Ukraine

FIFA rank: 27
UEFA league rank: 12

National stadium: Olimpiysky NSC

Last results
Fixtures

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats World Cup - overall stats
World Cup 2022. Qualifying tournament, Europe - Playoff, path A, semifinal
World Cup 2018. Qualifying tournament, Europe - Group I - place 3
World Cup 2014. Qualifying tournament, Europe - Playoff
World Cup 2010. Qualifying tournament, Europe - Playoff
World Cup 2006. Final tournament - Quarterfinal
World Cup 2006. Qualifying tournament, Europe - Group 2 - place 1
World Cup 2002. Qualifying tournament, Europe - Playoff
World Cup 1998. Qualifying tournament, Europe - Playoff

Overall stats European championship - overall stats
European Football Championship 2020. Final tournament - Quarterfinals
European Football Championship 2020. Qualifying tournament - Group B - place 1
European Football Championship 2016. Final tournament - Group C - place 4
European Football Championship 2016. Qualifying tournament - Play-off
European Football Championship 2012. Final tournament - Group D - place 3
European Football Championship 2008. Qualifying tournament - Group B - place 4
European Football Championship 2004. Qualifying tournament - Group 6 - place 3
European Football Championship 2000. Qualifying tournament - Playoff
European Football Championship 1996. Qualifying tournament - Group 4 - place 4

Overall stats Cyprus International Tournament - overall stats
Cyprus International Tournament 2011 - Winner
Cyprus International Tournament 2009 - Winner
Cyprus International Tournament 2001 - place 4

Overall stats UEFA Nations League - overall stats
UEFA Nations League 2022/23. League B - Group B1
UEFA Nations League 2020/21. League A - Group A4 - place 4
UEFA Nations League 2018/19. League B - Group B1 - place 1

Overall stats Friendly internationals - overall stats
2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1998 1997 1996 1994 1993 1992

Clubs:

