Sudostroitel

Nikolaev

See also:  MFK Mykolaiv (Mykolaiv), Ukraine

Founded: 1920

Stadium: Central Stadium

Other names:

 1920 Ц 1922  Naval
 1923 Ц 1924  Marti-Badina
 1925 Ц 1926  Andre Marti
 1926 Ц 1928  Metallisty
 1928 Ц 1936  Andre Marti
 1936 Ц 1950  Sudostroitel
 1951 Ц 1952  Nikolaev team
 1953 Ц 1959  Avangard
 1960 Ц 1965  Sudostroitel
 1966  Stroitel
 1967 Ц 1991  Sudostroitel

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats USSR Cup - overall stats
USSR Cup 1986/87 - 1/64 finals
USSR Cup 1985/86 - 1/64 finals
USSR Cup 1984/85 - 1/32 finals
USSR Cup 1970 - 1/64 finals
USSR Cup 1969 - Semifinal
USSR Cup 1967/68 - 1/32 finals
USSR Cup 1966/67 - 1/32 finals
USSR Cup 1965/66 - 1/64 finals
USSR Cup 1965 - Ukrainian SSR zone 3, quarterfinal
USSR Cup 1964 - Ukrainian SSR zone 2, 1/8 finals
USSR Cup 1963 - Ukrainian SSR zone 3, final
USSR Cup 1962 - Ukrainian SSR zone, final
USSR Cup 1961 - Ukrainian SSR zone 1, semifinal
USSR Cup 1959/60 - Zone 1, semifinal
USSR Cup 1958 - Zone 1, 1/8 finals
USSR Cup 1957 - Zone 2, semifinal
USSR Cup 1949 - Ukrainian SSR zone, quarterfinal
USSR Cup 1947 - Ukrainian zone, 1/8 finals
USSR Cup 1939 - 1/32 finals
USSR Cup 1938 - Zone 16 (Odessa), round 2
USSR Cup 1937 - 1/64 finals
USSR Cup 1936 - 1/16 finals

Overall stats USSR, First League - overall stats

Overall stats USSR, Second League - overall stats

Overall stats USSR, Second Minor League - overall stats

¬ыступлени€ в чемпионате по сезонам:

  -    -  USSR 1991, second league West - place 15
  -    -    -  USSR 1990, second minor league Zone 1 - place 2 ↑ 
  -    -  USSR 1989, second league Zone 6 - place 18 ↓ 
  -    -  USSR 1988, second league Zone 6 - place 10
  -    -  USSR 1987, second league Zone 6 - place 17
  -    -  USSR 1986, second league Zone 6, tournament for places 1-14 - place 12
  -    -  USSR 1985, second league Zone 6, tournament for places 1-14 - place 3
  -    -  USSR 1984, second league Zone 6, tournament for places 1-12 - place 3
  -    -  USSR 1983, second league Zone 6 - place 24
  -    -  USSR 1982, second league Zone 6 - place 11
  -    -  USSR 1981, second league Zone 5 - place 5
  -    -  USSR 1980, second league Zone 5 - place 5
  -    -  USSR 1979, second league Zone 2 - place 10
  -    -  USSR 1978, second league Zone 2 - place 15
  -    -  USSR 1977, second league Zone 2 - place 11
  -    -  USSR 1976, second league Zone 6 - place 4
  -    -  USSR 1975, second league Zone 6 - place 6
  -    -  USSR 1974, second league Semifinal Grozny - place 6
  -    -  USSR 1973, second league Zone 1 - place 3
  -    -  USSR 1972, second league Zone 1 - place 4
  -    -  USSR 1971, second league Zone 1 - place 2
  -    -  USSR 1970, second group A Zone 1 - place 5
  -  USSR, second group A 1969 Group 3 - place 12 ↓ 
  -  USSR, second group A 1968 Final - place 4
  -  USSR, second group A 1967 Group 2 - place 12
  -  USSR, second group A 1966 Group 2 - place 15
  -    -  USSR 1965, class B Ukrainian SSR, tournament for places 13-18 - place 13 ↑ 
  -    -  USSR 1964, class B Ukrainian SSR, tournament for places 13-18 - place 16
  -    -  USSR 1963, class B Ukrainian SSR, playoff
  -  USSR, class B 1962 Ukrainian SSR, tournament for places 18-28 - place 20 ↓ 
  -  USSR, class B 1961 Ukrainian SSR, zone 1 - place 7
  -  USSR, class B 1960 Ukrainian SSR, final - place 2
  -  USSR, class B 1959 Zone 1 - place 3
  -  USSR, class B 1958 Zone 1 - place 3
  -  USSR, class B 1957 Zone 2 - place 13
  -  USSR, second group 1949 Ukrainian SSR - place 7
  -  USSR, second group 1948 Ukrainian SSR, group B - place 8
  -  USSR, second group 1947 Ukraine - place 10
  -  USSR, second group 1946 Southern group - place 13
  -  USSR, group B 1940 - place 8
  -  USSR, group B 1939 - place 9

