2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003  2002  2001  2000  1999  1998  1997  1996  1995  1994  1993  1992  1991  1990  1989  Overall table

Fluminense

Rio de Janeiro

Founded: 21.06.1902

Stadium: Estádio Manoel Schwartz (Laranjeiras)

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats Copa Libertadores - overall stats
Copa Libertadores 2013 - Quarterfinal
Copa Libertadores 2012 - Quarterfinal
Copa Libertadores 2011 - 1/8 finals
Copa Libertadores 2008 - Final
Copa Libertadores 1985 - First round, group 1 - place 3
Copa Libertadores 1971 - First round, group 3 - place 2

Overall stats Copa Sudamericana - overall stats
Copa Sudamericana 2019 - Quarterfinal
Copa Sudamericana 2018 - Semifinal
Copa Sudamericana 2017 - Quarterfinal
Copa Sudamericana 2014 - Second round
Copa Sudamericana 2009 - Final
Copa Sudamericana 2006 - Round of 16
Copa Sudamericana 2005 - Quarterfinal
Copa Sudamericana 2003 - Section 2, Second Stage

Overall stats Copa CONMEBOL - overall stats
Copa CONMEBOL 1996 - First round
Copa CONMEBOL 1993 - First round
Copa CONMEBOL 1992 - First round

Overall stats Copa do Brasil - overall stats
Copa do Brasil 2019 - Round of 16
Copa do Brasil 2018 - Third round
Copa do Brasil 2017 - Round of 16
Copa do Brasil 2016 - Round of 16
Copa do Brasil 2015 - Semifinal
Copa do Brasil 2014 - Third round
Copa do Brasil 2013 - Round of 16
Copa do Brasil 2010 - Quarterfinal
Copa do Brasil 2009 - Quarterfinal
Copa do Brasil 2007 - Winner
Copa do Brasil 2006 - Semifinal
Copa do Brasil 2005 - Final
Copa do Brasil 2004 - Third round
Copa do Brasil 2003 - Third round
Copa do Brasil 2002 - Quarterfinal
Copa do Brasil 2001 - Third round
Copa do Brasil 2000 - Quarterfinal
Copa do Brasil 1999 - Second round
Copa do Brasil 1998 - First round
Copa do Brasil 1997 - Second round
Copa do Brasil 1996 - Second round
Copa do Brasil 1994 - First round
Copa do Brasil 1992 - Final

Overall stats Taça Brasil - overall stats
Taça Brasil 1966 - Semifinal
Taça Brasil 1960 - Semifinal

Overall stats Brazilian Série A - overall stats

Overall stats Torneio Roberto Gomes Pedrosa (Robertão) - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

Brazil 2019 Série A
Brazil 2018 Série A - place 12
Brazil 2017 Série A - place 14
Brazil 2016 Série A - place 13
Brazil 2015 Série A - place 13
Brazil 2014 Série A - place 6
Brazil 2013 Série A - place 15
Brazil 2012 Série A - Champion
Brazil 2011 Série A - place 3
Brazil 2010 Série A - Champion
Brazil 2009 Série A - place 16
Brazil 2008 Série A - place 14
Brazil 2007 Série A - place 4
Brazil 2006 Série A - place 15
Brazil 2005 Série A - place 5
Brazil 2004 Série A - place 9
Brazil 2003 Série A - place 19
Brazil, Série A 2002 Semifinal
Brazil, Série A 2001 Semifinal
Copa João Havelange 2000 Round of 16
Brazil, Série A 1997 First phase - place 25
Brazil, Série A 1996 First phase - place 23
Brazil, Série A 1995 Semifinal
Brazil, Série A 1994 Second phase, stage 2, groups E/F - place 3
Brazil, Série A 1993 First phase, group B - place 7
Brazil, Série A 1992 First phase - place 14
Brazil, Série A 1991 Semifinal
Brazil, Série A 1990 Second phase, group B - place 6
Brazil, Série A 1989 Second phase, groups A/B - place 8
Brazil, Série A 1988 Semifinal
Copa União 1987 Green module, group B, second stage - place 3
Brazil, Série A 1986 Quarterfinal
Brazil, Série A 1985 First phase, groups A/B, second stage - place 2
Brazil, Série A 1984 Final - Champion
Brazil, Série A 1983 Second phase, group P - place 3
Brazil, Série A 1982 Quarterfinal
Brazil, Série A 1981 Round of 16
Brazil, Série A 1980 Third phase, group M - place 4
Brazil, Série A 1979 Second phase, group N - place 3
Brazil, Série A 1978 Third phase, group R - place 5
Brazil, Série A 1977 Second phase, winners, group J - place 4
Brazil, Série A 1976 Semifinal
Brazil, Série A 1975 Semifinal
Brazil, Série A 1974 Semifinal phase, group 4 - place 5
Brazil, Série A 1973 First phase - place 23
Brazil, Série A 1972 Second phase, group 3 - place 4
Brazil, Série A 1971 First phase - place 8
Torneio Roberto Gomes Pedrosa (Robertão) 1970 Final phase - Champion
Torneio Roberto Gomes Pedrosa (Robertão) 1969 First phase - place 4
Torneio Roberto Gomes Pedrosa (Robertão) 1968 First phase - place 6
Torneio Roberto Gomes Pedrosa (Robertão) 1967 First phase - place 6

