Donetsk)
Metalurh-2 (Donetsk)
Metalurh-2 (Zaporizhzhya)
MFK Mykolaiv (Mykolaiv)
MFK Mykolaiv-2 (Mykolaiv)
MFK Zhytomyr (Zhytomyr)
Molniya (Severodonetsk)
More (Feodosiya)
Myr (Hornostayivka)
Nafkom (Brovary)
Naftokhymyk (Kremenchuk)
Naftovyk (Dolyna)
Naftovyk (Kremenchuk)
Naftovyk-Ukrnafta (Okhtyrka)
Nove Zhyttya (Andriivka)
NPGU-Makiivvuhillya (Makeevka)
Nyva (Bershad)
Nyva (Nechayane)
Nyva (Terebovlya)
Nyva (Vinnytsya)
Nyva T (Ternopol)
Nyva V (Vinnytsya)
Nyva-Kosmos (Myronivka)
Nyva-Viktor (Novomykolaivka)
Obolon (Kiev)
Obolon-2 (Kiev)
Obolon-Brovar (Kyiv)
ODEK (Orzhiv)
Olkom (Melitopol)
Olympik (Donetsk)
Olympik (Kharkiv)
Olympik (Kirovohrad)
Orbita (Zaporizhzhya)
Oskil (Kupyansk)
Palmira (Odesa)
Papirnyk (Malyn)
Papirnyk (Poninka)
Pervomayets (Pervomaisk)
Pidhirya (Storozhynets)
Pidshypnyk (Lutsk)
Podillya (Khmelnytskyi)
Podillya (Kyrnasivka)
Polihraftekhnika-Krystal (Oleksandriya)
Polissya (Zhytomyr)
Portovik (Kerch)
Portovyk (Illichovsk)
Prikarpattya-2 (Ivano-Frankivsk)
Prometey (Dniprodzerzhynsk)
Prykarpattya (Ivano-Frankivsk)
Prykarpattya (Ivano-Frankivsk)
Ratusha (Kamianets-Podilskyi)
Rava (Rava Ruska)
Real (Odesa)
Real Pharma (Odesa)
Rekord+ (Yalta)
Ros (Bila Tserkva)
Rotor (Cherkasy)
Rukh (Vynnyky)
Rus (Khust)
Rybak-Dorozhnik (Odesa)
SDYuShOR-Metalurh (Zaporizhia)
Shahtar (Donetsk)
Shahtar (Horlivka)
Shahtar (Lugansk)
Shahtar (Stahanov)
Shahtar (Sverdlovsk)
Shakhtar (Konotop)
Shakhtar (Shakhtarsk)
Shakhtar-2 (Donetsk)
Shakhtar-3 (Donetsk)
SK Kakhovka (Kakhovka)
SKA Odesa (Odesa)
SKA-Lotto (Odesa)
SKA-Orbita (Lviv)
SKAD-Yalpuh (Bolhrad)
Skala (Stryi)
Skala (Stryi)
Skify (Lviv)
Slovkhlib (Slovyansk)
Sokil (Lviv)
Sokil (Zolochiv)
Sokil-Orion (Velyki Hai)
Spartak (Ivano-Frankivsk)
Spartak (Okhtyrka)
Spartak (Sumy)
Sportinvest (Kryvyi Rih)
Stal (Alchevsk)
Stal (Dniprodzerzhinsk)
Stal-2 (Alchevsk)
Sudnobudivnyk (Mykolaiv)
Surozh (Sudak)
Tavriya (Novotroitske)
Tavriya (Simferopil)
Techno-Center (Rohatyn)
Temp (Shepetovka)
Temp-2 (Shepetivka)
Temp-ADVIS (Khmelnytsky)
Tiras-2500 (Bilhorod-Dnistrovskyi)
Torpedo (Zaporizhzhya)
Transimpeks-Ros-2 (Terezyne)
Tytan (Armyansk)
Tytan (Donetsk)
UkrAhroKom (Holovkivka)
Vahonobudivnyk (Kremenchuk)
Velta (Poltava)
Veres (Rivne)
Viktor (Zaporizhia)
Vodnyk (Mykolaiv)
Volyn (Lutsk)
Vorskla (Poltava)
Vorskla-2 (Poltava)
Vuhlyk (Bilozerske)
Vuhlyk (Dymytrov)
Yalynka (Velyky Bychkiv)
Yavir (Smila)
Yavir-Volynlis (Tsuman)
Yednist (Plysky)
Yednist-2 (Plysky)
Yugostal (Yenakiieve)
Zakarpattya-2 (Uzhgorod)
Zhemchuzhina (Odessa)
Zhemchuzhyna (Yalta)
Zhytychi (Zhytomyr)
Zirka (Kirovohrad)
Zirka-2 (Kirovohrad)
Zorya (Khorostkiv)
Zorya (Lugansk)

Football calendar
Now in database:

Years:147
Tourneys:8 706
Matches:1 004 809
Clubs:10 673
National teams:258
Stadiums:9 290
Site news
19.02.2018
current

