FK Tyumen

Tyumen

See also:  Geolog (Tumen), USSR

Founded: 1961

Stadium: Geolog Stadium

Other names:

 1961 – 1963  Geolog
 1964 – 1965  Priboy
 1965 – 1977  Neftyanik
 1978 – 1979  Stroitel
 1980 – 1982  Fakel
 1983 – 1991  Geolog
 1992 – 1996  Dynamo-Gazovik
 1997 – 2002  Tyumen
 2003  SDYuShOR-Sibnefteprovod
 2004 –   FK Tyumen

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats Russian Cup - overall stats
Russian Cup 2017/18 - 1/16 finals
Russian Cup 2016/17 - 1/32 finals
Russian Cup 2015/16 - 1/32 finals
Russian Cup 2014/15 - 1/32 finals
Russian Cup 2013/14 - 1/8 finals
Russian Cup 2012/13 - 1/8 finals
Russian Cup 2011/12 - 1/128 finals
Russian Cup 2010/11 - 1/256 finals
Russian Cup 2009/10 - 1/256 finals
Russian Cup 2008/09 - 1/256 finals
Russian Cup 2007/08 - 1/64 finals
Russian Cup 2006/07 - 1/128 finals
Russian Cup 2002/03 - 1/128 finals
Russian Cup 2001/02 - 1/32 finals
Russian Cup 2000/01 - 1/64 finals
Russian Cup 1999/00 - 1/32 finals
Russian Cup 1998/99 - 1/16 finals
Russian Cup 1997/98 - 1/16 finals
Russian Cup 1995/96 - 1/16 finals
Russian Cup 1994/95 - 1/16 finals
Russian Cup 1993/94 - 1/32 finals
Russian Cup 1992/93 - 1/64 finals

Overall stats FNL Cup - overall stats
FNL Cup 2018 - Play-off
FNL Cup 2017 - place 5
FNL Cup 2016 - place 8
FNL Cup 2015 - place 3

Overall stats Russia, Premiere league - overall stats

Overall stats Russia, First division - overall stats

Overall stats Russia, Second division - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

  -  Russia 2017/18 FNL First division
  -  Russia 2016/17 FNL First division - place 9
  -  Russia 2015/16 FNL First division - place 8
  -  Russia 2014/15 FNL First division - place 9
  -    -  Russia 2013/14, Second division Urals-Volga, Group A - place 1 ↑ 
  -    -  Russia 2012/13, Second division Urals-Volga - place 2
  -    -  Russia 2011/12, Second division Urals-Volga - place 6
  -    -  Russia 2010, Second division Urals-Volga - place 2
  -    -  Russia 2009, Second division Urals-Volga - place 6
  -    -  Russia 2008, Second division Urals-Volga - place 10
  -    -  Russia 2007, Second division Urals-Volga - place 9
  -    -  Russia 2006, Second division Urals-Volga - place 10
  -    -  Russia 2002, Second division East - place 3
  -    -  Russia 2001, Second division East - place 3
  -    -  Russia 2000, Second division Urals - place 4
  -  Russia 1999 First division - place 18 ↓ 
Russia 1998 Top Division - place 16 ↓ 
Russia 1997 Top league - place 15
  -  Russia 1996 First league - place 1 ↑ 
Russia 1995 Top league - place 16 ↓ 
Russia 1994 Top league - place 12
Russia 1993 Promotional play-off - place 3
  -  Russia 1993, first league East - place 1 ↑ 
Russia 1992, top league Tournament for places 9-20 - place 20 ↓ 

Football calendar
Now in database:

Years:147
Tourneys:8 706
Matches:1 004 809
Clubs:10 673
National teams:258
Stadiums:9 290
Site news
19.02.2018
current