Football calendar
Now in database:

Years:148
Tourneys:9 032
Matches:1 032 687
Clubs:10 864
National teams:259
Stadiums:9 570
<2019>
<September>
MoTuWeThFrSaSu
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
Site news
19.09.2019

September update of the FIFA/Coca-Cola World Ranking

In the football world

Tomorrow, September 23

 

KvantFK Strogino

16:00

 

ChaikaPolissya

16:00

 

ZiraQarabağ

19:00

 

EtarVitosha

17:30

 

WolfsburgHoffenheim

20:30

 

StabækMolde

19:00

 

BragaMarítimo

19:00

SportingFamalicão

21:00

 

JablonecSigma

18:00

 

TalleresGimnasia y Esgrima

21:00

 

GoiásFluminense

20:00

Local time

Yesterday, September 21

BurundiUganda

0:3

SenegalGuinea

1:0

MauritaniaMali

0:0

TunisiaLibya

1:0

AlgeriaMorocco

0:0

 

AkhmatKrylia Sovetov

1:1

ZenitRubin

5:0

FK TambovFK Rostov

2:1

 

FK Nizhniy NovgorodAvangard

1:1

Spartak-2Neftekhimik

0:3

MordoviaTekstilshchik

1:0

BaltikaRotor

2:1

ChaikaFK Krasnodar-2

1:1

TorpedoTom

2:1

FK ArmavirLuch

0:0

FakelFK Khimki

0:3

FK ChertanovoShinnik

0:1

 

OlimpZenit-2

2:5

Znamya TrudaTorpedo

0:0

LeningradetsZvezda

1:0

Pskov-747FK Kolomna

1:0

Lokomotiv-KazankaVeles

1:2

FK MuromFK Dolgoprudny

1:2

 

AraratMetallurg

1:1

Rotor-2Khimik-Arsenal

0:3

SokolFK Khimki-M

3:0

Salyut-BelgorodFK Kaluga

1:0

SaturnDynamo

0:2

 

SKAUrozhay

3:0

Legion-DynamoDruzhba

1:0

AnzhiBiolog-Novokubansk

1:0

Spartak-NalchikSpartak-Vladikavkaz

3:0

AlaniyaInter

5:0

ChernomoretsDynamo

3:0

FK Krasnodar-3FK Makhachkala

0:2

VolgarMashuk-KMV

1:0

 

FK ChelyabinskLada D

3:1

Zenit-IzhevskZvezda

0:1

VolgaFK Ufa-2

4:3

NostaFK Tyumen

1:4

AkronUral-2

1:0

 

FK LvivOlympik

0:1

ZoryaFK Mariupol

0:0

 

Cherkashchyna-AkademiyaHirnyk-Sport

1:2

KreminChornomorets

2:4

BalkanyPrykarpattya

2:0

RukhObolon-Brovar

0:1

Metalist 1925Volyn

2:0

 

Nyva VBukovyna

2:2

 

SumqayıtSabah

1:0

SəbailQəbələ

1:1

 

FC ErevanUrartu

0:1

ShirakArarat-Armenia

1:0

AlashkertGandzasar

2:0

 

FK SlutskTarpeda-BelAZ

1:2

NemanDnepr

1:0

ShakhtsyorFK Vitebsk

4:0

 

OkzhetpesIrtysh

1:0

KaysarQayrat

0:1

TarazAtyrau

2:2

 

CodruDinamo-Auto

0:1

SperanţaSheriff

0:0

 