Sixth round proper of the
FA Cup 2017/18
added

15.02.2018
current

Brazilian Série A 2018 added

15.02.2018
current

Chinese Super League 2018 added

15.02.2018
current

Kazakhstan Premier League 2018 added

15.02.2018
current

Uzbekistan Professional Top League 2018 added

14.02.2018
current

Georgian Umaglesi Liga 2018 added

Fixtures
Copa Libertadores 2018

Third qualifying stage, Day 2

20.02

Santa Fe - Santiago Wanderers

19:30

21.02

Jorge Wilstermann - Vasco da Gama

20:45

21.02

Nacional - Banfield

21:45

22.02

Guaraní - Junior

21:30

Local time

All fixtures

In the football world

Tomorrow, February 20

ChelseaBarcelona

19:45

BayernBeşiktaş

20:45

Santa FeSantiago Wanderers

19:30

Sport RosarioCerro

17:15

BarcelonaGeneral Diaz

19:30

NasafAl Wasl

18:00

Al SaddPiroozi

19:00

Al AinAl Rayyan

19:10

EsteghlalAl Hilal

20:15

Kashiwa ReysolTianjin Quanjian

19:00

KitcheeJeonbuk Hyundai Motors

20:00

Ulsan HyundaiKawasaki Frontale

19:00

Shanghai SIPGMelbourne Victory

19:30

KhujandAhal

14:00

HwaebulErchim

15:00

BengaluruTC Sports

20:00

Olympic RealES Sétif

03:00

PlatinumPrimeiro de Agosto

15:00

WilliamsvilleStade Malien

16:00

MC AlgerOtôho

19:00

Al-HilalLISCR

19:30

Masters SecurityAtlético Petróleos

14:30

Green Buffaloes FCAl-Masry

15:00

AS Port-Louis 2000Ngazi Sport

15:15

CS La ManchaTanda

15:30

Deportivo NiefangNew Star

16:00

Gendarmerie NationaleSimba

16:00

Hafia FCEnergie Sport

16:30

CR BelouizdadOnze Créateurs

17:00

Anse Réunion FCAPR FC

17:30

Cape Town CityYoung Buffaloes

19:30

HeredianoTigres UANL

19:00

Colorado RapidsToronto

20:00

 

FK Krasnodar-2Ararat

10:15

Lokomotiv-KazankaFK Tyumen

12:45

Rotor-VolgogradSpartak-2

15:30

ShinnikUral

18:00

 

Aston VillaPreston North End

19:45

BarnsleyBurton Albion

19:45

BrentfordBirmingham City

19:45

MiddlesbroughHull City

19:45

MillwallSheffield Wednesday

19:45

Nottingham ForestReading

19:45

Sheffield UnitedQueens Park Rangers

19:45

Bolton WanderersSunderland

20:00

 

AnkaranAluminij

13:00

 

TroyesDijon

18:30

 

MladostDečić

17:00

ZetaBudućnost

17:00

GrbaljRudar

17:00

IskraKom

17:00

PetrovacSutjeska

17:00

Local time

Yesterday, February 18

 

ShinnikRotor-Volgograd

2:2

FK Krasnodar-2Lokomotiv-Kazanka

0:3

UralArarat

1:0

Spartak-2FK Tyumen

3:0

 

ZirkaFK Mariupol

0:3

KarpatyZorya

0:2

DynamoOlympik

1:0

 

Kəpəzİnter

0:1

SəbailQarabağ

0:1

 

Red BullSt. Pölten

4:0

 

Norwich CityIpswich Town

1:1

Leeds UnitedBristol City

2:2

 

RochdaleTottenham Hotspur

2:2

 

GentMechelen

2:2

CharleroiStandard

1:1

Mouscron-PéruwelzWaasland-Beveren

2:2

 

LokomotivPirin

1:0*

LudogoretsSlavia

4:1

LevskiBotev

1:0

 

AugsburgStuttgart

0:1

Borussia MBorussia D

0:1

 

RodaUtrecht

1:4

FeyenoordHeracles Almelo

1:0

TwenteSparta

1:1

ZwolleAjax

0:1

 

Real SociedadLevante

3:0

AtléticoAthletic

2:0

EspañolVillarreal

1:1

Real BetisReal Madrid

3:5

 

TorinoJuventus

0:1

BeneventoCrotone

3:2

BolognaSassuolo

2:1

NapoliSPAL

1:0

AtalantaFiorentina

1:1

MilanSampdoria

1:0

 

LechiaPiast

0:2

LechPogoń

2:0

 

MoreirenseChaves

0:1

Vitória SPaços de Ferreira

1:0

PortoRio Ave

5:0

Vitória GBraga

0:5

 

RadničkiBačka

4:0

MladostPartizan

1:2

 

NiceNantes

1:1

LilleLyon

2:2

MarseilleBordeaux

1:0

 

DinamoHajduk

0:1

SlavenCibalia

2:0

 

SigmaViktoria Plzeň

0:0

SpartaSlovan

2:0

 

Hamilton AcademicalRangers

3:5

CelticSt. Johnstone

0:0

 

ArsenalHuracán

1:1

San MartínTalleres

1:1

River PlateGodoy Cruz

2:2

BanfieldBoca Juniors

0:1

International tournaments

Soon

20.02.2018 – 26.04.2018

CONCACAF Champions League 2018,
Final tournament

Current

22.03.2017 – 09.11.2018

African Cup of Nations 2019,
Qualifying tournament

12.03.2015 – 27.03.2018

Asian Cup 2019,
Qualifying tournament

27.06.2017 – 26.05.2018

UEFA Champions League 2017/18

29.06.2017 – 16.05.2018

Europa League 2017/18

22.01.2018 – 28.11.2018

Copa Libertadores 2018

13.02.2018 – 12.12.2018

Copa Sudamericana 2018

16.01.2018 – 10.11.2018

AFC Champions League 2018

22.01.2018 – 27.10.2018

AFC Cup 2018

10.02.2018 – 11.11.2018

CAF Champion's League 2018

09.02.2018 – 02.12.2018

CAF Confederation Cup 2018

20.01.2018 – 20.05.2018

OFC Champions League 2018

10.02.2018 – 23.02.2018

FNL Cup 2018

© WildSoft 2007-2018 info@wildstat.ru