Austria

FIFA rank: 27
UEFA league rank: 12

National stadium: Ernst-Happel-Stadion

Last results
Fixtures

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats World Cup - overall stats
World Cup 2018. Qualifying tournament, Europe - Group D - place 4
World Cup 2014. Qualifying tournament, Europe - Group C - place 3
World Cup 2010. Qualifying tournament, Europe - Group 7 - place 3
World Cup 2006. Qualifying tournament, Europe - Group 6 - place 3
World Cup 2002. Qualifying tournament, Europe - Playoff
World Cup 1998. Final tournament - Group B - place 3
World Cup 1998. Qualifying tournament, Europe - Group 4 - place 1
World Cup 1994. Qualifying tournament, Europe - Group 6 - place 4
World Cup 1990. Final tournament - Group 1 - place 3
World Cup 1990. Qualifying tournament, Europe - Group 3 - place 2
World Cup 1986. Qualifying tournament, Europe - Group 5 - place 3
World Cup 1982. Final tournament - Quarterfinal group D - place 2
World Cup 1982. Qualifying tournament, Europe - Group 1 - place 2
World Cup 1978. Final tournament - Semifinal group A - place 4
World Cup 1978. Qualifying tournament, Europe - Group 3 - place 1
World Cup 1974. Qualifying tournament, Europe - Group 1 - place 2
World Cup 1970. Qualifying tournament, Europe - Group 7 - place 3
World Cup 1966. Qualifying tournament, Europe - Group 6 - place 3
World Cup 1958. Final tournament - Group 4 - place 4
World Cup 1958. Qualifying tournament, Europe - Group 5 - place 1
World Cup 1954. Final tournament - place 3
World Cup 1954. Qualifying tournament - Group 5
World Cup 1950. Qualifying tournament - Group 2, round 2
World Cup 1938. Final tournament - 1/8 finals
World Cup 1938. Qualifying tournament - Group 8, round 2
World Cup 1934. Final tournament - place 4
World Cup 1934. Qualifying tournament - Group 4 - place 2

Overall stats European championship - overall stats
European Football Championship 2020. Qualifying tournament - Group G
European Football Championship 2016. Final tournament - Group F - place 4
European Football Championship 2016. Qualifying tournament - Group G - place 1
European Football Championship 2012. Qualifying tournament - Group A - place 4
European Football Championship 2008. Final tournament - Group B - place 3
European Football Championship 2004. Qualifying tournament - Group 3 - place 3
European Football Championship 2000. Qualifying tournament - Group 6 - place 3
European Football Championship 1996. Qualifying tournament - Group 6 - place 4
European Football Championship 1992. Qualifying tournament - Group 4 - place 4
European Football Championship 1988. Qualifying tournament - Group 1 - place 3
European Football Championship 1984. Qualifying tournament - Group 6 - place 3
European Football Championship 1980. Qualifying tournament - Group 2 - place 2
European Football Championship 1976. Qualifying tournament - Group 2 - place 3
European Football Championship 1972. Qualifying tournament - Group 6 - place 2
European Football Championship 1968. Qualifying tournament - Group 3 - place 3
European Nations Cup 1964. Qualifying tournament - 1/8 finals
European Nations Cup 1960. Qualifying tournament - Quarterfinal

Overall stats Olympic Games - overall stats
Olympic Games 1988. Qualifying tournament, Europe - Group 5 - place 4
Olympic Games 1980. Qualifying tournament, Europe - First round, group 2
Olympic Games 1976. Qualifying tournament, Europe - Group 2 - place 3
Olympic Games 1972. Qualifying tournament, Europe - Group 1 - place 3
Olympic Games 1968. Qualifying tournament, Europe - Group 3, final
Olympic Games 1960. Qualifying tournament, Europe - Group 7 - place 3
Olympic Games 1952 - Quarterfinal
Olympic Games 1948 - First round
Olympic Games 1936 - place 2
Olympic Games 1912 - place 6

Overall stats Central European International Cup - overall stats
Central European International Cup 1955/60 - place 3
Central European International Cup 1948/53 - place 3
Central European International Cup 1936/38 - Final round - place 4
Central European International Cup 1933/35 - place 2
Central European International Cup 1931/32 - Winner
Central European International Cup 1927/30 - place 2

Overall stats Tournoi de France - overall stats
Tournoi de France 1988 - place 4

Overall stats Cyprus International Tournament - overall stats
Cyprus International Tournament 2005 - place 4

Overall stats UEFA Nations League - overall stats
UEFA Nations League 2018/19. League B - Group 3 - place 2

