Metalurgs

Liepāja

See also:  Zveinieks (Liepaja), USSR,  DAG (Rīga), Latvia,  FK Liepāja (Liepāja), Latvia

UEFA clubs rank (2018): 412

Founded: 1909

Dissolved: 13.01.2014

Stadium: Daugavas stadions

Other names:

 1909 Ц 1945  Olimpija
 1945 Ц 1949  Daugava
 1949 Ц 1962  Sarkanais Metalurgs
 1962 Ц 1989  Zvejnieks
 1990 Ц 1993  Olimpija
 1994  FK Liepāja
 1995 Ц 1996  DAG-Liepāja
 1996  FK Liepāja
 1996 Ц 1997  Baltika
 1997  Baltika/Metalurgs
 1997 Ц 2014  Metalurgs

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats UEFA European Champions' Cup/Champions League - overall stats
UEFA Champions League 2010/11 - Second qualifying round
UEFA Champions League 2006/07 - Second qualifying round

Overall stats Inter-Cities Fair Cup/UEFA Cup/Europa League - overall stats
Europa League 2013/14 - First qualifying round
Europa League 2012/13 - Second qualifying round
Europa League 2011/12 - Second qualifying round
Europa League 2009/10 - Second qualifying round
UEFA Cup 2008/09 - Second qualifying round
UEFA Cup 2007/08 - Second qualifying round
UEFA Cup 2005/06 - Qualifying round
UEFA Cup 2004/05 - First round
UEFA Cup 2003/04 - Qualifying round
UEFA Cup 2002/03 - Qualifying round
UEFA Cup 2000/01 - Qualifying round
UEFA Cup 1999/00 - Qualifying round

Overall stats UEFA Cup Winners' Cup - overall stats
UEFA Cup Winners' Cup 1998/99 - 1/16 finals
UEFA Cup Winners' Cup 1995/96 - 1/16 finals

Overall stats UEFA Intertoto Cup - overall stats
Intertoto Cup 2001 - Round 2

Overall stats CIS Cup - overall stats
CIS Cup 2010 - Group A - place 3
CIS Cup 2006 - Quarterfinal

Overall stats Latvian Higher League - overall stats

¬ыступлени€ в чемпионате по сезонам:

Latvia 2013 Higher League - place 5
Latvia 2012 Higher League - place 4
Latvia 2011 Higher League - place 2
Latvia 2010 Higher League - place 3
Latvia 2009 Higher League - Champion
Latvia 2008, Higher League Tournament for places 1-6 - place 2
Latvia 2007 Higher League - place 2
Latvia 2006 Higher League - place 2
Latvia 2005 Higher League - Champion
Latvia 2004 Higher League - place 2
Latvia 2003 Higher League - place 2
Latvia 2002 Higher League - place 3
Latvia 2001 Higher League - place 3
Latvia 2000 Higher League - place 3
Latvia 1999 Higher League - place 2
Latvia 1998 Higher League - place 2
Latvia 1997 Higher League - place 5
Latvia 1996, Higher League Tournament for places 1-6 - place 5
Latvia 1995, Higher League Tournament for places 7-10 - place 8
Latvia 1994 Higher League - place 11
Latvia 1993 Higher League - place 7
Latvia 1992 Higher League - place 6

Football calendar
Now in database:

Years:148
Tourneys:8 980
Matches:1 026 460
Clubs:10 789
National teams:259
Stadiums:9 519
Site news
17.07.2019
current

Russian Cup 2019/20 added

Fixtures
Russian Cup 2019/20

1/256 finals

20.07

Khimik-Avgust (Vurnary) - Lada (Dimitrovgrad)

20.07

Vainakh (Shali) - Alaniya (Vladikavkaz)

20.07

Inter (Cherkessk) - Dynamo (Stavropol)

20.07

FK Strogino (Moscow) - Rodina (Moscow)

16:00

20.07

Lada-Tolyatti (Tolyatti) - Akron (Tolyatti)

16:00

20.07

Olimp (Khimki) - Ararat (Moscow)

17:00

20.07

Legion-Dynamo (Makhachkala) - FK Makhachkala

17:00

20.07

Kuban-Holding (Pavlovskaya) - SKA (Rostov-on-Don)

18:00

20.07

Urozhay (Krasnodar) - Druzhba (Maykop)

18:00

20.07

Kvant (Obninsk) - FK Dolgoprudny (Dolgoprudny)

18:30

21.07

FK Kolomna (Kolomna) - Saturn (Ramenskoye)

17:00

Local time

All fixtures

In the football world

Tomorrow, July 20

Papua New GuineaFiji

09:00

New Zealand U23New Caledonia

12:00

BenficaGuadalajara

13:00

ArsenalFiorentina

18:00

BayernReal Madrid

19:00

Manchester UnitedInter

19:30

 

Khimik-Avgust (Vurnary)Lada (Dimitrovgrad)

Vainakh (Shali)Alaniya (Vladikavkaz)

Inter (Cherkessk)Dynamo (Stavropol)

FK Strogino (Moscow)Rodina (Moscow)

16:00

Lada-Tolyatti (Tolyatti)Akron (Tolyatti)

16:00

Olimp (Khimki)Ararat (Moscow)

17:00

Legion-Dynamo (Makhachkala)FK Makhachkala

17:00

Kuban-Holding (Pavlovskaya)SKA (Rostov-on-Don)

18:00

Urozhay (Krasnodar)Druzhba (Maykop)

