Ural

Ekaterinburg

See also:  Uralmash (Sverdlovsk), USSR

Founded: 1930

Stadium: Central Stadium

Other names:

 1930 – 1932  Uralmashstroi team
 1933 – 1946  Uralmashzavod team
 1947 – 1957  Avangard
 1958 – 1959  Mashinostroitel
 1960 – 2002  Uralmash
 2003 –   Ural

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats UEFA Intertoto Cup - overall stats
Intertoto Cup 1996 - Semifinals

Overall stats Russian Cup - overall stats
Russian Cup 2017/18 - 1/16 finals
Russian Cup 2016/17 - Final
Russian Cup 2015/16 - 1/8 finals
Russian Cup 2014/15 - 1/16 finals
Russian Cup 2013/14 - 1/16 finals
Russian Cup 2012/13 - 1/16 finals
Russian Cup 2011/12 - 1/16 finals
Russian Cup 2010/11 - 1/32 finals
Russian Cup 2009/10 - 1/8 finals
Russian Cup 2008/09 - 1/32 finals
Russian Cup 2007/08 - Semifinal
Russian Cup 2006/07 - 1/16 finals
Russian Cup 2005/06 - 1/16 finals
Russian Cup 2004/05 - 1/128 finals
Russian Cup 2003/04 - 1/32 finals
Russian Cup 2002/03 - 1/16 finals
Russian Cup 2001/02 - 1/64 finals
Russian Cup 2000/01 - 1/32 finals
Russian Cup 1999/00 - 1/512 finals
Russian Cup 1998/99 - 1/32 finals
Russian Cup 1997/98 - 1/32 finals
Russian Cup 1996/97 - 1/16 finals
Russian Cup 1995/96 - 1/8 finals
Russian Cup 1994/95 - Quarterfinal
Russian Cup 1993/94 - 1/16 finals
Russian Cup 1992/93 - Quarterfinal

Overall stats FNL Cup - overall stats
FNL Cup 2018 - Winner
FNL Cup 2017 - place 6
FNL Cup 2013 - Winner
FNL Cup 2012 - Winner

Overall stats PFL Cup - overall stats
PFL Cup 2004 - place 3

Overall stats Russia, Premiere league - overall stats

Overall stats Russia, First division - overall stats

Overall stats Russia, Second division - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

Russia 2018/19 Premiere League
Russia 2017/18 Premiere League - place 12
Russia 2016/17 Premiere League - place 11
Russia 2015/16 Premiere League - place 8
Russia 2014/15 Premiere League - place 13
Russia 2013/14 Premiere League - place 11
  -  Russia 2012/13 FNL First division - place 1 ↑ 
  -  Russia 2011/12, FNL First division Tournament for places 1-8 - place 6
  -  Russia 2010 First division - place 7
  -  Russia 2009 First division - place 8
  -  Russia 2008 First division - place 4
  -  Russia 2007 First division - place 5
  -  Russia 2006 First division - place 3
  -  Russia 2005 First division - place 7
  -    -  Russia 2004, Second division Urals-Volga - place 1 ↑ 
  -  Russia 2003 First division - place 19 ↓ 
  -    -  Russia 2002, Second division Urals - place 1 ↑ 
  -    -  Russia 2001, Second division Play-off
  -    -  Russia 2000, Second division Urals - place 2
  -    -  Russia 1999, Second division Urals - place 7
  -    -  Russia 1998, Second division Urals - place 3
  -  Russia 1997 First league - place 20 ↓ 
Russia 1996 Top league - place 16 ↓ 
Russia 1995 Top league - place 8
Russia 1994 Top league - place 14
Russia 1993 Top league - place 8
Russia 1992, top league Tournament for places 9-20 - place 9

Football calendar
Now in database:

Years:147
Tourneys:8 788
Matches:1 013 750
Clubs:10 711
National teams:259
Stadiums:9 390
Site news
18.08.2018

August update of the FIFA/Coca-Cola World Ranking

18.08.2018
current

Italian Serie A 2018/19 added

17.08.2018
current

Second round of the Football
League Cup 2018/19
added

06.08.2018
current

Play-off round of the
Europa League 2018/19
added

Fixtures
Russian Cup 2018/19

1/32 finals

22.08

FK Tyumen (Tyumen) - Sibir (Novosibirsk)