MetallurgPaxtakor

1:2

SoʼgʼdiyonaNavbahor

0:0

 

MattersburgSturm

3:3

Admira WackerSt. Pölten

1:1

WattensRapid

0:2

 

Leicester CityTottenham Hotspur

2:1

BurnleyNorwich City

2:0

EvertonSheffield United

0:2

Manchester CityWatford

8:0

Newcastle UnitedBrighton & Hove Albion

0:0

 

Leeds UnitedDerby County

1:1

Birmingham CityPreston North End

0:1

BrentfordStoke City

0:0

Bristol CitySwansea City

0:0

Cardiff CityMiddlesbrough

1:0

Luton TownHull City

0:3

MillwallQueens Park Rangers

1:2

Nottingham ForestBarnsley

1:0

ReadingBlackburn Rovers

1:2

Sheffield WednesdayFulham

1:1

Wigan AthleticCharlton Athletic

2:0

 

IrlamYork City

0:2

MarineDunston UTS

1:2

SouthportScarborough Athletic

5:2

ChesterAltrincham

1:1

Curzon AshtonBlyth Spartans

4:4

Bradford Park AvenueMorpeth Town

2:4

Ashton UnitedPontefract Collieries

1:0

ColneOssett United

0:0

1874 NorthwichWhitby Town

0:1

United of ManchesterWarrington Town

1:2

TraffordDarlington

1:3

GatesheadRamsbottom United

6:0

GuiseleyStockton Town

1:0

Lancaster CitySpennymoor Town

0:5

Runcorn TownFarsley Celtic

1:3

Alfreton TownKing's Lynn Town

1:1

StamfordBoston United

0:4

LeamingtonChasetown

2:2

Kettering TownSutton Coldfield Town

1:1

Belper TownWitton Albion

0:0

Loughborough DynamoTamworth

0:3

A.F.C. Telford UnitedNantwich Town

0:3

Rushall OlympicGainsborough Trinity

2:0

Halesowen TownStratford Town

4:1

Boston TownLeek Town

0:4

BuxtonCorby Town

5:0

Matlock TownKidsgrove Athletic

1:2

Hednesford TownBarwell

3:2

Kidderminster HarriersStafford Rangers

0:0

Coalville TownStourbridge

1:2

Beaconsfield TownHemel Hempstead Town

1:0

Corinthian-CasualsChelmsford City

2:0

WalthamstowAbbey Rangers

1:1

BalhamRoyston Town

3:5

Tonbridge AngelsEastbourne Borough

1:2

MargateConcord Rangers

3:1

HendonDeeping Rangers

3:2

St Ives TownCanvey Island

0:0

Maidstone UnitedCheshunt

4:1

Potters Bar TownAFC Hornchurch

2:0

Dulwich HamletBognor Regis Town

6:1

Flackwell HeathSlough Town

0:3

Billericay TownBasildon United

1:0

Tooting & Mitcham UnitedDorking Wanderers

1:0

HadleyRamsgate

1:0

Harrow BoroughCarshalton Athletic

0:1

Biggleswade TownWare

1:2

Badshot LeaHayes & Yeading United

0:4

Lowestoft TownNeedham Market

4:0

Barton RoversHitchin Town

0:1

Enfield TownBraintree Town

2:0

Maldon & TiptreeWingate & Finchley

4:2

MoneyfieldsWhyteleafe

0:2

Hartley WintneyChichester City

0:0

HorshamDartford

0:2

St Albans CityWorthing

2:2

Kings LangleyFolkestone Invicta

4:0

Haringey BoroughStaines Town

5:0

FarnboroughWealdstone

0:5

Welling UnitedChipstead

7:0

Chesham UnitedHampton & Richmond Borough

1:2

Weston-super-MareMerthyr Town

2:1

SholingWeymouth

0:3

HerefordTruro City

5:2

Portland UnitedSalisbury

0:1

Havant & WaterloovilleTaunton Town

2:1

Cirencester TownChippenham Town

2:2

TavistockHighworth Town

4:0

Tiverton TownBristol Manor Farm

2:4

Poole TownHungerford Town

2:1

Swindon SupermarineBath City

0:4

Oxford CityNorth Leigh

7:0

KidlingtonGloucester City

0:5

Brackley TownCinderford Town

4:0

Blackfield & LangleyDorchester Town

1:0

Bishop's StortfordPeterborough Sports

1:2

LewesBowers & Pitsea

1:2

 