18:00

Kvant (Obninsk)FK Dolgoprudny (Dolgoprudny)

18:30

 

FK UfaFK Krasnodar

16:00

Krylia SovetovArsenal

17:30

CSKAFK Orenburg

19:00

FK RostovSpartak

21:30

 

YeniseyRotor

15:00

TekstilshchikFK Khimki

16:00

FakelFK Chertanovo

17:00

MordoviaSpartak-2

17:00

LuchTom

17:00

BaltikaChaika

18:00

SKA-KhabarovskTorpedo

18:00

AvangardFK Krasnodar-2

18:00

FK ArmavirNeftekhimik

19:00

 

FK HaradzeyaIsloch

17:00

Dynamo BrTarpeda-BelAZ

20:45

 

ShakhtyorOkzhetpes

19:00

KaysarAqtöbe

21:00

 

GenkMechelen

20:30

 

CSKACherno More

18:45

BeroeLudogorets

21:00

 

Riga FCBFC Daugava

18:00

 

RakówKorona

15:00

Wisła KŚląsk

17:30

PiastLech

20:00

 

Spartak Zlatibor VodaRad

18:00

ČukaričkiNapredak

20:00

Crvena ZvezdaJavor

20:00

MladostMladi Radnik

20:00

VojvodinaFK Mačva

20:00

 

RijekaVaraždin

19:00

GoricaInter

21:00

 

OpavaPříbram

17:00

SigmaFastav

17:00

SlováckoDynamo

17:00

SpartaBaumit

19:30

 

AIKHelsingborgs

16:00

ÖrebroFalkenbergs

16:00

SundsvallHäcken

18:00

 

TammekaKalev

16:00

 

Vasco da GamaFluminense

17:00

CearáPalmeiras

19:00

CorinthiansFlamengo

19:00

CSAAtlético Paranaense

19:00

BahiaCruzeiro

21:00

 

Colorado RapidsNew York City

19:00

Vancouver WhitecapsSan Jose Earthquakes

19:00

Columbus CrewMontreal Impact

19:30

Philadelphia UnionChicago Fire

19:30

TorontoHouston Dynamo

19:30

Sporting Kansas CityDallas

19:30

Real Salt LakeMinnesota United

20:00

 

Guangzhou R&FGuangzhou Evergrande Taobao

19:35

Tianjin TedaDalian Yifang

19:35

Local time

Yesterday, July 18

Papua New GuineaTonga

8:0

VanuatuSamoa

11:0

New CaledoniaTuvalu

11:0

TahitiAmerican Samoa

8:1

FijiSolomon Islands

4:4

MakedonijaAlashkert

0:3

TeutaVentspils

1:0

TobilJeunesse

1:1

InterBrøndby

2:0

VaduzBreiðablik

2:1

ZrinjskiAkademija Pandev

3:0

KRMolde

0:0

CracoviaDAC 1904

2:2 aet

LevadiaStjarnan

3:2 aet

RoPSAberdeen

1:2

RFSOlimpija Ljubljana

0:2

UniversitateaSəbail

3:2

HaugesundCliftonville

5:1

B36Crusaders

2:3

LevskiRužomberok

2:0

EngordanyDinamo Tbilisi

0:1

Dynamo MinskFK Liepāja

1:2

ProgrèsCork City

1:2

Ballymena UnitedMalmö

0:4

KilmarnockConnah's Quay Nomads

0:2

RangersSt Joseph`s

6:0

Shamrock RoversBrann

2:1

Hajduk SplitGżira United

1:3

MOL VidiZeta

0:0

HiberniansShakhtsyor Soligorsk

0:1

ApollonŽalgiris Kaunas

4:0

PetrocubAEK

0:1

NorrköpingSt. Patrick's

2:1

MilsamiSteaua

1:2

KukësiDebrecen

1:1

Žalgiris VilniusHonvéd

1:1

MuraMaccabi

2:3

ShkupiPyunik

1:2

Hapoel Be`er ShevaLaçi

1:0

QayratŠiroki Brijeg

2:1

SpartakRadnik

2:0 aet
pen. 3:2

DomžaleBalzan

1:0

BudućnostTrans

4:1

RadničkiFlora

2:2

Torpedo KutaisiOrdabasy

0:2

NeftçiSperanţa

6:0

LegiaEuropa

3:0

FK VitebskKuopio

1:1

Argentinos JuniorsColón

0:1
pen. 3:4

 

Portland TimbersOrlando City

19:00

CincinnatiDC United

1:4

Local time

International tournaments

Current

21.03.2019 Ц 31.03.2020

European Football Championship 2020,
Qualifying tournament

21.06.2019 Ц 19.07.2019

African Cup of Nations 2019,
Final tournament

06.06.2019 Ц 29.03.2022

Asian Cup 2023,
Qualifying tournament

08.07.2019 Ц 20.07.2019

Pacific Games 2019

16.07.2019 Ц 10.08.2019

International Champions Cup 2019

25.06.2019 Ц 30.05.2020

UEFA Champions League 2019/20

27.06.2019 Ц 27.05.2020

Europa League 2019/20

22.01.2019 Ц 23.11.2019

Copa Libertadores 2019

05.02.2019 Ц 09.11.2019

Copa Sudamericana 2019

05.02.2019 Ц 24.11.2019

AFC Champions League 2019

05.02.2019 Ц 02.11.2019

AFC Cup 2019

© WildSoft 2007-2019 info@wildstat.ru