Belarus

FIFA rank: 71
UEFA league rank: 19

National stadium: Dynamo Stadium

Last results
Fixtures

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats World Cup - overall stats
World Cup 2018. Qualifying tournament, Europe - Group A
World Cup 2014. Qualifying tournament, Europe - Group I - place 5
World Cup 2010. Qualifying tournament, Europe - Group 6 - place 4
World Cup 2006. Qualifying tournament, Europe - Group 5 - place 5
World Cup 2002. Qualifying tournament, Europe - Group 5 - place 3
World Cup 1998. Qualifying tournament, Europe - Group 4 - place 6

Overall stats European championship - overall stats
European Football Championship 2016. Qualifying tournament - Group C - place 4
European Football Championship 2012. Qualifying tournament - Group D - place 4
European Football Championship 2008. Qualifying tournament - Group G - place 4
European Football Championship 2004. Qualifying tournament - Group 3 - place 5
European Football Championship 2000. Qualifying tournament - Group 1 - place 5
European Football Championship 1996. Qualifying tournament - Group 5 - place 4

Overall stats King's Cup - overall stats
King's Cup 2017 - place 2

Overall stats Baltic Cup - overall stats
Baltic Cup 1976 - place 4
Baltic Cup 1975 - place 3
Baltic Cup 1974 - place 4
Baltic Cup 1973 - place 4
Baltic Cup 1957 - place 3
Baltic Cup 1954 - place 3

Overall stats Cyprus International Tournament - overall stats
Cyprus International Tournament 2006 - Group 1, 3rd place match
Cyprus International Tournament 2004 - place 3

Overall stats Friendly internationals - overall stats
2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1998 1997 1996 1995 1994 1993 1992

Clubs:

AK-Zhdanovichy (Zhdanovichy)
ALF-2007 (Minsk)
ALF-Legea (Minsk)
Ashmyany-BDUFK (Ashmyany)
Ataka (Minsk)
Avtoprovod (Shchuchyn)
Azertsy (Hlybokaye)
Azot (Hrodna)
BATE (Barysaw)
Batski (Gomel)
Belcard (Hrodna)
Belenergostroi (Belaazyorsk)
Belita-Vitex (Uzda)
Belshina (Babruysk)
BGATU-Niva (Samakhvalavichy)
Biaroza-2010 (Biaroza)
Biolog (Navapolatsk)
Brestbytkhim (Brest)
Brestzhilstroy (Brest)
Darida (Minsk Region)
Dnepr (Mogilev)
Dnepr-DYUSSH-1 (Rahachow)
DSK-Homel (Gomel)
Dynamo Br (Brest)
Dynamo Mn (Minsk)
Dynamo-93 (Minsk)
Dynamo-Yuni (Minsk)
DYuSSh (Kirawsk)
DYuSSh-2 (Smarhon)
Elektromodul (Maladzyechna)
Energetik (Novolukoml)
Energetik-BDU (Minsk)
Energiya-CHP-5 (Druzhny)
Energosbyt-BGATU (Minsk)
Fandok-2 (Babruysk)
FC Torpedo Mogilev (Mogilev)
FK Asipovichy (Asipovichy)
FK Babruysk (Babruysk)
FK Baranavichy (Baranavichy)
FK Chavusy (Chavusy)
FK Chysts (Chysts)
FK Gomel-2 (Gomel)
FK Haradzeya (Haradzeya)
FK Homel (Gomel)
FK Horki (Gorki)
FK Ivatsevichi (Ivatsevichi)
FK Kletsk (Kletsk)
FK Kobryn (Kobryn)
FK Lida (Lida)
FK Luninets (Luninets)
FK Lyuban (Lyuban)
FK Minsk (Minsk)
FK Miory (Miory)
FK Molodechno-2013 (Maladzyechna)
FK Orsha (Orsha)
FK Polatsk (Polotsk)
FK Pruzhany (Pruzhany)
FK Rudzensk (Rudzensk)
FK Senno (Senno)
FK Slutsk (Slutsk)
FK Smalyavichy (Smalyavichy )
FK Smorgon (Smarhon)
FK Snow (Snow)
FK Staryya Darohi (Staryya Darohi)
FK Uzda (Uzda)
FK Vitebsk (Vitebsk)
FK Vitebsk-2 (Vitebsk)
FK Voronovo (Voronovo)
FK Zapadnyi (Vyalikiya Matykaly)
FK Zhlobin (Zhlobin)
Fomalgaut (Barysaw)
FSK Hrodnensky (Skidel)
Gazovik (Vitebsk)
Gomelshklo (Kastsyukovka)
Granit Mikashevichy (Mikashevichy)
Isloch (Minsk District)
Kamunalnik (Zhlobin)
Khimik (Hrodna)
Khimik (Svetlahorsk)
Khimvolokno (Hrodna)
Klechesk (Kletsk)

