Rubin

Kazan

See also:  Rubin (Kazan), Russia

Founded: 1958

Other names:

 1958 – 1964  Iskra
 1964 – 1991  Rubin

Matches of:  

Matches against:  

Matches by tournaments:

Overall stats USSR Cup - overall stats
USSR Cup 1988/89 - 1/64 finals
USSR Cup 1977 - 1/32 finals
USSR Cup 1976 - 1/32 finals
USSR Cup 1975 - 1/32 finals
USSR Cup 1971 - 1/16 finals
USSR Cup 1970 - 1/64 finals
USSR Cup 1969 - 1/8 finals
USSR Cup 1967/68 - 1/128 finals
USSR Cup 1966/67 - 1/8 finals
USSR Cup 1965/66 - 1/16 finals
USSR Cup 1964 - RSFSR zone 2, 1/8 finals
USSR Cup 1963 - 1/32 finals
USSR Cup 1962 - RSFSR zone 4, quarterfinal
USSR Cup 1961 - 1/16 finals
USSR Cup 1959/60 - Zone 1, quarterfinal
USSR Cup 1958 - Zone 1, quarterfinal

Overall stats USSR, First League - overall stats

Overall stats USSR, Second League - overall stats

Overall stats USSR, Second Minor League - overall stats

Выступления в чемпионате по сезонам:

  -    -    -  USSR 1991, second minor league Zone 7 - place 1
  -    -    -  USSR 1990, second minor league Zone 7 - place 3
  -    -  USSR 1989, second league Zone 2 - place 12 ↓ 
  -    -  USSR 1988, second league Zone 2 - place 7
  -    -  USSR 1987, second league Zone 2 - place 5
  -    -  USSR 1986, second league Zone 2 - place 5
  -    -  USSR 1985, second league Zone 2 - place 7
  -    -  USSR 1984, second league Zone 2 - place 10
  -    -  USSR 1983, second league Zone 2 - place 5
  -    -  USSR 1982, second league Zone 2 - place 2
  -    -  USSR 1981, second league Zone 2 - place 5
  -    -  USSR 1980, second league Zone 2 - place 10
  -    -  USSR 1979, second league Zone 4 - place 19
  -    -  USSR 1978, second league Zone 4 - place 6
  -  USSR, first league 1977 - place 20 ↓ 
  -  USSR, first league 1976 - place 17
  -  USSR, first league 1975 - place 11
  -    -  USSR 1974, second league Final - place 2 ↑ 
  -    -  USSR 1973, second league Zone 5 - place 2
  -    -  USSR 1972, second league Zone 5 - place 7
  -  USSR, first league 1971 - place 22 ↓ 
  -  USSR, first group A 1970 - place 8
  -  USSR, second group A 1969 Group 2, tournament for places 1-12 - place 2
  -  USSR, second group A 1968 Group 3 - place 5
  -  USSR, second group A 1967 Group 1 - place 4
  -  USSR, second group A 1966 Group 1 - place 5
  -    -  USSR 1965, class B RSFSR, final - place 2 ↑ 
  -    -  USSR 1964, class B RSFSR, semifinal Ordzhonikidze - place 4
  -    -  USSR 1963, class B RSFSR, zone 4 - place 3
  -  USSR, class B 1962 RSFSR, zone 4 - place 3 ↓ 
  -  USSR, class B 1961 RSFSR, zone 2 - place 3
  -  USSR, class B 1960 RSFSR, zone 4 - place 4
  -  USSR, class B 1959 Zone 1 - place 5
  -  USSR, class B 1958 Zone 1 - place 14

Football calendar
Now in database:

Years:148
Tourneys:8 864
Matches:1 020 809
Clubs:10 769
National teams:259
Stadiums:9 489
Site news
14.04.2019
current