ADOMS (Kremenchuk)
Advis-Khutrovyk (Hmelnitsky)
AFSK (Kyiv)
Ahrobiznes (Volochysk)
Ahrobiznes TSK (Romny)
Ahrotekhservis (Sumy)
Alians (Lypova Dolyna)
Antratsyt (Kirovske)
Arsenal (Kharkiv)
Arsenal-2 (Kyiv)
Arsenal-Kiev (Kiev)
Arsenal-Kyivshchyna (Bila Tserkva)
Artaniya (Ochakiv)
Avanhard (Bziv)
Avanhard (Merefa)
Avanhard (Zhovti Vody)
Avanhard-2 (Kramatorsk)
Baktyanets (Badalove)
Balkany (Zorya)
Barsa (Sumy)
Bastion (Illichivsk)
Batkivshchyna (Pervomayske)
Berehvideyk (Berehove)
Berkut (Bedevlya)
Beskyd (Nadvirna)
Blaho (Blahoyeve)
Borisfen (Borispil)
Borisfen-2 (Borispil)
Bukovyna (Chernivtsy)
Burevisnyk-Elbrus (Kirovohrad)
Chaika (Okhotnykove)
Chaika (Petropavlivska Borshchahivka)
Chaika (Sevastopol)
Cherkashchyna (Bilozirya)
Cherkasky-Dnipro-2-Akademiya (Cherkasy)
Chernihiv (Chernihiv)
Chornohora-Nika (Ivano-Frankivsk)
Chornomorets (Odesa)
Chornomorets-2 (Odesa)
CSKA (Kiev)
CSKA-2 (Kiev)
Demnya (Demnya)
Desna (Chernigiv)
Desna-2 (Chernigov)
Dinamo (Khmelnytskyi)
Dinaz (Vyshhorod)
Dnipro (Cherkasy)
Dnipro-1 (Dnipro)
Dnipro-2 (Dnipropetrovsk)
Dnipro-3 (Dnipropetrovsk)
Dnipro-75 (Dnipropetrovsk)
Dnister (Zalishchiky)
Druzhba (Mahdalynivka)
Druzhba-Nova (Varva)
Dynamo (Kiev)
Dynamo (Luhansk)
Dynamo (Lviv)
Dynamo (Odessa)
Dynamo (Saky)
Dynamo (Slavyansk)
Dynamo (Vysokopillya)
Dynamo-2 (Kiev)
Dynamo-3 (Kiev)
Dyzelyst (Tokmak)
EKO-Servis (Rivne)
Electron (Romny)
Elektrometalurh-NZF (Nikopol)
Enerhetyk (Burshtyn)
Enerhiya (Mykolaiv)
Enerhiya (Nova Kahovka)
Enerhiya (Yuzhnoukrainsk)
Epitsentr (Dunaivtsi)
FC Karlivka (Karlivka)
Feniks-Illichovets (Kalinino)
Fenix (Pidmonastyr)
FK Bakhmach (Bakhmach)
FK Berdiansk (Berdiansk)
FK Berezhany (Berezhany)
FK Bucha (Bucha)
FK Cherkasy-2 (Cherkasy)
FK Chernyakhiv (Chernyakhiv)
FK Chortkiv (Chortkiv)
FK Dnipro (Dnipro)
FK Kalush (Kalush)
FK Kharkiv (Kharkiv)
FK Kharkiv-2 (Kharkiv)
FK Kolomyia (Kolomyia)
FK Korosten (Korosten)
FK Kramatorsk (Kramatorsk)
FK Krasyliv (Krasyliv)
FK Lozova (Lozova)
FK Lubny (Lubny)
FK Lviv (Lviv)
FK Lviv (Lviv)
FK Lviv-2 (Lviv)
FK Mariupol (Mariupol)
FK Mykolaiv (Mykolaiv)
FK Mynai (Mynai)
FK Myrhorod (Myrhorod)
FK Nikopol (Nikopol)
FK Odesa (Odesa)
FK Oleksandriya (Oleksandriya)
FK Perechyn (Perechyn)
FK Poltava (Poltava)
FK Sambir (Sambor)
FK Sevastopol (Sevastopol)
FK Sevastopol-2 (Sevastopol)
FK Sharhorod (Sharhorod)
FK Slavutych (Slavutych)
FK Sokal (Sokal)
FK Sumy (Sumy)
FK Ternopil (Ternopil)
FK Trostianets (Trostianets)
FK Uzhhorod (Uzhhorod)
FK Vovchansk (Vovchansk)
FK Zhydachiv (Zhydachiv)
Frunzrenets-Liha-99 (Sumy)
Goverla (Uzhgorod)
Halychyna (Drohobych)
Halychyna (Lviv)
Haray (Zhovkva)
Hazovyk-KhGV (Kharkiv)
Hazovyk-Khurtovyna (Komarno)
Hirnyk (Khartsyzk)
Hirnyk (Kryvyi Rih)
Hirnyk (Pavlohrad)
Hirnyk (Rovenky)
Hirnyk (Sosnivka)
Hirnyk-Illichovets (Komsomolske)
Hirnyk-Sport (Horishni Plavni)
Hvardiyets (Hvardiyske)
IgroServis (Simferopol)
Ikva (Mlyniv)
Illichovets-2 (Mariupol)
Impuls (Kamyanets-Podilskyi)
Ingulets (Petrove)
Ingulets-2 (Petrove)
Intehral (Vinnytsia)
Inter (Boyarka)
Inturist (Yalta)
Irpin (Horenychy)
Karpaty (Chernivtsi)
Karpaty (Halych)
Karpaty (Lviv)
Karpaty (Mukachevo)
Karpaty (Yaremche)
Karpaty-2 (Lviv)
Keramik (Baranivka)
Kharchovyk (Bilozerka)
Kharchovyk (Popivka)
Khatobudivnyk (Chernihiv)
Khimik (Cherkasy)
Khimik (Krasnoperekopsk)
Khimik (Severodonetsk)
Khimik (Vinnytsia)
Khimmash (Korosten)
Khurtovyk (Tysmenytsia)
Knjazha-2 (Shchaslyve)
Knyazha (Shchaslyve)
Kobra (Kharkiv)
Kolos (Amvrosiivka Region)
Kolos (Karapyshi)
Kolos (Kovalivka)
Komunalnyk (Lugansk)
Kovel-Volyn (Kovel)