22.08

Neftekhimik (Nizhnekamsk) - Mordovia (Saransk)

22.08

Sakhalin (Yuzhno-Sahalinsk) - Zenit (Irkutsk)

17:00

22.08

Znamya Truda (Orekhovo-Zuevo) - Baltika (Kaliningrad)

17:00

22.08

FK Chelyabinsk (Chelyabinsk) - FK Nizhniy Novgorod (Nizhniy Novgorod)

18:00

22.08

Dynamo (Barnaul) - Tom (Tomsk)

18:30

22.08

Luki-Energiya (Velikiye Luki) - FK Chertanovo (Moscow)

18:30

22.08

FK Kaluga (Kaluga) - FK Tambov (Tambov)

18:30

22.08

Tekstilshchik (Ivanovo) - FK Khimki (Khimki)

18:30

22.08

Dynamo (Bryansk) - Avangard (Kursk)

18:30

22.08

Chernomorets (Novorossiysk) - FK Sochi (Sochi)

18:30

22.08

Luch (Vladivostok) - SKA-Khabarovsk (Khabarovsk)

19:00

22.08

Syzran-2003 (Syzran) - Rotor (Volgograd)

19:00

22.08

Volgar (Astrakhan) - Fakel (Voronezh)

19:00

22.08

Chaika (Peschanokopskoye) - FK Armavir (Armavir)

19:00

22.08

Torpedo (Moscow) - Shinnik (Yaroslavl)

19:30

Local time

All fixtures

In the football world

Tomorrow, August 20

BarbadosJamaica

 

DynamoFK Ufa

19:30

 

Tarpeda MnFK Homel

18:30

 

MilsamiSheriff

20:00

 

Crystal PalaceLiverpool

20:00

 

VereyaVitosha

20:30

 

TorpedoLokomotivi

20:00

 

BreiðablikValur

18:00

FjölnirVíkingur R

18:00

 

ValenciaAtlético

20:00

AthleticLeganés

22:00

 

AtalantaFrosinone

20:30

 

Bodø/GlimtOdd

19:00

 

ŚląskPogoń

18:00

 

Vitória GuimaraesFeirense

20:15

 

SigmaBaník

18:00

 

GöteborgÖstersunds

19:00

HammarbyÖrebro

19:00

 

Vasco da GamaCeará

20:00

Local time

Yesterday, August 18

AndorraUAE

0:0

GuatemalaCuba

1:0

KCCATownship Rollers

1:0

DifaâMC Alger

2:0

Mbabane SwallowsZESCO United

0:3

Étoile du SahelPrimeiro de Agosto

1:1

 

CSKAArsenal

3:0

FK KrasnodarSpartak

0:1

AkhmatRubin

1:1

 

LuchFK Krasnodar-2

0:1

ShinnikZenit-2

1:0

FK TyumenSibir

0:0

FK TambovMordovia

2:2

FK ChertanovoSKA-Khabarovsk

2:2

AvangardBaltika

0:2

FakelFK Khimki

2:0

TomFK Armavir

3:0

FK SochiFK Nizhniy Novgorod

0:1

 

FK LvivShahtar

0:2

DynamoFK Oleksandriya

1:0

 

ZirkaKobra

17:00

KolosAvanhard

2:2

Hirnyk-SportBalkany

1:0

AhrobiznesDnipro-1

0:1

VolynFK Sumy

3:0

RukhIngulets

0:1

Metalist 1925Obolon-Brovar

0:1

 

Nyva VPodillya

2:2

FK KalushVeres

1:0

FK MynaiCherkashchyna-Akademiya

3:1

ChaikaNyva T

0:0

 

KreminFK Nikopol

1:0

MyrMetalurh

1:1

EnerhiyaHirnyk

2:0

 

FK MinskFK Smalyavichy

0:0

Tarpeda-BelAZIsloch

2:1

 

AkzhayikAqtöbe

0:0

AtyrauTobil

2:1

 

PaxtakorNasaf

4:0

QizilqumNavbahor

2:0

 

Red BullHartberg

2:0

MattersburgWolfsberg

0:6

WackerSt. Pölten

0:2

 