Semifinal of the
CAF Champions League 2018/19
added

Fixtures
Russia 2018/19

Day 26

27.04

Anzhi - FK Rostov

16:30

27.04

Dynamo - Akhmat

19:00

28.04

FK Ufa - Ural

13:30

28.04

Lokomotiv - Yenisey

14:00

28.04

Zenit - Krylia Sovetov

16:30

28.04

FK Krasnodar - CSKA

19:00

29.04

FK Orenburg - Arsenal

19:00

29.04

Spartak - Rubin

19:30

Local time

All fixtures

In the football world

Tomorrow, April 27

EspéranceTP Mazembe

17:00

 

AnzhiFK Rostov

16:30

DynamoAkhmat

19:00

 

FK KolomnaLuki-Energiya

14:00

LeningradetsFK Murom

15:00

TorpedoVeles

16:00

Lokomotiv-KazankaTekstilshchik

17:00

 

ZorkiyRotor-2

13:00

FK RyazanKvant

15:00

Salyut-BelgorodFK Kaluga

15:00

TorpedoMetallurg

15:00

FK StroginoKhimik

16:00

 

Spartak VlViktor Ponedelnik Football Academy

3:0

DynamoFK Krasnodar-3

15:30

SKALegion-Dynamo

16:00

DruzhbaUrozhay

16:00

ChaikaVolgar

16:00

Biolog-NovokubanskSpartak-Nalchik

16:00

AngushtChernomorets

16:00

 

ZiraQarabağ

16:30

SabahKeşlə

17:00

SəbailQəbələ

17:30

NeftçiSumqayıt

19:00

 

PyunikAlashkert

14:00

BanantsArtsakh

19:30

 

IslochFK Homel

16:45

ShakhtsyorEnergetik-BDU

18:45

LuchFK Haradzeya

20:45

 

OkzhetpesIrtysh

15:00

ShakhtyorKaysar

15:00

AqtöbeTaraz

17:00

OrdabasyQayrat

17:00

ZhetysuAtyrau

17:00

AstanaTobil

19:00

 

Tottenham HotspurWest Ham United

12:30

Crystal PalaceEverton

15:00

FulhamCardiff City

15:00

SouthamptonAFC Bournemouth

15:00

WatfordWolverhampton Wanderers

15:00

Brighton & Hove AlbionNewcastle United

17:30

 

Birmingham CityWigan Athletic

15:00

Bolton WanderersBrentford

15:00

Bristol CityDerby County

15:00

MiddlesbroughReading

15:00

MillwallStoke City

15:00

Leeds UnitedAston Villa

15:00

Norwich CityBlackburn Rovers

15:00

Preston North EndSheffield Wednesday

15:00

Queens Park RangersNottingham Forest

15:00

Sheffield UnitedIpswich Town

15:00

Swansea CityHull City

15:00

West Bromwich AlbionRotherham United

15:00

 

ÚjpestDebrecen

17:00

VidiPuskás

17:00

Mezőkövesd-ZsóryDiósgyőr

17:00

PaksMTK

17:00

KisvárdaHaladás

17:00

HonvédFerencváros

19:30

 

Borussia DSchalke 04

15:30

EintrachtHertha

15:30

FortunaWerder

15:30

RB LeipzigFreiburg

15:30

HannoverMainz 05

15:30

StuttgartBorussia M

18:30

 

GrindavíkBreiðablik

14:00

ÍBVFylkir

14:00

ÍAKA

16:00

FHHK

16:00

StjarnanKR

20:00

 

AthleticAlavés

13:00

AtléticoReal Valladolid

16:15

LeganésCelta de Vigo

18:30

BarcelonaLevante

20:45

 

BolognaEmpoli

15:00

RomaCagliari

18:00

InterJuventus

20:30

 

METTA/LUValmiera

14:00

JelgavaBFC Daugava

16:00

 

PanevėžysStumbras

13:00

PalangaŽalgiris V

15:00

Žalgiris KAtlantas

17:00

RiteriaiSūduva

20:00

 

Santa ClaraVitória Setubal

14:30

PortimonenseFeirense

15:30

SportingVitória Guimaraes

18:00

AvesBelenenses

20:30

 

RudarDomžale

15:00

AluminijTriglav

17:00

 

GoricaHajduk

16:30

OsijekDinamo

19:00

 

