Ural

Ekaterinburg

See also:  Uralmash (Sverdlovsk), USSR

Founded: 1930

Stadium: Central Stadium

Other names:

 1930 – 1932  Uralmashstroi team
 1933 – 1946  Uralmashzavod team
 1947 – 1957  Avangard
 1958 – 1959  Mashinostroitel
 1960 – 2002  Uralmash
 2003 –   Ural

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats UEFA Intertoto Cup - overall stats
Intertoto Cup 1996 - Semifinals

Overall stats Russian Cup - overall stats
Russian Cup 2018/19 - Final
Russian Cup 2017/18 - 1/16 finals
Russian Cup 2016/17 - Final
Russian Cup 2015/16 - 1/8 finals
Russian Cup 2014/15 - 1/16 finals
Russian Cup 2013/14 - 1/16 finals
Russian Cup 2012/13 - 1/16 finals
Russian Cup 2011/12 - 1/16 finals
Russian Cup 2010/11 - 1/32 finals
Russian Cup 2009/10 - 1/8 finals
Russian Cup 2008/09 - 1/32 finals
Russian Cup 2007/08 - Semifinal
Russian Cup 2006/07 - 1/16 finals
Russian Cup 2005/06 - 1/16 finals
Russian Cup 2004/05 - 1/128 finals
Russian Cup 2003/04 - 1/32 finals
Russian Cup 2002/03 - 1/16 finals
Russian Cup 2001/02 - 1/64 finals
Russian Cup 2000/01 - 1/32 finals
Russian Cup 1999/00 - 1/512 finals
Russian Cup 1998/99 - 1/32 finals
Russian Cup 1997/98 - 1/32 finals
Russian Cup 1996/97 - 1/16 finals
Russian Cup 1995/96 - 1/8 finals
Russian Cup 1994/95 - Quarterfinal
Russian Cup 1993/94 - 1/16 finals
Russian Cup 1992/93 - Quarterfinal

Overall stats FNL Cup - overall stats
FNL Cup 2018 - Winner
FNL Cup 2017 - place 6
FNL Cup 2013 - Winner
FNL Cup 2012 - Winner

Overall stats PFL Cup - overall stats
PFL Cup 2004 - place 3

Overall stats Russia, Premiere league - overall stats

Overall stats Russia, First division - overall stats

Overall stats Russia, Second division - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

Russia 2019/20 Premiere League
Russia 2018/19 Premiere League - place 10
Russia 2017/18 Premiere League - place 12
Russia 2016/17 Premiere League - place 11
Russia 2015/16 Premiere League - place 8
Russia 2014/15 Premiere League - place 13
Russia 2013/14 Premiere League - place 11
  -  Russia 2012/13 FNL First division - place 1 ↑ 
  -  Russia 2011/12, FNL First division Tournament for places 1-8 - place 6
  -  Russia 2010 First division - place 7
  -  Russia 2009 First division - place 8
  -  Russia 2008 First division - place 4
  -  Russia 2007 First division - place 5
  -  Russia 2006 First division - place 3
  -  Russia 2005 First division - place 7
  -    -  Russia 2004, Second division Urals-Volga - place 1 ↑ 
  -  Russia 2003 First division - place 19 ↓ 
  -    -  Russia 2002, Second division Urals - place 1 ↑ 
  -    -  Russia 2001, Second division Play-off
  -    -  Russia 2000, Second division Urals - place 2
  -    -  Russia 1999, Second division Urals - place 7
  -    -  Russia 1998, Second division Urals - place 3
  -  Russia 1997 First league - place 20 ↓ 
Russia 1996 Top league - place 16 ↓ 
Russia 1995 Top league - place 8
Russia 1994 Top league - place 14
Russia 1993 Top league - place 8
Russia 1992, top league Tournament for places 9-20 - place 9

Football calendar
Now in database:

Years:148
Tourneys:8 980
Matches:1 026 470
Clubs:10 789
National teams:259
Stadiums:9 520
Site news
17.07.2019
current

Russian Cup 2019/20 added

In the football world

Tomorrow, July 20

Papua New GuineaFiji

09:00

New Zealand U23New Caledonia

12:00

SeychellesMadagascar

MaldivesComoros

MayotteMaldives

BenficaGuadalajara

13:00

ArsenalFiorentina

18:00

BayernReal Madrid

19:00

Manchester UnitedInter

19:30

 

Vainakh (Shali)Alaniya (Vladikavkaz)

13:00

FK Strogino (Moscow)Rodina (Moscow)

16:00

Khimik-Avgust (Vurnary)Lada (Dimitrovgrad)

16:00

Lada-Tolyatti (Tolyatti)Akron (Tolyatti)

16:00

Olimp (Khimki)Ararat (Moscow)

17:00

Legion-Dynamo (Makhachkala)FK Makhachkala

17:00

Kuban-Holding (Pavlovskaya)SKA (Rostov-on-Don)

18:00

Urozhay (Krasnodar)Druzhba (Maykop)

18:00

Kvant (Obninsk)FK Dolgoprudny (Dolgoprudny)

18:30

Inter (Cherkessk)Dynamo (Stavropol)

19:00

 

FK UfaFK Krasnodar

16:00

Krylia SovetovArsenal

17:30

CSKAFK Orenburg

19:00

FK RostovSpartak

21:30

 