Overall stats Friendly internationals - overall stats
2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1998 1997 1996 1994 1993 1992 1991 1990 1989 1988 1987 1986 1985 1984 1983 1982 1981 1980 1979 1978 1977 1976 1975 1974 1973 1972 1971 1970 1969 1968 1967 1966 1965 1964 1963 1962 1961 1960 1959 1958 1957 1956 1955 1954 1953 1952 1951 1950 1949 1948 1947 1946 1945 1937 1936 1935 1934 1933 1932 1931 1930 1929 1928 1927 1926 1925 1924 1923 1922 1921 1920 1919 1918 1917 1916 1915 1914 1913 1912 1911 1910 1909 1908 1907 1906 1905 1904 1903 1902

Clubs:

Admira Wacker (Mödling)
Admira Wiener Neustadt (Wiener Neustadt)
Altach (Altach)
Amateure (Steyr)
Amateure Fiat (Wien)
Ankerbrot Montelaa (Wien)
Austria (Wien)
Austria Graz (Graz)
Austria Kärnten (Klagenfurt am Wörthersee)
Austria Lustenau (Lustenau)
Brigittenauer (Wien)
Chemie (Linz)
Cricket (Wien)
Donau (Wien)
Eisenstadt (Eisenstadt)
FAC (Wien)
Favoritner AC (Wien)
Favoritner SC (Wien)
FC Dornbirn 1913 (Dornbirn)
FC Wien (Wien)
First Vienna (Wien)
Flavia Solva (Wagna)
FS Elektra Wien (Wien)
Gloggnitz (Gloggnitz)
Grödig (Grödig)
Grazer AK (Graz)
Grazer SC (Graz)
Hartberg (Hartberg)
Hertha (Wien)
Hochstädt (Wien)
Horn (Horn)
Kärnten (Klagenfurt)
Kapfenberg (Kapfenberg)
Kremser (Krems)
Kufstein (Kufstein)
LASK (Linz)
Leoben (Leoben)
Libertas (Wien)
Linz (Linz)
Mödling (Mödling)
Markersdorf (Markersdorf-Haindorf)
Mattersburg (Mattersburg)
Neusiedl am See (Neusiedl am See)

Olympia (Wien)
Ostbahn XI (Wien)
Pasching (Pasching)
Post (Wien)
Rätia (Bludenz)
Radenthein (Radenthein)
Rapid (Wien)
Rapid Oberlaa (Wien)
Red Bull (Salzburg)
Ried (Ried im Innkreis)
Rudolfshügel (Wien)
SAK (Salzburg)
SC Hakoah Wien (Wien)
Schwarz-Weiß (Bregenz)
Schwechat (Schwechat)
Schwechater (Schwechat)
Simmeringer (Simmering)
SK Bischofshofen (Bischofshofen)
Slovan (Wien)
SPC Helfort Wien (Wien)
Spittal (Spittal an der Drau)
SSW Innsbruck (Innsbruck)
St. Pölten (St. Pölten)
St. Veit (Sankt Veit an der Glan)
Stadlau (Wien)
Stockerau (Stockerau)
Sturm (Graz)
Swarovski Tirol (Innsbruck)
Tirol (Innsbruck)
Union (Wels)
Viktoria (Wien)
Vorwärts Steyr (Steyr)
Wacker (Innsbruck)
Wacker Innsbruck (Innsbruck)
Wacker Wien (Wien)
Wacker Wiener Neustadt (Wiener Neustadt)
WAF (Wien)
Wattens (Wattens)
Wiener AC (Wien)
Wiener Neustädter (Wiener Neustadt)
Wiener Neustadt (Wiener Neustadt)
Wiener Sport-Club (Wien)
Wolfsberg (Wolfsberg)

Football calendar
Now in database:

Years:148
Tourneys:9 040
Matches:1 033 111
Clubs:10 864
National teams:259
Stadiums:9 572
Site news
11.10.2019
current

Play-off round of the CAF Confederation Cup 2019/20 added

Fixtures
Poland 2019/20, Ekstraklasa

Day 12

19.10

Korona - Wisła P

15:00

19.10

Legia - Lech

17:30

19.10

Jagiellonia - Cracovia

20:00

20.10

Arka - Lechia

15:00

20.10

Górnik - ŁKS

17:30

21.10

Raków - Śląsk

18:00

Local time

All fixtures

In the football world

Tomorrow, October 19

RwandaEthiopia

15:00

NamibiaMadagascar

15:00

ZambiaEswatini

15:00

DR CongoCentral African Republic

15:30

NigeriaTogo

16:00

UgandaBurundi

16:00

MoroccoAlgeria

20:00

 

FK TambovUral

14:00

SpartakRubin

16:30

 