Kolas-Druzhba (Baranovichi region)
Kommunalnik (Slonim)
Kristall (Smalyavichy)
Krumkachy (Minsk)
Krutagorye (Dzyarzhynsk)
Livadia (Dzyarzhynsk)
Lokomotiv (Gomel)
Lokomotiv (Vitebsk)
Luch (Minsk)
Maladzyechna-DYUSSH-4 (Maladzyechna)
Metrostroy (Minsk)
MHUP (Mogilev)
MLF (Minsk)
MOFK (Orsha)
Montaxhnik (Mozyr)
Myasakambinat (Vitebsk)
MZAL (Minsk)
Naftan (Navapolatsk)
Nalogovik (Minsk)
Neftyanik (Rechytsa)
Neman (Hrodna)
Neman (Masty)
Neman-Agro (Stowbtsy)
Nika (Minsk)
Niva (Zhytkavichy)
Orbita (Minsk)
Oresa (Lyuban)
Palesse-2 (Kozyanki)
Partizan-2 (Minsk)
Partizan-2002 (Minsk)
Partizan-MTZ (Minsk)
Pinema (Pinsk)
PMC Pastavy (Pastavy)
PMK-7 (Hantsevichy)
Pratsounyya Rezervy (Baran)
Priozyorye (Verkhnedvinsk)
Pripyat (Olshany)
Rada (Kletsk)
Rahachow-MKK (Rahachow)
Rechytsa-2014 (Rechytsa)
RShSVM-Olimpya (Minsk)
Ruzhany (Brest region)
RVAR (Minsk)
Savit (Mogilev)
SDYuShOR-3 (Pinsk)
SDYuShOR-8 (Gomel)
SDYuShOR-MTZ-Syabap (Minsk)
Shakhtsyor (Salihorsk)
SKAF (Minsk)
SKVICh (Minsk)
Slavia (Mozyr)
Slavyanin (Minsk)
Slonim-2017 (Slonim)
Smalyavichy-STI (Smalyavichy)
SMIautotrans (Smalyavichy)
Sozh (Krychaw)
Spartak (Shklow)
Sputnik (Rechytsa)
Start (Miory)
Stroitel (Vitebsk)
Tarpeda (Minsk)
Tarpeda-BelAZ (Zhodzina)
Tekhnolog (Ivatsevichy)
Traktar (Minsk)
Transmash (Mogilev)
Tsementnik (Krasnaselski)
UA-Stroy-Zhytkavichy (Zhytkavichy )
Vadakanal-Transit (Brest)
Veras (Niasvizh)
Veras (Verkhnyaya Lipa)
Vertykal (Kalinkavichy)
Veyno (Mogilev Region)
Victoria (Maryina Horka)
Vitbich-Dynamo-Energo (Vitebsk)
Volna (Pinsk)
Zarya (Krugloe)
Zarya (Yazyl)
Zbornaya TF (Gomel)
Zhodzina-2007 (Zhodzina)
ZLiN (Gomel)

Football calendar
Now in database:

Years:146
Tourneys:8 651
Matches:998 878
Clubs:10 621
National teams:258
Stadiums:9 214
Site news
19.08.2017
current

FA Cup 2017/18 added

18.08.2017
current

Russian Cup 2017/18 added

18.08.2017
current

Ukrainian Cup 2017/18 added

16.08.2017
current

Italian Serie A 2017/18 added

16.08.2017
current

Spanish La Liga 2017/18 added

In the football world

Tomorrow, August 22

GuineaSenegal

16:30

MalaysiaSyria

MariborHapoel

20:45

Sevillaİstanbul Başakşehir

20:45

RijekaOlympiakós

20:45

NiceNapoli

20:45

AstanaCeltic

21:30

Atlético TucumánIndependiente

21:45

PirooziAl Ahli Jeddah

20:00

Shanghai SIPGGuangzhou Evergrande

20:00

EsteghlalCeres-Negros

19:00

Santos de GuápilesChorrillo

20:00

 