YeniseyRotor

15:00

TekstilshchikFK Khimki

16:00

FakelFK Chertanovo

17:00

MordoviaSpartak-2

17:00

LuchTom

17:00

BaltikaChaika

18:00

SKA-KhabarovskTorpedo

18:00

AvangardFK Krasnodar-2

18:00

FK ArmavirNeftekhimik

19:00

 

FK HaradzeyaIsloch

18:45

Dynamo BrTarpeda-BelAZ

20:45

 

ShakhtyorOkzhetpes

19:00

KaysarAqtöbe

21:00

 

GenkMechelen

20:30

 

CSKACherno More

18:45

BeroeLudogorets

21:00

 

Riga FCBFC Daugava

18:00

 

RakówKorona

15:00

Wisła KŚląsk

17:30

PiastLech

20:00

 

Spartak Zlatibor VodaRad

18:00

ČukaričkiNapredak

20:00

Crvena ZvezdaJavor

20:00

MladostMladi Radnik

20:00

VojvodinaFK Mačva

20:00

 

RijekaVaraždin

19:00

GoricaInter

21:00

 

OpavaPříbram

17:00

SigmaFastav

17:00

SlováckoDynamo

17:00

SpartaBaumit

19:30

 

AIKHelsingborgs

16:00

ÖrebroFalkenbergs

16:00

SundsvallHäcken

18:00

 

TammekaKalev

16:00

 

Vasco da GamaFluminense

11:00

BahiaCruzeiro

17:00

CearáPalmeiras

19:00

CorinthiansFlamengo

19:00

CSAAtlético Paranaense

19:00

 

Colorado RapidsNew York City

19:00

Vancouver WhitecapsSan Jose Earthquakes

19:00

Columbus CrewMontreal Impact

19:30

Philadelphia UnionChicago Fire

19:30

TorontoHouston Dynamo

19:30

Sporting Kansas CityDallas

19:30

Real Salt LakeMinnesota United

20:00

 

Guangzhou R&FGuangzhou Evergrande Taobao

19:35

Tianjin TedaDalian Yifang

19:35

Local time

Yesterday, July 18

Papua New GuineaTonga

8:0

VanuatuSamoa

11:0

New CaledoniaTuvalu

11:0

TahitiAmerican Samoa

8:1

FijiSolomon Islands

4:4

MauritiusSeychelles

1:1

MayotteComoros

2:0

RéunionMaldives

4:0

MakedonijaAlashkert

0:3

TeutaVentspils

1:0

TobilJeunesse

1:1

InterBrøndby

2:0

VaduzBreiðablik

2:1

ZrinjskiAkademija Pandev

3:0

KRMolde

0:0

CracoviaDAC 1904

2:2 aet

LevadiaStjarnan

3:2 aet

RoPSAberdeen

1:2

RFSOlimpija Ljubljana

0:2

UniversitateaSəbail

3:2

HaugesundCliftonville

5:1

B36Crusaders

2:3

LevskiRužomberok

2:0

EngordanyDinamo Tbilisi

0:1

Dynamo MinskFK Liepāja

1:2

ProgrèsCork City

1:2

Ballymena UnitedMalmö

0:4

KilmarnockConnah's Quay Nomads

0:2

RangersSt Joseph`s

6:0

Shamrock RoversBrann

2:1

Hajduk SplitGżira United

1:3

MOL VidiZeta

0:0

HiberniansShakhtsyor Soligorsk

0:1

ApollonŽalgiris Kaunas

4:0

PetrocubAEK

0:1

NorrköpingSt. Patrick's

2:1

MilsamiSteaua

1:2

KukësiDebrecen

1:1

Žalgiris VilniusHonvéd

1:1

MuraMaccabi

2:3

ShkupiPyunik

1:2

Hapoel Be`er ShevaLaçi

1:0

QayratŠiroki Brijeg

2:1

SpartakRadnik

2:0 aet
pen. 3:2

DomžaleBalzan

1:0

BudućnostTrans

4:1

RadničkiFlora

2:2

Torpedo KutaisiOrdabasy

0:2

NeftçiSperanţa

6:0

LegiaEuropa

3:0

FK VitebskKuopio

1:1

Argentinos JuniorsColón

0:1
pen. 3:4

 

Portland TimbersOrlando City

1:1

CincinnatiDC United

1:4

International tournaments

Current

21.03.2019 – 31.03.2020

European Football Championship 2020,
Qualifying tournament

21.06.2019 – 19.07.2019

African Cup of Nations 2019,
Final tournament

06.06.2019 – 29.03.2022

Asian Cup 2023,
Qualifying tournament

08.07.2019 – 20.07.2019

Pacific Games 2019

16.07.2019 – 10.08.2019

International Champions Cup 2019

25.06.2019 – 30.05.2020

UEFA Champions League 2019/20

27.06.2019 – 27.05.2020

Europa League 2019/20

22.01.2019 – 23.11.2019

Copa Libertadores 2019

05.02.2019 – 09.11.2019

Copa Sudamericana 2019

05.02.2019 – 24.11.2019

AFC Champions League 2019

05.02.2019 – 02.11.2019

AFC Cup 2019

© WildSoft 2007-2019 info@wildstat.ru