Kremin (Kremenchuk)
Krok (Zhytomyr)
Krymteplytsya (Molodizhne)
Krystal (Dubno)
Krystal (Kherson)
Krystal (Oleksandriya)
Krystal (Parkhomivka)
Kryvbas (Kryvyi Rih)
Kryvbas-2 (Kryvyi Rih)
Lada (Chernivtsi)
Livyi Bereh (Kyiv)
LNZ (Cherkasy)
Lokomotyv (Dvorichna)
Lokomotyv (Konotop)
Lokomotyv (Rivne)
Lokomotyv (Znamianka)
Lyubomyr (Stavyshche)
Mashynobudivnyk (Druzhkivka)
Medik (Morshin)
Metalist (Irshava)
Metalist (Kharkiv)
Metalist 1925 (Kharkiv)
Metallist (Kharkiv)
Metalurh (Kryvyi Rih)
Metalurh (Novomoskovsk)
Metalurh (Zaporizhzhya)
Metalurh D (Donetsk)
Metalurh-2 (Donetsk)
Metalurh-2 (Zaporizhzhya)
MFK Mykolaiv (Mykolaiv)
MFK Mykolaiv-2 (Mykolaiv)
MFK Zhytomyr (Zhytomyr)
Molniya (Severodonetsk)
More (Feodosiya)
Munkacs (Mukacheve)
Myr (Hornostayivka)
Nafkom (Brovary)
Naftokhymyk (Kremenchuk)
Naftovyk (Dolyna)
Naftovyk (Kremenchuk)
Naftovyk-Ukrnafta (Okhtyrka)
Nove Zhyttya (Andriivka)
NPGU-Makiivvuhillya (Makeevka)
Nyva (Bershad)
Nyva (Nechayane)
Nyva (Terebovlya)
Nyva (Vinnytsya)
Nyva T (Ternopol)
Nyva V (Vinnytsya)
Nyva-Kosmos (Myronivka)
Nyva-Viktor (Novomykolaivka)
Obolon (Kiev)
Obolon (Kyiv)
Obolon-2 (Kiev)
Obolon-Brovar-2 (Bucha)
ODEK (Orzhiv)
Olimpiya (Savyntsi)
Olkom (Melitopol)
Olympik (Donetsk)
Olympik (Kharkiv)
Olympik (Kirovohrad)
Orbita (Zaporizhzhya)
Oskil (Kupyansk)
Palmira (Odesa)
Papirnyk (Malyn)
Papirnyk (Poninka)
Peremoha (Dnipro)
Pervomayets (Pervomaisk)
Pidhirya (Storozhynets)
Pidshypnyk (Lutsk)
Podillya (Khmelnytskyi)
Podillya (Kyrnasivka)
Polihraftekhnika-Krystal (Oleksandriya)
Polissya (Zhytomyr)
Portovik (Kerch)
Portovyk (Illichovsk)
Prikarpattya-2 (Ivano-Frankivsk)
Prometey (Dniprodzerzhynsk)
Prykarpattya (Ivano-Frankivsk)
Prykarpattya (Ivano-Frankivsk)
Ratusha (Kamianets-Podilskyi)
Rava (Rava Ruska)
Real (Odesa)
Real Pharma (Odesa)
Rekord+ (Yalta)
Ros (Bila Tserkva)
Rotor (Cherkasy)
Rubikon (Kyiv)
Rukh (Vynnyky)
Rus (Khust)
Rybak-Dorozhnik (Odesa)
SDYuShOR-Metalurh (Zaporizhia)
Shahtar (Donetsk)
Shahtar (Horlivka)
Shahtar (Lugansk)
Shahtar (Stahanov)
Shahtar (Sverdlovsk)
Shakhtar (Konotop)
Shakhtar (Shakhtarsk)
Shakhtar-2 (Donetsk)
Shakhtar-3 (Donetsk)
SK Kakhovka (Kakhovka)
SK Poltava (Poltava)
SKA Odesa (Odesa)
SKA-Lotto (Odesa)
SKA-Orbita (Lviv)
SKAD-Yalpuh (Bolhrad)
Skala (Stryi)
Skala (Stryi)
Skify (Lviv)
Skoruk (Tomakivka)
Slovkhlib (Slovyansk)
Sokil (Lviv)
Sokil (Zolochiv)
Sokil-Orion (Velyki Hai)
Spartak (Ivano-Frankivsk)
Spartak (Okhtyrka)
Spartak (Sumy)
Sportinvest (Kryvyi Rih)
Stal (Alchevsk)
Stal (Kamianske)
Stal-2 (Alchevsk)
Sudnobudivnyk (Mykolaiv)
Surozh (Sudak)
Tavriya (Novotroitske)
Tavriya (Simferopil)
Techno-Center (Rohatyn)
Temp (Shepetovka)
Temp-2 (Shepetivka)
Temp-ADVIS (Khmelnytsky)
Tiras-2500 (Bilhorod-Dnistrovskyi)
Torpedo (Zaporizhzhya)
Transimpeks-Ros-2 (Terezyne)
Tytan (Armyansk)
Tytan (Donetsk)
UkrAhroKom (Holovkivka)
Vahonobudivnyk (Kremenchuk)
Velta (Poltava)
Veres (Rivne)
Viktor (Zaporizhia)
Viktoriya (Mykolaivka)
Vodnyk (Mykolaiv)
Volyn (Lutsk)
Volyn-2 (Lutsk)
Vorskla (Poltava)
Vorskla-2 (Poltava)
VPK-Ahro (Mahdalynivka)
Vuhlyk (Bilozerske)
Vuhlyk (Dymytrov)
Yalynka (Velyky Bychkiv)
Yarud (Mariupol)
Yavir (Smila)
Yavir-Volynlis (Tsuman)
Yednist (Plysky)
Yednist-2 (Plysky)
Yugostal (Yenakiieve)
Zakarpattya-2 (Uzhgorod)
Zhemchuzhina (Odessa)
Zhemchuzhyna (Yalta)
Zhytychi (Zhytomyr)
Zirka (Kropyvnytskyi)
Zirka-2 (Kirovohrad)
Zorya (Khorostkiv)
Zorya (Lugansk)