Crystal PalaceIpswich Town

19:30

Grimsby TownDerby County

19:45

Accrington StanleyWest Bromwich Albion

19:45

Aston VillaWigan Athletic

19:45

Birmingham CityAFC Bournemouth

19:45

Brighton & Hove AlbionBarnet

19:45

Carlisle UnitedSunderland

19:45

Doncaster RoversHull City

19:45

FulhamBristol Rovers

19:45

Leeds UnitedNewport County

19:45

MiddlesbroughScunthorpe United

19:45

Milton Keynes DonsSwansea City

19:45

Norwich CityCharlton Athletic

19:45

Queens Park RangersBrentford

19:45

Sheffield UnitedLeicester City

19:45

WatfordBristol City

19:45

Cardiff CityBurton Albion

19:45

ReadingMillwall

20:00

Bolton WanderersSheffield Wednesday

20:00

 

City of LiverpoolPrescot Cables

19:45*

Kendal TownHarrogate Railway Athletic

19:45*

Marske UnitedScarborough Athletic

19:45*

Whitley BayPenrith

19:45*

West Didsbury & Chorlton1874 Northwich

19:45*

BurscoughRadcliffe Borough

19:45*

Boldmere St MichaelsWolverhampton Casuals

19:45*

Belper TownLincoln United

19:45*

AFC Kempston RoversNewport Pagnell Town

19:45*

Peterborough SportsEynesbury Rovers

19:45*

Heybridge SwiftsHaverhill Rovers

19:45*

Market Drayton TownSporting Khalsa

19:45*

Spalding UnitedWisbech Town

19:45*

Haverhill BoroughIlford

19:45*

Saffron Walden TownBarking

19:45*

SittingbournePagham

19:45*

Walton & HershamCarshalton Athletic

19:45*

ShorehamColliers Wood United

19:45*

Hythe TownCorinthian-Casuals

19:45*

GlebeDeal Town

19:45*

NewhavenLewes

19:45*

Faversham TownCroydon

19:45*

AFC TottonFleet Town

19:45*

Wimborne TownAndover Town

19:45*

HorndeanBinfield

19:45*

ChasetownWorcester City

19:45*

Hullbridge SportsSt Margaretsbury

19:45*

 

StumbrasŽalgiris V

18:00

TrakaiAtlantas

20:00

 

PärnuTrans

18:00

KalevLevadia

18:30

TammekaTulevik

19:00

Nõmme KaljuFlora

20:00

Local time

Yesterday, August 20

NamibiaComoros

2:0

GhanaBurkina Faso

1:2

 

AmkarZenit

0:1

DynamoFK Ufa

1:1

FK RostovFK Krasnodar

0:0

 

Spartak-2Rotor

2:2

 

KarpatyFK Oleksandriya

0:0

ZirkaZorya

2:1

VorsklaFK Mariupol

1:0

DynamoStal

4:1

 

Arsenal-KievRukh

0:0

 

MFK Mykolaiv-2Myr

0:0

 

NemanDynamo Mn

0:1

FK MinskSlavia

2:2

BATEKrumkachy

2:3

Dynamo BrShakhtsyor

2:2

 

ZaryaPetrocub

2:2

DaciaZimbru

2:1

SheriffSpicul

5:0

 

Red BullSt. Pölten

5:1

LASKAltach

0:0

MattersburgAustria

1:3

 

Huddersfield TownNewcastle United

1:0

Tottenham HotspurChelsea

1:2

 

Pickering TownClitheroe

1:2

HallamAtherton Collieries

1:4

Worcester CityChasetown

1:1

QuornAFC Mansfield

1:3

St MargaretsburyHullbridge Sports

2:2

Baldock TownNorth Greenford United

3:1

Crawley GreenBerkhamsted

2:3

Highworth TownMarlow

2:3

Erith & BelvedereCray Valley Paper Mills

1:4

Cray WanderersSevenoaks Town

2:3

Littlehampton TownEastbourne United

3:2

Herne BayChessington & Hook United

2:1

Guildford CityCamberley Town

4:0

 