AvangardTekstilshchik

15:00

FK Nizhniy NovgorodFK Khimki

15:00

MordoviaFK Krasnodar-2

15:00

LuchYenisey

16:00

SKA-KhabarovskTom

16:00

FK ArmavirRotor

17:00

BaltikaNeftekhimik

17:00

FakelShinnik

17:00

ChaikaSpartak-2

17:00

TorpedoFK Chertanovo

18:00

 

Znamya TrudaFK Kolomna

13:00

LeningradetsOlimp

15:00

TorpedoZvezda

16:00

FK DolgoprudnyZenit-2

16:00

FK MuromLuki-Energiya

17:00

 

ZorkiyArarat

14:00

Khimik-ArsenalFK Ryazan

14:00

Rotor-2Dynamo

14:00

KvantFK Kaluga

15:00

SokolSalyut-Belgorod

15:30

FK StroginoMetallurg

18:00

 

Legion-DynamoAnzhi

14:30

Spartak-NalchikSKA

15:00

ChernomoretsUrozhay

16:00

FK Krasnodar-3Druzhba

16:00

Mashuk-KMVInter

16:00

AlaniyaBiolog-Novokubansk

18:00

 

KarpatyFK Lviv

14:00

ZoryaDesna

17:00

 

AhrobiznesChornomorets

14:00

BalkanyKremin

15:00

Cherkashchyna-AkademiyaPrykarpattya

15:00

Hirnyk-SportVolyn

15:00

FK MynaiAvanhard

15:00

Metalist 1925Obolon-Brovar

16:30

 

Nyva TFK Kalush

15:00

PolissyaDinaz

15:00

Nyva VChaika

15:00

VeresFK Uzhhorod

15:00

 

HirnykKrystal

14:00

TavriyaAlians

15:00

VPK-AhroMFK Mykolaiv-2

15:00

 

QəbələQarabağ

17:00

KeşləSabah

19:15

 

ShirakArarat

15:00

 

SlaviaNeman

14:00

BATEFK Homel

16:00

Dynamo MnFK Vitebsk

18:00

 

AtyrauZhetysu

15:00

IrtyshKaysar

16:00

 

Dinamo-AutoZimbru

14:00

MilsamiSheriff

16:00

 

SurkhonNavbahor

15:15

DinamoPaxtakor

16:30

LokomotivBuxoro

16:30

NasafFK Andijon

17:30

 

LASKMattersburg

17:00

SturmRed Bull

17:00

AltachAdmira Wacker

17:00

 

EvertonWest Ham United

12:30

AFC BournemouthNorwich City

15:00

Aston VillaBrighton & Hove Albion

15:00

ChelseaNewcastle United

15:00

Leicester CityBurnley

15:00

Tottenham HotspurWatford

15:00

Wolverhampton WanderersSouthampton

15:00

Crystal PalaceManchester City

17:30

 

Blackburn RoversHuddersfield Town

12:30

BarnsleySwansea City

15:00

BrentfordMillwall

15:00

Charlton AthleticDerby County

15:00

Hull CityQueens Park Rangers

15:00

Leeds UnitedBirmingham City

15:00

Luton TownBristol City

15:00

MiddlesbroughWest Bromwich Albion

15:00

ReadingPreston North End

15:00

Stoke CityFulham

15:00

 

Potters Bar TownBarnet

12:30

ChesterfieldWrexham

13:00

Hednesford TownBoston United

15:00

GatesheadColne

15:00

BarrowSolihull Moors

15:00

Whitby TownStourbridge

15:00

Hartlepool UnitedBrackley Town

15:00

Nantwich TownKing's Lynn Town

15:00

ChorleySpennymoor Town

15:00

SouthportAltrincham

15:00

TamworthDarlington

15:00

WhyteleafeChippenham Town

15:00

Welling UnitedEastleigh

15:00

Maidstone UnitedKings Langley

15:00

Oxford CityMargate

15:00

Bowers & PitseaChichester City

15:00

Hayes & Yeading UnitedPoole Town

15:00

Carshalton AthleticDagenham & Redbridge

15:00

DartfordKingstonian

15:00

WeymouthDover Athletic

15:00

Sutton UnitedBillericay Town

15:00

Torquay UnitedBoreham Wood

15:00

Royston TownMaldon & Tiptree

15:00

Maidenhead UnitedWealdstone

15:00

BromleyAldershot Town

15:00

Gravesend & NorthfleetWoking

15:00

Havant & WaterloovilleDulwich Hamlet

15:00

Haringey BoroughYeovil Town

15:00

AFC FyldePeterborough Sports

15:00

Halifax TownHarrogate

15:00

Notts CountyBelper Town

15:00

York CityStockport County

17:20

 