Football calendar
Now in database:

Years:147
Tourneys:8 804
Matches:1 015 732
Clubs:10 721
National teams:259
Stadiums:9 405
Site news
13.09.2018
current

FIFA Club World Cup 2018 added

13.09.2018
current

AFF Cup 2018 added

In the football world

Tomorrow, September 21

TP MazembePrimeiro de Agosto

15:00

Étoile du SahelEspérance

17:00

Wydad CasablancaES Sétif

20:00

 

Znamya TrudaLuki-Energiya

16:00

DneprTekstilshchik

18:30

 

FK StroginoMetallurg

16:00

Salyut-BelgorodKhimik

18:30

 

FK Krasnodar-3Chaika

18:00

VolgarAngusht

18:30

 

NeftekhimikZvezda

15:00

 

MFK MykolaivZirka

16:00

BalkanyFK Sumy

16:00

 

DneprFK Smalyavichy

19:00

 

Wigan AthleticBristol City

19:45

 

Zulte WaregemKortrijk

20:30

 

EtarBeroe

17:30

LevskiVitosha

20:00

 

StuttgartFortuna

20:30

 

Heracles AlmeloDe Graafschap

20:00

 

Kolxet`i 1913Lokomotivi

16:00

 

HuescaReal Sociedad

21:00

 

SassuoloEmpoli

20:30

 

Žalgiris VSūduva

20:00

 

PogońWisła K

18:00

ArkaLech

20:30

 

BoavistaChaves

20:30

 

ČukaričkiSpartak Zlatibor Voda

18:00

 

MonacoNîmes

20:45

 

SlavenRudeš

18:00

 

FastavBaník

18:00

 

BrommapojkarnaSundsvall

19:00

Local time

Yesterday, September 19

AjaxAÉK

3:0

BenficaBayern

0:2

ShahtarHoffenheim

2:2

Manchester CityLyon

1:2

Real MadridRoma

3:0

ViktoriaCSKA

2:2

Young BoysManchester United

0:3

ValenciaJuventus

0:2

IndependienteRiver Plate

0:0

Boca JuniorsCruzeiro

2:0

CaracasAtlético Paranaense

0:2

Deportivo CaliLDU

1:0
pen. 3:1

Suwon Samsung BluewingsJeonbuk Hyundai Motors

0:3 aet
pen. 4:2

4.25Altyn Asyr

2:2

 

FK Krasnodar-2Spartak-2

0:3

FK ArmavirFakel

4:1

FK TambovTom

3:0

ShinnikSKA-Khabarovsk

1:1

FK TyumenFK Sochi

2:1

MordoviaAvangard

1:4

FK Nizhniy NovgorodFK Khimki

1:1

BaltikaRotor-Volgograd

1:1

SibirZenit-2

0:1

FK ChertanovoLuch

1:1

 

ZenitFK Chita

3:1

DynamoSibir-2

2:3

IrtyshSakhalin

1:0

 

AlashkertPyunik

1:2

 

MiddlesbroughBolton Wanderers

2:0

Nottingham ForestSheffield Wednesday

2:1

Queens Park RangersMillwall

2:0

Sheffield UnitedBirmingham City

0:0

ReadingNorwich City

1:2

 

StjarnanKA

1:1

FylkirBreiðablik

0:3

 

SampdoriaFiorentina

1:1

 

Žalgiris KJonava

1:1

AtlantasStumbras

1:3

 

PartizanRad

1:0

 

IskraPetrovac

0:1

TitogradLovćen

0:0

ZetaMornar

2:0

GrbaljSutjeska

0:1

BudućnostRudar

0:0

 

LevadiaPärnu

4:0

KalevTulevik

0:2

FloraPaide

7:2

 

Portland TimbersColumbus Crew

3:2

San Jose EarthquakesAtlanta United

3:4

Seattle SoundersPhiladelphia Union

0:1

International tournaments

Current

22.03.2017 Ц 09.11.2018

African Cup of Nations 2019,
Qualifying tournament

06.09.2018 Ц 26.03.2019

CONCACAF Nations League 2019/20,
Qualifying tournament

26.06.2018 Ц 01.06.2019

UEFA Champions League 2018/19

26.06.2018 Ц 29.05.2019

Europa League 2018/19

22.01.2018 Ц 28.11.2018

Copa Libertadores 2018

13.02.2018 Ц 12.12.2018

Copa Sudamericana 2018

16.01.2018 Ц 10.11.2018

AFC Champions League 2018

22.01.2018 Ц 27.10.2018

AFC Cup 2018

10.02.2018 Ц 11.11.2018

CAF Champion's League 2018

09.02.2018 Ц 02.12.2018

CAF Confederation Cup 2018

31.07.2018 Ц 01.11.2018

CONCACAF League 2018

Just finished

04.09.2018 Ц 15.09.2018

SAFF Championship 2018

© WildSoft 2007-2018 info@wildstat.ru