AnderlechtSint-Truiden

2:3

KortrijkBrugge

1:2

Mouscron-PéruwelzGent

3:2

 

SlaviaEtar

1:2

DunavLudogorets

0:5

 

FreiburgEintracht

0:0

Borussia MKöln

1:0

 

ExcelsiorFeyenoord

0:1

AjaxGroningen

3:1

UtrechtWillem II

2:0

SpartaZwolle

1:1

NACPSV

1:4

 

Kolxet`i 1913Lokomotivi

1:2

DinamoChikhura

5:0

 

ÍAÍBV

0:1

Víkingur OBreiðablik

0:3

Víkingur RKA

0:1

 

AthleticGetafe

0:0

BarcelonaReal Betis

2:0

DeportivoReal Madrid

0:3

 

AtalantaRoma

0:1

BolognaTorino

1:1

CrotoneMilan

0:3

InterFiorentina

3:0

LazioSPAL

0:0

SampdoriaBenevento

2:1

SassuoloGenoa

0:0

UdineseChievo

1:2

 

OddSandefjord

1:0

RosenborgHaugesund

0:1

SogndalKristiansund

2:0

StabækMolde

3:2

TromsøÅlesund

3:2

VikingBrann

2:4

 

Wisła PLegia

0:1

TermalicaLech

1:3

 

Vitória SChaves

1:1

PortoMoreirense

3:0

AvesBraga

0:2

MarítimoBoavista

1:0

 

BoracCrvena Zvezda

18:00*

PartizanNapredak

20:00*

RadnikZemun

0:1

 

AnkaranOlimpija

1:3

DomžaleAluminij

2:2

 

LilleCaen

0:2

MarseilleAngers

1:1

Paris Saint-GermainToulouse

6:2

 

RudešHajduk

0:4

DinamoSlaven

2:0

OsijekInter

3:0

 

ZetaSutjeska

1:2

 

BaumitDukla

2:2

VysočinaViktoria Plzeň

1:2

SigmaZbrojovka

3:0

 

ÖstersundsAIK

0:3

DjurgårdensHalmstad

2:1

SiriusNorrköping

0:1

GöteborgHäcken

1:1

 

GrêmioAtlético Paranaense

0:0

CruzeiroSport

2:0

BahiaVasco da Gama

3:0

Ponte PretaBotafogo

2:1

AvaíSão Paulo

1:1

PalmeirasChapecoense

0:2

CoritibaSantos

0:0

 

New York CityNew England Revolution

2:1

Seattle SoundersMinnesota United

2:1

 

Changchun YataiTianjin Quanjian

1:1

Guangzhou R&FShandong Luneng Taishan

1:1

Henan ConstructionChongqing Lifan

0:0

Local time

International tournaments

Current

04.09.2016 – 10.10.2017

World Cup 2018,
Qualifying tournament, Europe

08.10.2015 – 10.10.2017

World Cup 2018,
Qualifying tournament, South America

07.10.2015 – 06.11.2017

World Cup 2018,
Qualifying tournament, Africa

22.03.2015 – 10.10.2017

World Cup 2018,
Qualifying tournament, CONCACAF

22.03.2017 – 09.11.2018

African Cup of Nations 2019,
Qualifying tournament

12.03.2015 – 27.03.2018

Asian Cup 2019,
Qualifying tournament

22.04.2017 – 22.08.2017

African Nations Championship 2018,
Qualifying tournament

27.06.2017 – 26.05.2018

UEFA Champions League 2017/18

29.06.2017 – 16.05.2018

Europa League 2017/18

23.01.2017 – 29.11.2017

Copa Libertadores 2017

28.02.2017 – 13.12.2017

Copa Sudamericana 2017

24.01.2017 – 25.11.2017

AFC Champions League 2017

19.08.2016 – 04.11.2017

AFC Cup 2017

10.02.2017 – 05.11.2017

CAF Champion's League 2017

10.02.2017 – 26.11.2017

CAF Confederation Cup 2017

01.08.2017 – 15.10.2017

CONCACAF League 2017

© WildSoft 2007-2017 info@wildstat.ru