Football calendar
Now in database:

Years:151
Tourneys:9 436
Matches:1 068 152
Clubs:11 162
National teams:259
Stadiums:9 856
<2022>
<May>
MoTuWeThFrSaSu
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
Site news
18.05.2022
current

Second qualifying round of the Belarusian Cup 2022/23 added

16.05.2022
current

CONCACAF Nations League 2022/23 added

07.04.2022
current

World Cup 2022 added

Fixtures
Ukrainian Cup 2021/22

Quarterfinal

01.03

Metalist (Kharkiv) - Zorya (Lugansk)

19:30*

02.03

FK Oleksandriya (Oleksandriya) - Dynamo (Kiev)

14:00*

02.03

FK Lviv (Lviv) - Shahtar (Donetsk)

19:30*

03.03

Dnipro-1 (Dnipro) - Vorskla (Poltava)

19:30*

Local time

All fixtures

In the football world

Tomorrow, May 21

Al KuwaitAl Seeb

19:00

JablehAl Ansar

23:00

Al Arabi KuwaitShabab Al-Khalil

18:00

DhofarRiffa

22:00

Hilal Al-QudsAl Nejmeh

18:00

East RiffaTishreen

22:00

Mohun BaganBashundhara Kings

16:30

MaziyaGokulam Kerala FC

20:30

 

ArsenalUral

17:00

DynamoFK Sochi

17:00

FK KrasnodarAkhmat

17:00

FK KhimkiSpartak

17:00

FK Nizhniy NovgorodZenit

17:00

RubinFK Ufa

17:00

CSKAFK Rostov

17:00

Krylia SovetovLokomotiv

18:00

 

FK Krasnodar-2Spartak-2

12:00

BaltikaFakel

14:00

TekstilshchikRotor

14:00

TorpedoKuban

14:00

AlaniyaKAMAZ

15:00

Olimp-DolgoprudnyNeftekhimik

15:00

SKA-KhabarovskAkron

15:00

VolgarFK Orenburg

16:00

TomMetallurg

17:00

YeniseyVeles

19:00

 

FK ChitaKhimik

15:00

Luki-EnergiyaFK Chertanovo

16:00

 

FK KolomnaFK Kaluga

ZnamyaFakel-M

14:00

KvantArsenal-2

14:00

SakhalinSaturn

18:00

 

IrtyshNosta

17:00

Dynamo BarnaulFK Orenburg-2

17:00

Lada-TolyattiSpartak

17:00

FK TyumenAmkar

18:00

VolgaTorpedo Miass

18:00

 

KryvbasPolissya

*

Nyva TFK Kramatorsk

*

Hirnyk-SportVPK-Ahro

*

KreminVolyn

*

AhrobiznesObolon

*

PodillyaMetalist

*

AliansPrykarpattya

*

OlympikFK Uzhhorod

*

 

Livyi BerehNyva V

*

EpitsentrKarpaty

*

LyubomyrBukovyna

*

ChaikaChernihiv

*

MunkacsKarpaty

*

RubikonAFSK

*

LNZDnipro

*

 

PeremohaFK Sumy

*

FK PoltavaViktoriya

*

YarudTavriya

*

KrystalReal Pharma

*

EnerhiyaFK Trostianets

*

MFK MykolaivMetalurh

*

FK VovchanskBalkany

*

SkorukFK Nikopol

*

 

QəbələSabah

17:00

ZiraŞamaxı

17:00

SumqayıtSəbail

19:00

QarabağNeftçi

19:30

 

VanNoah

16:45

 

BATEFK Slutsk

*

FK HomelTarpeda-BelAZ

*

BelshinaIsloch

15:00

 

BATE (Barysaw)FK Gomel (Gomel)

19:00

 

AtyrauAstana

18:00

QayratShakhtyor

19:00

OrdabasyAksu

21:00

TuranAqtöbe

21:00

 