CharleroiSint-Truiden

0:3

AntwerpCercle

3:1

Waasland-BeverenMouscron-Péruwelz

1:1

GenkOostende

3:1

 

Botev VDunav

0:0

SlaviaLevski

0:2

 

BayernKöln

4:0

Bayer 04Union

2:0

HerthaPaderborn 07

2:1

FreiburgAugsburg

1:1

WerderRB Leipzig

0:3

 

SpartaWaalwijk

4:0

GroningenZwolle

2:0

Willem IIVVV-Venlo

1:0

VitesseFortuna

4:2

 

ChikhuraDinamo Tb

0:2

WIT GeorgiaDila

0:2

 

VillarrealReal Valladolid

2:0

LevanteEibar

0:0

Atlético MadridCelta de Vigo

0:0

GranadaBarcelona

2:0

 

UdineseBrescia

0:1

JuventusHellas Verona

2:1

MilanInter

0:2

 

JelgavaRFS

1:1

SpartaksFK Liepāja

4:2

 

AtlantasStumbras

3:0

RiteriaiŽalgiris V

1:1

Žalgiris KSūduva

0:2

 

BrannHaugesund

0:0

 

ŁKSArka

1:4

LechiaKorona

2:0

ŚląskZagłębie L

4:4

 

BelenensesRio Ave

0:2

MoreirenseBenfica

1:2

 

InđijaRadnički

0:1

ČukaričkiMladost

1:0

NapredakTSC

1:3

RadRadnik

0:1

Spartak Zlatibor VodaJavor

1:0

FK MačvaProleter

0:1

VojvodinaVoždovac

1:2

 

AluminijTabor

3:0

 

MarseilleMontpellier

1:1

MetzAmiens

1:2

BordeauxBrest

2:2

NiceDijon

2:1

NîmesToulouse

1:0

ReimsMonaco

0:0

 

SlavenGorica

2:0

VaraždinDinamo

1:0

 

OpavaSlovan

1:1

PříbramKarviná

0:2

SlováckoTeplice

1:1

DynamoViktoria

0:3

 

FalkenbergsÖstersunds

1:0

KalmarHäcken

1:1

NorrköpingÖrebro

3:0

GöteborgSirius

2:1

 

LivingstonAberdeen

0:2

MotherwellRoss County

1:2

St. MirrenHamilton Academical

0:0

 

Nõmme KaljuKalev

6:0

PaideTulevik

4:0

LevadiaTrans

1:0

 

EstudiantesPatronato

1:0

Defensa y JusticiaHuracán

0:1

San Lorenzo de AlmagroBoca Juniors

0:2

Atlético TucumánIndependiente

0:1

 

BotafogoSão Paulo

1:2

CruzeiroFlamengo

1:2

CorinthiansBahia

2:1

SantosGrêmio

0:3

 

Vancouver WhitecapsColumbus Crew

1:1

Atlanta UnitedSan Jose Earthquakes

3:1

CincinnatiChicago Fire

0:0

New England RevolutionReal Salt Lake

0:0

Houston DynamoOrlando City

2:1

Sporting Kansas CityColorado Rapids

2:3

Los Angeles GalaxyMontreal Impact

2:1

Los AngelesToronto

1:1

 

Dalian YifangShenzhen

2:0

Hebei China FortuneTianjin Teda

2:1

Shandong Luneng TaishanShanghai Greenland Shenhua

2:2

International tournaments

Current

04.09.2019 – 16.11.2021

World Cup 2022,
Qualifying tournament, Africa

21.03.2019 – 31.03.2020

European Football Championship 2020,
Qualifying tournament

06.06.2019 – 29.03.2022

Asian Cup 2023,
Qualifying tournament

20.04.2019 – 20.10.2019

African Nations Championship 2020,
Qualifying tournament

25.06.2019 – 30.05.2020

UEFA Champions League 2019/20

27.06.2019 – 27.05.2020

Europa League 2019/20

22.01.2019 – 23.11.2019

Copa Libertadores 2019

05.02.2019 – 09.11.2019

Copa Sudamericana 2019

05.02.2019 – 24.11.2019

AFC Champions League 2019

05.02.2019 – 02.11.2019

AFC Cup 2019

30.07.2019 – 26.11.2019

CONCACAF League 2019

© WildSoft 2007-2019 info@wildstat.ru