FK Tyumen

Tyumen

See also:  Geolog (Tumen), USSR

Founded: 1961

Stadium: Geolog Stadium

Other names:

 1961 – 1963  Geolog
 1964 – 1965  Priboy
 1965 – 1977  Neftyanik
 1978 – 1979  Stroitel
 1980 – 1982  Fakel
 1983 – 1991  Geolog
 1992 – 1996  Dynamo-Gazovik
 1997 – 2002  Tyumen
 2003  SDYuShOR-Sibnefteprovod
 2004 –   FK Tyumen

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats Russian Cup - overall stats
Russian Cup 2018/19 - 1/32 finals
Russian Cup 2017/18 - 1/16 finals
Russian Cup 2016/17 - 1/32 finals
Russian Cup 2015/16 - 1/32 finals
Russian Cup 2014/15 - 1/32 finals
Russian Cup 2013/14 - 1/8 finals
Russian Cup 2012/13 - 1/8 finals
Russian Cup 2011/12 - 1/128 finals
Russian Cup 2010/11 - 1/256 finals
Russian Cup 2009/10 - 1/256 finals
Russian Cup 2008/09 - 1/256 finals
Russian Cup 2007/08 - 1/64 finals
Russian Cup 2006/07 - 1/128 finals
Russian Cup 2002/03 - 1/128 finals
Russian Cup 2001/02 - 1/32 finals
Russian Cup 2000/01 - 1/64 finals
Russian Cup 1999/00 - 1/32 finals
Russian Cup 1998/99 - 1/16 finals
Russian Cup 1997/98 - 1/16 finals
Russian Cup 1995/96 - 1/16 finals
Russian Cup 1994/95 - 1/16 finals
Russian Cup 1993/94 - 1/32 finals
Russian Cup 1992/93 - 1/64 finals

Overall stats FNL Cup - overall stats
FNL Cup 2018 - place 9
FNL Cup 2017 - place 5
FNL Cup 2016 - place 8
FNL Cup 2015 - place 3

Overall stats Russia, Premiere league - overall stats

Overall stats Russia, First division - overall stats

Overall stats Russia, Second division - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

  -  Russia 2018/19 FNL First division
  -  Russia 2017/18 FNL First division - place 19
  -  Russia 2016/17 FNL First division - place 9
  -  Russia 2015/16 FNL First division - place 8
  -  Russia 2014/15 FNL First division - place 9
  -    -  Russia 2013/14, Second division Urals-Volga, Group A - place 1 ↑ 
  -    -  Russia 2012/13, Second division Urals-Volga - place 2
  -    -  Russia 2011/12, Second division Urals-Volga - place 6
  -    -  Russia 2010, Second division Urals-Volga - place 2
  -    -  Russia 2009, Second division Urals-Volga - place 6
  -    -  Russia 2008, Second division Urals-Volga - place 10
  -    -  Russia 2007, Second division Urals-Volga - place 9
  -    -  Russia 2006, Second division Urals-Volga - place 10
  -    -  Russia 2002, Second division East - place 3
  -    -  Russia 2001, Second division East - place 3
  -    -  Russia 2000, Second division Urals - place 4
  -  Russia 1999 First division - place 18 ↓ 
Russia 1998 Top Division - place 16 ↓ 
Russia 1997 Top league - place 15
  -  Russia 1996 First league - place 1 ↑ 
Russia 1995 Top league - place 16 ↓ 
Russia 1994 Top league - place 12
Russia 1993 Promotional play-off - place 3
  -  Russia 1993, first league East - place 1 ↑ 
Russia 1992, top league Tournament for places 9-20 - place 20 ↓ 

Football calendar
Now in database:

Years:147
Tourneys:8 788
Matches:1 013 930
Clubs:10 713
National teams:259
Stadiums:9 392
Site news
18.08.2018

August update of the FIFA/Coca-Cola World Ranking

18.08.2018
current

Italian Serie A 2018/19 added

17.08.2018
current

Second round of the Football
League Cup 2018/19
added

Fixtures
Russian Cup 2018/19

1/32 finals

22.08

Sakhalin (Yuzhno-Sahalinsk) - Zenit (Irkutsk)

17:00

22.08

Znamya Truda (Orekhovo-Zuevo) - Baltika (Kaliningrad)

17:00

22.08

Neftekhimik (Nizhnekamsk) - Mordovia (Saransk)

18:00

22.08

FK Chelyabinsk (Chelyabinsk) - FK Nizhniy Novgorod (Nizhniy Novgorod)

18:00

22.08

Dynamo (Barnaul) - Tom (Tomsk)

18:30

22.08

Luki-Energiya (Velikiye Luki) - FK Chertanovo (Moscow)

18:30

22.08

FK Kaluga (Kaluga) - FK Tambov (Tambov)