WolfsbergRapid

17:00

Red BullAustria K

17:00

Austria WSturm

17:00

 

GentCharleroi

20:45

MechelenGenk

20:45

 

Botev PSlavia

20:30

Cherno MoreCSKA

20:30

LevskiLudogorets

20:30

 

Tsarsko SeloLokomotiv

19:15

PirinBotev V

19:15

 

EindhovenDen Haag

16:30

Heracles AlmeloExcelsior

20:00

 

LokomotiviDinamo Tb

SamguraliTorpedo

TelaviDinamo Bt

 

ÍBVÍA

16:00

KAStjarnan

16:00

KRLeiknir

16:00

 

ValenciaCelta de Vigo

17:30

 

GenoaBologna

17:15

FiorentinaJuventus

20:45

AtalantaEmpoli

20:45

LazioHellas Verona

20:45

 

Hegelmann LitauenDžiugas

15:00

SūduvaPanevėžys

19:00

 

SandefjordLillestrøm

16:00

MoldeKristiansund

18:00

 

LechZagłębie

17:30

LegiaCracovia

17:30

PiastRadomiak

17:30

PogońTermalica

17:30

RakówLechia

17:30

Wisła KWarta

17:30

Wisła PStal

17:30

ŚląskGórnik

17:30

GórnikJagiellonia

17:30

 

ChavesMoreirense

20:00

 

Crvena ZvezdaVoždovac

18:30

PartizanRadnički

18:30

TSCVojvodina

18:30

 

RadomljeDomžale

15:00

AluminijTabor

20:15

 

ClermontLyon

21:00

LorientTroyes

21:00

NantesSaint-Étienne

21:00

MarseilleStrasbourg

21:00

LilleRennes

21:00

Paris Saint-GermainMetz

21:00

LensMonaco

21:00

AngersMontpellier

21:00

BrestBordeaux

21:00

ReimsNice

21:00

 

RijekaHrvatski dragovoljac

15:00

GoricaOsijek

17:05

DinamoHajduk

20:00

 

AIKSirius

15:00

HelsingborgsVärnamo

17:30

 

AtléticoCoritiba

16:30

FlamengoGoiás

16:30

SantosCeará

18:30

JuventudePalmeiras

19:00

AméricaBotafogo

21:00

Cuiabá Esporte ClubeInternacional

21:00

 

Columbus CrewLos Angeles

15:30

DC UnitedToronto

16:00

CincinnatiNew England Revolution

18:00

NashvilleAtlanta United

18:30

 

Melbourne VictoryWestern United

17:15

Local time

Yesterday, May 19

Atlético MineiroIndependiente del Valle

19:00

Deportivo CaliAlways Ready

21:00

River PlateColo-Colo

21:00

MetropolitanosBarcelona

2:2

LanúsMontevideo Wanderers

1:2

São PauloJorge Wilstermann

21:30

IndependienteDeportivo La Guaira

19:15

UniónFluminense

19:15

WaterhouseViolette

CibaoAtlético Vega Real

 

Ural-2FK Novosibirsk

2:0

 

EvertonCrystal Palace

3:2

Aston VillaBurnley

1:1

ChelseaLeicester City

1:1

 

CSKABotev P

0:0

SlaviaLevski

1:2

 

HerthaHamburger SV

0:1

 

HeerenveenAZ

3:2

UtrechtVitesse

3:1

 

FK LiepājaMETTA/LU

1:0

RFSTukums 2000

3:0

 

ČukaričkiNapredak

0:0

 

RadnikKolubara

3:0

Local time

International tournaments

Current

24.03.2021 – 05.06.2022

World Cup 2022,
Qualifying tournament, Europe

21.03.2022 – 27.09.2022

African Cup of Nations 2023,
Qualifying tournament

06.06.2019 – 14.06.2022

Asian Cup 2023,
Qualifying tournament

22.06.2021 – 28.05.2022

UEFA Champions League 2021/22

06.07.2021 – 25.05.2022

UEFA Europa Conference League 2021/22

08.02.2022 – 29.10.2022

Copa Libertadores 2022

08.03.2022 – 01.10.2022

Copa Sudamericana 2022

08.03.2022 – 26.02.2023

AFC Champions League 2022

05.04.2022 – 22.10.2022

AFC Cup 2022

10.09.2021 – 29.05.2022

CAF Champion's League 2021/22

10.09.2021 – 20.05.2022

CAF Confederation Cup 2021/22

Just finished

03.08.2021 – 18.05.2022

Europa League 2021/22

© WildSoft 2007-2022 info@wildstat.ru