SutjeskaRudar

16:30

ZetaTitograd

16:30

GrbaljIskra

16:30

LovćenBudućnost

16:30

MornarPetrovac

16:30

 

Mladá BoleslavFastav

17:00

SlaviaSigma

17:00

OpavaSparta

17:00

KarvináSlovan

17:00

ViktoriaDukla

17:00

BaumitBaník

17:00

TeplicePříbram

17:00

SlováckoBohemians 1905

17:00

 

SiriusElfsborg

16:00

 

KalevTammeka

13:00

MaarduTrans

16:00

KuressaareNõmme Kalju

19:00

 

São PauloBotafogo

16:00

Atlético MineiroAvaí

19:00

ChapecoenseInternacional

19:00

FlamengoCruzeiro

21:00

 

New York CityOrlando City

13:00

Vancouver WhitecapsPhiladelphia Union

14:00

DallasSan Jose Earthquakes

14:30

TorontoPortland Timbers

15:00

Atlanta UnitedColorado Rapids

18:00

New York Red BullsCincinnati

19:00

Houston DynamoColumbus Crew

19:30

Sporting Kansas CityNew England Revolution

19:30

 

Hebei China FortuneBeijing Renhe

15:30

Henan JianyeJiangsu Suning

15:35

Shanghai Greenland ShenhuaTianjin Tianhai

15:35

 

Newcastle United JetsSydney

17:35

Western Sydney WanderersMelbourne Victory

19:50

Local time

Yesterday, April 25

ZamoraCerro Porteño

2:1

JuniorSan Lorenzo de Almagro

1:0

MelgarPalmeiras

0:4

 

Krylia SovetovUral

0:1

YeniseyFK Orenburg

2:1

ArsenalSpartak

3:0

 

ZenitSibir-2

1:0

FK ChitaSakhalin

1:1

 

FK SumyBalkany

0:1

AhrobiznesPrykarpattya

2:3

VolynIngulets

2:1

 

ChaikaFK Kalush

2:1

PolissyaCherkashchyna-Akademiya

0:4

FK MynaiNyva V

0:1

Nyva TVeres

1:2

 

KreminMetalurh

2:0

EnerhiyaTavriya

0:0

KrystalHirnyk

0:3

Real PharmaMyr

1:4

FK NikopolMFK Mykolaiv-2

2:1

 

Tarpeda-BelAZTarpeda

2:0

Dynamo BrSlavia

0:0

 

Den HaagExcelsior

3:1

Willem IIPSV

0:3

 

SioniTorpedo

2:1

ChikhuraDinamo Tb

2:2

WIT GeorgiaDila

0:1

 

SevillaRayo Vallecano

5:0

Real SociedadVillarreal

0:1

GetafeReal Madrid

0:0

 

DjurgårdensNorrköping

1:1

HelsingborgsSundsvall

1:1

KalmarGöteborg

1:1

 

Londrina (Londrina)Bahia (Salvador)

2:1

Santa Cruz (Recife)Fluminense (Rio de Janeiro)

2:0
pen. 2:3

 

Brisbane RoarAdelaide United

3:5

International tournaments

Current

21.03.2019 – 31.03.2020

European Football Championship 2020,
Qualifying tournament

26.06.2018 – 01.06.2019

UEFA Champions League 2018/19

26.06.2018 – 29.05.2019

Europa League 2018/19

22.01.2019 – 23.11.2019

Copa Libertadores 2019

05.02.2019 – 09.11.2019

Copa Sudamericana 2019

05.02.2019 – 24.11.2019

AFC Champions League 2019

05.02.2019 – 02.11.2019

AFC Cup 2019

27.11.2018 – 01.06.2019

CAF Champion's League 2018/19

27.11.2018 – 26.05.2019

CAF Confederation Cup 2018/19

26.01.2019 – 12.05.2019

OFC Champions League 2019

19.02.2019 – 01.05.2019

CONCACAF Champions League 2019,
Final tournament

© WildSoft 2007-2019 info@wildstat.ru