18:30

22.08

Tekstilshchik (Ivanovo) - FK Khimki (Khimki)

18:30

22.08

Dynamo (Bryansk) - Avangard (Kursk)

18:30

22.08

Chernomorets (Novorossiysk) - FK Sochi (Sochi)

18:30

22.08

Luch (Vladivostok) - SKA-Khabarovsk (Khabarovsk)

19:00

22.08

FK Tyumen (Tyumen) - Sibir (Novosibirsk)

19:00

22.08

Syzran-2003 (Syzran) - Rotor (Volgograd)

19:00

22.08

Volgar (Astrakhan) - Fakel (Voronezh)

19:00

22.08

Chaika (Peschanokopskoye) - FK Armavir (Armavir)

19:00

22.08

Torpedo (Moscow) - Shinnik (Yaroslavl)

19:30

Local time

All fixtures

In the football world

Tomorrow, August 22

AjaxDynamo Kyiv

21:00

VideotonAÉK

21:00

Young BoysDinamo Zagreb

21:00

San Lorenzo de AlmagroNacional

19:30

LDUDeportivo Cali

19:45

BengaluruAltyn Asyr

20:00

 

Sakhalin (Yuzhno-Sahalinsk)Zenit (Irkutsk)

17:00

Znamya Truda (Orekhovo-Zuevo)Baltika (Kaliningrad)

17:00

Neftekhimik (Nizhnekamsk)Mordovia (Saransk)

18:00

FK Chelyabinsk (Chelyabinsk)FK Nizhniy Novgorod (Nizhniy Novgorod)

18:00

Dynamo (Barnaul)Tom (Tomsk)

18:30

Luki-Energiya (Velikiye Luki)FK Chertanovo (Moscow)

18:30

FK Kaluga (Kaluga)FK Tambov (Tambov)

18:30

Tekstilshchik (Ivanovo)FK Khimki (Khimki)

18:30

Dynamo (Bryansk)Avangard (Kursk)

18:30

Chernomorets (Novorossiysk)FK Sochi (Sochi)

18:30

FK Tyumen (Tyumen)Sibir (Novosibirsk)

19:00

Syzran-2003 (Syzran)Rotor (Volgograd)

19:00

Volgar (Astrakhan)Fakel (Voronezh)

19:00

Chaika (Peschanokopskoye)FK Armavir (Armavir)

19:00

Luch (Vladivostok)SKA-Khabarovsk (Khabarovsk)

19:00

Torpedo (Moscow)Shinnik (Yaroslavl)

19:30

 

Aston VillaBrentford

19:45

Sheffield WednesdayMillwall

19:45

Blackburn RoversReading

19:45

Norwich CityPreston North End

19:45

Bolton WanderersBirmingham City

20:00

Stoke CityWigan Athletic

20:00

 

StumbrasŽalgiris V

18:00

AtlantasJonava

20:00

 

ParanáSão Paulo

19:30

ChapecoenseAtlético Paranaense

19:30

BahiaInternacional

19:30

SportAmérica

21:00

PalmeirasBotafogo

21:00

FluminenseCorinthians

21:45

GrêmioCruzeiro

21:45

Local time

Yesterday, August 20

BarbadosJamaica

2:2

 

DynamoFK Ufa

3:0

 

Tarpeda MnFK Homel

1:2

 

MilsamiSheriff

0:2

 

Crystal PalaceLiverpool

0:2

 

VereyaVitosha

0:1

 

TorpedoLokomotivi

20:00*

 

BreiðablikValur

1:3

FjölnirVíkingur R

2:2

 

ValenciaAtlético

1:1

AthleticLeganés

2:1

 

AtalantaFrosinone

4:0

 

Bodø/GlimtOdd

1:1

 

ŚląskPogoń

0:0

 

Vitória GuimaraesFeirense

0:1

 

SigmaBaník

1:4

 

GöteborgÖstersunds

2:1

HammarbyÖrebro

2:0

 

Vasco da GamaCeará

1:1

Local time

International tournaments

Current

22.03.2017 – 09.11.2018

African Cup of Nations 2019,
Qualifying tournament

26.06.2018 – 01.06.2019

UEFA Champions League 2018/19

26.06.2018 – 29.05.2019

Europa League 2018/19

22.01.2018 – 28.11.2018

Copa Libertadores 2018

13.02.2018 – 12.12.2018

Copa Sudamericana 2018

16.01.2018 – 10.11.2018

AFC Champions League 2018

22.01.2018 – 27.10.2018

AFC Cup 2018

10.02.2018 – 11.11.2018

CAF Champion's League 2018

09.02.2018 – 02.12.2018

CAF Confederation Cup 2018

© WildSoft 2007-2018 info@wildstat.ru