Cardiff CityNewcastle United

0:0

EvertonSouthampton

2:1

Leicester CityWolverhampton Wanderers

2:0

Tottenham HotspurFulham

3:1

West Ham UnitedAFC Bournemouth

1:2

ChelseaArsenal

3:2

 

Bristol CityMiddlesbrough

0:2

MillwallDerby County

2:1

ReadingBolton Wanderers

0:1

Hull CityBlackburn Rovers

0:1

Ipswich TownAston Villa

1:1

Leeds UnitedRotherham United

2:0

Sheffield UnitedNorwich City

2:1

West Bromwich AlbionQueens Park Rangers

7:1

Wigan AthleticNottingham Forest

2:2

Preston North EndStoke City

2:2

 

LokerenStandard

0:3

CercleZulte Waregem

3:1

Waasland-BeverenSint-Truiden

2:2

KortrijkOostende

1:2

 

Botev PLokomotiv

0:1

Botev VEtar

2:0

 

FerencvárosPaks

1:1

PuskásKisvárda

1:1

ÚjpestMezőkövesd-Zsóry

1:1

HonvédVideoton

0:3

DiósgyőrHaladás

1:0

 

NACDe Graafschap

3:0

VVV-VenloAjax

0:1

FortunaPSV

1:2

Heracles AlmeloDen Haag

4:2

 

ChikhuraMetalurgi

0:0

DinamoSamtredia

0:0

 

ÍBVKeflavík

1:0

 

Celta de VigoEspañol

1:1

VillarrealReal Sociedad

1:2

BarcelonaAlavés

3:0

 

ChievoJuventus

2:3

LazioNapoli

1:2

 

JelgavaRiga FC

0:3

FK LiepājaMETTA/LU

0:1

 

StumbrasSūduva

*

JonavaPalanga

3:1

 

Wisła PArka

1:3

GórnikLechia

0:2

 

ChavesPortimonense

2:0

BoavistaBenfica

0:2

SportingVitória Setubal

2:1

 

ČukaričkiProleter

1:0

VoždovacDinamo

2:0

VojvodinaBačka

2:0

MladostZemun

2:1

 

CeljeTriglav

1:3

AluminijRudar

3:0

 

GuingampParis Saint-Germain

1:3

AmiensMontpellier

1:2

CaenNice

1:1

DijonNantes

2:0

MonacoLille

0:0

RennesAngers

1:0

 

Istra 1961Lokomotiva

1:2

 

RudarSutjeska

1:2

IskraGrbalj

0:0

TitogradZeta

2:1

PetrovacMornar

1:0

 

SlovanBohemians 1905

1:1

FastavTeplice

1:0

Mladá BoleslavOpava

6:1

SlaviaBaumit

0:2

 

MalmöTrelleborg

3:0

 

PaideNõmme Kalju

0:3

 

SantosSport

3:0

CorinthiansGrêmio

0:1

 

Seattle SoundersLos Angeles Galaxy

5:0

Vancouver WhitecapsNew York Red Bulls

2:2

Philadelphia UnionNew York City

2:0

San Jose EarthquakesToronto

1:1

Montreal ImpactChicago Fire

2:1

Sporting Kansas CityPortland Timbers

3:0

Houston DynamoReal Salt Lake

1:2

DallasMinnesota United

2:0

 

Dalian YifangHenan Jianye

2:1

Tianjin TedaJiangsu Suning

1:1

Guizhou HengfengShandong Luneng Taishan

3:1

Chongqing Dangdai LifanShanghai SIPG

2:3

Guangzhou R&FChangchun Yatai

5:2

Beijing RenheBeijing Sinobo Guoan

3:0

Local time

International tournaments

Current

22.03.2017 – 09.11.2018

African Cup of Nations 2019,
Qualifying tournament

26.06.2018 – 01.06.2019

UEFA Champions League 2018/19

26.06.2018 – 29.05.2019

Europa League 2018/19

22.01.2018 – 28.11.2018

Copa Libertadores 2018

13.02.2018 – 12.12.2018

Copa Sudamericana 2018

16.01.2018 – 10.11.2018

AFC Champions League 2018

22.01.2018 – 27.10.2018

AFC Cup 2018

10.02.2018 – 11.11.2018

CAF Champion's League 2018

09.02.2018 – 02.12.2018

CAF Confederation Cup 2018

© WildSoft 2007-2018 info@wildstat.ru