Sixth round proper of the
FA Cup 2017/18
added

15.02.2018
current

Brazilian Série A 2018 added

15.02.2018
current

Chinese Super League 2018 added

15.02.2018
current

Kazakhstan Premier League 2018 added

15.02.2018
current

Uzbekistan Professional Top League 2018 added

14.02.2018
current

Georgian Umaglesi Liga 2018 added

Fixtures
Belgium 2017/18, First Division A

Day 28

23.02

Genk - Antwerp

20:30

24.02

Mechelen - Charleroi

18:00

24.02

Eupen - Lokeren

20:00

24.02

Oostende - Sint-Truiden

20:00

24.02

Waasland-Beveren - Gent

20:30

25.02

Anderlecht - Mouscron-Péruwelz

25.02

Standard - Brugge

25.02

Kortrijk - Zulte Waregem

Local time

All fixtures

In the football world

Tomorrow, February 21

SevillaManchester United

20:45

Shahtar DonetskRoma

21:45

CSKA MoscowCrvena Zvezda

20:00

Jorge WilstermannVasco da Gama

20:45

NacionalBanfield

21:45

LanúsSporting Cristal

19:15

Buriram UnitedJeju United

18:00

Cerezo OsakaGuangzhou Evergrande

19:00

Suwon Samsung BluewingsKashima Antlers

19:30

Shanghai ShenhuaSydney

20:00

Sport Bissau e BenficaDifaâ

14:00

Mighty WanderersAS Vita Club

14:30

Aduana StarsAl Tahaddi

15:00

Togo-PortLéopards

15:00

ZESCO UnitedJKU SC

15:00

SongoNgaya Club

15:00

PlatinumPrimeiro de Agosto

15:00

LLB AcadémicRayon Sports

15:00

MounanaRC Kadiogo

15:30

Eding SportPlateau United

15:30

KCCACNaPS Sport

16:00

Mbabane SwallowsBantu

16:00

MFMAS Real Bamako

16:00

ASEC MimosasBuffles du Borgou

16:00

Pamplemousses SCBidvest Wits

16:00

Horoya ACASFAN

17:00

Leones VegetarianosGor Mahia

17:00

EspéranceConcorde

17:00

Saint Louis Suns UnitedYoung Africans

17:30

Misr El-MakasaGénération Foot

19:00

Al-MerreikhTownship Rollers

19:30

Fosa JuniorsAFC Leopards

14:30

Maniema UnionAS Mangasport

15:30

Etoile FilanteOlympique Star

15:30

CARA BrazzavilleAsante Kotoko FC

15:30

FC NouadhibouAfrica Sports

15:30

Sahel SCAl Ittihad

16:00

Mbour Petite-CôteRenaissance

16:00

Welayta DichaZimamoto

16:00

Jwaneng GalaxyCosta do Sol

17:00

Banjul HawksAkwa United

18:00

GrêmioIndependiente

21:45

SaprissaAmérica

19:00

TauroDallas

20:00

MotaguaTijuana

21:00

 

KarpatyOlympik

14:00

 

Bristol CityFulham

19:45

Derby CountyLeeds United

19:45

Ipswich TownCardiff City

19:45

Wolverhampton WanderersNorwich City

19:45

 

LeganésReal Madrid

18:45

 

Estoril-PraiaPorto

18:00

 

Atlético Paranaense (Curitiba)Atlético (Tubarão)

19:30

Londrina (Londrina)Ceará (Fortaleza)

19:30

Remo (Belém)Internacional (Porto Alegre)

19:30

Criciúma (Criciúma)Cianorte (Cianorte)

20:30

Goiás (Goiânia)Boa Esporte (Varginha)

20:30

Bragantino (Bragança Paulista)Altos (Altos)

20:30

Figueirense (Florianópolis)Oeste (Itápolis)

20:30

Cuiabá (Cuiabá)Aparecidense (Aparecida de Goiânia)

21:30

Ponte Preta (Campinas)Internacional (Limeira)

21:45

Botafogo (João Pessoa)Atlético Mineiro (Belo Horizonte)

21:45

Local time

Yesterday, February 19

Al GharrafaTractor Sazi

3:0

Al Ahli JeddahAl Jazira

2:1

Zob AhanLokomotiv

2:0

Al Wahda Abu DhabiAl-Duhail

2:3

 

ChaikaMordovia

2:4

FakelFK Chertanovo

1:1
pen. 6:7

Krylia SovetovFK Tambov

2:0

Riga FCLuch-Energiya

0:3

 

Wigan AthleticManchester City

1:0

 

VitoshaDunav

1:2

 

EintrachtRB Leipzig

2:1

 

GetafeCelta de Vigo

3:0

 

LazioHellas Verona

2:0

 

GórnikTermalica

3:0

 

TondelaSporting

1:2

 

TigreDefensa y Justicia

1:1

PatronatoChacarita Juniors

3:0

ColónGimnasia y Esgrima

1:0

International tournaments

Current

22.03.2017 – 09.11.2018

African Cup of Nations 2019,
Qualifying tournament

12.03.2015 – 27.03.2018

Asian Cup 2019,
Qualifying tournament

27.06.2017 – 26.05.2018

UEFA Champions League 2017/18

29.06.2017 – 16.05.2018

Europa League 2017/18

22.01.2018 – 28.11.2018

Copa Libertadores 2018

13.02.2018 – 12.12.2018

Copa Sudamericana 2018

16.01.2018 – 10.11.2018

AFC Champions League 2018

22.01.2018 – 27.10.2018

AFC Cup 2018

10.02.2018 – 11.11.2018

CAF Champion's League 2018

09.02.2018 – 02.12.2018

CAF Confederation Cup 2018

20.01.2018 – 20.05.2018

OFC Champions League 2018

20.02.2018 – 26.04.2018

CONCACAF Champions League 2018,
Final tournament

10.02.2018 – 23.02.2018

FNL Cup 2018

© WildSoft 2007-2018 info@wildstat.ru