StandardGenk

18:00

KortrijkZulte Waregem

20:00

OostendeEupen

20:00

GentWaasland-Beveren

20:30

 

Botev PLudogorets

17:30

LevskiArda

20:00

 

RákócziKisvárda

17:00

DebrecenDiósgyőr

17:00

PuskásPaks

17:00

Mezőkövesd-ZsóryMOL Fehérvár

17:00

Zalaegerszegi TEHonvéd

17:00

FerencvárosÚjpest

19:30

 

RB LeipzigWolfsburg

15:30

WerderHertha

15:30

FortunaMainz 05

15:30

AugsburgBayern

15:30

UnionFreiburg

15:30

Borussia DBorussia M

18:30

 

AZHeerenveen

18:30

WaalwijkAjax

18:30

TwenteWillem II

19:45

UtrechtPSV

20:45

VVV-VenloVitesse

20:45

 

TorpedoSaburtalo

15:00

Dinamo TbLokomotivi

18:00

 

EibarBarcelona

13:00

Atlético MadridValencia

16:00

GetafeLeganés

18:30

MallorcaReal Madrid

21:00

 

LazioAtalanta

15:00

NapoliHellas Verona

18:00

JuventusBologna

20:45

 

VentspilsRiga FC

14:00

RFSBFC Daugava

16:00

 

Žalgiris VStumbras

3:0

RiteriaiŽalgiris K

13:00

PanevėžysAtlantas

17:00

 

KristiansundRosenborg

18:00

VålerengaStabæk

20:30

 

KoronaWisła P

15:00

LegiaLech

17:30

JagielloniaCracovia

20:00

 

MladostPartizan

15:00

VoždovacFK Mačva

18:00

JavorTSC

18:00

ProleterRadnik

18:00

RadničkiNapredak

18:00

Spartak Zlatibor VodaInđija

18:00

 

MuraTriglav

14:30

OlimpijaRudar

16:45

CeljeDomžale

18:45

 

LyonDijon

17:30

MetzNantes

20:00

ToulouseLille

20:00

NîmesAmiens

20:00

AngersBrest

20:00

ReimsMontpellier

20:00

 

VaraždinIstra 1961

15:00

SlavenRijeka

17:30

 

ZetaPetrovac

13:30

KomBudućnost

13:30

RudarTitograd

13:30

IskraSutjeska

14:30

PodgoricaGrbalj

17:00

 

SlovanJablonec

14:30

SigmaDynamo

16:30

FastavMladá Boleslav

16:30

SlaviaPříbram

19:00

 

HelsingborgsHäcken

13:30

ÖstersundsSirius

16:00

 

CelticRoss County

15:00

Hamilton AcademicalHibernian

15:00

KilmarnockLivingston

15:00

MotherwellAberdeen

15:00

St. MirrenSt. Johnstone

15:00

 

LevadiaKuressaare

13:00

PaideKalev

13:00

TransMaardu

16:00

 

BanfieldAtlético Tucumán

13:15

IndependienteArgentinos Juniors

15:30

PatronatoNewell's Old Boys

17:45

TalleresLanús

20:00

 

FortalezaGrêmio

17:00

CorinthiansCruzeiro

19:00

BahiaCeará

19:00

 

Guangzhou R&FShandong Luneng Taishan

17:30

Beijing Sinobo GuoanShanghai SIPG

19:35

 

Western UnitedPerth Glory

17:00

Central Coast MarinersNewcastle United Jets

19:30

Local time

Yesterday, October 17

 

SantosCeará

2:1

AvaíInternacional

0:2

FluminenseAtlético Paranaense

1:2

International tournaments

Current

04.09.2019 – 16.11.2021

World Cup 2022,
Qualifying tournament, Africa

21.03.2019 – 31.03.2020

European Football Championship 2020,
Qualifying tournament

06.06.2019 – 29.03.2022

Asian Cup 2023,
Qualifying tournament

20.04.2019 – 20.10.2019

African Nations Championship 2020,
Qualifying tournament

25.06.2019 – 30.05.2020

UEFA Champions League 2019/20

27.06.2019 – 27.05.2020

Europa League 2019/20

22.01.2019 – 23.11.2019

Copa Libertadores 2019

05.02.2019 – 09.11.2019

Copa Sudamericana 2019

05.02.2019 – 24.11.2019

AFC Champions League 2019

05.02.2019 – 02.11.2019

AFC Cup 2019

30.07.2019 – 26.11.2019

CONCACAF League 2019

Just finished

28.09.2019 – 13.10.2019

WAFU Cup of Nations 2019

© WildSoft 2007-2019 info@wildstat.ru